Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Skoda Kodiaq - Noul SUV ceh a fost prezentat la Berlin

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#19
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
NU concureaza cu Ateca, Tiguan and co. Chiar daca este produsa pe aceeasi platforma tehnica (MQB) masina este mai lunga (si putin mai lata) decat aceste masini. Yeti este omologul cehesc pentru ele si ala va apare la anul. Mie imi place ca se poate configura o varianta cu 7 locuri, pentru persoanele cu familii mai numeroase si care vor sa iasa si de pe asfalt este o masina ideala. Mie imi trebuie pentru concedii o masina cu 6-7 locuri si ma gandeam la un Sharan sau Tiguan in aceasta configuratie (SH bineinteles) dar e bine sa apara concurenta (scade pretul la revanzare). PS Nici cu Kadjar nu este concurent, o sa apara in toamna noul Koleos si ala o sa aiba o varianta cu 7 locuri.

Edited by edi10000, 04 September 2016 - 13:03.


#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
In configuratia de 7 locuri mai ai loc de bagajele aferente celor 7 persoane?

#21
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Va fi si Tiguan XL cu 7 locuri. Eu ma aștept ca Kodiaq sa aiba pretul tiguan. Daca ar fi mai ieftin cine ar cumpara touran? Dacã ar fi mai scump decat tiguan nu s-ar vinde.

 crokodilu, on 04 septembrie 2016 - 13:11, said:

In configuratia de 7 locuri mai ai loc de bagajele aferente celor 7 persoane?

Este loc. Am vazut seria 2 grand tourer care are portbagajul mai mic au încãput 3 valize mai micute plus cutie portbagaj 3 valize mai mari.

#22
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 crokodilu, on 04 septembrie 2016 - 13:11, said:

In configuratia de 7 locuri mai ai loc de bagajele aferente celor 7 persoane?
Ai plafon, exista bare si cutii pentru asta.

Va pleca de la cca 24000 euro, cica!

Edited by arab, 04 September 2016 - 13:35.


#23
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
SUV-urile ar trebui sa fie altceva . Masini robuste , solutii tehnice diferte fata de turismul obisnuit . Piata lor s-a dezvoltat si productorii vor sa castige cu orice pret cota de piata . VAG sufera acum. Sufera la motoare , transmisii , noxe , fiabilitate , imagine. Tot ce scot sunt variante usor ciocanite ale suratelor apartenente grupului . Intre Macan si Tiguan sau Q5 , diferentele sunt minore. Probabil ca noua Skoda va fi produsa pe aceleasi principii . La un SUV conteza cu adevarat ce este la nivelul sasiului si sub acesta. Masinile acestea nici nu au sasiu . Posted Image

#24
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 tfmercedez, on 04 septembrie 2016 - 12:59, said:

Q7? RR? Dar cat de mare credeti ca e masinuta aia? Are doar motoare de 2.0tdi.
Am zis ca seamana la design ! Nici nu as vrea motoare mai mari ! Sa-mi iau motor de 6000 cm/c si sa merg cu ...putin noroc cu 90 km/hPosted Image ?
SUV-urile asa trebuie sa arate ca...de aia se numesc Sport Utility Vehicle ! Altele se numesc ...off road... extrem !
Si asta prefer , sa-mi iau un "Macan" cu mai putin de jumatate din pret  ! Vreau sa fac economie mare pe spatele unui producator , cumparand o masina noua echivalenta cu una de 3 x pret ....si sa difere sigla si forma farurilor Posted Image ! Bineinteles ca altii pentru o sigla cumpara masini la mana a 15-a ...facute varza ...e un alt tip de alegere !

Edited by FAP, 04 September 2016 - 14:28.


#25
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Charlex, on 04 septembrie 2016 - 10:28, said:

Pentru cine nu stie, Kodiak este denumirea unei specii de urs brun; .
De fapt, este ursul Grizzly varietatea de Alaska. Si tot Kodiak este o insula langa coasta Alaskai. (Numele ursului vine de la numele insulei).

On topic: eu o vad ca pe un Q5 cu sigla Skoda.

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,989
  • Înscris: 15.06.2007

 edi10000, on 04 septembrie 2016 - 13:02, said:

NU concureaza cu Ateca, Tiguan and co. Chiar daca este produsa pe aceeasi platforma tehnica (MQB) masina este mai lunga (si putin mai lata) decat aceste masini. Yeti este omologul cehesc pentru ele si ala va apare la anul. Mie imi place ca se poate configura o varianta cu 7 locuri, pentru persoanele cu familii mai numeroase si care vor sa iasa si de pe asfalt este o masina ideala. Mie imi trebuie pentru concedii o masina cu 6-7 locuri si ma gandeam la un Sharan sau Tiguan in aceasta configuratie (SH bineinteles) dar e bine sa apara concurenta (scade pretul la revanzare). PS Nici cu Kadjar nu este concurent, o sa apara in toamna noul Koleos si ala o sa aiba o varianta cu 7 locuri.
Vrei sa zici 7 puradei.. ca 7 adulti la 70kg+, si de la 1.80 in sus, nu cred ca incap.
Ce ma dispera astia care o tot ard  cu platformele lor mqb. Who gives the fuck about.
Logan pe ce platforma este?
Dar X5? Dar koleos sau kadjar?

Edited by tfmercedez, 04 September 2016 - 15:53.


#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 tfmercedez, on 04 septembrie 2016 - 10:00, said:

Si cam acolo ar trebui incadrat: buget mic, dar cu ceva pretentii. Vrei "suv" dar nu-s bani? Iei Duster. Vrei totusi ceva mai mult? Este si pe buzunarul ala, un skoda kodiak sau cum se cheama. samd.
Exact aisi bagam eu SsangYong Tivoli.
Chiar, cat costa Skoda asta?

#28
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 JurasikMan, on 04 septembrie 2016 - 13:33, said:

SUV-urile ar trebui sa fie altceva . Masini robuste , solutii tehnice diferte fata de turismul obisnuit .
Ar trebui, dar din pacate sunt doar niste turisme urcate pe niste garzi la sol mai ridicate si cu optiuni (uneori jalnice), de 4x4.
Asta nu inseamna ca a fi de fapt un turism mai inaltat, e totdeauna ceva rau.
De multe ori chiar nu avem nevoie sa umblam cu 2-3 tone de fier dupa noi, iar turisme capabile sa treaca prin drumuri proaste au mai fost (Kubelwagen), iar unele, chiar capabile 4x4, inca sunt (Lada Niva).

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,989
  • Înscris: 15.06.2007

 Hunor_66, on 04 septembrie 2016 - 16:45, said:

Ar trebui, dar din pacate sunt doar niste turisme urcate pe niste garzi la sol mai ridicate si cu optiuni (uneori jalnice), de 4x4.
Asta nu inseamna ca a fi de fapt un turism mai inaltat, e totdeauna ceva rau.
De multe ori chiar nu avem nevoie sa umblam cu 2-3 tone de fier dupa noi, iar turisme capabile sa treaca prin drumuri proaste au mai fost (Kubelwagen), iar unele, chiar capabile 4x4, inca sunt (Lada Niva).
E blasfemie in ziua de azi, sa  se fabrice  ieftinituri  gen niva sau alte modele super ieftine ..   pentru ca defapt asta-i adevarul: tehnologie vechie ieftina si simpla. Profitabil pt cumparator si  paguba pentru industria auto. De aia a deranjat si Dacia 1300 de Renault probabil. A vazut o  mare de clienti numa buni pentru noul Logan. La fel s-a intamplat si prin rusia cu fabricile vechi autohtone.  

De remarcat in schimb ca skoda are fabrica si in India.  Sunt curios daca in aceasi unitate pe platformele lor miraculoase , se produc atat modele skoda cat si Audi si vw?

#30
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Foarte reusita, asa cum ne-a obisnuit Skoda de cativa ani incoace. Simpla, dar totusi impune respect.
Si conform politicii Skoda (asa cum spune si edi pe pag. precedenta) este intre clase ca spatiu, undeva intre Tiguan si Touareg.

 JurasikMan, on 04 septembrie 2016 - 13:33, said:

SUV-urile ar trebui sa fie altceva . Masini robuste , solutii tehnice diferte fata de turismul obisnuit . Piata lor s-a dezvoltat si productorii vor sa castige cu orice pret cota de piata . VAG sufera acum. Sufera la motoare , transmisii , noxe , fiabilitate , imagine. Tot ce scot sunt variante usor ciocanite ale suratelor apartenente grupului . Intre Macan si Tiguan sau Q5 , diferentele sunt minore. Probabil ca noua Skoda va fi produsa pe aceleasi principii . La un SUV conteza cu adevarat ce este la nivelul sasiului si sub acesta. Masinile acestea nici nu au sasiu . Posted Image
E bine ca nu au sasiu, pentru ca SUVurile sunt masini de strada si au nevoie de viteza, confort, etc. Cu off-roaderele e alta treaba ...

#31
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Fara al 3-lea rand, portbagajul are 720 de litri, fata de 580 la Touareg... cum l-or fi scos asa, nu stiu.

#32
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Si Renault pregateste Duster-ul de 7 locuri, concurent direct pt. asta, probabil il vedem in 2017.

Ca sa-ntelegem mai bine unde se plaseaza Kodiaq-ul (ca dimensiuni) intre masinile grupului:

Ateca 4363x1841 (se fabrica in Cehia fabrica Skoda care produce si Yeti)
Tiguan 4486x1839
Kodiaq 4700x1882
Tuareg 4801x1940

Q5 4629x1880
Q7 5072x1928
[Octavia 4685x1814]
Yeti 4222x1794
Q3 4388x1831
Q2 4191x1794

Edited by jakota, 04 September 2016 - 19:21.


#33
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Duster e platforma clasa mica concurent Vitara, Captur nici un caz Tiguan, kodiaq

#34
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011

 Kazmer, on 04 septembrie 2016 - 19:28, said:

Duster e platforma clasa mica concurent Vitara, Captur nici un caz Tiguan, kodiaq

Duster-ul actual 4315x1822;   Duster-ul de 7 locuri cu siguranta va avea spre 4,8 m lungime.

Platforma n-are nimic de-a face cu dimensiunile masinii, ci cu niste standarde/procese tehnologice, logistice etc...

#35
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 JurasikMan, on 04 septembrie 2016 - 13:33, said:

SUV-urile nu mai sunt ce erau. Bine, mai exista producatori care inca tin steagul sus, dar restul..fac masini de mers la Kaufland sau pe la tara la 20 km de oras.
Am mers in modul sport cu Volvo SUV, XC60, cred. Am crezut ca-mi musc limba. masina extraordinar de rigida, contrar conceptului meu de SUV.
Daca concureaza cu Duster, Skoda a castigat. Sa vedem insa si pretul.

#36
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Deci e un Tiguan ceva mai lung (cu mai mult spatiu la bagaje presupun, caracteristica Skoda) la acelasi pret? Interesant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate