Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Câini (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
Un thriller mai de pe la noi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J2KznXCOT6M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Pare interesant. Astept sa-l vad.

#3
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Pare copiat binisor de la strainezi. Posted Image

Trailer-urile sunt uneori deceptive insa.

Eu una as face o adaptare la Miorita, in stil slasher, ala da film original! Posted Image

Edited by corina_geo, 07 September 2016 - 21:11.


#4
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View Postcorina_geo, on 07 septembrie 2016 - 21:11, said:

Pare copiat binisor de la strainezi. Posted Image


Poate asa invatam si noi sa facem filme mai de Doamne ajuta.

#5
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008

View Postcorina_geo, on 07 septembrie 2016 - 21:11, said:

Eu una as face o adaptare la Miorita, in stil slasher, ala da film original! Posted Image

O idee buna .... apuca-te si scrie un scenariu

#6
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
A văzut careva filmul? A apărut de ceva zile în cinema-uri

#7
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Cred ca e ingramadeala Posted Image .

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
L-am văzut ieri.
Subiectul se poate spune că e inedit pentru cinemaul românesc din ultima vreme.
Abordarea e altfel decît mă așteptam. Mă așteptam la ceva mai alert, mai dinamic, cînd colo are destule scene lungite (pentru ce mă așteptam eu), deși explicabile prin intenția de a contura mai clar personajele, de a le arăta frămîntările, de a te pune în pielea lor. Dar, repet, mi s-au părut nițel nepotrivite cu genul, am avut tendința să mă plictisesc în vreo 2 - 3 rînduri (eu, care la Sieranevada, văzut tot de curînd, nu m-am plictisit deloc, ba chiar aș fi vrut să mai dureze).
Actorii sînt buni, construirea suspansului (și a poveștii) mi-a plăcut (cu rezerve), cu intrarea pe rînd, separat, în scenă, a personajelor, apoi aducerea lor împreună, evoluția subiectului și finalul mi-au plăcut și ele. Mi-a plăcut și faptul că regizorul nu s-a ferit de scene dure. Și evoluția personajelor (mai ales a unuia, cel principal după părerea mea, Hogaș). Și faptul că e coloană sonoră, chiar muzică de suspans. Și mașinile, scenele cu mașini pe drumuri prăfuite.
La construirea suspansului am de cîrcotit că scenele nu au avut o gradație, nu păreau naturale, părea că s-a lucrat după un manual de thrillere. Aș fi vrut să se întîmple, cu fiecare scenă, ceva mai mult. Or, avem cîteva nopți în care se petrece cam același lucru: cîinele latră, se aud mașini și voci. Nu e un crescendo din acest punct de vedere.
Niște părți ale intrigii nu prea sînt plauzibile. (Ca să nu dau nimic în vileag, încerc să fiu cît mai evaziv, să înțeleagă numai cine a văzut filmul: lipsa de comunicare între Roman și Ilinca, refuzul lui Roman de a face un ocol pînă la Tulcea, necomunicarea între Voicu și Roman - putea și Voicu să fi dat un telefon).
Nu mi-a plăcut deloc alegerea locului de filmare vizavi de locul din scenariu. Zona aia nu seamănă deloc cu Delta. Plus că noi avem graniță cu Ucraina numai pe apă. Nu știu ce să zic mai mult, pentru mine asta a fost ca un zgomot de fond pe tot parcursul filmului: nu potriveam deloc în imaginație locul unde chipurile se petrecea filmul cu peisajul văzut pe ecran. Ca să exagerez, pentru cei nepasionați de geografie, e ca și cum ar fi fost un film despre Polul Nord, dar nu e deloc zăpadă în peisaj. Sau zicem că sîntem într-un avion, și filmarea e evident făcută într-o barcă. Dar asta pesemne nu zgîrie pe retină pe prea mulți. Nici casa nu prea semăna cu o casă de țară (dar să zicem că proprietarul nu fusese un țăran obișnuit).
Pare că s-a vrut mult să se facă un film „altfel” și, din grabă sau euforie, nu s-au cizelat prea mult amănuntele.
Per total, mi-a plăcut și chiar l-aș revedea. Eu zic să mergeți, o să aveți surprize plăcute.

Edited by abancor, 01 October 2016 - 13:22.


#9
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
un film bun, mi-a placut. cam sec, dar cine suntem noi sa judecam.

recenzia facuta mai sus de abancor este foarte buna, nu sunt de acord cu parearea lui legat de locatiile de filmare / casele personajelor - dar astea sunt maruntisuri. eu sunt din Dobrogea si peisajul pare dobrogean.

ce as mai sublinia, sunt dialogurile...un mix de Tarantino pe plaiuri romanesti. cel putin monologul lui Ivanov, asa, ca un fel de dubla negatie...in care se persifleaza ca fiind om prost de la tara...

concluzie: MERITA! ...asta desi la film am fost 4 persioane in sala....

Edited by borreddog, 03 October 2016 - 13:50.


#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Ehe, noi am fost 10 în sală ;)
Ai găsit perfect adjectivul „sec” - cam aia ar fi meteahna filmului.
Da, faza cu peisajul e mărunțiș, mie mi-a sărit în ochi pentru că n-am încotro, văd involuntar treburile astea, și a fost ca o cacofonie. Sigur că în actul artistic nu contează amplasarea exactă geografică, că nu e vorba despre un reportaj, dar dacă tot face referiri precise la Dunăre, Mare și Tulcea, atunci automat încerc să mă orientez în spațiu și să plasez acțiunea pe hartă (deformare din cauză că de mic mă pasionează geografia și hărțile). Și nu pușcă. Peisajul seamănă perfect cu aproape orice zonă din Dobrogea, mai puțin cu aia unde teoretic se desfășoară acțiunea - în Deltă, pe la Sulina sau Chilia (pentru că terenul cică e lîngă Dunăre și Mare). Păi ajungi de la Sulina cu mașina la Tulcea așa lejer, una-două? Sînt văi în Deltă? Terenul e complet plat.
Iar casa aduce mai degrabă a fost magazin/cîrciumă de sat, eventual mic conac. Dar tataie fusese cine fusese, așa că e plauzibil.
Cam asta era „problema” mea cu peisajul, care într-adevăr, discutată pe atîtea rînduri devine disproporționată față de greutatea (apropiată de zero) pe care o are de fapt în economia filmului, și tinde să și pară o obsesie. Nu e, am vrut doar să o explic clar, de aia a luat atîtea rînduri.
În ce privește peisajul, e și el important în film, dar nu coordonatele „topografice” sau „geografice” îl fac important, ci atributele fizice - nemărginire, pustietate, accesibilitate limitată, apropierea graniței (indiferent care). Un teren generic, o scenografie necesară pentru curgerea poveștii. Plus că datorită peisajului ales, filmul are o atmosferă inedită și exotică.

#11
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006
Și la noi au fost 8 persoane în sală.

Un film bun. Cu mici scăpări, cum a arătat abancor, dar bun. Pe lîngă ce s-a spus mai sus, eu aș sublinia jocul impecabil (în opinia mea) făcut de Ivanov și Visu. Bucur nu a strălucit, ba chiar mi s-a părut slab, atunci cînd încerca să mimeze teroarea ce-l cuprinsese.

O întrebare pentru cei care au văzut filmul:
Spoiler


#12
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
ca sa-i raspund lui hai_hui:

nu stiu daca i-a facut fix aia, dar bine nu i-a facut cu siguranta. adica sa ne amintim cum faza se incheie cu rugamintea lui pentru un pahar cu apa...hehehe...

as fi vrut poate un pic mai multa actiune, nu cu mult mai multa...ceva in care sa fie implicat Roman...care desi nu e personaj principal, am crezut tot filmul ca este. putea sa...ceva si el... atat si era perfect...o incercare de razbunare sangeroasa, ceva...

Edited by borreddog, 04 October 2016 - 15:20.


#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
M-am gîndit și eu la treaba asta și pare că sînt argumente pentru ambele variante.
Spoiler
Oricum, avînd în vedere neclaritatea și chiar nepotrivirea unor faze, întrebarea se pune de fapt: scenaristul știe tot ce s-a întîmplat, dar a ales să nu ne spună, sau nici el nu știe, n-a gîndit pînă la capăt mecanismele din spate? Nefiind un film cu Poirot sau Maigret, nici nu are rost să ne așteptăm la un puzzle perfect.

#14
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006
Mulțumesc pentru răspunsuri.

abancor
Spoiler


#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Că bine zici, uitasem de mărturia lui Pilă în cazul Voicu.
Spoiler
Samir e exact cum spui, aia e ideea; faptul că nimeni nu suflă în fața lui îi este intrat sub piele, nu poate gîndi altfel.

Edited by abancor, 05 October 2016 - 17:29.


#16
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
Abancor, cred ca ti-au scapat niste detalii.

Spoiler


#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Asta mi-era clar, de aia am și încercat să iau fază cu fază, poate aflu ce îmi scapă. De pildă, nu mai știu ce au vorbit exact Samir cu Ilinca, ce amănunte i-a dat Ilinca lui Samir despre unde e Roman, și mă gîndeam că acolo o fi vreun indiciu.
Spoiler
Apropo de succesul de public, azi am fost la Sully - Miracolul de pe Hudson (mi-a plăcut foarte mult). La același cinema, aceeași zi și oră ca la Cîini (diferență de o săptămînă). Am fost 4 spectatori. La Cîini fusesem 10.

#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
În același nr. din Dilema de care zic mai sus e și o cronică a filmului.
http://dilemaveche.r...iurile-locului#
Printre altele, și acolo apare opinia cum că filmul are „probleme narative”. Dar „posibilitatea de a crea naraţiuni coerente” e principala problemă. Însă e una dintre ele.
Autoarea spune despre Samir că „omoară din plictiseală”. Eu nu îmi permit să polemizez cu critici de film, dar pare ciudată caracterizarea asta. Sau autoarea are în vedere ceva mai adînc, o altă conotație a ideii de „plictiseală”, în care nu e sinonimă cu „gratuit” sau „fără noimă”.
Spoiler


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate