Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ZTE Blade A1 C880U - un best-buy al celor de la ZTE

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Producătorul chinez ZTE a lansat unul dintre cele mai ieftine telefoane cu senzor pentru citirea amprentelor. Acesta se numeşte ZTE Blade A1 şi nu arată deloc rău nici din punct de vedere hardware. Pentru aprox. 100 dolari primim un terminal cu display HD, procesor quad-core MediaTek, 2 GB RAM DDR3 , 16 GB spaţiu de stocare şi chiar o cameră foto foarte buna de 13 megapixeli.
ZTE Blade A1 va putea fi comandat începând cu 11 decembrie pentru început doar în China, însă sunt şanse foarte mari să vedem şi o versiune internaţională.

Specificatii:

Display IPS de 5.0 inch cu rezoluție HD (1280 x 720 pixeli);
Procesor MediaTek MT6735 de tip quad-core la 1.3 GHz pe 64 biţi, Mali-T720 MP2 GPU, 2 GB RAM, 16 GB spațiu de stocare şi suport pentru card microSD;
Android 5.1 Lollipop;
Dual-sim (2 x nanoSIM), 4G / LTE cu viteze de până la 150 Mbps în download, Wi-Fi b/g/n, bluetooth 4.0, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS, GLONASS, senzor pentru citirea amprentelor;
Cameră foto de 13 megapixeli cu autofocus, LED flash şi cameră frontală de 8 megapixeli;
Baterie de 2800 mAh, 137 gr. și 8.9 mm grosime.

Specificatii complete gasiti in link-ul de mai jos:

http://www.devicespe.../model/df3d3886


Am cumparat telefonul de aprox. 2 saptamani din China si vreau sa spun ca sunt super mega multumit de el. Intradevar cu tot cu taxe m-a dus putin cam scump (aprox. 600 ron)  fiindca am selectat optiunea de curier rapid, dar nu regret nici o clipa achizitia facuta. Cutia contine: incarcator, cablu usb, cheita sim, manuale.

Pe scurt ce imi place la el:

Display de o claritate foarte buna fara sa se vada pixelat, luminozitate foarte buna, afara in razele soarelui se vede foarte bine cu display-ul setat la 50% (nici nu este nevoie sa dati luminozitatea mai mare).
Senzorul de amprenta functioneaza mai bine decat la un Iphone 6 (este mai rapid si mai exact). Senzorul de amprenta are si functie de buton, se poate apasa pe el pentru a deschide camera, sau pentru a face poze, sau pentru a deschide blitz-ul etc.
Nu mi s-a blocat niciodata pana acum si nu am dat nici un restart, in meniu se misca impecabil, este optimizat foarte bine avand in vedere procesorul nu foarte performant pe care il are la bord. Browsing-ul se face fara sacadari, agatari etc, fluid si fara probleme.
Camera la lumina suficienta face niste poze superbe (comparabile cu Samsung-ul S4 pe care l-am avut anul trecut sau poate chiar mai bune), pozele macro ies asa cum ar trebui sa iasa, culorile sunt redate corect, nu exista zgomot de imagine sau alte probleme. In interior la lumina artificiala sau pe timp de noapte afara, pozele au un usor zgomot de imagine dar culorile sunt redate in continuare corect fara probleme majore. Overall camera este surprinzator de buna chiar si pentru un tip pretentios ca mine.
Bateria este o incantare, ma tine de 2 ori mai mult fata de cum ma tinea Samsung-ul, cu luminozitatea setata pe automat. Asta inseamna ca am scos un SOT de aprox. 8 ore ceea ce este extraordinar pentru mine. Posted Image
Are un singur difuzor dar face cat 2 ca si volum, se aude puternic si fara distorsionari.
Prima data GPS-ul mi s-a conectat in aprox. 2 minute dar dupa aceea conexiunea la sateliti se facea in 2-3 secunde.
Management-ul RAM-ului este de nota 10 fiindca din 2G RAM mai am liber 1.3G deci nu mai are rost sa fac nici un comentariu suplimentar in aceasta privinta. :)
Cu wifi-ul, bluetooth-ul sau datele mobile nu am intampinat nici un fel de problema.


Acum partile care nu prea mi-au placut:

4G-ul nu functioneaza pe DIGI
Nu stiu daca are vreo forma de protectie a display-ului, nu scrie nicaieri de asa ceva deci cred ca nu are, mai ales la pretul asta.
Carcasa din plastic (desi este foarte bine inchegata) nu este tocmai pe placul meu (dupa cum spunea un tip intr-un review seamana destul de mult cu carcasa de pe Iphone 5c)
Mi-ar fi placut sa aiba 2 difuzoare si nu doar unul.
Nu-mi place interfata MiFavor (copiata dupa cea de la Xiaomi), ca atare am instalat NovaLauncher care este mult mai pe placul meu.
Momentan nu mai gasesc altceva negativ, ramane sa vedem cum se descurc in timp.

In concluzie recomand acest telefon tuturor celor care nu vor sa dea dublu pe un telefon de marca gen Samsung, LG, Sony cu aceleasi specificatii. Este un telefon care face totul bine spre foarte bine fara sa se faca de ras sau fara sa dea rate-uri.

Daca aveti intrebari va raspund cu drag in limita timpului disponibil.

Attached Files


Edited by ravy21, 05 September 2016 - 11:02.


#2
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Sa-l stapanesti sănătos!
Eu unul as fi luat Vernee Thor sau Ulefone Metal in banii astia.

#3
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
ZTE ramane ZTE. Are un coleg de serviciu un ZTE mai vechi de aprox. 5 ani timp in care a luat multiple cazaturi, si a fost forjat maxim si functioneaza perfect ca in prima zi. Mersi frumos.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate