Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Problema miopie

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Mosternag

Mosternag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 06.11.2014
Buna,acum o saptamana am fost la oftalmolog si a rezultat ca am -2,75 la ambii ochi, 0 cilindri, distanta pupilara 64 si mi-a prescris niste lentile.. Am ales rama dorita, au ajuns si ochelarii..
Dar cand ma uit la tv de la 2,5-3m, nu reusesc sa vad scrisul mai mic din reclame sau scrisul de pe receiver.. Dar la calculator vad perfect la o distanfa de 65 cm pe 19", iar cand misc capul stanga-dreapta mi se lungeste putin imaginea.
Inca ceva, vad imaginea ceva micsorata, dar cred ca e de la miopie..

#2
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Inainte sa te duci la un alt medic pentru a doua opinie iti recomand sa rogi alte persoane care fie sunt corectate optic corespunzator fie nu au nevoie de corectie optica sa incerce sa citeasca respectivul scris. Daca nici ele nu reusesc atunci acel scris nu a fost facut sa fie citit de la distanta aia. La fel si cu scrisul de pe receiver.

Cu lungitul imaginii si cu micsorarea ei nu stiu ce sa zic, insa o data ce porti ochelarii cu lentilele corespunzatoare ar trebui sa vezi la fel de bine ca o persoana care nu are nevoie de corectie optica.

Cu ochelarii astia ai putut citi la panoul medicului oftalmolog literele de pe randul de acuitate 1? Daca da atunci ar trebui sa fie ok, mai putin cu lungitul imaginii.

Edited by e2k, 04 September 2016 - 19:59.


#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu ar fi trebuit sa imi pun -0,75 la sfarsitul clasei I, cand aveam cam 8 ani..Nu am vrut si nici tata nu m-a chelfanit.
Desi citeam la greu in intuneric, cu lanterna sub pat...
Cu cresterea capului, am ajuns la -2,75 in clasa a III-a. Apoi la -4 in a IV-a, urmata de -7/-8 si m-am oprit la -9 si -10 pe la 14 ani.
Azi la aproape 53 am -8/-9..
Asa ca daca nu vrei sa ajungi ca mine, fugi la un alt oculist.

#4
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Nu-i normal sa nu vezi.

Imaginea mai mică e normal.

Arunca ochelarii aia si du-te la un doctor bun, nu la Optica Pensionarului, dacă vrei sa te tina perechea asta de ochi.

#5
Mosternag

Mosternag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 06.11.2014

 e2k, on 04 septembrie 2016 - 19:58, said:


Cu ochelarii astia ai putut citi la panoul medicului oftalmolog literele de pe randul de acuitate 1? Daca da atunci ar trebui sa fie ok, mai putin cu lungitul imaginii.
Nu am avut ocazia sa mai trec pe la oftalmolog sa verific ochelarii, mi-a prescris, am dat banii si i-am luat. Lungitul imaginii se simte dar foarte putin... Nici mama nu reuseste sa vada scrisul mic, dar a spus ca si ea crede ca ar avea probleme, un -0.25.. Insa la subtitrari vad perfect. Acum cateva minute am citit pe undeva ca: niciodata ochiul miop cu lentile corectoare nu va vedea la fel de bine ca emetropul.. Nu stiu ce sa mai cred

 Villefort, on 04 septembrie 2016 - 22:02, said:


Arunca ochelarii aia si du-te la un doctor bun, nu la Optica Pensionarului, dacă vrei sa te tina perechea asta de ochi.
Din pacate am fost la cel mai bun doctor din locatia mea. E renumit in Suceava.

 Prien, on 04 septembrie 2016 - 20:04, said:

Nu am vrut si nici tata nu m-a chelfanit.
Cam la fel mi s-a intamplat si mie: Ii spusesem mamei ca nu vad din ultima banca la tabla, si ea in loc sa ma duca la medic, a spus treci pe o banca mai in fata. Pana nu s-a agravat, nu m-a dus.

Edited by Mosternag, 04 September 2016 - 23:17.


#6
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 Mosternag, on 04 septembrie 2016 - 23:17, said:



Din pacate am fost la cel mai bun doctor din locatia mea. E renumit in Suceava.




Cum ii zice?

#7
Mosternag

Mosternag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 06.11.2014

 Villefort, on 05 septembrie 2016 - 09:41, said:




Cum ii zice?
Carmen Danilevici... Asa mi-a spus medicul de familie ca e cel mai bun, poate mi l-a recomandat doar ca sa castige medicul un nou client..

E atat de aglomerata incat acum face programari tocmai pentru octombrie-noiembrie..

Edited by Mosternag, 05 September 2016 - 22:22.


#8
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
La voi mai este si Cristina David (nova optic parcă), da o tură si acolo. Sau fa un drum până la Chisăliță (sau fata lui) în IS. Sunt foarte buni.

Desi eu cred că tu crezi ca daca ai ochelari vezi ca super eroii. :lol:

#9
Mosternag

Mosternag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 06.11.2014

 Villefort, on 06 septembrie 2016 - 10:13, said:


Desi eu cred că tu crezi ca daca ai ochelari vezi ca super eroii. :lol:
Multumesc pentru raspuns :) chiar din 20 sept ma mut la Iasi si am sa trec pe acolo. La ce dioptrii am acum ma multumesc sa vad doar bine... Cred ca aveam nevoie de 3 sau 3.25, nu schimb pentru asa diferenta.

#10
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Vezi ca nu-i de joaca cu ochii! Posted Image
Da o tura acolo si vei fi multumit. Si mai important, linistit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate