Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Taxe auto Danemarca

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Salutare!

Sunt sanse mari ca la anu', pe vremea asta, sa-mi continui studiile la o facultate din Danemarca. Insa am cateva intrebari in legatura cu taxele auto de acolo, eu aici conduc masina lui taica-miu, deci nu prea mi-am batut capul cu lucrurile de genul asta.

1. Exista vreo sursa oficiala unde pot gasi informatii precum taxa de inamtriculare, asigurarea, cat am dreptul sa circul cu o masina inmatriculata in Romania, etc?

2. Am citit ca taxa de inmatriculare este de 105% pt masinile de pana in ~10.000 euro si 180% pt masinile de peste ~10.000 euro. Este enorm de mult...Exista vreo posibilitate sa circul acolo cu o masina inmatriculata in Romania? Am citit ca exista aceasta posiblitate doar daca demonstrez ca sunt student acolo si nu muncesc. Daca muncesc, trebuie sa platesc aceasta taxa...Eu vreau sa muncesc acolo part-time, altfel nu ma pot intretine ( pot munci maxim 20 de ore pe saptamana, 14e per ora ). Insa, la fel, nu am putut verifica aceasta informatie.

Si cam atat. In principiu, vreau sa stiu daca imi pot permite sa merg cu masina acolo sau daca va trebui sa folosesc bicicleta sau mijloacele de transport in comun, care sper sa nu fie ca in Bucuresti, unde nu te poti baza pe ele.

Multumesc!

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Au si alte taxe auto, care trebuie platite pe langa cea de inmatriculare.
Printre altele, au si taxa anuala care trebuie platita.
Si taxele oarare de parcare sunt mari, si oricum anumite zone din orase, de ex prin centru, sunt oricum interzise pt traficul auto.
Toate acestea sunt gandite si aplicat anume pt. a reduce cat mai mult aglomeratia din trafic si poluarea.
Din acest punct de vedere nu sunt mari, ci exact ce trebuie.

Edited by loock, 05 September 2016 - 15:43.


#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

 Robiacs, on 05 septembrie 2016 - 15:33, said:

Salutare!

Sunt sanse mari ca la anu', pe vremea asta, sa-mi continui studiile la o facultate din Danemarca. Insa am cateva intrebari in legatura cu taxele auto de acolo, eu aici conduc masina lui taica-miu, deci nu prea mi-am batut capul cu lucrurile de genul asta.

1. Exista vreo sursa oficiala unde pot gasi informatii precum taxa de inamtriculare, asigurarea, cat am dreptul sa circul cu o masina inmatriculata in Romania, etc?

2. Am citit ca taxa de inmatriculare este de 105% pt masinile de pana in ~10.000 euro si 180% pt masinile de peste ~10.000 euro. Este enorm de mult...Exista vreo posibilitate sa circul acolo cu o masina inmatriculata in Romania?
Multumesc!
http://www.skat.dk/S...spx?oId=2068721

#4
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Trebuie sa platesti acele taxe de peste 100% din valoarea masinii sau sa cumperi una deja inmatriculata cu taxa platita, ceea ce te duce la 10k euro pentru un Golf V amarat sau un Opel Astra de prin 2008 in sus.

Poti circula cu masina inmatriculata in alta tara pentru 14 zile, daca depasesti, vei fi amendat. Tine cont ca au camere in trafic si iti pot estima cu usurinta intrarea in tara.

Chestia cu amanarea inmatriculari o poti face pentru maxim 2 luni, dupa esti obligat sa o inmatriculezi acolo.

Parerea mea este ca nu vei avea nevoie mare de masina ca student acolo, cel putin nu in primul an. Cred ca te poti lipsi de masina, mai ales ca au un transport public foarte dezvoltat. Sau poti circula cu bicicleta precum marea majoritate a danezilor.

Daca vrei musai masina, vecinii din Suedia mi se pare ca nu au asemenea taxa, dar nu stiu sigur, asa ca rog pe cineva avizat sa confirme sau infirme ceea ce am spus.

Si ca un offtopic, du-te si fa-ti studiile acolo, sa nu renunti sub nicio forma, caci nu vei avea de pierdut.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca te duci cu o "bulgaroaica", nu merge sa circuli?

#6
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Cu orice alta masina inmatriculata in orice alt stat in afara de Danemarca, ai voie doar 14 zile de la intrarea in tara. Esti oprit si amendat dupa depasirea termenului cu obligativitatea de inmatriculare a masinii acolo. Poti amana treaba cu pana la doua luni maxim, nu stiu in ce conditii. Atat.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din linkul dat mai sus...
If you stay in Denmark less than 185 days within a 12-month period, you may drive a vehicle with foreign number plates without having to pay Danish registration tax.
You need to pay tax in your country of residence.
    Your country of residence is the country where you stay for more than 185 days within a calendar year
    If your spouse and children reside away from Denmark and you stay with them at least twice a month, your country of residence is not Denmark
    If you reside in several countries, SKAT may decide your country of residence.
Foreign number plates in Denmark
If you are unsure of the duration of your stay in Denmark or your country of residence, you can apply for permission to drive a vehicle with foreign number plates in Denmark. Please note that SKAT charges a fee of DKK 400 to process your application.

#8
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 Yukoto, on 05 septembrie 2016 - 16:57, said:

Trebuie sa platesti acele taxe de peste 100% din valoarea masinii sau sa cumperi una deja inmatriculata cu taxa platita, ceea ce te duce la 10k euro pentru un Golf V amarat sau un Opel Astra de prin 2008 in sus.

Poti circula cu masina inmatriculata in alta tara pentru 14 zile, daca depasesti, vei fi amendat. Tine cont ca au camere in trafic si iti pot estima cu usurinta intrarea in tara.

Chestia cu amanarea inmatriculari o poti face pentru maxim 2 luni, dupa esti obligat sa o inmatriculezi acolo.

Parerea mea este ca nu vei avea nevoie mare de masina ca student acolo, cel putin nu in primul an. Cred ca te poti lipsi de masina, mai ales ca au un transport public foarte dezvoltat. Sau poti circula cu bicicleta precum marea majoritate a danezilor.

Daca vrei musai masina, vecinii din Suedia mi se pare ca nu au asemenea taxa, dar nu stiu sigur, asa ca rog pe cineva avizat sa confirme sau infirme ceea ce am spus.

Si ca un offtopic, du-te si fa-ti studiile acolo, sa nu renunti sub nicio forma, caci nu vei avea de pierdut.
Am luat si eu in calcul Suedia, insa din ce am inteles, nu prea merge...Trebuie sa sap mai adanc. Si da, voi face pe dracu-n patru sa pot sa invat acolo...

 _R_A_D_U, on 05 septembrie 2016 - 17:05, said:

Daca te duci cu o "bulgaroaica", nu merge sa circuli?
Nu e acelasi lucru daca m-as duce cu a mea, inmatriculata aici? Ba da...

Edited by Robiacs, 05 September 2016 - 17:56.


#9
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Tre sa ai o mare problema sa vrei neaparat masina intr-o tara ca Danemarca...

Bicicleta si transportul in comun sint perfecte acolo, nu e ca la noi... ce e cu tine omule... renunta la prostii.
Masina o folosesti cand vii in vacanta in ro

#10
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 maxtron_69, on 05 septembrie 2016 - 19:45, said:

Care e problema? Am intrebat pt a vedea daca imi pot permite dpdv financiar. O sa mai caut si eu informatii, desi pana acum imi este cam imposibil. Nu ar fi asta un factor decisiv, nu mi-e rusine sa merg cu bicicleta sau autobuzul/metroul, pana cand am luat carnetul doar asta am folosit, insa nu inteleg de ce zici "Tre sa ai o mare problema sa vrei neaparat masina intr-o tara ca Danemarca". Poate ai chef de putina liniste, nu sa auzi nu stiu ce discutie dupa o zi grea. Poate ai chef sa asculti muzica ta. Poate ai chef de ceva incalzire/racire cand este cald/frig afara pt. a ajunge curat/uscat la destinatie. Poate nu ai chef sa-ti faci programul in functie de mijloacele de transport in comun. Poate, poate, poate...Inca nu cred ca mijloacele de transport in comun pot inlocui masina persoanala dpdv al confortului, chiar si in tarile cu apa calda.

Edited by Robiacs, 05 September 2016 - 20:22.


#11
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Yeah man, nu intelege gresit Robiacs, e o boala romaneasca sa mergi cu masina peste tot si sa parchezi cat mai aproape de intrare sau cat mai convenabil, asta nu inseamna ca tu esti la fel.

Attached Files



#12
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 marius87ism, on 05 septembrie 2016 - 20:40, said:

e o boala romaneasca sa mergi cu masina peste tot si sa parchezi cat mai aproape de intrare sau cat mai convenabil, asta nu inseamna ca tu esti la fel.
Nu e nicio boala, e o atitudine normala sa vrei sa te folosesti de masina cat mai convenabil.

Danemarca este insa cea mai neprietenoasa tara cu proprietarii de masini din Europa si pe un loc fruntas in lume, daca nu chiar prima. Asa ca renunta la ideea de masina acolo, daca nu esti rezident, nu merita. Orienteaza-te spre scuter sau bicicleta electrica, ca sa ai totusi o mobilitate rezonabila.

(Romania e cam a 5-a, a 6-a tara ca nepreitenozitate din lume cu proprietarii de masini, nu ca nu am avea si noi experienta)

Edited by bladhaund, 06 September 2016 - 01:45.


#13
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Ah, deci pana la urma esti doar un ''simplu student''.

#14
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
If you are staying in another country and your only reason for staying there is to study, you can drive your car without having to register it or pay taxes there - as long as you are enrolled in an educational establishment in that country. But if as a student you start working during your residence there, you must register your car in this country.
Before leaving your home country you should check the applicable rules in the country where you intend to study if you need to fulfil any administrative formalities (e.g. in some countries you must get a certificate of enrolment from university/school etc. which you need to have with you when you drive) or meet special conditions in order to avoid problems during police checks.

Special rules apply in Denmark where as an EU student you must register your car unless you live there less than 365 days over a period of 2 years. In this case you can apply for permission to Danish authorities to drive you car which is registered in another EU country.

Site-ul UE http://europa.eu/you...es/index_en.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate