Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Cat de riscanta e o conexiune neasigurata?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Salut,

Am avion din Istanbul spre Australia in ianuarie la 12:05 si nu stiu ce sa fac: sa ma duc in Istanbul cu o zi inainte sau sa iau un zbor care ajunge cu 3 ore inainte, la 9 dimineata(cu Aegean, de la Atena). Pretul e asemanator. Pot sa fac check-in online, ca n-am bagaj de cala. Avantaje si dezavantaje:

Daca ajung dimineata in Istanbul:
- am timp sa ma plimb ziua anterioara prin Atena.
- nu mai ies din aeroportul din Istanbul si evit pericolul atentatelor.
Dar: risc sa intarzie avionul mai mult de 3 ore si risc sa comprimit toata excursia.

Din cele aproape 100 de zboruri pe care le-am avut pana acum, o singura data a intarziat avionul mai mult de 2 ore, dupa o transmitere in lant a intarzierilor din cauza vremii pe o ruta pe care zburase avionul mai inainte.

Ce parere aveti, cat de mare e riscul?

#2
Ciresarul

Ciresarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 22.08.2016
50%. Ajungi la timp sau nu ajungi la timp.

#3
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Daca pierzi conectiunea din cauza unui flight delayed, mergi si le ceri sa te urce in primul zbor care pleaca spre locatia unde ai cumparat bilet.
Cu toate astea, aveam conectiune in LH, sau CDG, si am ajuns in mai putin de 30 minute.....mna

#4
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

View PostTheRipper0607, on 05 septembrie 2016 - 20:45, said:

Daca pierzi conectiunea din cauza unui flight delayed, mergi si le ceri sa te urce in primul zbor care pleaca spre locatia unde ai cumparat bilet.
Cu toate astea, aveam conectiune in LH, sau CDG, si am ajuns in mai putin de 30 minute.....mna
Sunt doua bilete separate cu companii diferite, nu iti asigura conexiunea.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

View PostGeorge2210, on 05 septembrie 2016 - 20:39, said:

Ce parere aveti, cat de mare e riscul?
Incearca sa lasi timp mai mult intre curse astfel poti preveni majoriotatea intarzierilor (mai putin cele legate de vreme).

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

View PostTheRipper0607, on 05 septembrie 2016 - 20:45, said:

Daca pierzi conectiunea din cauza unui flight delayed, mergi si le ceri sa te urce in primul zbor care pleaca spre locatia unde ai cumparat bilet.
Cu toate astea, aveam conectiune in LH, sau CDG, si am ajuns in mai putin de 30 minute.....mna

Nu merge, scrie in contract ca nu sunt respunzatori de situatiile altor companii daca nu e ticket intreg. Se considera NO SHOW.

Eu recomand sa mergi cu o zi inainte. Eu asa fac tot timpul, las cel putin o zi intre zborurile diferite (is mai paranoic de fel)

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,993
  • Înscris: 07.11.2006

View PostGeorge2210, on 05 septembrie 2016 - 20:39, said:


- am timp sa ma plimb ziua anterioara prin Atena.
- nu mai ies din aeroportul din Istanbul si evit pericolul atentatelor.


Ce te face sa crezi ca atentatele nu se vor muta la Atena exact cand vei fi tu acolo si exact pe unde te vei plimba tu?
Daca ai trei ore si zici ca nu vei pierde mult timp cu check-ul,atunci n-are rost sa mergi cu o zi inainte.
Dar fiind iarna,surprizele s-ar putea sa apara.O nava inghetata,o pista cu zapada,o decolare amanata datorita cetei,etc.ajung ca sa provoace disconfort.
Avand in vedere destinatia finala,eu cred ca totusi ar fi mai indicat sa ajungi mai repede in aeroport,chit ca vei avea de asteptat mai mult sau vei astepta chiar pe bancile din aerogara.

#8
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
ia cu  o zi inainte... esti mai sigur si te si odihnesti inaintea zborului  lung

#9
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Exista vreo asigurare pe care o poti face si sa te despagubeasca daca intarzie zborul?

P.S. Ma gandesc ca totusi sansele de intarziere sunt destul de mici, fiind primul zbor al zilei si plecand de pe hub-ul companiei aeriene. Daca s-ar strica avionul ma gandesc ca ar avea altul cu care sa-l inlocuiasca. Singura problema ar putea fi vremea nefavorabila.

#10
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
O sa ma duc cu o seara inainte chiar daca riscurile sunt destul de mici, ca sa nu stau cu grija.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

View PostGeorge2210, on 06 septembrie 2016 - 09:19, said:

Exista vreo asigurare pe care o poti face si sa te despagubeasca daca intarzie zborul?

P.S. Ma gandesc ca totusi sansele de intarziere sunt destul de mici, fiind primul zbor al zilei si plecand de pe hub-ul companiei aeriene. Daca s-ar strica avionul ma gandesc ca ar avea altul cu care sa-l inlocuiasca. Singura problema ar putea fi vremea nefavorabila.

Afla ca la turci daca ninge putin (gen, primii fulgi la noi) ei declara conditii meteo nefavorabile si ii haos. Asa ca in loc sa ajungi la Istanbul de la Atena poti ajunge la Izmir.
Asa si-a luat-o THY anul asta in iarna, fulguia si de panicati ce erau au incetinit toate procedurile. Zeci de ore intarzieri cumulate.

Fiind iarna nu as gandi ca-s riscuri mici :)
Pe langa asta din cate am auzit Aegean (tzatziki airlines) is destul de aiuriti. Nu am fost cu ei (inca, am o rezervare in noiembrie) dar cand am vrut sa fac rezervarea nu le mergea siteul si le-am scris pe facebook, rapsunsul a fost ceva de genul "Stim deja ca nu ne merge siteul, :) " cu tot cu emoticon :lol:

#12
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Buna!

Am luat si eu bilete cu Pegasus  si am 3 ore si 40 minute intre zboruri la Istanbul, dar e aceiasi firma si am cumparat biletul Bucuresti - Kaisery. Am risc sa nu astepte pasagerii, daca cumva are intarziere? Sau sunt obligati deoarece escala ei au oferit-o si nu am cumparat  bilete separat?
Bagajele de cala le mai ridic eu sau se transfera singure? Pana acum nu am mers cu escala la avion.

Multumesc

#13
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Bagajele sunt trimise direct la destinatie.
La 3h40' nu mi-as face probleme ca nu prinzi conexiunea, chiar deloc. Si daca o pierzi (din cauza de intarziere a zborului de la Bucuresti) esti pus pe urmatorul zbor spre Kayseri, sunt vreo 6 zboruri/zi, trebuie doar sa te duci la biroul de tranzit sau ticketing.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

View Postalipiticot, on 08 mai 2017 - 16:52, said:

Buna!

Am luat si eu bilete cu Pegasus  si am 3 ore si 40 minute intre zboruri la Istanbul, dar e aceiasi firma si am cumparat biletul Bucuresti - Kaisery. Am risc sa nu astepte pasagerii, daca cumva are intarziere? Sau sunt obligati deoarece escala ei au oferit-o si nu am cumparat  bilete separat?
Bagajele de cala le mai ridic eu sau se transfera singure? Pana acum nu am mers cu escala la avion.

Multumesc


Bagajele ajung direct in Kayseri*.

Ai vreme destula in Istanbul SAW sa treci de la internațional la domestic

Acuma despre Pegasus se zice ca mai pierd bagaje. Eu am zburat (și încă zbor) des cu ei atât internațional cât și domestic și nu mi-au pierdut nimic.

Dacă ai de gând sa mai zbori cu ei îți recomand sa îți faci cont Pegasus Plus și sa iei punctele. Le poți folosi la alte rezervări. De asemenea, fa check in online (Primești mai multe)

#15
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005

View PostLex404, on 09 mai 2017 - 15:31, said:

Bagajele ajung direct in Kayseri*.

Ai vreme destula in Istanbul SAW sa treci de la internațional la domestic

Acuma despre Pegasus se zice ca mai pierd bagaje. Eu am zburat (și încă zbor) des cu ei atât internațional cât și domestic și nu mi-au pierdut nimic.

Dacă ai de gând sa mai zbori cu ei îți recomand sa îți faci cont Pegasus Plus și sa iei punctele. Le poți folosi la alte rezervări. De asemenea, fa check in online (Primești mai multe)

Multumesc, astept sa vad cum va fi acest an cu Turcia, noi de cate ori am mers in Turcia am fost cu masina si daca e ok cu avionul, probabil numai asa vom merge. Am incercat sa fac cont dar ceva la numar de telefon parca nu mi-a primit si atunci am mers mai departe fara inregistrare...Multumesc inca o data!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate