Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Podet cu teava PVC si umplutura de pamant

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaximg, on 11 septembrie 2016 - 21:27, said:

Adica aia au gindit un mare sant , si tu ai bagat o teava de pix ....
Yep, chiar ca arata asa. Pe de alta parte, volumele de apa de acolo nu cer un tub mai gros, chiar daca ar fi sa betoneze tot santul si sa faca trotuar asfaltat sub pomi - caz in care taota apa s-ar scurge, n-ar mai intra in pamant ca acum.

Din cate observ, cu decenii in urma santul era lat de vreo 2 m si adanc de vreo 30cm. Apoi, recent, au sapat si canalul care se vede. Debite mari sigur nu vor fi. Apa o sa stea pe sant la un nivel de aprox 10 cm, ca am pus teava mai sus. Dar in felul asta evit colmatarea ei. Arata caraghios, stiu. Dar ma bucur ca o sa am acces facil in curte.
Mai am de facut doar garduri, porti, garaje, anexe , un fleac.

#20
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
M-au plagiat :D

La o cautare pe Google am dat de asta: http://www.falticeni... podete santuri
Cam acelasi principiu ca la mine, teava ingropata, capete betonate. Teava e mai sus de baza santului, iar la capatul din amonte are un mic bazin.
Cu rol decantor, ca sa evite colmatarea - intocmai cum am gandit si la mine.

#21
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Am la bunici in fata casei la drum un sant betonat (inclusiv fundul) si tub din pvc corugat pus de primarie pe fundul santului. Peste tub au pus umplutura din prundis (balastru amestecat cu pamant) cat tine tubul si inca 20-30 cm peste nivelul lui , si apoi un strat de asfalt de vreo 10 cm.
Intrebarea mea e daca podetul va rezista la greutati mai mari, e posibil ca in viitor sa fie nevoie de a intra in curte un camion cu nisip sau alte materiale de constructii.

#22
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Dificil de spus. Sunt fel si fel de tuburi. Categoric, solutia e proasta, trebuia beton armat peste tub.
Incvercarea moarte n'are.... glumesc.

Am avut pod din anii 40-50. E drept ca era mic si am avut nevoie de unu mai mare, dar primul lucru asta am facut. Podul. Cel vechi era din beton, cum se faceau pe vremuri, si totusi nu cred ca rezista la un camion cu nisip sau materiale.
Nu stiu in ce masura te'ar ajuta niste dulapi grosi, de vreo 4m lungime, sa'i pui aliniati peste pod si masina sa treaca peste ei. Mai preaiau un pic din sarcina. Un pic.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@sov
il cam face bucatele, dar depinde cat de repede trece.
cel mai simplu sapi, scoti tubul i-ti faci treaba si pe urma il pui la loc,

#24
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Depinde de calitate lui

Attached Files


Edited by bobocul, 27 June 2017 - 17:20.


#25
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Impresii la aproape 7 ani distanta:

Pana acum s-a tinut foarte bine. La scurt timp l-am latit cat sa incapa doua masini trase cu botul in poarta/gard plus acces pietonal. Deci am mai innadit o bucata de teava peste care am aplicat aceeasi solutie: nisip/pietris/pamant si apoi placa de beton, cu fata laterala betonata, in jurul iesirii tevii. Rezultat - o teava de vreo 7,5 lungime in total.

Locul era destul de bine stabilizat, probabil pentru ca multa vreme acolo a fost drum pietruit, or mai fi pus piatra la fundatie si cand au asfaltat prin 2008.
Ceea ce mi se pare interesant - spre sosea lasasem o limba de beton cam subtire (din economie si din lene de a mai sapa in pietris - plus o idee de proiectare, sa las cadere spre sosea - treba care subtia progresiv stratul de beton). Limba asta ajungea sa fie foarte subtire la marginea asfaltului - cred ca vreo 7 cm. Deci pleca de la vreo 10cm grosime la 50cm distanta de asfalt, iar la capat ramanea doar de doar vreo 7cm. Si totusi n-am vazut deloc crapaturi acolo. Intre timp au mai pus un strat de asfalt si iar am ramas cu podisca mai jos decat soseaua :D

Capetele exterioare ale tevii s-au facut crocante, ca nu rezista la ultraviolete, dar partea din interior e in regula.

Despre colmatare inca nu putem vorbi, pentru ca in continuare santul nu e functional - vecinul de mai sus avandu-l in continuare barat de o gramada de nisip la doar cativa metri inainte de mine, deci nu are cum sa se acumuleze apa care sa treaca pe sub podetul meu. Totusi capatul din aval al tevii a ajuns sub nivelul solului, pentru ca aici santul s-a colmatat. Dar in teava nu sunt depuneri.

Trafic greu nu a avut, cel mult cate un tractor agricol mare care a intors la mine in poarta cand deszapezea soseaua. In rest, masini/suv parcate, camionete cu materiale de constructii si cam atat. A, odata am parcat si Gaz 66 acolo, care are 4,5 tone.
Nu m-as teme sa trec cu o basculanta pe podet, numai ca aleea din curte e mai subtire si n-as vrea sa o crap.

Attached Files


Edited by til, 26 June 2023 - 16:43.


#26
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Foarte bine! Serios.
Dar: santul nu era functional nici acum 7 ani, nu e nici astazi, inteleg.
La ce bun teava aia?

#27
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Preventiv :))
Ma asteptam ca vecinii sa-si puna la punct podetele, dar au avut alte prioritati.

#28
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
Potetul fiind pe domeniul public, cred ca nici nu au ei voie sa-si puna la punct podetele, fara autorizatie, ca e penal.

#29
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
In cazul asta, suntem o tara de penali.

Nu poti sa astepti orice la mila primariei. Daca au luat initiativa si au sistematizat, foarte bine. Daca nu, nu vad de ce n-as pune umarul, macar de dragul meu, ca am nevoie de treaba ia.
Penal sunt si daca tund iarba la drum?

#30
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
Tunderea iebii nu e infractiune.
E contraventie daca NU o faci in dreptul proprietatii tale. Mai toate consiliile locale au aceasta regula. La fel si cu zapada de pe trotuarul din dreptul proprietatii, de exemplu.
Lucrarile pe domeniul public (orice lucrari) sunt penale din mai multe motive (de la cabluri date, electrocutari si pana la inundatii ca s-a gresit cu 5-7 grade nu stiu ce panta - nu are rost sa intram in detalii, ca nu-i pasa nimanui oricum).
Eu doar iti spun cum e legea.
Daca primaria nu face, schimbi primarul la alegeri, faci notificari, folosesti alte parghii legale/constitutionale etc. Nu exista motiv pentru a incalca o lege. Maine incalca si ei una si te trezesti ca ramai fara casa: ca nu stiu ce nu e bine in constructie vs autorizare vs whatever si ti-o darama. Not fun,right?
Ca sa nu mai spun de asigurari. In caz de ceva, nu vei primi despagubirea doar pentru ca nu stiu ce chestie facuta si care "poate" amplifica evenimentul nu are PV de receptie. Dar desigur, nici asta nu intereseaza pe nimeni.

Edited by kretzu77, 02 July 2023 - 14:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate