Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cele mai bune albume de hip-hop/rap ?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostCaptainMe, on 03 septembrie 2016 - 08:49, said:

Eu ascult hip-hop gangsta, dar nu neaparat vreau sa dau in cap cuiva, pot spune ca nu sunt o persoana violenta si nu m-am batut cu cineva decat o data, la 12-13 ani, si nu a fost din cauza rap-ului. Si apropo, majoritatea care au trecut de 15 ani si asculta hip-hop nu sunt in general violenti, din cat cunosc eu. Periculosi sunt aia care asculta manele si o ard cu "sa moara mama te tai". Eu ascult rap pentru sunetul placut, dume, glume, unele piese chiar le pot simti sufleteste, mai ales alea de la Specii. Nu o sa ma vezi niciodata pe strada cu bandana pe cap, la bustul gol, cu un pistol intr-o mana, o bata in alta si un pitbull care taie lemnul cu dintii pe strada.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gl6rVLtjdtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca si asta mai e violenta...

asta asa e....in ultimul timp s-au mai potolit unii care cam asta faceau....deh romania a mai iesit umpic din saracie.....
dar sa recunoastem ca la un moment asta se intampla in romania........
acuma ca unii prin alte parti trag cu pistolul....ma rog.....da si daca ii prinde politia...parca nu ii vad prea bine cu 40 de ani de puscarie unde cine stie ce interlop te face fetita lui. mai ales daca cel in cauza e un pusti teribilist si slabanog care s-a lasat dus de val......
da ai dreptate din punctul asta de vedere hip hop-ul e peste manele cu mult

View PostDany_Darke, on 03 septembrie 2016 - 09:18, said:

victoras, ca s-a amintit de parazitii, sunt printre putinii la care muzica exprima de fapt realitatea, iar daca ai fi ascultat articolul 39, ai fi inteles si de ce, culmea, iti da mura-n gura.

ma rog tu fiind fata nu stiu cum ti-ar placea unele versuri ale parazitilor........ da daca asta vrei....pana la urma nu raspunde nimeni pentru cine stie ce raperite care n-au nimic in creier si umbla cu altii care n-au nimic in creier.......

si in plus stii cum e " zici ce vrei dar stii ce zici"

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvyctoras1985, on 03 septembrie 2016 - 11:25, said:

ma rog tu fiind fata nu stiu cum ti-ar placea unele versuri ale parazitilor........ da daca asta vrei....pana la urma nu raspunde nimeni pentru cine stie ce raperite care n-au nimic in creier si umbla cu altii care n-au nimic in creier.......

si in plus stii cum e " zici ce vrei dar stii ce zici"
Aoleu... dar tu esti misogin rau...

#21
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
nu sunt misogin deloc.......tin chiar foarte mult la fete....insa
vezi pe unele ca umbla cu tot felul de sa zicem raperi....io zic ca nu e bine....mi se spune ca nu stiu ce e "cool".....dupa care si-o iau respectivele in mufa ......si le vezi tot pe ele ca se plang...pai ce sa le fac eu? eu maxim imi pazesc pielea si nu intru in astfel de anturaje in care cineva sa zicem pentru un drog sau ca sa fure niste bani imi da in cap...... despre altii nu vorbesc mai ales despre niste fete care oricum zic ca le place sa stea cu bagabonti ......

mai ales ca unor fete le si place atitudinea de bagabont care le da si doua palme peste fata in timpul sexului......asa ca .....whatever .....
eu mi-am exprimat pozitia in sensul ca eu vreau sa traiesc linistit si sa nu umblu in anturaje periculoase...mai ales ca nu sunt un curajos .....

dar vezi apar parazitii care zic ca nu stiu eu ce e real si ce nu e.....care e problema lor daca unii asculta numa simfonica sa zicem? e prea naspa sau cum? ma mira cum tocmai aia care zic ca militeaza pentru normalitate sunt primii care fac ceva impotriva ....

#22
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007
Codu' Penal - Apocalipsa

#23
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.08.2009
Nu-mi dau seama daca Victor e troll sau e serios. Sunt contrariat. Posted Image
Tu pui semnul echivalent intre "rapper" si "drogat". Majoritatea "rapperilor" de la noi nu traiesc din asta (in afara de astia mainstream pe care-i stiti cu totii) si au job stabil, familie, etc si nu, nu se imbraca larg. Daca unii zic pe piese ca "fac combinatii zi de zi pe strada", te mint.
Cat despre Parazitii, ei exact asta sunt.. paraziti. Chiar si versurile lor reflecta asta.

Edited by Ghici_Cine, 03 September 2016 - 11:42.


#24
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
asta asa e.....insa pustii de la blocul meu nu s-au prins....ca atare am fost chiar eu controlat la buzunare ....ca asa e in cartier

bine asta a fost demult......dar na acuma...nu mi-ar placea sa vad si pe altii in situatia mea...mai ales din astia asa mai ochelaristi ....

#25
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
E greu de stabilit un top, cel putin din punctul meu de vedere, dar i-as include lejer pe Vlad Dobrescu, Deliric, Aforic, Cedry2k, Sindicatu' RANS.

Ca sa dau un nume de album, as da In Sfarsit de la VD.

#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Postvyctoras1985, on 03 septembrie 2016 - 11:25, said:

ma rog tu fiind fata nu stiu cum ti-ar placea unele versuri ale parazitilor........ da daca asta vrei....pana la urma nu raspunde nimeni pentru cine stie ce raperite care n-au nimic in creier si umbla cu altii care n-au nimic in creier.......

si in plus stii cum e " zici ce vrei dar stii ce zici"

[...]

mai ales ca unor fete le si place atitudinea de bagabont care le da si doua palme peste fata in timpul sexului...

fata sau nu, nu e treaba ta "cum (m)i-ar placea unele versuri ale parazitilor". de asemeni, iti multumesc pt categorisirea care mi-ai facut-o (raperite care n-au nimic in creier si umbla cu altii care n-au nimic in creier.......), esti un adevarat gentleman

pe langa asta, in acest topic ai venit doar ca sa ataci pe cei carora le place acest gen de muzica. ca tie nu-ti place, asta nu inseamna ca trebuie sa arunci cu noroi in ceilalti, fiecare e liber sa asculte ce doreste si ce formatii doreste.

iti sugerez sa te retragi de pe acest topic, nu esti obligat sa raspunzi aici, lasa-ne pe noi astea care ne "place atitudinea de bagabont care le da si doua palme peste fata in timpul sexului..." sa ne purtam singure de grija.

#27
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Imi place muzica ce transmite un mesaj. Daca la sfarsitul anilor 90 si inceputul mileniului doi ceva din versuri  se regasea in realitate, in zilele noastre stilul acesta are nevoie de o schimbare. Pentru valori, masini, scandaluri cred ca transmit destul manelele.

Cel mai bun album  - Cedry2k - Sfintii inchisorilor

Locatia sedintei foto perfect aleasa in ton cu versurile - Memorialul victimelor comunismului si al rezistentei din Sighet, o locatie aparte ce te face sa intelegi trecutul tarii si cauzele situatie actuale a tarii

Ridica-te Gheorghe, ridica-te Ioane

Edited by Karogs, 03 September 2016 - 12:28.


#28
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postvyctoras1985, on 03 septembrie 2016 - 11:25, said:


ma rog tu fiind fata nu stiu cum ti-ar placea unele versuri ale parazitilor........ da daca asta vrei....pana la urma nu raspunde nimeni pentru cine stie ce raperite care n-au nimic in creier si umbla cu altii care n-au nimic in creier.......

si in plus stii cum e " zici ce vrei dar stii ce zici"
Adica tu cataloghezi persoanele care asculta rap ca n-au nimic in cap? Defapt, fetele care asculta rap gen Parazitii, Specii,zic din proprie experienta ca nu sunt bagaboante ce si-o ard cu golanasi la colt de strada, defapt daca o fata asculta Parazitii, inseamna ca nu se simte ofensata si stie ca nu se incadreaza in categoria de panarame pe care le descriu cei 2.
Fiecare asculta ce vrea.Daca Uzzi de laMafia zice ca isi face treburile pe fraieri si scoate pistolul la ei, eu stiu ca e fictiune si ca nu ar face asta. Pustanii aia care au 13-14 ani, daca, chiar cred ca daca un smecher zice pe beat ca sta in limuzina in timp ce se joaca cu 4 domnisoare deodata si trage cu pistolul in aer, inseamna ca sunt fraieri rau.  Eu ascult muzica rap ca-mi place sunetul, ma relaxeaza, ma calmeaza.
Si uite un vers de la Chimie : "Vreau sa fie clar, nu-s mafiot cu vila si piscina/ Sunt MC, nu epatez, eu relatez."

#29
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostDany_Darke, on 03 septembrie 2016 - 12:18, said:


fata sau nu, nu e treaba ta "cum (m)i-ar placea unele versuri ale parazitilor". de asemeni, iti multumesc pt categorisirea care mi-ai facut-o (raperite care n-au nimic in creier si umbla cu altii care n-au nimic in creier.......), esti un adevarat gentleman

pe langa asta, in acest topic ai venit doar ca sa ataci pe cei carora le place acest gen de muzica. ca tie nu-ti place, asta nu inseamna ca trebuie sa arunci cu noroi in ceilalti, fiecare e liber sa asculte ce doreste si ce formatii doreste.

iti sugerez sa te retragi de pe acest topic, nu esti obligat sa raspunzi aici, lasa-ne pe noi astea care ne "place atitudinea de bagabont care le da si doua palme peste fata in timpul sexului..." sa ne purtam singure de grija.

ma rog ....nu m-am referit la tine neaparat. pe de alta parte vad de prea multe ori rapperi care se baga in treaba altora....so....isn't fair

View PostCaptainMe, on 03 septembrie 2016 - 14:52, said:

Adica tu cataloghezi persoanele care asculta rap ca n-au nimic in cap? Defapt, fetele care asculta rap gen Parazitii, Specii,zic din proprie experienta ca nu sunt bagaboante ce si-o ard cu golanasi la colt de strada, defapt daca o fata asculta Parazitii, inseamna ca nu se simte ofensata si stie ca nu se incadreaza in categoria de panarame pe care le descriu cei 2.
Fiecare asculta ce vrea.Daca Uzzi de laMafia zice ca isi face treburile pe fraieri si scoate pistolul la ei, eu stiu ca e fictiune si ca nu ar face asta. Pustanii aia care au 13-14 ani, daca, chiar cred ca daca un smecher zice pe beat ca sta in limuzina in timp ce se joaca cu 4 domnisoare deodata si trage cu pistolul in aer, inseamna ca sunt fraieri rau.  Eu ascult muzica rap ca-mi place sunetul, ma relaxeaza, ma calmeaza.
Si uite un vers de la Chimie : "Vreau sa fie clar, nu-s mafiot cu vila si piscina/ Sunt MC, nu epatez, eu relatez."

nu ma lua in nume de rau. parerea mea e inclusiv aceea ca nu vad ce au parazitii cu panaramele.....asa cum unor rapperi probabil le place sa aiba bani si comfort similar si la panaramele astea.
cat despre fraierii aia corect ...problema lor ca sunt fraieri pana la punctul in care cauta sa puna in practica ceea ce aud....ceea ce nu prea mai convine la restul lumii.....
parerea mea e ca de ce spre exemplu acuza parazitii o lume intreaga ca greseste cand chiar ei sustin cauza celor care se retrag in bautura sau altele ..... e usor sa judeci...mai greu e sa intelegi ce se intampla ......daca e sa o luam asa vicii avem cu totii in felul nostru ...si asta cu criticatul altora pare o tampenie .... asta daca nu cumva au parazitii vreun fel de sistem care multumeste pe toata lumea

#30
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
1. acest topic dezbate cele mai bune albume hip hop

2. esti offtopic de cand ai inceput sa scrii pe acest topic

3. ai atacat constant persoanele care asculta acest gen de muzica

4. ai folosit expresii misogine si ai jignit, asadar te intinzi la flame

5. in loc sa discuti subiectul, esti deja la a 8-a postare in care ai discutat persoanele care ar participa la subiect si de la care pleaca subiectul

asadar, ai deja 4 incalcari de regulament, nu crezi ca este momentul sa te linistesti?

#31
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postbogdan286, on 03 septembrie 2016 - 11:39, said:

Codu' Penal - Apocalipsa
Imi place acest album, suna mai old skool ca cele mai old skool din Romania, dar nu stiu de ce cateodata am impresia ca seamana foarte mult cu Mafia.

View PostKarogs, on 03 septembrie 2016 - 12:21, said:

Imi place muzica ce transmite un mesaj. Daca la sfarsitul anilor 90 si inceputul mileniului doi ceva din versuri  se regasea in realitate, in zilele noastre stilul acesta are nevoie de o schimbare. Pentru valori, masini, scandaluri cred ca transmit destul manelele.

Cel mai bun album  - Cedry2k - Sfintii inchisorilor

Locatia sedintei foto perfect aleasa in ton cu versurile - Memorialul victimelor comunismului si al rezistentei din Sighet, o locatie aparte ce te face sa intelegi trecutul tarii si cauzele situatie actuale a tarii

Ridica-te Gheorghe, ridica-te Ioane
Mie imi place acest tip de rap cult, dar nu sa exageram. Dragonu', care a facut 3 albume execelente chiar daca a instigat la tot felul de prostii [si totusi, eu nu bag la vena ca asa a zis Dragonu'] dupa a inceput sa o dea pe pomelnici religioase. Deci doctrina e buna in rap, dar nu in exces, pentru ca dupa cum vezi, Cedryk si Dragonu' au luat-o pe aratura umpic, pe cand Chimie se descurca din ce in ce mai bine in albumele lui.

#32
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Din pacate nu cred ca sunt pe album melodiile din acest show
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XIVjIb1a2dY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ar fi probabil locul 2 in preferintele mele, orchestra a fost o idee geniala

Edited by Karogs, 05 September 2016 - 11:02.


#33
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.08.2009
Piesa "Insomnii" e pe albumul lui Vlad Dobrescu. Are si clip. Mai putin partea lui DOC, desigur. Posted Image
Intr-adevar, smechera ideea cu orchestra. Ar fi frumos daca ar face si alte trupe concerte cu live band insa ma gandesc ca e destul de costisitor.

#34
Blazzas

Blazzas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.08.2016
Atmosphere - Lucy Ford: The Atmosphere EPs (2001) - mi se pare un material foarte tare, beaturile sunt perfecte, se imbina perfect cu flow-ul lui Slug
Tech N9ne - All 6's and 7's (2011) - flow demential, instrumentale pe masura
Wu-Tang Clan - A better tommorow (2014) - considerat de multi slab in comparatie cu albumele mai vechi, dar este "ce trebuie"
Method Man ft. Redman - Blackout! 1 (1999) - dume bune, combinatia de flow-uri suna perfect

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate