Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Muscatura paianjen?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Andrei91_

Andrei91_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 30.06.2016
Ieri am fost la iarba verde cu niste prieteni la un gratar.  
Cand m-am intors seara acasa,a inceput groaznic de rau sa ma manance pe o buca. Cand m-am uitat in oglinda,m-am ingrozit;era foarte rosie si dureroasa. Am fugit la farmacie si am cumparat Fucidin(stiam ca e bun in situatii de genul). Farmacista,o tipa brunetica si simpatica foc, m-a intrebat pt ce il iau. I-am zis ca m-a muscat o insecta. Cica sa ii arat unde...printre dinti,i-am spus ca de...fund. A zambit asa,parca fortat si a mila... eu chiar voiam sa imi dau pantalonii jos sa ii arat,dar a zis ca nu mai e nevoie...cica sa ma duc la medic daca observ ca nu imi trece. Azi-dimineata,cand am inspectat din nou,tot asa era. Foarte,foarte putin s-a mai retras,aproape insesizabil.
Cu ce alt unguent m-as putea unge? Sau cu ce m-as mai putea da acolo. Aveti idee ce tip de insecta ar fi putut sa imi faca una ca asta?...a trebuit sa ma scuz si sa plec de la servici,unde am o munca de birou....ma doare destul de rau si nu pot sta in fund.

Edited by lex404, 05 September 2016 - 12:16.
fa si tu un crop...


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,499
  • Înscris: 30.10.2003
Multimim ca ne-ai aratat buca si Canalul Manecii!

Poate sa fie de la orice insecta muscatoare. Daca nu esti alergic, o sa treaca in cateva zile. Go on!

Edited by Bursul, 05 September 2016 - 12:15.


#3
Andrei91_

Andrei91_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 30.06.2016
...pe bune? Ma poate ajuta cineva sau va amuzati in continuare prosteste pe seama disconfortului altuia? Credeam ca e o arie medicala,unde se trece peste rusine si alte pudori.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Urmatorul post offtopic ajunge la gunoi (as usual) si userul la insectar.

Bun.

Nu cred c-ar fi intepatura de ceva. Vezi cum evolueaza astazi ca marime/ coloratie. In ideea ca, ajung mai greu insectele acolo :)
Daca doare (ca dracu) la apasare/ strangere, apare un punct rosu si simti formatiune interna atunci e posibil sa-ti apara un furuncul.

De care scapi, chirurgical. Sau cu noroc.

Edited by lex404, 05 September 2016 - 12:21.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,499
  • Înscris: 30.10.2003

 Andrei91_, on 05 septembrie 2016 - 12:17, said:

...pe bune? Ma poate ajuta cineva sau va amuzati in continuare prosteste pe seama disconfortului altuia? Credeam ca e o arie medicala,unde se trece peste rusine si alte pudori.
Fiu-miu a fost intepat de o viespe, asa ca am fost la medic. I-a dat o injectie cu cortizon (sau cum ii zice), un unguent si un sirop pentru alergie, nu stiu cum le zice. Iti recomand sa mergi la doctor. Doctorita a zis ca muscaturile de insecte incep sa se manifeste tot mai naspa. Asa ca cel mai bine da fuguta la doctor si poate te alegi si cu concediu medical.

P.S. Multumim lex404 pentru editarea primului post Posted Image

Edited by Bursul, 05 September 2016 - 12:22.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
da totusi o fuga pana la urgenta :)
daca in urma muscaturii (sau intepaturii) a ramas ceva acolo, rana o sa ramana iritata.

#7
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 lex404, on 05 septembrie 2016 - 12:20, said:

Daca doare (ca dracu) la apasare/ strangere, apare un punct rosu si simti formatiune interna atunci e posibil sa-ti apara un furuncul.

De care scapi, chirurgical. Sau cu noroc.  
Poate fi si asta.
Daca a fost, totusi, o insecta, un antialergic bun (testat in caz de alergie destul de urata urmare a unei intepaturi de albina) este Aerius pastile.

Muscatura de capuse (avand in vedere locul afectat) cum s-o manifesta? [nu ca vreau sa te sperii]

Edited by BlueKing-69, 05 September 2016 - 12:27.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
De unde pana unde ai asociat cu paianjenii si muscatura lor aceea inflamatie?
Din poza postata si stearsa apoi,nu se vede clar.
Dar s-ar putea sa fie o capusa.
Si daca este o capusa si nu numai,fuga la doctor.Asta pentru orice eventualitate.Este de preferat decat un tratament dupa ureche,recomandat aici pe forum.

Edited by adisz, 05 September 2016 - 12:31.


#9
Andrei91_

Andrei91_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 30.06.2016

 lex404, on 05 septembrie 2016 - 12:20, said:

Urmatorul post offtopic ajunge la gunoi (as usual) si userul la insectar.

Daca doare (ca dracu) la apasare/ strangere, apare un punct rosu si simti formatiune interna atunci e posibil sa-ti apara un furuncul.

De care scapi, chirurgical. Sau cu noroc.
Exact asa simt...asta imi trebuia...am modificat poza...ca se pare ca i-a deranjat pe multi...incredibil.

 adisz, on 05 septembrie 2016 - 12:30, said:

De unde pana unde ai asociat cu paianjenii si muscatura lor aceea inflamatie?
Din poza postata si stearsa apoi,nu se vede clar.
Dar s-ar putea sa fie o capusa.
Si daca este o capusa si nu numai,fuga la doctor.Asta pentru orice eventualitate.Este de preferat decat un tratament dupa ureche,recomandat aici pe forum.
Se vede mult mult mai urat in realitate.m.am gandit ca nu ar putea fi altceva decat un paianjen nu stiu ce alta insecta ar putea realiza o muscatura atat de urata. De capuse nu e ca m'am uitat pe net,e complet diferita fata de ce am eu

Attached Files



#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ai putea face o vizita la medic. Muscaturile de capusa arata diferit si se infecteaza repede. Are si o coloratie aparte.

Momentan nu pare a fi furuncul.

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Poate o fi bed bugs bites

[ https://i.imgur.com/f8b4a9I.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by super8, 05 September 2016 - 12:45.


#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Andrei91_, on 05 septembrie 2016 - 12:01, said:

Cu ce alt unguent m-as putea unge?
Daca nu-i la misto postarea, exista niste extracte alcoolice mentolate pentru asa ceva.

P.S. Puteai sa editezi poza respectiva (sa maresti si sa decupezi doar zona inflamata). Chiar nu era cazul sa-ti vedem ambele fese.

Edited by Hunor_66, 05 September 2016 - 12:50.


#13
andrei19031980

andrei19031980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.08.2016
Esti mai rau ca o femeie, stai si te plangi pe forum de problema ta, te ungi cu toate alifiile posibile, mai ramane sa-ti dai si cu rahat pe inflamatia respectiva.... De ce nu te duci la doctor? Ce crezi ca-ti face daca-i arati problema ta din....zona fundului Posted Image

PS - Tinand cont ca-i muscatura in 3 puncte cred ca e de la extraterestrii Posted Image

Edited by andrei19031980, 05 September 2016 - 12:58.


#14
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Eu nu cred ca exista vreun pericol ! Poze cu farmacista..nu postezi ?

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Andrei91_, on 05 septembrie 2016 - 12:01, said:

Am fugit la farmacie si am cumparat Fucidin(stiam ca e bun in situatii de genul).
Fucidin-ul este antibiotic. Pentru intepaturi de insecte este bun Fenisitl.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Fenisitl = Fenistil.
Nu te supara ca am corectat,fiind vorba de denumirea unui medicament/unguent.Sa nu apara confuzii.

Edited by adisz, 05 September 2016 - 13:40.


#17
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

 Andrei91_, on 05 septembrie 2016 - 12:17, said:

...pe bune? Ma poate ajuta cineva sau va amuzati in continuare prosteste pe seama disconfortului altuia? Credeam ca e o arie medicala,unde se trece peste rusine si alte pudori.
arie medicala..buna gluma.
cand o sa incetati odata sa mai cereti ajutor pe forum despre probleme medicale? tu chiar crezi ca cineva te poate ajuta?

Edited by red46, 05 September 2016 - 14:26.


#18
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
O sa iasa matele pe acolo, hai ma nene esti barbat sau baietel? e o muscatura, o sa treaca, eram la servici cand m-a intepat o viespe de doua ori in mana, si nu m-am mai cacat atat pe mine, si crede-ma intepatura de viespe chiar e dureroasa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate