Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Podet cu teava PVC si umplutura de pamant

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Pregatesc podetul de la sosea pentru auto plus pietonal si din economie de materiale planuiam sa-l fac asa:
- 5m de teava PVC de 20cm
- umplutura de pamant/moloz batut bine, pana la nivelul care sa-mi permita sa vin deasupra cu placa/trotuar de 10-15cm armata cu plasa de buzau
- la capete nu pun umplutura, sa imbrac cu beton capetele tevii
- adancimea santului e cam 40 cm, nu sunt de asteptat volume mari de apa. Soseaua urca lin de la mine o diferenta de nivel de vreo 2-3 m pe o distanta de 200m , apoi e plat. De pe plat nu vine apa ca e camp si nu sunt santuri facute
- santul e sapat si inierbat, nu e cimentat. In scenariul de mai sus teava ar fi asezata pe baza santului, pe pamant.

Ce ziceti e o idee cat de cat ok sau trebuie neaparat sa contribui cu mai mult beton?

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
O poza cu locul ar ajuta

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca se colmateaza teava, ce faci?
ai nevoie de 5m de podet???

#4
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Ce latime are santul in partea de sus si in partea de jos (banuiesc ca are o forma trapezoidala)? Daca luam teoretic baza mica ( de jos) de 0,4 m si baza mare de 1m, ai un volum de 0,208 mc apa in 1 m de sant,  si tu vrei sa o treci printr-o teava  cu un volum de 0,03 mc/1ml. Si 10 cm de apa in sant inseamna un volum de 0,045 mc/ml, poate ar trebui sa pui 2 tevi in paralel.  Vecinii, cum au facut podetele? Au avut probleme?

Edited by bobocul, 08 September 2016 - 08:14.


#5
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
...si umple teava aia cu ciment

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Nero-d, on 08 septembrie 2016 - 07:55, said:

daca se colmateaza teava, ce faci?
ai nevoie de 5m de podet???

Nu daca ci cand.
Teava ar merge un diametru mai mare si ceva mai scurta.

Edited by arg, 08 September 2016 - 08:29.


#7
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru poza trebuie sa rascolesc, poate dupaamiaza.

Daca se colmateaza... gasesc eu sa scobesc cumva

Intra cam 4,5 m de teava, ca am de gand sa fac evazare chiar pe sant. Accesul in curte e oblic pentru ca gardul cu vecinul nu-i perpendicular pe sosea. Asta mai adauga cativa cm la lungimea tevii.

Santul a fost sapat in graba acum vreo 8 ani, la momentul respectiv era sectiune patrata cred. Podetul meu e de ani bun o umplutura si atat. Nu am vazut sa se reverse, probabil doar in noaptea cu 65l/mp. Asta si pentru ca vecinul si-a umplut santul la vreo 15m amonte de mine. Ceva mai sus are podete cu tuburi de vreo 25 30 cm.

Inca ceva. Eu intru pe plat in curte, mi-am dat o panta de 0.5 la suta.

#8
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 til, on 08 septembrie 2016 - 08:34, said:

Inca ceva. Eu intru pe plat in curte, mi-am dat o panta de 0.5 la suta.

Panta se face 2-3%.
Dimensionarea se face la debitul maxim.
Bataia de cap cu decolmatarea o sa te coste.mai mult decat economia la materiale.

#9
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 til, on 08 septembrie 2016 - 07:27, said:

Ce ziceti e o idee cat de cat ok sau trebuie neaparat sa contribui cu mai mult beton?
Pt decolmatare pregatesti o unealta adaptata, cu o coada mai lunga.
Problema, la ideea de proiect e ca nu ar suporta o masina grea, sa zicem o basculanta cu nisip (poate vei aeva nevoie vreodata).
Pt autoturism, nu ar trebui sa fie vreo problema.

#10
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Mda, basculanta cu nisip ar fi cam exclusa. Desi e probabil sa am nevoie de ea cand o sa refac anexele, nu as baga-o pe poarta din fata casei, ca rup trotuarele (au 12-16 cm grosime acolo unde parchez masina). Poarta auto din fata o sa fie si cam ingusta. In schimb am acces pe straduta laterala, ca stau pe colt

Dar macar sa tina remorca monoax a tractorasului pe care o pot incarca spre 4tone.

#11
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 til, on 08 septembrie 2016 - 12:37, said:

Dar macar sa tina remorca monoax a tractorasului pe care o pot incarca spre 4tone.
In cazul asta, eu unu as lua masuri de siguranta, placa de 15cm si 2 plase sudate de 8mm ca si armatura, si cred ca as fi acoperit.

Edited by TheWarrior, 08 September 2016 - 13:02.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Singura problema esta sa compactezi bine umplutura, placa e doar o coaja ca sa nu te umpli de noroi.

Edited by arg, 08 September 2016 - 14:59.


#13
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003

 Digynykraf, on 08 septembrie 2016 - 08:49, said:

Panta se face 2-3%.
Dimensionarea se face la debitul maxim.
Bataia de cap cu decolmatarea o sa te coste.mai mult decat economia la materiale.
Panta 2% pe cei 14m cat are aleea pe care parchez insemna sa ma ridic cu 28cm in loc de 7cm cat mi-au permis locul si imprejurimile sa ma ridic. Daca ma ridicam 28cm la capat, trebuia sa salt toate trotuarele din jurul casei cu 21 cm. Si asa mai departe. Efect domino Posted Image Mai degraba daramam casa si faceam alta.

Eu cred ca-i arhisuficient acel 0.5% atat timp cat e constant, fara balti pe traseu.
Despre decolmatare, sunt destul de zgarcit, asa ca n-o sa o platesc. Dar am foarte multa rabdare, asa ca ma descurc.

Inteleg ca in principiu ar fi o solutie si umplutura de pamant ca sa economisesc nisip-pietris-ciment, atat timp cat nu bag trafic greu. O sa ma mai gandesc nitel inainte sa ma apuc de treaba.
Cred ca maine ma apuc de sapat ca sa fac loc tevii,

Attached Files


Edited by til, 08 September 2016 - 15:54.


#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La parintii mei la tara era o teava metalica de 300 diametru si vreo 5 metri lungime si se colmata la fiecare ploaie mai mare desi terenul e plat, nu sunt dealuri deloc. Pan la urma au scos-o afara si au facut din pietris santul mai pierdut sa se poata trece cu masina prin el ca e la o bifurcatie a 2 drumuri. E asa de 10 ani si nu mai au batai de cap.
  Eu zic sa il torni de beton si deasupra sa ii pui capace, fie de metal fie torni placi de beton care se pot ridica sa cureti. Eventual pe la fier vechi poate gasesti ceva placi sau gratare de fier.

#15
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Cat de groase si cat de lungi sunt placile de beton?
Nu-i exclus ca in viitor, cand toata lumea si-o desfunda santurile, apa chiar sa curga si sa depuna mal.
Momentan apa nu prea are nici de unde sa vina (vecinul din amonte are santul umplut ca sa poata intra in gradina) nici unde sa se duca. Dupa mine (stau pe colt) e o straduta care nu are podet, e tot plina. Asa ca apa sta in sant. Am de gand sa vorbesc cu primarul sa ma lase sa bag si acolo o teava de 9metri. Da-o incolo, daca trebuie s-o desfund odata pe an sper ca ma descurc.

#16
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Si rezultatul.

Attached Files



#17
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Adica aia au gindit un mare sant , si tu ai bagat o teava de pix ....

#18
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 maximg, on 11 septembrie 2016 - 21:27, said:

Adica aia au gindit un mare sant , si tu ai bagat o teava de pix ....

Nu cred ca santul acela a fost dimensionat dupa bazinul hidrografic. Ca sa zicem ca a fost gandit.

Apa e dusmanul inginerului, dar nu si a plantelor. Pomii aceia ar fi bucurosi, daca apa mai mult s-ar infiltra decat s-ar scurge.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate