Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

amazon.de plata

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
Bun,vreau sa cumpar un telefon de pe amazon.de

Cum procedez ca sa platesc cat mai putin pt transport?

Are ceva daca activez luna aia de amazon prime free ca sa beneficiez de free shipping?

Si cum fac cu convertorul valutar?Ca vad ca pe ultima pagina de comanda,unde vad costul comenzii+transport,vad ca transportul costa vreo 9 euro,si cica daca vreau sa platesc in lei,dar cursul de acolo e 4.75,iar la noi e 4.45 aproximativ,deci cam foarte foarte mult :)

Cum fac?ma duc la banca sa imi fac card in euro?sau platesc in euro sau in lei?sau cum mai exact

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
De free shipping beneficiezi in interiorul Germaniei.

Platesti cu orice card, Visa/Master va face conversia la un curs normal.
Sau poti face conversia la ei pe site dar ii mai putin convenabil.

Edited by lex404, 07 September 2016 - 00:29.


#3
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
Pai bun,dar eu am card la BT in lei,trebuie sa merg la ei la banca sa il fac in euro?sau il las asa sau cum?
pt ca cursul valutar de la amazon e groaznic,si platesc foarte mult in plus

Sau daca platesc cu paypal e mai bine?

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Il lasi asa.

Si dai sa platesti in EURO nu sa faca ei cursul.

Si vei avea parte de cursul Visa/Master care e aproximativ cursul bancii.

de ex. Visa iti lua ieri 448 RON la suta de Euro, adica 4.48/eur

Edited by lex404, 07 September 2016 - 00:44.


#5
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
Cum adica cursul visa/master?

eu am card visa electron,are ceva?trebuie sa activez platile internationale?

te referi la cursul asta?
https://www.raiffeis...e/curs-valutar/
ma rog,e la reifeissen,dar asta e ideea

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu:
https://www.visaeuro.../exchange-rates

Da, trebuie sa ai activate platile pe internet si ridicata limita la platile nesecurizate (fara CVV2) din contrul tau BT24.

#7
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
daca ma duc la banca in ziua tranzactiei,o sa imi zica pe loc rata de schimb?ca asta ma intereseaza

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Fiind vorba de Euro, e posibil sa apara pe extras.
Dar nu e fixa, pentru ca se calculeaza la decontare si nu la plata.

Dar ieri a fist 4.48/ EUR. Cam tot pe acolo o sa fie, +/- in functie de ziua decontarii

Uite, ca sa intelegi.
Tu ai card in RON si vrei sa faci o plata in EURO pe Amazon.
Tehnic, ai nevoie sa urci limita platilor nesecurizate pe internet (poti face asta din BT24>carduri>modifica limita).

Sa zicem ca ii vorba de 100 EUR.
Cand platesti, initial Visa iti va calcula si bloca suma de 100 EUR la cursul de 4.48.
Aceasta suma va fi blocata 2 zile in contul tau si se va deconta intr-un final.
Problema este ca la decontare, se scade cursul bancii din ziua decontarii. Si poate fi cu dus si intors, ca dupa 2 zile daca se prabuseste ceva poate creste mult, dar sa zicem ca o sa fie 4.49/ EUR.

In extrasele de card arata ceva de genul

SUMA BLOCATA 100 EUR
Curs de schimb 4.48

Dupa decontare va aparea
Amazon bla bla, 449 RON


Nu ai de unde sti exact la ce rata iti stinge banca datoria de plata. Oricum, diferenta mare nu e.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostZebulon, on 07 septembrie 2016 - 00:23, said:

Bun,vreau sa cumpar un telefon de pe amazon.de

Cum procedez ca sa platesc cat mai putin pt transport?

Spui sa se duca rudele din jermania dupa el, personal si cand vin in vizita in romanica, ti-l aduc personal.

#10
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
se ia comision daca nu ma insel si la plata cu cardul ,nu ştiu exact sper sa nu vorbesc prostii,n am mai platit demult cu cardul.
ieri am facut plata paypal in £  si mi au facut conversia la 5,53 lei pe cand cursul e 5,31 .

#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@viks, pai daca ai acceptat sa-ti faca Paypal conversia... trebuia sa alegi conversia la banca.

P.S. NU se ia comision la plata cu cardul, pierzi doar un pic la schimbul valutar.

Edited by LensFlare, 07 September 2016 - 05:22.


#12
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postviks, on 07 septembrie 2016 - 05:11, said:

se ia comision daca nu ma insel si la plata cu cardul ,nu ştiu exact sper sa nu vorbesc prostii,n am mai platit demult cu cardul.
ieri am facut plata paypal in £  si mi au facut conversia la 5,53 lei pe cand cursul e 5,31 .

Comision exista doar daca alegi sa faca comerciantul schimbul valutar. E valabil atat pentru plati pe internet cat si folosind POS in strainatate.
Bine, unele banci mai au comision de schimb valutar, dar nu stiu care banca romaneasca practica asa ceva. Ce mai fac unele banci e ca nu folosesc cursul VISA/MC ci cursul lor, care poate fi cu cativa bani mai rau.

@Zebulon pe amazon scrie foarte clar cat este pretul final, introdu adresa ta si iti va arata pretul produsului plus eventualele taxe de transport si/sau vamale. !!! Neaparat sa platesti in vaulta si nu lasa Amazon sa-ti faca conversia valutara!!!
Ridicare limita se poate face online, la o sucursala sau telefonic la numarul de pe card.

Edited by easy90rider, 07 September 2016 - 06:26.


#13
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
prefer paypal ,am avut multe surprize cu plati si daca nu era paypal nu mai vedeam banii.
acum vreo 5 ani daca nu plateam cu paypal pierdeam 300 e de la un neamt get beget 100%
acum 3 ani un comerciant din UK mi a furat toate datele de pe card si m am trezit cu card blocat ,cei de la mastercard confirmadu mi ca englezul sau ce o fi fost i a cazut cu ,,tronc,, cardul meu de pe care a incercat sa scoata bani
e plin de hoți peste tot
oricum pe amazoane nu ai paypal .

Edited by viks, 07 September 2016 - 07:27.


#14
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Amazon nu are paypal. Dar si pe paypal poti alege sa faca conversia banca si nu ei.
Eu platesc cu cardul de credit, daca ceva nu-mi place, merg la banca si cer refuz la plata.

#15
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Daca vrei sa platesti in euro, e recomandat Mastercard, care se raporteaza la cursul euro. Visa se raporteaza la cursul in dolari. Vorbesc ce iti ia fara comision. Cauta "mastercard exchange rate" si "visa exchange rate" si vezi care e mai convenabil si in fct. de pretul de pe amazon. Dolarul e oricum mai ieftin ca euro.

#16
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Oricum ai allege, cursul e mai mare. si te ciupeste cineva
Eu am ales sa faca banca, mi-a intrat suma de 111.11 in hold si dupa ce s-a decontat s-a transformat in 113.33. Conversie facuta de banca...
La fel s-a intamplat si cand am ales conversie PayPal. Intre hold si decontare mai creste suma putin, cu vreo 2-3%.

Edited by truet, 07 September 2016 - 07:54.


#17
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Pai normal ca te "ciupeste", pt. ca la fel e si la casa de schimb valutar, cand cumperi euro sau dolari, cursul e mai mare la vanzare (la ei) decat la cumparare (decat daca ar cumpara ei de la tine).

#18
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Ideea era ca te ciupeste dupa ce face hold, in loc sa o faca direct, astfel nici nu se observa, dar nu au nici o jena ca atunci cand fac hold sa faca la un curs si apoi "sa se modifice cursul" si sa ia alti bani.

Daca era comision aparea separat, dar e doar furaciune la curs.

Edited by truet, 07 September 2016 - 08:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate