Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

cs go fps blocate la 60fps

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
traiannnnn

traiannnnn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 650
  • Înscris: 25.09.2011
Salut, de când am facut ultimul update la Windows 10 am o problema in Cs Go.
Vstnc este dezactivat din nvidia control panel.
In cs go daca scot vsync imi sta blocat la 30fps.
Daca pun multiple buffering la cs la vsync imi sta blocat la 60fps. Cum scap de chestia asta ?
Am dat reset la windows si la fel face.
Am laptop asus rog gl552jx

#2
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Daca ai facut Anniversary Update, deschide aplicatia xbox, mergi la setari, Game DVR si dezactiveaza.

#3
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Dezactiveaza Game Bar din xbox app si se rezolva. Mie tampenia asta imi reseta brightness din joc, imi bloca fps la 57 si cateodata imi dadea freeze la joc.

#4
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai si la laptopul ala ai ecran cu refresh mai mare de 60 hz ca sa te intereseze fps mai mare de 60?

Edit: din cate vad eu in specificatii, displayul lui are rata de refresh 60 hz. Deci placa video poate randa si 200 fps pe secunda, ca ecranul tot 60 fps va afisa orice i-ai face.

Edited by Paranoir, 01 October 2016 - 09:19.


#5
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Sa nu incepe eterna discutie legata de Hz si de FPS in jocurile din seria counter strike. In CSGO conteaza sa ai cat mai multi fps indiferent daca ii vezi sau nu pe toti, pentru ca asa e facut jocul. Cu cat ai mai multi fps cu atat merge mai fluid.

#6
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Iti dai seama ca nu are niciun sens ce spui.
E o chestie fizica. Daca monitorul nu e capabil sa afiseze mai mult de 60 de cadre pe secunda, cum poti sa vezi tu 100 fps sa zicem?
Sau e magie?

#7
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Fie cum crezi tu. esti jucator de csgo?

#8
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

View PostParanoir, on 14 octombrie 2016 - 18:17, said:

Iti dai seama ca nu are niciun sens ce spui.
E o chestie fizica. Daca monitorul nu e capabil sa afiseze mai mult de 60 de cadre pe secunda, cum poti sa vezi tu 100 fps sa zicem?
Sau e magie?

Sunt detinator de monitor de 60 Hz si am peste 100 FPS in CS:GO. Nu are legatura frecventa monitorului cu framerate-ul afisat de joc. Problema este legata numai de soft.

Initiatorul topicului trebuie sa se asigure ca are vsync dezactivat atat in driver-ul placii video, cat si in joc.

#9
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
pai Paranoir nu intelege ca toate seria CS e asa, ca nu are legatura frecventa cu fps, ca in alte jocuri.

#10
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Nu e vorba numai de seria Counter-Strike, ci de toate jocurile cu framerate-ul deblocat.

Sunt si jocuri blocate de producatori la 30 sau 60 FPS, in special pe console. Dar sunt unele si pe PC (ex: Titanfall blocat la 60 FPS). In cazul asta nu exista solutii, cel putin nu din cele conventionale. Sunt unii modder-i care stiu pe unde sa umble ca sa deblocheze framerate-ul jocurilor, dar nu stiu daca si ce riscuri implica asta, am preferat sa nu experimentez asa ceva...

#11
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Cel putin la nfs rivals e un fail acel fix de deblocare pana la 60fps, pentru ca trebuie sa ruleze constant, altfel daca ai fps drop incepe sa se comporte ciudat jocul, efect de slow motion.

#12
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Eu iti recomand sa joci asa la 60FPS daca joci la nivel profesional. Te ameteste de cap variatia intr-o lupta, si iti omoara reflexele. Cand ai constant 60, stii la ce sa te astepti, stii timpul de raspuns, stii tot.

Inclusiv pro-playerii joaca pe 144 fix.

#13
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View PostMaVeRicK89, on 07 octombrie 2016 - 14:22, said:

Sa nu incepe eterna discutie legata de Hz si de FPS in jocurile din seria counter strike. In CSGO conteaza sa ai cat mai multi fps indiferent daca ii vezi sau nu pe toti, pentru ca asa e facut jocul. Cu cat ai mai multi fps cu atat merge mai fluid.
Daca nu înțelegi cum funcționează tehnica modernă nu mai da sfaturi aiurea.
Un monitor de de 60 Hz nu va afișa niciodată mai mult de 60 fps indiferent ce soft îi furnizează semnalul video. Te poți lămuri căutând info de la cunoscători sau uitandu-te pe YouTube. Sau poți rămâne cu o opinie greșită. De Nvidia vsync sau AMD freesync nici nu.ti mai vorbesc că observ că n.are rost!

#14
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Problema e simpla, alea 60 fps nu vin fiecare la accelasi interval. E o chestiune de placa video in general, doar ca in CS:GO asta e o problema generala, asa ca daca vrei sa ai jocul lin iti trebuie sute de fps.
https://www.mvps.org..._frame_time.htm
Ideea e ca daca ai 60 fps in csgo, frame-urile nu stau fiecare frumos 16.6 ms si fie stau mult mai mult fie vin multe deodata gramada ca sa ma exprim mai popular. Avand cateva sute de fps compensezi pt aceasta problema, astfel incat si in intervalul din secunda in care jocul sacadeaza tot ai peste 60 fps.

Edited by SpeedDemon, 20 January 2017 - 23:22.


#15
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View PostSpeedDemon, on 20 ianuarie 2017 - 23:19, said:

Problema e simpla, alea 60 fps nu vin fiecare la accelasi interval. E o chestiune de placa video in general, doar ca in CS:GO asta e o problema generala, asa ca daca vrei sa ai jocul lin iti trebuie sute de fps.
https://www.mvps.org..._frame_time.htm
Ideea e ca daca ai 60 fps in csgo, frame-urile nu stau fiecare frumos 16.6 ms si fie stau mult mai mult fie vin multe deodata gramada ca sa ma exprim mai popular. Avand cateva sute de fps compensezi pt aceasta problema, astfel incat si in intervalul din secunda in care jocul sacadeaza tot ai peste 60 fps.
Comanda in consola fps_max 60 in cazul asta. Jucătorii pro care au monitoare de 144 Hz ,deși au placi care pot afișa 300+ fps, folosesc comanda fps_max_144
Toate astea cu Gsync sau freesync.

Edited by clasique, 22 January 2017 - 20:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate