Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Mini-jurnal P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
411 replies to this topic

#379
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ai avut noroc...

#380
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu mi-am imaginat ca e atat de greu sa cumpar Nanopor... pe site la Dedeman scrie ca se poate livra in 8-10 zile, la magazinul de la mine din oras mi-au spus ca ei nu aduc "asa ceva", nu are importanta ca e pe site. O sa sun maine direct la importator sa vedem ce-mi spune, vad ca au reprezentati de vanzari pt fiecare oras.
Deja cu asta mi-e lehamite de catelul albastru...

#381
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Mda si eu am patit-o...aia din magazinul local habar nu au pe ce lume traiesc...comanda de pe site cu ridicare din magazin...

#382
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Se poate asa?
Problema e ca n-am paletarul de culori... iar pe site e o singura galeata care are un cod de culoare.

#383
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Gasesti un reprezentant Baumit, ii spui ca vrei Nanpor, vrei sa vezi paletarul ... nu cumpara asa, la nimereala. Totusi.

#384
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Da, asta voi face.

#385
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 21.03.2012

 ripper, on 17 martie 2017 - 19:42, said:

Stie cineva de unde sa fac rost de piatra pentru gard tip gabion? Pe net am gasit un singur site unde costa 1100 de lei metrul cub...

Intrebare, daca ma duc direct la o cariera de piatra, cei de acolo au posibilitatea de a vinde persoanelor fizice?
Eu am gasit la Baia - Tulcea. Am luat pt zidarie, borduri si elevatie. Poze gasesti pe ´´Landscape-amenajare gradini´´. Oricum, nu stiu daca mai sunt meseriasi care fac parapetii de piatra ai gardului, fara cofrag, adica pe fete ai piatra dar in mijloc este beton.

#386
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu pentru placat imi trebuie... imi trebuie bolovani de calcar.

#387
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Tu vorbesti de altceva.
Gardul tip gabioane este asa:

Attached Files



#388
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

 dana84, on 26 martie 2017 - 10:35, said:

Gasesti un reprezentant Baumit, ii spui ca vrei Nanpor, vrei sa vezi paletarul ... nu cumpara asa, la nimereala. Totusi.
Eu is mai norocos se pare..pt ca ma viziteaza tot felul de sales-meni..de la diferite branduri..Weber / Baumit....am vb si de Caparol..prin arabesque..etc..Cu unii am fost sa vad si cateva case cu decorativele respective..Stii cum e...arata bine..insa eu nu-s decis deloc pe o culoare/nuanta anume..iar pe granulatie..nici atat...oscilez intre 1.5 si 2..Unii imi dau si amorsa inclusa..

#389
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Intrebare: nu voi lasa deloc soclu, dar izolatia lui este facuta cu extrudat. Mai e necesar sa pun profil de aluminiu sau merg in continuare in sus cu termoizolatia?

#390
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Eu il consider necesar si sa fie metalic si cat mai gros. E si o bariera pentru rozatoare.

#391
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ei da, nu prea vad ce treaba au rozatoarele acolo :))))

#392
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Stiu caz concret :)

#393
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Deci, nu contest rozatoarele, insa nu vad cum ar putea intra pe unde am zis eu, daca-mi trebuie sau nu profil de soclu.

#394
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
rozatoarele trec si prin beton..am patit-o eu..deci nu cred ca ar avea probleme sa treaca prin extrudat..si s-o ia la..deal..

#395
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mi-am luat si usa de garaj, 2000 de coco... :( E din paneluri PVC si urca pe tavan.
Usa de intrare pana la urma am pus tot Salamander, am renuntat la ideea cu usa metalica.

#396
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Aproape gata si fatada... mai sunt mici completari de facut, ca am ramas fara piatra (s-a tocat destul de multa).

Gardul stradal vreau sa-l fac asa: Attached File  gard.PNG   781.67K   82 downloads

Cum e mai bine sa prind scandurile de stalpii de beton? Sa sudez o rectangulara si de ea niste platbanda ca sa le prind inclinate sau sa pun un patrat de 8 sau 10, in care sa tai niste canturi unde vor intra perfect scandurile? Varianta cu fier nu prea ma incanta deoarece am vazut multe astfel de garduri unde cu timpul curge rugina pe soclu. Varianta cu lemn (patrat de brad)... nu stiu in timp cum se comporta. Scandurile vor fi din stejar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate