Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Ce fac cu micro-ul din moment ce ma apropii de plafonul de 65k euro

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Nu poti deschide o firma noua, pe numele parintilor ?
Mi se pare o solutie ok in care iti raman tot tie banii, doar ca sunt distribuiti catre o alta persoana. Tu muncesti la fel doar ca esti platit pe  2 firme care apartin unor persoane diferite.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postovidiu1984, on 04 septembrie 2016 - 21:09, said:

Nu ma pricep la TVA dar contabilul meu spune ca daca depasesc 65k euro intr-un an (la cursul euro de aderare), s-ar putea sa ma treaca la platitor.
Te trece. Da' nu ai treaba cu acesta decat la facturile interne ori la intracomunitare daca nu-ti da clientul codul VAT. Extracomunitar e scutit.

View Postovidiu1984, on 04 septembrie 2016 - 21:09, said:

OK dar care e avantajul? Mai castig un an pentru ca se reseteaza plafonul?
Da.

#21
ovidiu1984

ovidiu1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.08.2010
Da, sunt trecut de ceva vreme si am si contabil angajat cu cateva ore pe saptamana. Dar nu cred ca o sa conteze pentru ei cand se aduna numarul total de ore pe zi lucrate, ma refer la procedura de trecere la tva. Se pare ca statul roman nu concepe ca o singura persoana sa depaseasca un mic plafon, mai ales cand e vorba de clienti cu bani din sua. Pe de alta parte, poate ca scap mult mai ieftin cu "amenda".

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Depasesti plafonul da' trebuie ca ANAF-ul sa te si treaca la platitori (in urma solicitarii tale, conform codului fiscal). Si din ce vad, finantele sunt retincente de multe ori, datorita evaziunii. Insa tu nu facturezi cu TVA in USA, nu stiu de ce te mai agiti ! Mai degraba trecerea la impozitul pe profit e mai dureroasa (16% din venit s-ar traduce daca n-ai cheltuieli).

#23
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Daca faci peste 65k anual cu 50% profit si inca merge bine de ajungi spre 100k atunci in mod normal ar trebui sa treci la impozit pe profit si eventual la TVA.
Facand calculul la 65k, treci de la 2k euro pe an impozit pe venit la 5.2k impozit pe profit, adica ramai de la aproape 31k euro pe an la 27k. Daca insa treci de 75k pe an, deja chiar cu noul impozit treci de 31k banii tai. De asemenea, daca angajezi oameni marja de profit se mai reduce si diferenta de taxare e mai mica.

Daca iti doresti sa duci firma cat mai departe, cam asta e calea. Orice alte solutii sunt niste giumbuslucuri, legale, dar cu scopul unic de a pacali sistemul de taxare.

Daca treci plafonul de TVA, este mai usor sa obtii cod de TVA, greu e pentru cei care nu sunt in plafon dar totusi vor sa fie platitori ca au cheltuieli mari cu TVA si vor sa il recupereze.

Sa iti faci firma in strainatate ca sa scutesti 3-4k taxe anuale in Romania si pentru asta sa platesti 1-2k comisioane pentru firmele straine si sa iesi din tara ca sa scoti banii ca sa nu te prinda fiscul este o complicatie inutila in opinia mea.

Hai, sa zicem ca daca faci 200,000 euro pe an profit poate vrei sa nu platesti taxe in Romania si sa pui banii deoparte in strainatate, dar macar scutesti 2k euro pe luna, nu cateva sute de euro, cand tu castigi mii.

#24
ovidiu1984

ovidiu1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.08.2010

View Postpaso87, on 05 septembrie 2016 - 10:19, said:

Nu poti deschide o firma noua, pe numele parintilor ?
Mi se pare o solutie ok in care iti raman tot tie banii, doar ca sunt distribuiti catre o alta persoana. Tu muncesti la fel doar ca esti platit pe  2 firme care apartin unor persoane diferite.

Probabil ca as putea dar nu vreaus a ma complic.. si caut o solutie pe termen mai lung, sa nu fie nevoie de o a 3-a etc.

View Postneagu_laurentiu, on 05 septembrie 2016 - 11:13, said:

Depasesti plafonul da' trebuie ca ANAF-ul sa te si treaca la platitori (in urma solicitarii tale, conform codului fiscal). Si din ce vad, finantele sunt retincente de multe ori, datorita evaziunii. Insa tu nu facturezi cu TVA in USA, nu stiu de ce te mai agiti ! Mai degraba trecerea la impozitul pe profit e mai dureroasa (16% din venit s-ar traduce daca n-ai cheltuieli).

Pai eu asa am inteles, ca trebuie se decartez 20% dupa ce ma trece. De la contabil am inteles ca din incasari, de la un domn de-aici de pe forum am inteles ca din cheltuieli. In prima varinata ar veni vreo 5000 de lei pe luna in plus dati in TVA, in a 2-a vreo 2500. Daca la asta adaug in plus si impozitul pe profit de 16% cand trec de plafonul de 100k euro... am motive sa ma agit Posted Image

Edited by ovidiu1984, 05 September 2016 - 12:44.


#25
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Serios, schimba contabilul. Nu se stie cand te trezesti cu "dureri" mult mai mari (si ajungi sa dai vina pe ANAF, nu pe stimabilul care e cu TVA, dar nu e chiar cu TVA si, de fapt, e fara).

Cam acesta ar fi cazul tau, daca treci la TVA.
http://europa.eu/you...er/index_ro.htm

Quote

Țări din afara UE

Dacă furnizaţi servicii unor clienţi din afara UE, în mod normal, nu percepeţi TVA (dar dacă serviciul este utilizat într-o altă țară din UE, aceasta poate decide să perceapă TVA) , deși puteți totuși să recuperați TVA-ul pe care l-aţi achitat pentru cheltuielile dumneavoastră conexe (produse/servicii achiziţionate pentru a putea furniza serviciile respective).
Nu percepi = nu colectezi => nu ai ce sa virezi.
Cheltuiesti/platesti cu TVA => deduci => poti cere rambursare/recuperare TVA.

Edited by dexterash, 05 September 2016 - 12:55.


#26
ovidiu1984

ovidiu1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.08.2010

View Postyndy, on 05 septembrie 2016 - 11:20, said:

Daca faci peste 65k anual cu 50% profit si inca merge bine de ajungi spre 100k atunci in mod normal ar trebui sa treci la impozit pe profit si eventual la TVA.
Facand calculul la 65k, treci de la 2k euro pe an impozit pe venit la 5.2k impozit pe profit, adica ramai de la aproape 31k euro pe an la 27k. Daca insa treci de 75k pe an, deja chiar cu noul impozit treci de 31k banii tai. De asemenea, daca angajezi oameni marja de profit se mai reduce si diferenta de taxare e mai mica.

Daca iti doresti sa duci firma cat mai departe, cam asta e calea. Orice alte solutii sunt niste giumbuslucuri, legale, dar cu scopul unic de a pacali sistemul de taxare.

Daca treci plafonul de TVA, este mai usor sa obtii cod de TVA, greu e pentru cei care nu sunt in plafon dar totusi vor sa fie platitori ca au cheltuieli mari cu TVA si vor sa il recupereze.

Sa iti faci firma in strainatate ca sa scutesti 3-4k taxe anuale in Romania si pentru asta sa platesti 1-2k comisioane pentru firmele straine si sa iesi din tara ca sa scoti banii ca sa nu te prinda fiscul este o complicatie inutila in opinia mea.

Hai, sa zicem ca daca faci 200,000 euro pe an profit poate vrei sa nu platesti taxe in Romania si sa pui banii deoparte in strainatate, dar macar scutesti 2k euro pe luna, nu cateva sute de euro, cand tu castigi mii.


La 65k am inteles ca trec doar la platitor TVA, nu la impozit pe profit. oricum, sa ajung la 100k nu o sa fie greu, deci putem presupune ca o sa fiu si platitor TVA si si pe imp profit. Am scris mai sus ce am inteles pana acum, adica ca o sa dau o gramada de bani in plus. Daca angajez oameni, se diminueaza impozitul pe venit dar am de dat contributii sociale de-mi sar capacele. Plus ca apare o cheltiuala in plus, cea cu sediul, la care, daca bine am inteles, trebuie sa decartez 20% TVA in plus pe luna.

hai sa comparam 2 micro fara angajati cu o firma platitoare de tva si de imp pe profit, ambele la 100k euro. Primele 2 ma costa vreo 3k euro impozit pe an, adica vreo 1000 de lei pe luna la un loc (plus conta in plus ca sunt 2 firme, hai sa rotunjim la 4k).

Firma platitoare de TVa si imp. profit o sa ma coste o data 8k euro imp pe profit (la o marja de 50%), basca TVA-ul vietii care, daca e cum zice acel domn pe prima pagina, adica 20% din cheltuieli. Deci 20% din 50k euro cheltuieli / an = inca vreo 10k euro Ma simt nevoit sa repet ca tva-ul continua sa fie o nebuloasa pentru mine, deci poate nu am facut bine calculele dar, adunate, o sa am de dat la stat 15-20k euro pe an fata de 4k..

iar daca bagam sediu si angajati in ecuatie, tinand cont de CAS, CASS, BASS si alte SS-uri... Posted Image

Nu mai zic de impozit pe dividende, 5% la care se adauga 5.5% pentru ca nu sunt angajat full time, ci doar part time, deci inca 10.5% impozit din ce ramane de mai sus.

Cum spuneam, eu nu caut solutii ilegale, singura necunoscuta este cat ma costa in impozite in RO ca eu sa am o firma in Delaware, cu bani incasati din SUA, ca eu sa aduc acei bani pe PF in ro. Giumbuslucurile sunt cele cu payoneer sau atunci cand ai bani in ro si-i transferi in sens invers, pe offshore, ca sa eviti taxele. Si nu, nici nu vreau sa ma duc in alta tara sa scot de pe card sau alte alea..

View Postdexterash, on 05 septembrie 2016 - 12:53, said:

Serios, schimba contabilul. Nu se stie cand te trezesti cu "dureri" mult mai mari (si ajungi sa dai vina pe ANAF, nu pe stimabilul care e cu TVA, dar nu e chiar cu TVA si, de fapt, e fara).

Cam acesta ar fi cazul tau, daca treci la TVA.
http://europa.eu/you...er/index_ro.htm


Nu percepi = nu colectezi => nu ai ce sa virezi.
Cheltuiesti/platesti cu TVA => deduci => poti cere rambursare/recuperare TVA.


OK mersi, o sa studiez.

Edited by ovidiu1984, 05 September 2016 - 13:00.


#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Solutia care te scapa de toate foarte usor e sa incluzi toate astea in pret.

#28
ovidiu1984

ovidiu1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.08.2010

View PostMizu, on 05 septembrie 2016 - 14:25, said:

Solutia care te scapa de toate foarte usor e sa incluzi toate astea in pret.

Nu merge la mine din mai multe motive. Eu vand ebook-uri si fac marketing afiliat, ambele intrand la servicii. La produsele altora nu pot schimba pretul iar la ale mele nici atat, pentru ca sunt niste preturi standard pe care le are toata lumea si merg. Daca o fac, s-ar putea sa-mi scada conversia, deci trebuie facute teste etc.

Ce e curios este ca eu folosesc clickbank.com pentru a promova ebook-uri, iar ei cer TVA clientilor finali care cumpara ebook-uri prin platforma lor.

Deci eu daca vand un ebook prin ei cu $39 si vrea unu' din Olanda sau Romania sa cumpere (deci din UE), pe pagina de check-out ii apar ca are de plata $54 si se specifica clar ca o parte din ei sunt TVA. Daca e din SUA, ii apar doar cei $39, desigur. Apoi clickbank isi ia un comision de vreo 6 dolari iar mie imi vireaza 33, deci nu-mi vireaza mai departe TVA-ul incasat de la clientul final, ei il vireaza direct la ue cred. Daca ar mai trebui sa platesc eu inca 20% din cei $33 cu care raman, eu inteleg ca acelasi produs ar fi taxat cu TVA de 2 ori lol

Edited by ovidiu1984, 05 September 2016 - 17:23.


#29
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Asta cu TVA e simpla, credeam ca intelesesei. Hai sa iti explic de la inceputuri

TVA este o taxa pe consum aplicabila in Romania si UE. Taxa pe consum inseamna ca plateste consumatorul final. Cat timp firma ta este neplatitoare de TVA, tu esti de fapt vazut ca un consumator, inchiriezi un server in cu 100 euro, platesti 120 ca se adauga si TVA, asa cum vezi pe orice factura de achizitii pe care o faci si acum. Dar si cand emiti facturi in Romania sau in UE, nu le emiti cu TVA, tu ai venituri nete si la cheltuieli se adauga si TVA dar avand cheltuieli mici, probabil nu bagi de seama.

Daca devii platitor de TVA situatia se schimba dupa cum urmeaza:
- Tu emiti facturi cu aceeasi suma la care adaugi 20% TVA daca vinzi produsul in Romania.
- Daca vinzi produsul in UE si partenerul tau iti da un numar de TVA valid in UE atunci vinzi fara TVA (dar partenerul tau o sa vanda mai departe cu TVA in tara lui)
- Daca vinzi produsul in UE si partenerul tau nu iti da un numar de TVA, atunci adaugi la pret 20% TVA (inseamna ca partenerul tau este vazut ca un consumator final).
- Daca vinzi produsul in afara UE, nu se aplica TVA
- La toate achizitiile facute cu TVA, acel TVA se aduna si il poti recupera, il primesti inapoi! In acelasi timp cei 20% pe care ii adaugi cand e cazul ,trebuie platiti la stat. Practic avand de plata si de recuperat platesti diferenta.

In cazul tau daca vei deveni platitor de TVA, vei cere cod de TVA de la clickbank, si totul ramane neschimbat cu exceptia faptului ca la toate achizitiile cu TVA din Romania vei avea dreptul sa recuperezi TVAul respectiv. Cu recuperarea in practica este mai greu, statul ar prefera sa vinzi tu cu TVA si sa recuperezi de acolo, daca ceri TVAul de la stat or sa-ti trimita niste controale sa te verifice ca nu faci ceva combinatii.

Toate celelalte chestii legate de cresterea firmei sunt niste probleme operationale, nu au treaba cu taxele, daca tu angajezi niste oameni o sa-i platesti cu un salariu si cu taxele aferente, daca oamenii aia nu aduc o valoare cel putin egala cu salariul si taxele lor atunci nu a fost o idee buna sa-i angajezi, ideea buna e sa-i angajezi si dupa toate costurile, tu sa ramai cu un profit suplimentar de pe munca lor.

Impozit pe dividende platesti oricum, daca vrei sa te plangi ca sunt impozitele mari, e ok, dar e alt subiect si oricum impozitele sunt mult mai mici pe profiturile firmelor decat in alte tari si decat pe salarii. Taxele platite de un SRL sunt de 16% profit plus 10,5% dividende, deci cam 25%. La salarii platesti cam 40% taxe, in alte tari taxele sunt cam 30-67% deci eu zic ca stam destul de bine.

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postyndy, on 05 septembrie 2016 - 18:18, said:

10,5% dividende
Daca nu platesti sanatatea altundeva. Asa ca mai bine iti iei o ora contract de munca la societate si gata cu cei 5.5% de la final de an.

#31
ovidiu1984

ovidiu1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.08.2010
Mersi ca ti-ai rpunt din timp sa-mi explici :)

Da, eu am si activitate pe .ro, vand carti tiparite, dar nu e suma pare, ca 1500 - 2000 lei / luna, deci ar urma sa platesc 19% din suma asta lunar la stat, adica vreo 4-500 de lei in cel mai rau caz. Servicii pe .ro nu folosesc, toate sunt din SUA, deci n-am ce recupera.

Legat de taxe pentru angajati, ca sa ajung la 40%ar trebui sa ofer un salaru destul de maricel, probabil peste 1000 euro pe luna. La 2000 de lei pe luna cred ca sunt peste 60% dar, in fine, sunt convins ca in alte tari e mai nasol.

Daca la incasarile din SUA nu am de platit tva la stat indiferent ca ei au sau nu cod de tva (plus ca primesc bani de la diverse companii din sua si canada - astia probabil nu au cod), deci daca la incasarile astea din servicii nu platesc TVA cum o sa trebuiasca sa fac la produsele vandute in RO, atunci stau linistit, iar cu celelalte impozite ma descurc eu. :)

View Postneagu_laurentiu, on 05 septembrie 2016 - 18:25, said:

Daca nu platesti sanatatea altundeva. Asa ca mai bine iti iei o ora contract de munca la societate si gata cu cei 5.5% de la final de an.

Din cate stiu trebuie sa fii la 8 ore (norma intreaga), indiferent de societate, ca sa poti scoate dividende fara sa platesti sanatate..

#32
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Din 2017 se plateste sanatate la dividende indiferent daca esti angajat sau nu.

La 2000 lei salariu net, costul total este 3500, deci 43% este impozitul si cu 57% ramai in mana. Atentie ca nu se calculeaza impozitele raportate la salariul net, ci raportat la costul total cu salariile.

La 2000 lei salariu net, costul total este 3500, deci 43% este impozitul si cu 57% ramai in mana. Atentie ca nu se calculeaza impozitele raportate la salariul net, ci raportat la costul total cu salariile.

Edited by yndy, 06 September 2016 - 08:13.


#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postovidiu1984, on 05 septembrie 2016 - 18:34, said:

Din cate stiu trebuie sa fii la 8 ore (norma intreaga), indiferent de societate, ca sa poti scoate dividende fara sa platesti sanatate..
Ia citeste codul fiscal si arata-mi unde spune norma aia ! Nu e mentionata.

#34
ovidiu1984

ovidiu1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.08.2010

View Postyndy, on 06 septembrie 2016 - 08:14, said:

Din 2017 se plateste sanatate la dividende indiferent daca esti angajat sau nu.

La 2000 lei salariu net, costul total este 3500, deci 43% este impozitul si cu 57% ramai in mana. Atentie ca nu se calculeaza impozitele raportate la salariul net, ci raportat la costul total cu salariile.

La 2000 lei salariu net, costul total este 3500, deci 43% este impozitul si cu 57% ramai in mana. Atentie ca nu se calculeaza impozitele raportate la salariul net, ci raportat la costul total cu salariile.

Da, eu priveam procentual din punctul de vedere am salariului net. La 2000 net, mai dai inca 1500 la stat, adica 75%. Mi se mare mai ok sa privesti asa lucrurile. Daca, ipotetic vorbind, ai da 2000 la stat pentru ce 2000 in mana, e mai clar cand iti faci calcuelel sa stii ca dai DUBLU decat sa dai 50% (adica JUMATATE) daca privim lucrurile din punctul tau de vedere (care poate e "mai corect", nu zic nu).

View Postneagu_laurentiu, on 06 septembrie 2016 - 10:57, said:

Ia citeste codul fiscal si arata-mi unde spune norma aia ! Nu e mentionata.

Nu stiu unde e in codul fiscal dar am gasit asta aici:

http://www.conta.ro/...lata-dividende/

"Persoana fizica care obtine venituri din salarii in baza unui contract individual de munca cu norma intreaga nu datoreaza contributia de sanatate pentru dividende [...]"

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Azi nu mai sunt in vigoare acele legi, totu-i in codul fiscal nou.

Edited by neagu_laurentiu, 06 September 2016 - 12:22.


#36
ovidiu1984

ovidiu1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.08.2010

View Postneagu_laurentiu, on 06 septembrie 2016 - 12:22, said:

Azi nu mai sunt in vigoare acele legi, totu-i in codul fiscal nou.

Deci daca eu sunt angajat part-time la propria firma, platesc doar 5% impozit pe dividende, fara sanatate?

Am gasit asta aici ( http://legestart.ro/...-ce-se-schimba/ ), banuiesc ca la ea te referi:

"Foarte important: dacă persoana fizică ce încasează dividendul în anul 2016 realizează și alte venituri supuse contribuției de sănătate, cum ar fi venituri din salarii, din chirii, din activități independente, în perioada fiscală a distribuirii dividendului, nu se plătește contribuție de sănătate de 5,5% pentru aceste dividende. ( nu s-a abrogat art. 176 alin. (7) din noul Cod fiscal)."

PS. Google nu vrea deloc sa-mi dea codul fiscal complet, doar citate din el si articole de pe diverse site-uri care-l interpreteaza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate