Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Care e valoarea unui taximetrist roman?

- - - - -
  • Please log in to reply
508 replies to this topic

#451
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Post_Smiley_, on 25 aprilie 2017 - 17:02, said:

ce te surprinde? faptul ca Uber fuctiona ilegal, sau faptul ca taximetristilor nu le convine ca ei sa fie obligati sa respecte regulile, iar concurenta nu?

Faptul ca nu au realizat nici pana acum ca cel mai mare dusman al lor este insasi tagma lor, ca pericolul real sunt chiar ei.
Sa se reformeze ei (dar asta e greu spre imposibil) si abia dupa aceea sa se teama / planga de uber si alti (inteleg ca se mai plang de niste privati sau de taximetristi din zonele limitrofe).

Bine ca au reusit sa nu incurce prea rau traficul. Oricum, nu cu mult mai rau decat il incurcau oricum zilnic prin stilul de condus si stationari.

#452
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postioppo, on 26 aprilie 2017 - 07:19, said:


Ai putea adauga la modelul de afaceri UBER: servicii civilizate, la timp, masini curate, fara spaga solicitata de soferi-maimute-nespalati, fara jecmaneala cu nu te iau pentru 20 lei sau plimbat pe 10 strazi daca esti din afara Bucurestiului... daca astea sunt regulile pe care nu le respecta de la concurenta, eu zic ca vor avea viata lunga. Se vor adapta la celelalte chichite legislative.
este vorba de atestatul pentru taximetrist, de rca-ul special pentru taxi (ca si idee, daca soferul uber face accident cu tine in masina, iti platesti singur spitalizarea pentru ca RCA-ul nu va deconta nimic), de ITP mai des (care sa te asigure cat de cat ca masina poate circula in siguranta) si de alte autorizatii specifice activitatii de taximetrie.

#453
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Post_Smiley_, on 26 aprilie 2017 - 17:01, said:

...de ITP mai des (care sa te asigure cat de cat ca masina poate circula in siguranta)

Mai des si pe bune! Claaar! [SARCASM... daca exista vreun dubiu]
Ce inseamna "cat de cat"? Care e marja aici? Ce ITP e ala daca tot vreti sa pareti mai bine cernuti la inspectia asta?

#454
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
S-a vazut dupa cojile de seminte din piata care este nivelul taximetristului roman... s-a pisat PROTV-eul pe ei, a aratat la stiri acum 5 minute... hahahah ce maimute erau in piata!

View Post_Smiley_, on 26 aprilie 2017 - 17:01, said:

este vorba de atestatul pentru taximetrist, de rca-ul special pentru taxi (ca si idee, daca soferul uber face accident cu tine in masina, iti platesti singur spitalizarea pentru ca RCA-ul nu va deconta nimic), de ITP mai des (care sa te asigure cat de cat ca masina poate circula in siguranta) si de alte autorizatii specifice activitatii de taximetrie.
Atestat, ITP si alte autorizatii luate pe spaga? Multumesc dar sunt mult mai in siguranta cu orice masina UBER.

#455
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Post_Smiley_, on 26 aprilie 2017 - 17:01, said:

este vorba de atestatul pentru taximetrist, de rca-ul special pentru taxi (ca si idee, daca soferul uber face accident cu tine in masina, iti platesti singur spitalizarea pentru ca RCA-ul nu va deconta nimic), de ITP mai des (care sa te asigure cat de cat ca masina poate circula in siguranta) si de alte autorizatii specifice activitatii de taximetrie.
aia cu rca e legenda urbana. rca nu are cum refuza despagubirea.
mai degraba din privinta rca o sa ai probleme cu al taximetristului, ca in majoritatea covarsitoare a cazurilor va fi un rca normal, nu unul la care s-a trecut la mod utilizare ca e taxi. nu de alta, dar una e sa dai 400-600 lei rca vs 1000-1400 lei.
nu zic, taximetristul are ceva in plus. o asigurare de calatori si bagaje. dar, evident, o va cauta pe cea mai ieftina de pe piata. de exemplu, ergo asigurari (fostul credit europe) are cea mai ieftina asigurare 20 lei. sunt si mai ieftine, ca am vazut taximetrist suparat, ca de ce e asa scump, ca un coleg i-a zis ca a facut cu 10 lei. de acesti 20 lei asiguratorul asigura in caz de accident, persoanele si bagajele din masina, in limita a 2250 lei. te simti protejat de aceasta asigurare?

#456
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,379
  • Înscris: 06.06.2006

View Postzyraxes27, on 03 septembrie 2016 - 18:02, said:

Acum vreo 3 saptamani am aterizat pe aeroportul Otopeni la ora 2:00 AM si am luat autobuzul pana la P-ta Romana. De acolo am luat un taxi pana in Militari. Cand dau sa platesc la destinatie, costa cam 15 lei cursa, i-am dat o bacnota de 10 lei si cautam bancnote de 1 leu in portofel, unde aveam si euro. Taximeteistul ia suta de mii nervos si imi zice "ce ba, imi dai de 1 leu ca la biserica, hai du-te ba.,,, si a plecat. Ce sa inteleg din asta?

Deci evitati sa dati bancnote de 1 leu la taximetristi.
Si nici monede. Mai ales monede.
Le este frica sa-i nu-i fulgere divinitatea la cat de scarbe sunt in trafic si la cat injura.

Edited by kretzu77, 09 May 2017 - 10:56.


#457
HansCastorp

HansCastorp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.03.2017
Valoarea taximetristului român e cam aceeași pe care o are și taximetrul pe care-l conduce.

#458
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 07.07.2013
Valoarea taximetristului roman e cam  aceeasi pe care o are tariful scris pe usa. Exista taximetristi cu valoare dar e 3.5 Km. Au si masini luxoase.

#459
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si zici ca tzoparlanii aia de la class taxi cu logane parcate pe primul loc in orice statie de taxi, au cea mai mare valoare?

Edited by don_dannielo, 09 May 2017 - 19:58.


#460
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 07.07.2013

View Postdon_dannielo, on 09 mai 2017 - 19:57, said:

Si zici ca tzoparlanii aia de la class taxi cu logane parcate pe primul loc in orice statie de taxi, au cea mai mare valoare?
Nu de excrocii aia zic. Zic de firmele cu masini premium. Daca sta in statie un Mercedes cu 3,5 pe usa si in spatele lui un cazan Logan cu 1.39,ghici in care se urca clientul roman? Pretentii pe bani putini ai degeaba.

#461
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
N-am vazut niciodata un mercedes in statie.

#462
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 07.07.2013

View Postdon_dannielo, on 09 mai 2017 - 20:19, said:

N-am vazut niciodata un mercedes in statie.
Nu ai vazut pentru ca nu are rost sa stea in statie cat timp sunt Logan in zona.Ramane unde coboara clientul si ia comanda prin aplicatie. Clientul din Bucuresti vrea sa mearga la clasa economic si plange ca-i miroase a ceapa cu branza.Posted Image

#463
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Postbogdan9901, on 09 mai 2017 - 19:54, said:

Valoarea taximetristului roman e cam  aceeasi pe care o are tariful scris pe usa. Exista taximetristi cu valoare dar e 3.5 Km. Au si masini luxoase.

Existau candva - nu stiu daca se mai practica - taximetristi cu masini normale spre extrem de normale (adica detineau maneaua, maieul, crucioacele, jegul si rugina regulamentare) care in loc de tariful asta reglementat de 1.3X lei aveau 3,5 sau 7,5 sau whatever... deci, cum ramane cu valoarea taximetristului in functie de valoarea scrisa pe cataraga?

________________________________
Carevasazica... totusi exista tarife diferite?
Imi inchipuiam ca exista asta de 1,3X si alt tarif al masinilor alea agreate de aeroport.

Edited by BlueKing-69, 09 May 2017 - 20:57.


#464
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postbogdan9901, on 09 mai 2017 - 20:44, said:

Clientul din Bucuresti vrea sa mearga la clasa economic si plange ca-i miroase a ceapa cu branza.Posted Image

e normal sa se planga. economic nu inseamna jeg.
mercedesurile alea de care vorbiti au si ele 20 de ani, pielea terminata, sunt practic troace dar s-au tinut mai bine, fiind cat de cat premium la vremea lor

inca un valoros:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uBXbaq3WTeE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#465
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Tocmai a avut un fost coleg accident ieri in Bucuresti, neacordare de prioritate din partea unui jmeker de Constanta.
Bine ca nu a murit.

#466
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 07.07.2013

View Postlil debul, on 10 mai 2017 - 13:42, said:

Tocmai a avut un fost coleg accident ieri in Bucuresti, neacordare de prioritate din partea unui jmeker de Constanta.
Bine ca nu a murit.
Eu gasesc  idioti pe care-i evit fara sa le indoi tabla ,in fiecare zi in Bucuresti si culmea, nu au masini galbene. Daca un idiot care nu e taximetrist iti ia fatza,toata lumea zice ca a gresit si el,se mai intamplaPosted Image In schimb daca e cu taxiul ,pentru orice calcare de marcaj,l-ar linsa toata lumeaPosted Image

#467
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
pai nu "e profesionisti"? la cat de importanti se dau fata de "civili" in trafic, avem exigente ridicate! :D

sau aaa civili inseamna fraieri, taximetristii se cred un fel de autoritate a soselelor, poate ar vrea si girofar

#468
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostFlat, on 10 mai 2017 - 15:32, said:

pai nu "e profesionisti"? la cat de importanti se dau fata de "civili" in trafic, avem exigente ridicate! :D

sau aaa civili inseamna fraieri, taximetristii se cred un fel de autoritate a soselelor, poate ar vrea si girofar
Sa stii ca e profesionisti, la citi prostalai si oligofreni gasesti in Bucuresti insusi faptul ca mai exista taxiuri intregi este o dovada a acestui fapt.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate