Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Micsorare dioptrii din motiv necunoscut

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Referitor la vederea ta stereoscopica, mult timp s-a crezut ca daca nu s-a antrenat de mic, e pierduta pentru totdeauna, pana cand ciudat, un cercetator dintr-o data a fost "pocnit" de stereoscopie, la o varsta inaintata, urmarind un film 3D.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pc_LWVS3WR4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ion_de_la_Raion, 03 September 2016 - 02:08.


#20
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Lipsa vederii stereoscopice nu e mare branza daca ai ajuns deja adult. Acest defect iti limiteaza cateva posibilitati de cariera cand esti copil si cam atat. Ca idee daca nu ai vedere stereoscopica poti sa fii si pilot de avion comercial sau sofer profesionist. La americani insa nu poti sa fii pilot de vanatoare.

Cand eram mic tata m-a dus la cursuri de tenis pentru incepatori si a fost un dezastru de mi-a zis antenorul de la prima sedinta ca poate am alte abilitati ca nu crede ca la tenis voi putea face vre-odata ceva. Mai am si probleme cu prinderea obiectelor zburatoare. Eu dau vina pe lipsa vederii stereoscopice pentru aceste probleme insa nu sunt 100% sigur pentru ca mama mea, desi are vedere binoculara normala are si ea mai mari probleme cu estimarea distantelor. De exemplu ea n-a fost in stare sa conduca masina in timp ce eu nu am probleme din astea. Deci s-ar putea la mine sa mai fie si alte probleme genetice.

Din fericire aceste probleme nu ies in evidenta astfel ca arat si ma comport ca un om cat se poate de normal, problemele de vedere nu imi afecteaza viata absolut de loc. Posted Image Ma bucur insa ca am facut operatia Lasik la ochiul stang pentru ca pot sa ma duc la mare sau la bazin si sa inot fara ochelari. Pentru cei cu miope mai mare asta poate fi o mare problema din pacate.

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
De ce ? Nu stiam asta.

Cat despre tenis, si eu am incercat cand eram mic, dar eu aveam alta problema, imi zbura racheta din mana. Posted Image Erau si grele alea, nu ca acum din fibra de sticla, erau din lemn, aveam Neptun. Posted Image Cum venea o minge mai tare, cum ma dezarma.

In alta ordine de idei, du-te si vezi si tu filmul Hugo in 3D, poate iti vine si tie vederea stereoscopica. :D

Edited by Ion_de_la_Raion, 03 September 2016 - 03:15.


#22
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostIon_de_la_Raion, on 03 septembrie 2016 - 03:14, said:

De ce ? Nu stiam asta.

Te referi la inot? Daca da atunci problema e ca nu prea poti inota cu ochelari dar daca ai dioptrii ceva mai mari vezi totul in ceata in drumul tau pana la apa, ceea ce din punctul meu de vedere este foarte nasol. Apoi mie imi place sa intru cu capul in apa si sa stau cu ochii deshisi.

View PostIon_de_la_Raion, on 03 septembrie 2016 - 03:14, said:

Cat despre tenis, si eu am incercat cand eram mic, dar eu aveam alta problema, imi zbura racheta din mana. Posted Image Erau si grele alea, nu ca acum din fibra de sticla, erau din lemn, aveam Neptun. Posted Image Cum venea o minge mai tare, cum ma dezarma.

Eu dadeam pe langa minge, rar o nimeream.

View PostIon_de_la_Raion, on 03 septembrie 2016 - 03:14, said:

In alta ordine de idei, du-te si vezi si tu filmul Hugo in 3D, poate iti vine si tie vederea stereoscopica. Posted Image

Am 3 televizoare in casa cu functia 3D dar nici macar nu mai stiu unde sunt ochelarii pentru ca nimeni din familie nu se uita la astfel de filme.

#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Poste2k, on 03 septembrie 2016 - 11:19, said:

Te referi la inot?

Eu dadeam pe langa minge, rar o nimeream.

nu mai stiu unde sunt ochelarii

1. La inotul cu ochelari. Eu nu pot sa tin ochii deschisi cred nici in apa distilata.

2. La mine, ma nimerea mingea pe mine.

3. Se gasesc peste tot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate