Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alocatie la facultate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Vladuut

Vladuut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 16.03.2013
Salut. Stie cineva daca se poate face o cerere pentru a primi alocatia in continuare chiar daca esti la facultate ?
Intreb asta pentru ca unele persoane din ce mi-au spus au zis ca se poate, altele ca nu si nu m-as duce la facultate de pe acum sa intreb exact, eventual sa-mi fac o parere mai intai, ca atunci cand incepe sa stiu concret ce-am de facut.

Multumesc.

Edited by Vladuut, 04 September 2016 - 22:55.


#2
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Daca ai sub 18 ani, da. Daca nu, nu se poate.

"Alocația de stat este acordată tuturor copiilor în vârstă de până la 18 ani, precum și tinerilor care au împlinit această vârstă și urmează cursurile învățământului liceal sau profesional (până la terminarea studiilor)."

Edited by A-d-r-i-a-n, 04 September 2016 - 23:02.


#3
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Bursa sociala, eventual.
Si alte diferite burse (de merit, de studiu etc).

#4
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Si chiar de ar avea sub 18, tot maximul este invatamantul liceal si postliceal, nu universitar.

#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

 A-d-r-i-a-n, on 04 septembrie 2016 - 22:59, said:

Daca ai sub 18 ani, da. Daca nu, nu se poate.

Ba tocmai că se poate. Mai primești încă doi ani dacă poți dovedi că încă ești înscris la o instituție de învățământ și că nu absentezi prea mult. Eu am primit până în clasa a XII-a 42 lei lunar. :)

La facultate nu mai primești alocație, ci bursă de merit, desigur, dacă meriți.

#6
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Daca parinti sunt divortati , primesti pensie alimentara !
Alocatia o primesti pina la 18 ani .

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Din pacate pana la 18 ani si facultatea incepe in majoritatea cazurilor la 19 ani, dar nu ar fi fost rau. Bursa e greu de obtinut daca vrei sa-ti traiesti viata de student.Posted Image

#8
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

 tidicristi, on 04 septembrie 2016 - 23:03, said:

Daca parinti sunt divortati , primesti pensie alimentara !
Alocatia o primesti pina la 18 ani .

 Neaceasca85, on 04 septembrie 2016 - 23:29, said:

Din pacate pana la 18 ani si facultatea incepe in majoritatea cazurilor la 19 ani, dar nu ar fi fost rau. Bursa e greu de obtinut daca vrei sa-ti traiesti viata de student.Posted Image

http://www.dgaspc4.r...-ie-de-stat.htm

Quote

Alocaţia se acordă  pănă la 18 ani, sau, dacă copilul a împlinit vârsta de 18 ani, până la terminarea studiilor liceale sau profesionale. Titularul dreptului la alocaţie este copilul însă dosarul se depune pe numele reprezentantului legal.


#9
Andrei91_

Andrei91_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 30.06.2016

 Neaceasca85, on 04 septembrie 2016 - 23:29, said:

Bursa e greu de obtinut daca vrei sa-ti traiesti viata de student.Posted Image
Cat gresesti...m-am distrat la greu in perioada studentiei - gagici,petreceri,nopti pierdute - as da orice sa retraiesc acei ani. Si ghici ce! Am avut si bursa. 2 ani de zile am reusit sa mi-o pastrez. Am reusit sa imbin perfect distractia cu facultatea-cursuri,seminarii,examene.
Bine,banii de bursa ii dadeam pe alcool si tigari. Eram oarecum motivat. Era ca un cerc vicios.  :D

#10
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Alocatia nu se da in facultate.

#11
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
La facultate se da pensia alimentara. Eu am primit-o pana la 25 de ani cand am terminat facultatea (sa fii inscris la stat si sa promovezi in fiecare an) si pe timpul studiilor superioare am primit si bursa de studiu si merit aferenta.
PS: parca imi amintesc si de o bursa sociala pentru cazuri cu probleme, dar despre asta te interesezi la facultatea respectiva.

Edited by Baghe, 05 September 2016 - 07:09.


#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Alocatia e una si se da pana la 18 ani. Dupa care se taie si gata
Pensia alimentara e altceva si se da pana la 25 de ani, daca esti la o facultate de stat si esti integralist.
La fel si bursa, sociala sau de merit...

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 Andrei91_, on 04 septembrie 2016 - 23:40, said:

Cat gresesti...m-am distrat la greu in perioada studentiei - gagici,petreceri,nopti pierdute - as da orice sa retraiesc acei ani. Si ghici ce! Am avut si bursa. 2 ani de zile am reusit sa mi-o pastrez. Am reusit sa imbin perfect distractia cu facultatea-cursuri,seminarii,examene.
Bine,banii de bursa ii dadeam pe alcool si tigari. Eram oarecum motivat. Era ca un cerc vicios.  Posted Image

Subscriu in totalitate, doar cu mica diferenta ca eu am avut bursa de studii toti anii :) si am fost al doilea din grupa la absolvire....dar in rest viata nenica a fost facultatea, mai ales ca am stat in camin.
Acum nu mai e ce-a fost odata .
Legat de alocatie, nu se poate lua alocatie, doar bursa sociala doar daca se poate demonstra ca familia din care provine studentul are un venit pe cap de familie sub o anumita suma. Nu stiu valoarea exacta dar stiu ca asa era pe vremea mea.

#14
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

 Prien, on 05 septembrie 2016 - 07:36, said:

Alocatia e una si se da pana la 18 ani. Dupa care se taie si gata
Pensia alimentara e altceva si se da pana la 25 de ani, daca esti la o facultate de stat si esti integralist.
La fel si bursa, sociala sau de merit...
Se dă și peste 18 ani, mai exact încă doi ani

#15
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016
daca te duci in germania primesti, daca stai aici asteapta mult si bine Posted Image

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Alocația de 82 de lei, cea de la stat,  se dă până la 18 ani sau, dacă e încă la școală și e major, până termină liceul sau profesionala.
În luna în care elevul împlinește 18 ani alocația se sistează dar se reia după ce depune niște documente la secretariatul școlii. Școala le trimite mai departe și după aceea se reia plata până când e mândru absolvent.
Ca idee:
http://www.alicuzaia...nt_alocatii.pdf

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate