Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Un strigat de ajutor!

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

in lumea CAD odata ce stii cu ce se mananca un soft nu iti va fi imposibil sa prinzi repede si celalalt soft.
Corect. "Extrude si revolve" va fi acelasi indiferent ca e Acad, Catia, Solidworks, Siemens NX...ca o metafora.

#20
dukuti82

dukuti82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.10.2011
Va multumesc din suflet tuturor, nu este nici un raspuns nefolositor aici, toate raspunsurile m-au impresionat si le gasesc utile datorita informatiilor oferite de voi! Sunteti super!!!
In CATIA V5 m-am jucat, am inteles molulul sketch, stiu sa constrang. Am ajuns si sa modelez diverse obiecte, am creat cateva jante auto, vaze, scrumiere, le-am aplicat materiale, asa ca joaca. De cand sunt in Anglia nu l-am mai deschis, de aproape 2 ani.
Da, as dori in principiu sa raman aici in UK.
Ok, voi pune osul la treaba, sper sa ma reintorc aici cu vesti bune!
Multumesc inca odata tuturor!

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,859
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdukuti82, on 06 septembrie 2016 - 14:23, said:

Totusi eu ce sa fac? Ce ramane sa invat? Sunt prea multe optiuni si stau cu teama ca o voi alege iar pe cea gresita. Invat CATIA dar cand apuc sa o stiu, nu se mai cere. Invat NX si dupa ce il stiu nu intra inca pe piata. Le invat pe amandoua si imi cer angajatorii AutoCAD, Pro-E, Solidworks... Posted Image

Nu mai pierde timpul cu prostii
O sa inveti Catia sau ce vrei atunci cand si daca e nevoie.
Nu mai face prostii
Catia e scumpa nu si-o permit multi furnizori.
Angajeaza-te intai la un furnizor grad 1 sau 2 si vezi acolo ce o sa ai nevoie
Inginer junior sau tehnolog, sau tehnician

Solid Works / Inventor le poti invata DACA E CAZUL in timpul liber sau te trimit ei la scoala

Nu ai sanse la constructori (inca)

View Postdukuti82, on 06 septembrie 2016 - 17:36, said:

Va multumesc din suflet tuturor, nu este nici un raspuns nefolositor aici, toate raspunsurile m-au impresionat si le gasesc utile datorita informatiilor oferite de voi! Sunteti super!!!
In CATIA V5 m-am jucat, am inteles molulul sketch, stiu sa constrang. Am ajuns si sa modelez diverse obiecte, am creat cateva jante auto, vaze, scrumiere, le-am aplicat materiale, asa ca joaca. De cand sunt in Anglia nu l-am mai deschis, de aproape 2 ani.
Da, as dori in principiu sa raman aici in UK.
Ok, voi pune osul la treaba, sper sa ma reintorc aici cu vesti bune!
Multumesc inca odata tuturor!

Angajeaza-te si o sa ramai

#22
dukuti82

dukuti82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.10.2011

View Postdukuti82, on 06 septembrie 2016 - 17:52, said:

Nu mai pierde timpul cu prostii
O sa inveti Catia sau ce vrei atunci cand si daca e nevoie.
Angajeaza-te intai la un furnizor grad 1 sau 2 si vezi acolo...

Nici asta nu stiu ce inseamna, cum gasesc acesti furnizori? Si care e treaba cu gradele? Adica Renault spre ex are un furnizor de piese? Cineva face anumite parti pt altcineva???

Edited by dukuti82, 06 September 2016 - 17:54.


#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,859
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdukuti82, on 06 septembrie 2016 - 17:52, said:


Usa vine de la un furnizor care la randul lui are alti furnizori unul care ii livreaza piesele din plastic, altii carpa, altii oglinda, altii cablurile etc

Baga un Google:

Plastic Tier 1 sau Tier 2
Rubber Tier 1 si Tier 2

Cauta firme de emplyoment si discuta cu ei ca vrei la Tier 1 sau 2 tehnolog, tehnician sa-ti faci intrarea in domeniu

Eventual sa lucrezi la calitate.
Quality Technician, quality technologist
Revezi un pic statistica, nu prea adanc pentru ca or sa te invete ei ce-ai de facut

http://www.smmt.co.uk/supply-chain/

#24
dukuti82

dukuti82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.10.2011
Am inteles, o sa caut! Multumesc mult!!!
Numai bine tuturor!

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,859
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdukuti82, on 06 septembrie 2016 - 17:52, said:

Nici asta nu stiu ce inseamna, cum gasesc acesti furnizori? Si care e treaba cu gradele? Adica Renault spre ex are un furnizor de piese? Cineva face anumite parti pt altcineva???

Exista OEM (original equipment manufacturer)
tier 1, care livreaza piese subansamble care le monteaza OEM direct in vehicul
tier 2, care livreaza piese, subansamble pentru tier 1

Sunt firme care sunt si tier 1 si 2 in acelasi timp pentru piese diferite

#26
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View PostTsunnnami, on 06 septembrie 2016 - 17:44, said:


Nu mai face prostii
Catia e scumpa nu si-o permit multi furnizori.
Angajeaza-te intai la un furnizor grad 1 sau 2 si vezi acolo ce o sa ai nevoie
Inginer junior sau tehnolog, sau technician
Angajeaza-te si o sa ramai

Esti putin in eroare Furnizorii in principiu trebuie sa lucreze cu softurile pe care le are OEM-ul altfel transferul de informatie devine greoi si incetineste procesul. Foarte rar am vazut furnizori ce nu lucrau cu acelasi softuri si asta in cazurile in care acei furnizori ofereau produse mai unice/rare...
Sa nu mai zic ca de obicei expertiza sta la furnizori si ceea ce ei livreaza sunt responsabili (DFMEA... garantie etc.) nu prea au multi timp cu incepatori tocmai din aceste motive... doar furnizorii mari isi permit o pepiniera...

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,859
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEngineer_xxl, on 06 septembrie 2016 - 18:14, said:


Esti putin in eroare Furnizorii in principiu trebuie sa lucreze cu softurile pe care le are OEM-ul altfel transferul de informatie devine greoi si incetineste procesul. Foarte rar am vazut furnizori ce nu lucrau cu acelasi softuri si asta in cazurile in care acei furnizori ofereau produse mai unice/rare...
Sa nu mai zic ca de obicei expertiza sta la furnizori si ceea ce ei livreaza sunt responsabili (DFMEA... garantie etc.) nu prea au multi timp cu incepatori tocmai din aceste motive... doar furnizorii mari isi permit o pepiniera...

Nu-s obligati
tranferul se face in general stp

Se poate incepe foarte usor in teste, calitate sau ca operator si sa prinda din mers

#28
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,626
  • Înscris: 02.10.2009
Asculta ce spune Tsunnami, de altfel a  mentionat cineva la inceput: sa stii doar programe CAD te face DESENATOR cel mult. Nu va mai luati dupa ce este in Romania, daca vreti dincolo.

Un punct de vedere comun al angajatorilor in vest: daca n-ai practicat cee ce ai invatat in scoala timp de 5 ani esti descalificat; la fel, chiar daca ai fost pana atunci inginer principal la o companie mare! Cu atat mai mult daca nu ai apucat sa faci primii pasi in domeniu. Poti sa uiti ca esti absolvent de inginerie, chiar daca in realitate inca mai stii cate ceva.
Nu conteaza ce crezi tu ci ceea ce cred angajatorii; e greu sa-i lamuresti ca de fapt e altfel decat cred ei.

Tot ce poti obtine este pozitie de incepator, dar atentie, mai jos decat un proaspat absolvent. Este insa un inceput bun, conteaza insa enorm sa ajungi intr-un colectiv care sa aiba rabdare cu tine, pana inveti, un colectiv sau sef care sa vada in tine un potential care merita valorificat. Altfel, ei gasesc cu usurinta pe cineva cu experienta.

Cu parere de rau va aununt ca deja scoala conteaza tot mai putin, in schimb practica in domeniu tot mai mult. Totul e sa prinzi ceva in domeniu, in primii cativa ani dupa absolvire, altfel ori parasesti domeniul ori il iei de la inceput. E plina lumea de studenti la 45 ani dar e drept ca au cu ce sa se intretina.

#29
dukuti82

dukuti82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.10.2011

View PostTsunnnami, on 06 septembrie 2016 - 18:31, said:

Se poate incepe foarte usor in teste, calitate sau ca operator si sa prinda din mers

Operator pe ce? Mi-ai putea forma o parere sumara despre atributiile acestor joburi spuse de tine? Te roooog! Scurt, cat sa imi formez o parere despre job. Ca operator te referi la operare CNC pe productia in sine a pieselor pe masini de strunjire? Deci m-ar ajuta o calificare si un studiu ca operator CNC???

@Rosebud09 de un raspuns ca al tau imi era teama, cam asa gandeam si eu pana sa deschid acest topic :(

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,859
  • Înscris: 20.10.2015
Nu CNC, prelucrarile sunt scumpe, nu se pra folosesc.
Operator sa stai la presa la injectie in plastic sau la presa la vulcanizare, as fugi de ambutisari ca e mizerie si zgomot
As fugi de electronica pentru ca esti robot
Plastice gasesti pese tot, cauciucuri mai rar dar gasesti si d-alea la antivibratii (se numeste NVH), etansari (sealing)
Acolo, parerea mea gasesti cel mai usor

Cauta o agentie si spune-le ca ai incercat cat ai putut si d-aia ai plecat din tara, ca vrei sa lucrezi in auto dar in tara n-ai avut sanse.
Nici un cuvant despre notele din scoala. Conteaza ca ai terminat si ai diploma

Edited by Tsunnnami, 06 September 2016 - 18:52.


#31
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu credeam ca o sa ajung sa ii dau like-uri lu' Tsunami.
@dukuti, nu te demoraliza, o sa incepi de la talpa gastei, o sa fii platit prost dar dupa 1-2 ani o sa iti creasca salariul considerabil. Nu te grabi, bun ajungi dupa minim 5 ani de experienta, de invatat inveti din mers in campul muncii.
Englezilor in principiu nu le pasa de diplome atata timp cat nu sunt date de ei.
Angajeaza-te intr-o firma mica sau mijlocie, inveti meserie, faci experienta si apoi mai vezi tu. La 34 de ani nu e tarziu, sunt oameni care schimba macazul carierei si la 40-50 de ani.

Edited by Friskey, 06 September 2016 - 21:26.


#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,859
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFriskey, on 06 septembrie 2016 - 21:26, said:

Nu credeam ca o sa ajung sa ii dau like-uri lu' Tsunami.

Nici eu, tie

#33
dukuti82

dukuti82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.10.2011
Stau si ma tot gandesc Tsunnnami, si tu si restul m-ati indrumat sa incep de jos si nu pot contesta acest sfat, sunt convins ca este obligatoriu sa fac asta. Dar, daca incep ca operator la presa pe injectii plastice spre exemplu, in cati ani voi avea sanse sa ajung proiectant CAD de aici? Poate in multi ani sau poate niciodata? Adica na, eu stau si ma gandesc, de asta as fi atras, asta as vrea sa fac, ca altfel ma gandesc si la reprofilare destul de mult (Invat Java, Html, C++ si poate am mai multe sanse asa pe piata muncii, fara diploma dar poate ajung sa stiu si daca nu ma angajeaza nimeni, lucrez ca freelancer )
Are dreptate poate JurasikMan in ce ma priveste:

View PostJurasikMan, on 06 septembrie 2016 - 07:48, said:

In opinia mea esti genul comod , care cauta scurtaturi. Te gandesti la leafa , nu la ce poti tu performa.

Acum as mai intreba ceva: Nu exista nimic ce sa pot invata in CAD-ul asta sa dau pe spate un potential angajator cu ce as sti sa fac in el? Va spun, nu ca lauda, dar am capacitate mare de invatare, baze teoretice si gandire analitica.
Daca as ajunge sa fac o masina cap coada functionala in teste virtuale, fara sa am experienta in nici o firma, ar fi suficient sa impresionez pe cineva? :)

#34
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,449
  • Înscris: 02.09.2016
Nu stiu daca va ajuta Stimate dukuti82...cunosc pe cineva care a terminat la Iasi in profilul dumneavoastra...a plecat peste mari si tari etc.
Acuma (dupe trei ani )lucreaza singur - merge la interventii , mentenanta si service etc. la aparate  de racire , aer conditionat.O fost intr-o Echipa si o stat pa langa aia care se pricep.Inginer - nici o problema : o invatat ce si cum  si o prins repede ? ( trei ani...) da acum  sa descurca.Numai bine.

#35
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Mai oameni buni, inteleg ca aveti intentii bune dar un operator CNC sau o masina injectii mase plastice nu mai e ce a fost odata... in ziua de azi un astfel de operator nu face decat sa apese un buton si sa scoata piesa din matrita, pana si atunci cand masina da o eroare operatorul are acces limitat la ce poate face sa elimine acea eraoare, maisna are o parola si doar cineva autorizat va veni sa se uite ce si cum.
In urma cu vreo 10 ani poate aveai ceva sanse sa urci mai sus si sa stai la un birou facand programe si modele 3D azi de la operator ajungi cel mult sef de echipa.
Nu mai imbatati omul cu apa rece ca nu e asa, pe timpuri nea Gica strungarul stia sa faca multe azi automatizarea l-a prostit pe nea Gica si a devenit alcoolic...
Vrei sa mergi pe partea de CAD? atunci baga nene tare pe sfaturile mele si ale lui @tehnics, e deja destul de tarziu si iti trebuie si mult noroc!

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,859
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEngineer_xxl, on 06 septembrie 2016 - 22:34, said:

azi de la operator ajungi cel mult sef de echipa.

Daca gandesti static si nu te duce bibilica asa e, daca gandesti dinamic poti ajunge si director de plant

Problema este ca eu il invat ce sa faca si ce sa invete si in timpul asta IA BANI, E PLATIT
Sa stai sa inveti un soft de care nu stiu cati are nevoie, apoi sa cauti sa te angajezi sa piersi si mai mult timp, okay poate pe la 40-45 de ani sa faci ce-ar putea face acum cu viteza.

Un operator la inceput apasa butoane, dupa aia trece la control la firewall, apoi tehnician, si e expus la ce inseamna calitate, la ce inseamna control la ce inseamna Audit, la ce inseamna ts16949 si ISO, la ce inseamna supply chain si client, poate six sigma, depinde doar de el ceea ce vrea sa faca.

Tu ce alternativa ii dai?
Sa se apuce sa invete?
Las-o moarta atunci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate