Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Caraibele Olandeze

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ma uitam in folderul cu vacante si am gasit trip reportul asta. Cred ca nu l-am postat niciodata atunci Posted Image, am uitat de el complet. Daca tot l-am scris, chiar daca e cu 2 ani intarziere si deci poate nu mai sunt toate informatiile de actualitate, hai sa il postez. Posted Image

Dupa indelungi gandiri si razgandiri despre destinatia (nu m-am putut convinge sa merg nici anul asta in Maldive offseason...) si perioada de vacanta (intai vroiam sa mergem in octombrie-noiembrie), pe la sfarsitul lui august am decis ca nu mai am chef sa merg la munca! Asa ca am luat bilete de avion pentru 3 saptamani mai tarziu spre una din destinatiile pe care le-am tot ocolit desi se ajunge usor de la noi: Caraibele Olandeze.

Caraibele olandeze, fostele Antile olandeze, sunt formate din mai multe insule: Aruba, Curaçao si Sint Maarten (tari de sine statatoare in Regatul olandez alaturi de Olanda) si Bonaire, Sint Eustatius si Saba (municipalitati speciale ale Olandei). Cele mai cunoscute insule sunt poate ABC-urile alandeze: Aruba, Bonaire, Curacao. Alaturi de celebra Mahe Beach in Sint Maarten...

Desi Caraibele in septembrie sunt maturate de uragane (si cat am fost acolo au fost niste distrugeri marisoare in Mexic), ABC-urile olandeze sunt sub "hurricane belt" asa ca sunt lovite foooarte rar. De altfel, asta e motivul pentru care ABC-urile sunt locul ideal de a merge aproape oricand in timpul anului!

Cum KLM-ul avea o super oferta (500 euro de persoana dus-intors) si am putut alege si open-jaw la acelasi pret, am decis sa mergem Amsterdam-Bonaire si 2.5 saptamani mai tarziu Aruba-Amsterdam. Ca timp ar fi fost mai eficient Amsterdam-Aruba si apoi Bonaire-Amsterdam pentru ca astea erau directe (zborul din Amsterdam opreste in Aruba, pleaca apoi spre Bonaire si continua spre Amsterdam) dar biletele erau cu vreo 200 euro mai scumpe si oricum vroiam ca Aruba sa fie a doua destinatie. Pana la urma, in timpul checkinului am mai platit 60 euro/sens pentru scaune singuri (avionul e 2-4-2 si fara bani extra n-aveam locuri de ales decat pe mijloc...) dar chiar si asa, per total, transportul mi s-a parut mai mult decat ok la pret. Intre cele doua insule am zburat cu InselAir, cam 160 euro pentru amandoi.
A fost o vacanta cu multa lene (cand am rezervat biletele aveam o mica banuiala ca sunt insarcinata Posted Image, banuiala confirmata a doua zi...), sailing si snorkeling.
Attached File  aruba.jpg   87.2K   83 downloads

tbc

#2
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Caraibe olandeze dar cu temperaturi de 15 grade.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Sarcina nu tine cont de temperatura.

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostKalos14, on 06 septembrie 2016 - 12:27, said:

Caraibe olandeze dar cu temperaturi de 15 grade.
Hmm?
Attached File  aruba.png   6.38K   112 downloads

#5
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
In Bonaire am stat 9 nopti la Bonaire Oceanfront Apartments, un complex de apartamente pe malul apei, toate oferite pentru inchiriere. Apartamentele sunt destul de ok, curate si in centru, cu o piscina draguta (pe care surprinzator chiar am folosit-o cand nu eram pe mare). Singura problema ar fi ca nu e aer conditionat decat in dormitor si se poate face foooooooooooooarte cald in living (ventilatoarele ajuta insa oarecum).
Attached File  apa_la_mal.jpg   143.88K   32 downloadsAttached File  friendly_crab.jpg   160.63K   32 downloadsAttached File  cloudy.jpg   87.7K   35 downloads
Pentru cei care vin la diving este absolut necesar sa inchirieze o masina. Asta pentru ca diving in Bonaire este in principal offshore diving (si cam pe oriunde te "arunci" de pe mal gasesti cate ceva de vazut) asa ca n-ai nevoie de barca, dar ai nevoie de masina. Locurile oficiale de diving (si snorkeling) sunt marcate cu pietre galbene la marginea drumului pe care este scris numele locului. Noi nu facem diving si cam suntem satuli de masina acasa asa ca am amanat pe cat posibil inchirierea (si pana la urma n-am mai inchiriat deloc, ne-am descurcat fara Posted Image). Am preferat sa ne deplasam cu barcile, pe jos, cu taxiul si hitchhiking cu alti turisti cand era cazul. Pentru ca apartamentul era aproape de centru eram in preajma majoritatii restaurantelor si supermarketurilor, cei cu tururile veneau sa te ia de acasa daca ii rugai iar water taxiul spre Klein Bonaire era chiar in fata (de fapt spatele) casei.

Din pacate, in jurul insulei, o mare parte din corali a fost distrusa de cele cateva uragane care si-au facut simtita prezenta in ultimii 20 de ani. Sunt multe locuri unde e doar "corral rubble" desi o parte au inceput sa-si revin (sunt o multime de baby brain corals peste tot). Chiar si asa, pesti de toate marimile si culorile sunt peste tot iar testoasele sunt la ele acasa (la inceput am tinut minte cate vazusem pana atunci dar cand am ajuns pe la 20, si cate 3-4-5 in acelasi timp, nu le-am mai numarat). Din pacate calitatea filmelor nu e asa buna, am facut cateva capturi (in a doua poza cred ca doar ce-si facuse nevoile testoasa Posted Image)
Attached File  testoasa.jpg   25.89K   39 downloadsAttached File  testoasa2_poop.jpg   36.43K   34 downloadsAttached File  testoase3.jpg   24.88K   39 downloads

Klein Bonaire este o insula mica cam la 700m de tarmul cu Bonaire. Este zona protejata, fara constructii si cu reguli stricte pt barci (desi din pacate le-am vazut si incalcate) asa ca aici coralii se dezvolta in voie. Totusi coralii nu sunt asa de viu colorati ca in Asia. Este si zona preferata de trait a testoaselor, aici le gasesti cel mai usor in grupuri. Pentru ca sunt curenti de apa diferiti, in fiecare punct al insulei flora subacvatica este diferita, in unele parti sunt mai comuni coralii solizi iar in altele sunt rari vazuti. Pe Klein bonaire poti ajunge in fiecare zi cu watertaxiurile (15dolari/persoana dus intors) sau cu tururile.

Pentru tururi am fost cu Woodwind la snorkeling si sailing, foarte organizati si draguti. In plus mi-a placut grija lor pentru reef. Am mai fost si cu Compass la snorkeling, sailing si barbecue, cu capitanul (cam porcos de felul lui, dar comic) Wim si ajutorul Guus. Da, barca de olandezi (si cand am fost noi si toti calatorii erau olandezi) Posted Image desi nu exclusiv pentru olandezi. De altfel, o mare parte din turistii din Bonaire sunt olandezi. Si pentru multe din businessuri proprietarii sunt tot olandezi.

Snorkeling in magrove (si-o plimbare cu canoele) am facut cu cei de la Mangroove Center, ocazie in care am fost si in partea cealalta a insulei, la Lac Caai. Locul ideal si pentru windsurfing (pe care l-am sarit pentru ca nu-i o idee prea buna cu mini-me in burta Posted Image). Mangrovele sunt cu adevarat "nursery-ul" insulei, o puzderie de pesti mici inoata peste tot. Dar nu e zona exclusiva pentru pesti mici, am vazut bancuri, bancuri de pesti de toate felurile si marimile ascunzandu-se printre radacinile copacilor. Cu ocazia vizitei am fazut si un stol de flamingo intr-o zona nemarcata pe harta ca fiind zona de flamingo (in general esti sfatuit la zonele unde mergi sa vizitezi  flamingo sa ai binoclu sau camera cu zoom mare pentru ca nu poti ajunge prea aproape de ei; aici i-am vazut insa la 5-10 metri Posted Image)

Culinar n-am fost extraordinar de impresionata de mancare, in principal pentru ca totul e scaldat in sos si eu nu prea ma omor dupa el. Am mancat insa gratare bune si peste si vietati marine sa-mi ajunga pentru tot anul Posted Image.
La "Gio's Gelateria & Café" ne opream destul de des (a se citi, de mai multe ori pe zi) pentru o inghetata, o cafea, si-o portie de aer conditionat.
"La Guernica" are vedere faina dar mi s-a parut mancarea foarte plictisitoare desi am ales cele mai cele chestii din meniu. Pe de alta parte am intalnit 2 olandezoaice care l-au vizitat de multe ori si le-a placut, nu stiu ce sa zic, poate am avut noi ghinion.
La "Mona Lisa" am mancat bine si mult.
"Bobbejan's" e renumit pentru gratarele lui si era chiar langa apartamentul nostru. E deschis doar vreo 2 seri pe saptamana dar am avut noroc si l-am prins cat am stat noi acolo. Bun gratarul, interesanta atmosfera si okish la pret.
La "Pasa Bon Pizza" era mereu plin si pizza ok, desi era pizza americaneasca cu ditamai painea si nu italiana.
Attached File  unicorns.jpg   118.19K   31 downloadsAttached File  vile_la_mal.jpg   81.58K   33 downloadsAttached File  ziua_nationala.jpg   151.22K   34 downloads
Ah, da, n-am vazut atatia tantari in viata mea, erau tigrii peste tot, stoluri stoluri. Avand in vedere ca era epidemie de dengue si chikungunya, am fost destul de norocosi ca n-am luat nimic.

#6
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Zborul spre Aruba a fost... interesant. Dupa cum am zis am zburat cu InselAir (cu escala in Curacao). Am ajuns la aeroport, am facut checkinul si-am trecut dincolo. In momentul in care ar fi cam trebuit sa plecam (pe la 9) ne-au anuntat ca zborul a fost amanat pana la ora.. 12:00! Evident ca n-am fost bucuroasa, am intrebat de escala si-au zis ca nu-i problema ca oricum spre Aruba plecam cu acelasi avion din Curacao.

Asa ca ne-am pus pe asteptat. Pe la 10 jumate apare totusi un avion, ne spun ca au reparat o defectiune tehnica (hmmm) si ne imbarcam. Bucurie mare, poate poate nu intarziem atat de mult. Zborul e de 20 de minute (cam zgaltait in micutul Fokker50 si cu vanturile super mari de afara) asa ca aterizam imediat. Coboram din avion, trecem de securitate in Curacao (e o practica comuna si in Curacao si in Aruba, chiar daca continui cu acelasi avion trebuie sa cobori si sa-ti verifice bagajel de mana Posted Image). Si-apoi asteptam, si asteptam, si asteptam la poarta. Intr-un final zborul nostru apare amanat pana la ora 14, zborul de 12:30 tot pana pe atunci. De altfel nici unul dintre celelalte 5-6 zboruri are lui InselAir nu erau la timp, toate erau cu delays.

Na, acuma ce poti sa faci? Stai. Pe la 1 vad ca se misca ceva la poarta, ma duc sa intreb cica da, vine avionul in cateva minute si plecam (vine avionul? Credeam ca avionul era deja venit, doar zburasem din Bonaire cu el?!) In 2-3 minute anunta o tanti fooooooarte in soapta in microfon: "Veniti in fata sa luati vouchere de masa pentru ca am intarziat". Eu eram chiar langa ea asa ca am fost printre primii care a primit voucher, am mers alaturi si-am luat niste apa si suc timp in care vad ca incepe imbarcarea. In liniste, fara sa anunte nimeni nimic, au inceput sa intre cate unul cate altul pe poarta. Am trecut si noi dar in timpul asta erau inca super multi oameni pe la restaurante. Nu stiu pana la urma care a fost treaba si nici nu voi afla vreodata Posted Image, dar tind sa cred ca au bagat oameni la nimereala din cele 2 avioane intarziate pe sistemul first-come first-served si cine se misca mai greu, asta e. Posted Image

Pana la urma am ajuns si in avion (clar alt avion; pentru ca in cel de dimineata remarcasem ceva rupt la geam si era intreg de data asta) si apoi si in Aruba, tot cu zgaltaieli, ba chiar mai mari, nu cred ca mi s-a intors vreodata stomacul in halul ala in avion pana acum.


Aruba
(Aici m-am oprit acum 2 ani, deci o sa continui din amintiri mai subrede)
In Aruba am luat taxiul, cam 25 euro daca tin bine minte, pana la hotelul nostru pe Eagle Beach. Din punctul meu de vedere cea mai faina plaja din Aruba, si unde am stat noi deloc aglomerata. Am stat la MVC Eagle Beach. Un hotel foarte simplut, camera nu foarte mare, dar direct pe plaja, cu palapas si sezlonguri private si cam tot ce-ti trebuie.

Eagle beach e superba, nisip fin, apa limpede (dar se face adanca foarte repede, spre deosebire de Palm Beach). Nu mai sunt de mult fan plaje aglomerate asa ca nici macar n-am luat in considerare Palm Beach. E drept, acolo sunt mai multe distractii, restaurante etc. Palm Beach e zona de high rise unde vin americanii cu pachete AI Posted Image. Se poate ajunge cu autobuzul pe o suma de nimic (nu mai tin minte exact cat, trebuie cumparat un card de la supermarchetul imens care e la 5 minute distanta de hotel - Super Foods; statia de autobuz era chiar in fata hotelului) sau cu taxiul tot la un pret ok (parca 7 euro in timpul saptamanii, 11 euro duminica sau seara).
Attached File  eagle_beach.jpg   106.68K   36 downloadsAttached File  eagle_beach_empty.jpg   70.08K   38 downloadsAttached File  Eagle_beach_la_hotel.jpg   156.35K   40 downloadsAttached File  eagle_beach_sand.jpg   111.37K   38 downloadsAttached File  eagle_beach2.jpg   71.15K   37 downloadsAttached File  eagle_beach3.jpg   104.98K   36 downloadsAttached File  iguana_la_hotel.jpg   108.18K   42 downloadsAttached File  iguana_la_hotel2.jpg   95.41K   44 downloadsAttached File  iguana.jpg   190.95K   41 downloadsAttached File  sunset_hotel2.jpg   61.58K   32 downloadsAttached File  apus.jpg   99.05K   32 downloadsAttached File  birdy.jpg   166.92K   38 downloadsAttached File  copacul_din_vederi.jpg   82.12K   42 downloads

Am fost de cateva ori in Palm Beach, si cu autobuzul si cu taxiul, si o data si pe jos (nu e asa departe dar era super cald, n-a fost cea mai inteligenta decizie). Mai mult ca sa schimbam peisajul si sa incercam restaurantele din zona, plaja nu m-a atras.
Attached File  i_love_aruba.jpg   112.29K   41 downloadsAttached File  looking_for_me.jpg   125.61K   39 downloadsAttached File  inceputuri_palm_beach.jpg   83.78K   41 downloadsAttached File  spre_palm_beach2.jpg   72.9K   37 downloads
Am folosit busul sa mergem in Oranjestad de cateva ori, ne-am plimbat prin port, prin orasel, am incercat cateva restaurante, pe care nu le mai stiu, tin minte doar unul columbian in centru unde am mancat ribs si sandvisul lor renumit - era in vremea cand filmul Chef abia aparuse si il vazusem in avion in drum spre Caraibe - dar care nu ne-a dat pe spate.
Attached File  birdy3.jpg   111.56K   34 downloadsAttached File  birdys.jpg   155.06K   27 downloadsAttached File  burger.jpg   93.42K   32 downloadsAttached File  catch_of_the_day.jpg   112.84K   32 downloadsAttached File  jewel_of_the_seas.jpg   91.34K   36 downloadsAttached File  mafia.jpg   130.99K   32 downloadsAttached File  oranjestad.jpg   102.17K   30 downloadsAttached File  oranjestad2.jpg   123.26K   26 downloadsAttached File  oranjestad3.jpg   134.43K   25 downloadsAttached File  whaaat.jpg   87.44K   26 downloads
Am mers si in directia opusa, la Malmok si Arashi Beach (okish pentru snorkeling de incepatori dar cam atat; va trebuie provizii de acasa, apa, bere, mancare).
Attached File  beach.jpg   118.79K   25 downloadsAttached File  beach2.jpg   116.78K   36 downloads
Ah, am facut si toata insula cu autobuzul, am mers o vesnicie pana la Baby Beach (care mi s-a parut o gluma, nu stiu de ce are reviewuri asa entuziaste Posted Image). A fost o experienta interesanta mai mult pentru plimbare si nu pentru plaja.
Attached File  babybeach.jpg   142.33K   43 downloads
Sailingul nu m-a impresionat prea mult, toate vasele erau super aglomerate si pare un "spring break" dar cu personaje ceva mai in varsta Posted Image.

Sunt multi...caini vagabonzi, mai mari sau mai mici, care traiesc in copaci. Putin (sin)ucigasi, cand vor sa coboare se arunca din copac, indiferent ca jos e pamant, vreo alee de ciment sau vreun muritor de rand care se plimba.
Attached File  caini_vagabonzi.jpg   163.72K   49 downloadsAttached File  caini_vagabonzi2.jpg   172.11K   40 downloadsAttached File  suicidal_iguanas.jpg   159.42K   38 downloadsAttached File  suicidal_iguanas2.jpg   89.92K   35 downloadsAttached File  tiny_iguana.jpg   119.04K   29 downloads
Mancarea mult mai variata (si ceva mai scumpa) decat in Bonaire, dar si mai americanizata. Din pacate nu mai tin minte toate locurile unde am mancat.
Probabil cel mai bun restaurant a fost "Passions on the Beach", cina cu degetele in nisip si papica delicioasa.
Am fost la buffetul Mexican BBQ la Mangos, hmm, am mancat mai bine in alte parti.
"Hollywood Smokehouse" a fost foarte fain! Am vrut sa mai mergem si a doua oara dar cumva n-am mai ajuns.
"Carambola", cam pretentios si fara sa fie cazul, mancarea ok dar nu extraordinara.

#7
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Superb dev! Mai vreau!
Posted Image

#8
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Si eu mai vreau dar... mai dureaza! Vine iarna :sadwalk:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate