Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare soundbar pentru telev...

Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

Diferenta intre Eigentumswohnung si Einliegerwohnung

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

zyraxes27

zyraxes27

connaisseur

• Grup: Senior Members
Locuiesc cu chirie intr-o casa cu etaj, eu stau la parter iar proprietarul sta la etaj. Recent am avut o surpriza deosebit de neplacuta cand am venit din concediu. M-am trezit cu frigiderul gol fara nici un pic de mancare iar nici n-am ajuns bine in casa ca a venit proprietarul cu o falca in cer si una in pamant ca din cauza ca am avut mancare steicata in frigider s-a scurs apa sub usa si s-a stricat mobila.
Apoi mi-a zis ca la baie trebuia sa curat faianta cu praf de curatat si cu buretele de vase ??? si ca a a curatat ea cu barbacsu si cu fiusu , mi-a dat o hartiuta in care era trecut nr de ore lucrate x 3 persoane x 20 de euro pe ora.

I-am replicat ca nu mi-a cerut permisiunea sa intre in casa si mi-a raspuns ca are dreptul sa intre oricand ca nu este un Eigentumswohnung ci un Einliegerwohnung. Este adevarat ? Intradevar in contractul meu scrie ca este un Einliegerwohnung, dar n-am gasit nicaieri ca ar avea dreptul sa intre oricand in casa.

FAP

FAP

Senior Member

Prima este locuinta proprietate personala si a doua locuinta inchiriata...deci proprietatea lui  !

zyraxes27

zyraxes27

connaisseur

Eigentumswohnung e o locuinta de sine statoare cum ar fi sa zicem un apartament intr-un bloc. Einliegerswohnung e un apartament intr-o casa, desi la mine apartamentul e de sine statator.

Friskey

Friskey

Guru Member

• Grup: Banned
Este ceea ce scrie in contract.
Dar sa nu imi spui ca ai plecat in concediu si ai lasat mancarea in frigider eventual l-ai mai si scos din priza ca sa faci economii.

zyraxes27

zyraxes27

connaisseur

M-am grabit si am uitat mancarea in frigider atata tot.

Lowrider

Lowrider

Senior Member

Ai Rechtschutzversicherung? Daca da, mergi la avocat si vezi ce-ti spune.
Daca nu ai, cauta un Mieterverein la tine in oras si cere-le si lor parerea. De obicei contra unei taxe anuale te inscriu la ei in asociatie si iti ofera ceva consultanta in relatia cu proprietarul apartamentului.
Oricum, mocangeala 20€/ora. I-as chema si la mine sa-mi faca curatenie o data pe saptamana :D

Poate ai noroc si intra Pengoon pe aici, pe forumul asta nu am intalnit user care sa fie mai bine pus la punct decat el/ea cu legislatia din Germania.

zyraxes27

zyraxes27

connaisseur

View PostLowrider, on 02 septembrie 2016 - 21:27, said:

Oricum, mocangeala 20€/ora. I-as chema si la mine sa-mi faca curatenie o data pe saptamana :D

E vorba de 20€/ora pe om, adica echivalentul unui salariu lunar de 3500€ brut. Nu prea e mocangeala.

Peter Blood

Peter Blood

Active Member

• Grup: Members

View Postzyraxes27, on 02 septembrie 2016 - 21:41, said:

E vorba de 20€/ora pe om, adica echivalentul unui salariu lunar de 3500€ brut. Nu prea e mocangeala.

Stai un pic! Ăia n-au lucrat 160 de ore cât are o lună! Să păstrăm proporţiile, totuşi!

Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

Guru Member

Ce faci in Germania cu mincarea din frigider cind pleci? O scoti pe balcon? O muti sub scaunul de la masina? O vinzi la usa garajului?

Si eu am fost plecat vreo 3,5 zile, dar nu m-am atins de frigider. In Romania!

Lowrider

Lowrider

Senior Member

Du-te la Mieterverein si cere-le ajutorul. Cum stai cu germana?
Parerea mea e ca aia incearca sa te faca de bani sau sa te faca sa pleci. Oricum, daca ati intrat pe drumul asta, cu nemtii greu o mai dai la intors. Incepe sa-ti cauti altceva, e mai sigur pt nervii tai.

rumegus

rumegus

Guru Member

Mda, greu cu neamtul cand ai mentalitate de roman, cu sechele din anii '80, sa ai frigiderul plin, sa nu mori de foame.Ce dracu sa tii in frigider, in afara de palinca, bere si apa minerala? De ce sa-l umpli cu carne, cand poti lua zilnic, proaspata, atat cat ai nevoie? Personal, nu cunosc pe nimeni sa lase mancare in frigider, cand pleaca in concediu. Poate se ia curentul si pusca siguranta cand revine, poate se strica frigiderul si tot blocul pute a hoit. Cand pleci pt mai mult timp si nu ramane nimeni im casa, scoti tot din priza, sau,decuplezi sigudanta principala, inchizi apa, gazul, sa nu ai surprize.

born2lose

born2lose

Senior Member

Oricum, mocangeala 20€/ora. I-as chema si la mine sa-mi faca curatenie o data pe saptamana Posted Image
in munchen e 12 euro / ora cu firma de curatenie...

TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

Semper Member

View Postzyraxes27, on 02 septembrie 2016 - 21:08, said:

Eigentumswohnung e o locuinta de sine statoare cum ar fi sa zicem un apartament intr-un bloc. Einliegerswohnung e un apartament intr-o casa, desi la mine apartamentul e de sine statator.
Ai semnat un contract întocmit doar în limba germană (locuind în Germania/Austria) fără să-i cunoști termenii în cel mai mic amănunt? Posted Image Du-te la un birou de mediere /  Mieterverein și cere-le ajutorul ( Hilfe! Posted Image) Ai priceput cele scrise :signher: de 'Lowrider' ?

Ai Rechtschutzversicherung? Daca da, mergi la avocat si vezi ce-ti spune.
Daca nu ai, cauta un Mieterverein la tine in oras si cere-le si lor parerea. De obicei contra unei taxe anuale te inscriu la ei in asociatie si iti ofera ceva consultanta in relatia cu proprietarul apartamentului. Oricum, mocangeala 20€/ora. I-as chema si la mine sa-mi faca curatenie o data pe saptamana Posted Image
Poate ai noroc si intra Pengoon pe aici, pe forumul asta nu am intalnit user care sa fie mai bine pus la punct decat el/ea cu legislatia din Germania.

Edited by TheStarkestTruthMatters, 03 September 2016 - 09:00.

zyraxes27

zyraxes27

connaisseur

View PostLowrider, on 02 septembrie 2016 - 22:11, said:

Du-te la Mieterverein si cere-le ajutorul. Cum stai cu germana?
Parerea mea e ca aia incearca sa te faca de bani sau sa te faca sa pleci. Oricum, daca ati intrat pe drumul asta, cu nemtii greu o mai dai la intors. Incepe sa-ti cauti altceva, e mai sigur pt nervii tai.

Se pare ca nu prea e legal sa intre fara acordul meu in locuinta. Au dreptul sa verifice stare apartamentului, daca e curat ,insa la data si ora stabilita de comun acord.Le-am zis si ca ma pot duce cu hartia respectiva la Finanzamt sau la arbeitsagentur sa-i acuz de munca la negru. Acum vad ca incearca sa dreaga busuiocul.

Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

Guru Member

O noua metoda de facut bani: intri in casa omului, ii faci curat si apoi ii ceri bani. :lol: Nu-s prosti nemtii astia.

Lowrider

Lowrider

Senior Member

View Postzyraxes27, on 03 septembrie 2016 - 13:00, said:

Se pare ca nu prea e legal sa intre fara acordul meu in locuinta. Au dreptul sa verifice stare apartamentului, daca e curat ,insa la data si ora stabilita de comun acord.Le-am zis si ca ma pot duce cu hartia respectiva la Finanzamt sau la arbeitsagentur sa-i acuz de munca la negru. Acum vad ca incearca sa dreaga busuiocul.

Da, nu au voie. Prima data cand am ajuns in De si am inchiriat apartament, m-am mirat ca proprietarul a stat la usa pana l-am invitat inauntru. Nici dupa 5 ani nu intra pana nu-i spuneam eu (daca as fi fost vreun nesimtit, il puteam tine la usa si jumate de ora si el n-ar fi intrat). In cazul tau particular ar putea sa se prevaleze de faptul ca daca nu intrau, casa per total avea de suferit stricaciuni sau le-ar fi fost imposibil sa traiasca in casa din cauza mirosului. Un avocat ii poate sfatui cum sa-si fabrice povestea astfel incat dreptatea sa fie de partea lor. Apropo ti-ai facut Haftpflichtversicherung, pt situatiile in care distrugi fara voie una alta?
Tie ti se pare acum ca ai castigat amenintandu-i cu Finanzamt/Arbeitsamt, ca i-ai pus cu botul pe labe, dar ai grija ca nu o sa se lase usor. Cauta-ti altceva si muta-te, pt ca pe termen lung o sa ai numai necazuri cu ei, garantat. Nemtii nu sunt o natie care sa spuna "lasa-l, ca poate a fost doar o intamplare". De acum incolo pt ei esti un factor de stres in viata lor si nu se vor potoli pana nu vor scapa de tine. Povestile ca proprietarul nu te poate da afara sunt partial adevarate, dar tu esti singur si fara copii, tie iti parcheaza un Kündigung in posta si la revedere, in max 3 luni zbori. O sa vezi, nu esti primul pe care-l vad in situatia asta in atatia ani de cand sunt aici. Te vor pandi si in momentul in care vei calca pe bec si vor avea motiv legal pt Kündigung, se vor folosi de ocazie pt a scapa de tine.
Imi repet sfatul: mergi la Mieterverein si plateste cotizatia, macar ai pe cineva care sa te sfatuiasca la nevoie.

Edited by Lowrider, 03 September 2016 - 16:57.

Pengoon

Pengoon

Ударник

View Postzyraxes27, on 02 septembrie 2016 - 20:47, said:

Locuiesc cu chirie intr-o casa cu etaj, eu stau la parter iar proprietarul sta la etaj. Recent am avut o surpriza deosebit de neplacuta cand am venit din concediu. M-am trezit cu frigiderul gol fara nici un pic de mancare iar nici n-am ajuns bine in casa ca a venit proprietarul cu o falca in cer si una in pamant ca din cauza ca am avut mancare steicata in frigider s-a scurs apa sub usa si s-a stricat mobila.
Einliegerwohnung sau nu, in situatie d-asta Vermieter-ul poate sa intre. O sa justifice cu "dringender Notfall" ca a crezut ca s-a spart o teava. Daca a curs apa din frigider, fara investigare n-ar fi avut cum sa faca diferenta. Cu faza asta e safe.

Apoi mi-a zis ca la baie trebuia sa curat faianta cu praf de curatat si cu buretele de vase ??? si ca a a curatat ea cu barbacsu si cu fiusu , mi-a dat o hartiuta in care era trecut nr de ore lucrate x 3 persoane x 20 de euro pe ora.
asta poti s-o iei si sa te stergi la fund cu ea. Nu i-ai dat nici un Auftrag, a facut-o din proprie initiativa = Privatvergnügen. Eu n-as plati un cent si i-as zice "beschreiten Sie doch den Rechtsweg, die Klagebegründung erwarte ich unter höhnischem Gelächter".

I-am replicat ca nu mi-a cerut permisiunea sa intre in casa si mi-a raspuns ca are dreptul sa intre oricand ca nu este un Eigentumswohnung ci un Einliegerwohnung. Este adevarat ? Intradevar in contractul meu scrie ca este un Einliegerwohnung, dar n-am gasit nicaieri ca ar avea dreptul sa intre oricand in casa.
Einliegerwohnung e un fel de a sta in gazda. Ai inchiriat una sau mai multe camere si folosesti bucatarie si buda impreuna cu proprietarul, plus accesul se face prin casa proprietarului. Altfel ar fi :

Aus der Funktion als untergeordnete Wohnung ergibt sich, dass die Einliegerwohnung keinen direkt nutzbaren Wohnungszugang vom Freien aus hat, denn sonst wäre sie als zweite Wohnung im Wohnhaus anzusehen.
De aici nu reiese nicaieri ca are drepturi aditionale de acces (in situatia asta chiar nu-i trebuie; Notfall). La Einliegerwohnung, respectiv la locuinte in aceeasi casa in care sta proprietarul, daca in total nu-s mai multe de 2, proprietarul poate sa rezilieze contractul mult mai simplu decat la un Mietwohnung "normal".
Eigentumswohnung pur si simplu e o locuinta proprietate personala, intr-o asociatie de proprietari. De exemplu un bloc unde sunt proprietari diferiti la apartamente.

Le-am zis si ca ma pot duce cu hartia respectiva la Finanzamt sau la arbeitsagentur sa-i acuz de munca la negru. Acum vad ca incearca sa dreaga busuiocul.
Fii baiat desptept si lasa incadrarile juridice celor care-s profesionisti, ca altfel te trezesti cu un proces pentru "falsche Verdächtigung". Faptul ca io-ti pun pe masa o facutra in care pretind 1000 EUR/ora ca te-am lasat sa te uiti la mine cat is de grozav, nu este o ilegalitate. o sa am probleme sa te fortez sa platesti banii aia, dar pur si simplu pretentia e cat se poate de legala. De asemenea nu stii, daca el declara venitul ala (si e impozat) sau nu.
Pur si simplu refuza pretentia si gata. Daca vor bani de la tine, ei trebuie sa demonstreze in instanta de ce li se cuvin banii aia si de ce ar trebui sa platesti tu. Io nu-i vad pe astia sa inceapa un proces. Mai degraba te dau afara, ceea ce pot sa faca in conditii mai simple.

zyraxes27

zyraxes27

connaisseur

View PostPengoon, on 04 septembrie 2016 - 22:09, said:

Einliegerwohnung e un fel de a sta in gazda. Ai inchiriat una sau mai multe camere si folosesti bucatarie si buda impreuna cu proprietarul, plus accesul se face prin casa proprietarului. Altfel ar fi :

De aici nu reiese nicaieri ca are drepturi aditionale de acces (in situatia asta chiar nu-i trebuie; Notfall). La Einliegerwohnung, respectiv la locuinte in aceeasi casa in care sta proprietarul, daca in total nu-s mai multe de 2, proprietarul poate sa rezilieze contractul mult mai simplu decat la un Mietwohnung "normal".

E un apartament distinct,cu bucatarie si buda separate si chiar intrare separate Insusi clasificarea drept Einliegerwohnung e dubioasa, in conditiile in care exista chiar contor de curent separat. Cat despre kundigung, am contract pana in noiembrie si ii anuntaseem ca nu vreau sa prelungesc. Probabil de aici aceasta atitudine.

Edited by zyraxes27, 05 September 2016 - 05:15.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate