Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cele mai bune albume de hip-hop/rap ?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Salut. Pentru ascultatorii de hip-hop si rap, care vi se par cele mai bune albume ascultate de voi?
Mie mi-au placut
1.La Familia-Baieti de cartier- mi s-a parut unul dintre cele mai bune albume gangsta, si il ascult si in ziua de azi, de pe vremea cand chiar era agresivitate pe beat
2.Primii 10 ani de la Parazitii-Cele mai bune piese ale lor se afla acolo, cele mai bune glume.
3. Intotdeauna pentru totdeauna de la BUG Mafia
4.Dupa Blocuri, tot de la BUG Mafia
5.Ombladon-Cel mai prost din curtea scolii-foarte tare albumu' asta. Nu e chiar cel mai bun dintre toate, dar merita incercat.
6. Specii-Imperiul Lianelor-Clar briliant, e lucrat foarte bine la el
7.Specii-Usile vol 1. Mai scartaie prin niste parti, dar e foarte bun.
8.Specii-Amenintarea Maimutei-Cel mai bun album de rap din Romania dupa parerea mea, desi e primul album Specii.
9. Chimie-Mambo Siria, Strada Stramba, Piramide- Cam la acelasi nivel, adica foarte, foarte de calitate, favoritul meu ramane Strada Stramba.
10.Killa Fonic- Ramses 1989 (stiu ca o sa ma injurati multi, dar mie imi place foarte mult acest album, are mesaj, e destul de agresiv pe unele piese, dar cea mai mare calitate a lui este ca este foarte placut de ascultat)

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Specii tati...

Cel mai bun album hip-hop ever: Nas-Illmatic.

#3
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ma rog nu prea sunt ascultator de hip hop.....ce e aia smecherie? si de ce e neaparat nevoie de ea?

#4
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
1.Vali Vijelie - Am valoare absolută
2.Florin Salam - Ești prințesa vieții mele
3.Nicolae Guță - Manele la maxim vol. 46

Edited by KurtKnispel, 03 September 2016 - 08:27.


#5
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pai cam asta vezi si in unele melodii hip hop.....numai  cu mai multe cuvinte....."rulez" "fumez" "sunt tare" "sunt mare" "sunt bazat"........

sigur am auzit si melodii de "bine" da parca prea putine...... singurul guess who ce mai incearca...in rest...parazitii care insa o dau la extreme .....
acuma daca solutia la saracie si necazuri o fi sa iesi cu bata la vanatoare pe strada ......

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvyctoras1985, on 03 septembrie 2016 - 08:21, said:


sigur am auzit si melodii de "bine" da parca prea putine......
Ai cautat unde nu trebuie...
Uite aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HVGAYUft-_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postvyctoras1985, on 03 septembrie 2016 - 08:21, said:

pai cam asta vezi si in unele melodii hip hop.....numai  cu mai multe cuvinte....."rulez" "fumez" "sunt tare" "sunt mare" "sunt bazat"........

sigur am auzit si melodii de "bine" da parca prea putine...... singurul guess who ce mai incearca...in rest...parazitii care insa o dau la extreme .....
acuma daca solutia la saracie si necazuri o fi sa iesi cu bata la vanatoare pe strada ......
Depinde. Specii, pe cele 3 albume, nu zic deloc de dat in cap. Parazitii,da, sunt cam extremisti. Guess Who?... Nu am mai auzit nimic de el. De asemenea, nici Chimie nu canta de iest cu bata pe strada.

#8
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
uite eu aveam in cartierul meu pe la vreo 13-14 ani niste unii care ascultau hip hop....multa smecherie ....mai putin creier ....numa "afirmare" ...n-am inteles niciodata de ce e nevoie de asa ceva....adica ma rog banuiesc ca e vorba de impunerea aia pe care cauta unii sa o aiba in fata altora.....dar nu vad rostul......cam asa procedeaza si dictatorii ....vor sa ia "fata" altora.....
plus ca cate unii au devenit pur si simplu simpli ciorditori de buzunar....nimic concret ...nimic durabil...... nimic de viitor....

View Postericmario, on 03 septembrie 2016 - 08:24, said:

Ai cautat unde nu trebuie...
Uite aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HVGAYUft-_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

am ascultat ceva haarp cord...si da recunosc sunt destule melodii care spun unor lucruri pe nume...... numa ca ma deranjeaza solutia propusa de toti...care presupune violenta....
eu maxim vreau un protest la adresa autoritatilor , sa taxez cu votul meu si daca e cazul poate particip la o eventuala revolutie. in rest nu urasc pe nimeni si nu instig la asa ceva ....

mai e si chestia ca uneori ....nu-mi place hip hop-ul ...Posted Image pur si simplu.....alte genuri ma atrag....recunosc ca unii au o dexteritate din aia mentala si iti trantesc niste versuri complicate....de fapt daca e sa imi fie ciuda cu ceva pe astia din hip hop mi-e pe aceia care pot face astfel de versuri....

in materie de piese de iubire uite asta la momentul ei a fost tare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yXAdrGvaF7g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvyctoras1985, on 03 septembrie 2016 - 08:32, said:


recunosc ca unii au o dexteritate din aia mentala si iti trantesc niste versuri complicate....
CTC-Terapie de soc ?Posted Image

#10
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
si ei si altii
uite aici ceva despre realitate...ceva mai real decat "s-au intors mafiotii"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o6V3Nc7-hH4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postvyctoras1985, on 03 septembrie 2016 - 08:32, said:

----------------------------------------------------------
Eu ascult hip-hop gangsta, dar nu neaparat vreau sa dau in cap cuiva, pot spune ca nu sunt o persoana violenta si nu m-am batut cu cineva decat o data, la 12-13 ani, si nu a fost din cauza rap-ului. Si apropo, majoritatea care au trecut de 15 ani si asculta hip-hop nu sunt in general violenti, din cat cunosc eu. Periculosi sunt aia care asculta manele si o ard cu "sa moara mama te tai". Eu ascult rap pentru sunetul placut, dume, glume, unele piese chiar le pot simti sufleteste, mai ales alea de la Specii. Nu o sa ma vezi niciodata pe strada cu bandana pe cap, la bustul gol, cu un pistol intr-o mana, o bata in alta si un pitbull care taie lemnul cu dintii pe strada.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gl6rVLtjdtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca si asta mai e violenta...

#12
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011
Cumicu - In dulcele stil clasic
Cumicu - Un nenorocit

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvyctoras1985, on 03 septembrie 2016 - 08:42, said:

si ei si altii

Ei? Ai vrut sa spui el, Cedry2k....

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
victoras, ca s-a amintit de parazitii, sunt printre putinii la care muzica exprima de fapt realitatea, iar daca ai fi ascultat articolul 39, ai fi inteles si de ce, culmea, iti da mura-n gura.

Edited by Dany_Darke, 03 September 2016 - 09:18.


#15
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Realitatea fiind ca nu se pot adapta in niciun fel si injurandu-i pe alti din orice motiv.

#16
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.08.2009
CTC - Dificultati Tehnice e printre cele mai bune albume scoase la noi. Ar mai fi si Vlad Dobrescu - In Sfarsit care rupe din toate punctele de vedere: lirica, productie, mix (as putea sa adaug aici si colaborarea cu Rakaa Iriscience).
Cat despre Parazitii, Specii, Haarp... meh. O mare mocirla rap-ul romanesc.

Edited by Ghici_Cine, 03 September 2016 - 10:36.


#17
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View PostGhici_Cine, on 03 septembrie 2016 - 10:34, said:

CTC - Dificultati Tehnice e printre cele mai bune albume scoase la noi. Ar mai fi si Vlad Dobrescu - In Sfarsit care rupe din toate punctele de vedere: lirica, productie, mix (as putea sa adaug aici si colaborarea cu Rakaa Iriscience).
Cat despre Parazitii, Specii, Haarp... meh. O mare mocirla rap-ul romanesc.
Haarp Cord nu-mi place nici mie. Nu stiu, mie Specii mi se pare cea mai tare trupa romaneasca, chiar daca am crescut cu La Familia. CTC nu pot sa zic ca nu mi-a placut, dar recent am auzit de trupa, si nu prea imi place flow-ul pe care il au.

#18
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.08.2009
Bine, nu erau chiar naspa Specii, aveau oarecum farmecul lor, insa daca nu aveau cam aceeasi tema pe toate piesele (adica drogurile, cu mici exceptii insa) si instrumentalele lui gâzăh cu sample-uri orientale si combinate cu electro ma indoiesc ca ar mai fi avut succes. Liric erau ok, daca ignori versurile gen "Psihanaliza explica p*** si p**da" care pentru unii poate suna cool. (dafuq)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate