Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Obiective turistice supraestimate.

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostVelaxa, on 02 septembrie 2016 - 23:55, said:

Bine, super argument, sigur o să merg.

Daca aveai curiozitatea sa dai o cautare gen "Top 10 Barcelona", gaseai cu siguranta ce te interesa, si vedeai ca-s si alte chestii in afara de Gaudi.

#38
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Un topic inutil. Ceea ce unora le place, altora le displace profund. Mie personal Barcelona mi-a placut, Praga a fost de vis parcursa la pas cu persoana iubita, Castelul Huniazilor este frumos iar Baile Herculane are un aer aparte (cu toata degradarea ce se manifesta peste tot). Totul e sa intelegi ce vizitezi, sa te documentezi inainte...

#39
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postbalauru69, on 03 septembrie 2016 - 12:12, said:


Daca aveai curiozitatea sa dai o cautare gen "Top 10 Barcelona", gaseai cu siguranta ce te interesa, si vedeai ca-s si alte chestii in afara de Gaudi.

Am găsit şi nu am fost dat pe spate, sunt zeci de oraşe în Europa mai interesante. De la Sankt Petersburg până la Lisabona

#40
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View PostVelaxa, on 02 septembrie 2016 - 19:12, said:

Dar oricum Barcelona mi se pare overrated deşi nu am vizitat oraşul, se exagerează cu acel oraş.
Măcar ăla e un oraș foarte frumos, Gaudi a fost un arhitect strălucit.
Să vezi ce dezastru e la noi. De exemplu la Sarmisegetusa Regia. Am văzut un documentar, te crucești. Se trimit rapoarte false la Unesco, cum că drumul e accesibil pentru orice fel de mașină, ori în realitate e un mare fals. Și știi de ce? Doar ca ăia de la Unesco să nu scoată obiectivul de pe lista Unesco!

View PostVelaxa, on 03 septembrie 2016 - 15:00, said:

Am găsit şi nu am fost dat pe spate, sunt zeci de oraşe în Europa mai interesante.
Ai dreptate, Madrid de exemplu, are obiective turistice mult mai importante. Numai că pe turistul nepriceput, îl atrage mai mult sclipiciul Barcelonei.
Dar aici nu e vorba de Barcelona neapărat, mai degrabă de toată țara. Anul ăsta Spania va avea estimat, 72 de milioane de turiști! Anul trecut au avut vreo 68 de milioane.
Știe cineva câte milioane de turiști vin în România? Postați vă rog aici cifra.

Edited by KurtKnispel, 03 September 2016 - 18:13.


#41
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
4,49 milioane in primele 6 luni.Sursa: http://www.wall-stre...-de-romani.html. Nu este corect sa comparam cu Spania, astia sunt pe locul trei in lume la numarul de turisti.

Edited by edi10000, 03 September 2016 - 21:09.


#42
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Păi noi şi Bulgaria suntem printre ţările din Europa cu un număr de turişti foarte mic raportat la ce avem de oferit.
Ungaria are vreo 12 milioane de turişti, Polonia vreo 16 milioane.
Bine Ungaria datorită Budapestei care e un oraş super, dar în rest Ungaria nu are mare lucru, Balaton şi cam atâta, Polonia are mult oraşe măricele în rest 90% câmpie, un colţ de munţi şi o mare rece, dacă am avea un marketing adevărat şi am ştii să facem staţiuni de calitate şi nu cocălăreli ca şi Costineşti în mod normal ar trebui să fim peste ţările astea două, dacă nu aveam marketingul cu Dracula şi Transilvania am fi avut şi mai puţini turişti...

#43
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

View PostVelaxa, on 02 septembrie 2016 - 19:06, said:

Trăim Ăźntr-o lume unde reclama face pe om, dacă Ăźn toate top-urile Barcelona apare ca fiind cel mai mișto oraș din Europa, atunci Barcelona o să aibe un număr de turiști foarte mare, ceea ce se și ĂźntĂąmplă.
De aceea ar fi intresant să vorbim aici despre țări,orașe,obiective turistice supraestimate sau "overrated" și din țară și din Europa sau toată lumea.

Mie chiar mi se pare cel mai frumos oras din Europa,poate nu de vizitat, ci de locuit.

#44
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016
Si eu zic ca Venetia este mult umflata..
La fel Ranca.

#45
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostVelaxa, on 02 septembrie 2016 - 23:12, said:

în afară de construcţiile lui Gaudi ce mai e interesant în Barcelona?

:roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:

Tu pentru asta te-ai duce in Barcelona ? :lol:

View Postbaliosss, on 02 septembrie 2016 - 23:29, said:

Depinde pentru ce vrei sa mergi.
Cateva chestii interesante: parcul de distractii Portaventura (roller coaster-uri mai tari decat in disneyland) , plaja, viata de noapte (nu stiu daca exista in Europa oras mai animat pe timpul noptii), Camp Nou (cel mai mare stadion din Europa), Muzeul Picasso, Turnul Agbar, cartierul Gothic etc. Posted Image

In loc sa faci o lista, mai bine folosesti un singur cuvant: TOTUL.

#46
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008

View PostOctavian_SK, on 02 septembrie 2016 - 19:20, said:

Praga

Praga mi a placut cel mai mult in Europa pana acum, chiar mai mult decat Parisul.

View PostSpeedDemon, on 02 septembrie 2016 - 19:48, said:

Colosseumul de la Roma.

Prea multa istorie acolo sa zici ca e supraestimat . Plus e o cladire impresionanta si pentru zilele nostre, dapai avand in vedere ca a fost construit acum 2000 ani.

View PostKarhu, on 02 septembrie 2016 - 21:51, said:

Hoover Dam (Arizona/ Nevada)

Asta da ... da poate pentru ca noi am mai vazut prin tara asa ceva.


Mie mi sa parut supraestimat NY ca si destinatie turistica.

#47
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Chiar nu a pomenit nimeni de Stonehenge?
Cel mai dezamagitor loc in care am fost cu scopul de a vizita ceva.

#48
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View PostVelaxa, on 03 septembrie 2016 - 21:48, said:

dacă am avea un marketing adevărat

Ai tu ceva dreptate aici dar nu de tot.
Nu marketingul ne lipseste noua ci conditiile. Nu avem drumuri bune iar raportul pret/beneficii foarte dezavantajos pentru turist.
Am fost in weekend pe transalpina. Erau cateva locuri de belvedere chiar pe creasta dar canci locuri amenajate de parcare. Asa ca ori de opreai pe margine drumului (cu jumate de masina in strada) ori inghiteai in sec si treceai mai departe.
La polul opus, in Islanda, in orice loc in care era ceva cu potential de a fi fotografiat era amenajat ditamai locul de parcare, cu banci si mese de picnic (+ cosuri de gunoi).

On topic: pe mine nu m-au incatat nici Parisul, nici Londra. In schimb mi-au placut la nebunie Barcelona si Valencia. Pe laanga obiectivele turistice, e vorba despre atmosfera din oras si oameni.

#49
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostAbc2001ro, on 05 septembrie 2016 - 09:31, said:


Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Tu pentru asta te-ai duce in Barcelona ? Posted Image


Şi pentru ce să merg în Barcelona? CĂ alt motiv nu ai. Posted Image

#50
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postyonut_a, on 05 septembrie 2016 - 09:36, said:

Praga mi a placut cel mai mult in Europa pana acum, chiar mai mult decat Parisul.
Oi fi avand tu un motiv sa compari Praga cu Parisul, da mai mult de doua zile in Praga n-ai ce face, plus cersetori pe langa restaurantele din centru, plus personal nesimtit la restaurante, plus lipsa locuri parcare...mai au mult sa faca turism adevarat, se cunoaste mentalitatea estica de la o posta

#51
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
daca e un oras mai mic nu inseamna ca automat e mai urat decat Parisul.

Cat despre cersetori , sa fim seriosi in Paris era plin, multi vorbeau si romana. Si pe langa cersetori in Paris mai era plin si de personaje dubioase de jucau alba neagra si alte rahaturi in timp ce altii te controlau la buzunare.

Eu m am simtit foarte bine tratat in Praga ... intradevar la hotel cam sictiriti receptionistii, da nici in Paris nu am dat peste altii mai ok. Ba chiar in Paris mi sa facut observatie sa nu mai ies cu cheia camerei din incinta hotelului ca de aia exista receptie.

In rest berea buna la Praga, strazile mai curate, obiectivele , asa putine, mai putin aglomerate

#52
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Pai la Paris trebuie sa te porti ca atare, adica fara resentimente, ceva de genul "bre, ti-am platit camera cheia sta unde vreau eu. punct" si eu am remarcat o reticenta teribila in special din partea barbatilor fata da aia care nu vb frnceza...btw nu ma daui in vant dupa Paris si Franta in general, oricand prefer Spania, daca vb de Europa

#53
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostOctavian_SK, on 06 septembrie 2016 - 21:14, said:

Oi fi avand tu un motiv sa compari Praga cu Parisul, da mai mult de doua zile in Praga n-ai ce face, plus cersetori pe langa restaurantele din centru, plus personal nesimtit la restaurante, plus lipsa locuri parcare...mai au mult sa faca turism adevarat, se cunoaste mentalitatea estica de la o posta

Cum ai ajuns tu la concluzia că cehii sunt un popor estic şi Praga este un oraş estic?

#54
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View PostOctavian_SK, on 06 septembrie 2016 - 21:14, said:

Oi fi avand tu un motiv sa compari Praga cu Parisul, da mai mult de doua zile in Praga n-ai ce face, plus cersetori pe langa restaurantele din centru, plus personal nesimtit la restaurante, plus lipsa locuri parcare...mai au mult sa faca turism adevarat, se cunoaste mentalitatea estica de la o posta
Ca sa vezi cat de diferiti suntem!

Noi am stat 5 sau 6 zile in Praga, cu programul aproximativ facut de acasa cam ce ar fi de vazut si nu eram hotarati daca intr-o zi sa dam o fuga la Kutna Hora su la Karlovi Vari, dar asa de mult ne-a placut orasul ca am preferat sa mai bantuim prin Centrul Vechi in ziua respectiva, zi in care am descoperit noi detalii ale orasului. No, acuma noi n-am avut grija parcarii, ca am last masinile acasa :), si nici scopul principal nu a fost sa testam restaurantele:).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate