Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Micsorare dioptrii din motiv necunoscut

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Eu de-alungul vietii am avut destule probleme cu ochii, cea mai grava problema fiind strabismul. Aceasta afectiune a venit la pachet cu o miopie cu valori foarte diferite la ambii ochi si cu un astigmatism. Am fost operat de doua ori de strabism si o data pentru reducerea dioptriilor (Lasik).

De ceva anii dioptriile mele masurate erau Ochi Drept: -0,75 sfera si -1,25 cilindru, Ochi Stang: +0,5 sfera, -0,5 cilindru. Ochelarii mei insa nu imi era dati cu dioptriile citite de aparat asa ca aveam Ochi Drept -0,75 sfera si -0,75 cilindru si Ochi Stang: 0 sfera si - 0,5 clindru. Ma rog la dioptriile cilindru (de astigmatism) exista si o a doua valoare care indica unghiul dar nu mai stiu ce valori erau.

La inceputul anului mi-am schimbat ochelarii si mi-au fost schimbate dioptriile astfel ca la ochiul drept s-a marit cilindrul de la -0,75 la -1,25. Diferenta a fost foarte mare astfel incat acum vad mult mai clar decat vedeam inainte cu vechii ochelari.

Zilele trecute insa am facut un control la serviciu, si supriza la masuratul dioptriilor mi-au iesit Ochi Drept 0 sfera -1,5 cilindru, Ochi Stang 0 sfera -0,5 cilindru. Deci practic miopia de la ochiul drept si hipermetropia de la ochiul stang au disparut conform aparatului ala. Peroana care mi-a citit dioptriile zicea ca ar trebui eliminata dioptria sfera de la ochiul drept (-0,75) pentru ca imi supracorecteaza ochiul.

Aveti ideea ce s-a intamplat? A masurat prost aparatul si de fapt eu inca mai am dioptriile alea care cica au disparut? Chiar au disparut dioptriile? Eu stiam ca in timp hipermetropia scade si miopia creste dar la mine aparent au scazut amandoua. Mie mi se pare ca vad foarte bine cu ochelarii astia pe care i-am schimbat la inceputul anului si nu stiu daca sa mai ma duc asa de repede la un alt control.

Edited by e2k, 02 September 2016 - 12:27.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La stangul cu 0 sfera si -0.5 cilindru, iti mai trebuie ochelari ? Un ochi iti trebuie sa focalizeze bine si ce spui tu acolo pare aproape perfect. Cum stangul nu e nici el rau, eu nu i-as mai purta. Dar nu te lua dupa mine, eu urasc ochelarii din suflet, mereu i-am urat, am si eu prescriptii si la apropiere si la distanta, dar nu-i port. Nu-mi place cum vad lumea prin ei. E nenatural, fals, lumea se vede marita, cu reflexii (da, am lentile antireflex, dar degeaba), pe langa rama se vede rau, ma impiedic, lovesc obiecte, etc. Prefer, vorba lui Vader, sa vad lumea cu proprii mei ochi. Dar din nou, nu te lua dupa mine. Nu stiu cat ai avut dioptrii inainte de Lasik, dar stiu ca acum dioptriile sint mici si Lasik nu se fac decat la anumite valori (mai mari). Si mai stiu ca dupa un timp, corneea revine la forma ei initiala. Cat despre masurarea cu laser, precizia lui e data de mediul clar pe care trebuie sa-l strabata laserul. Daca ai cataracta sau o infectie a corneii, multe "floaters" sau probleme cu lichidul intraocular, laserul nu poate trece prin si da valori eronate sau pur si simplu da eroare.

Edited by Ion_de_la_Raion, 02 September 2016 - 12:41.


#3
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Mergi la un cabinet oftalmologic și fă-ți un control la tensiunea intraoculară.
După vârsta de 20 de ani e puțin probabil ca ochiul să se mai corecteze de la sine și, din păcate, când apar modificări ale dioptriilor în bine, sunt posibile simptome de glaucom.
Nu vreau să te sperii dar cel mai bine e să mergi cât mai repede la un cabinet oftalmologic.
Și eu sunt purtător de ochelari și am trecut prin așa ceva dar, din fericire, nu a fost cazul de glaucom.
Totuși, preventiv, îmi măsor tensiunea intraoculară din 6 în 6 luni.

Edited by ammazon, 02 September 2016 - 12:42.


#4
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@Ion_de_la_Raion Nici mie nu imi plac ochelarii dar mai mult nu imi place sa vad neclar asa ca ii port de nevoie. De lentilele de contact mi-e frica ca ma vazut la TV ca cineva si-a pierdut ochiul pentru ca nu a respectat instructiunile. Lasik-ul l-am facut doar la ochiul stang si inainte de el avem -4,25 sfera si -0,5 cilindru.

In fine ochelarii am sa ii port in continuare m-am obisnuit cu ei chiar daca nu imi plac insa nu stiu daca sa ma mai duc la un nou control la mai putin de 6 luni de la cel anterior la care mi-am schimbat ochelarii. Eu ma duc cam o data la 2 ani la control acum insa e dubios cu scaderea asta de dioptrie si cu faptul ca mi s-a spus ca e ochiul supracorectat.

#5
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
La fel de bine se poate ca aparatul cu care ți s-a făcut controlul să nu fie în regulă și să arate eronat. Mi s-a întâmplat și mie așa ceva.

#6
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postammazon, on 02 septembrie 2016 - 12:40, said:

Mergi la un cabinet oftalmologic și fă-ți un control la tensiunea intraoculară.

Sa stii ca ai mare dreptate. Dupa a doua operatie de strabism facuta la varsta adulta mi-au fost date niste picaturi care mi-au marit tensiunea oculara de a ajuns la o valorea foarte mare la ochiul drept (parca 30 daca tin bine minte). Mi s-a spus sa nu mai iau picaturile alea si tensiunea oculara a scazut in parametrii normali. Totusi la ochiul drept tensiunea oculara a ramas la o valorea mai mare decat la ochiul stang. La toate controalele ulterioare (inclusiv la ultimul) tensiunea la ochiul drept a fost marita, ma rog in parametrii normali insa la limita si oricum cu o valoare mai mare decat la ochiul stang.

Daca tin bine minte valoare maxima normala e 21 si eu aveam la stangul in jur de 14 iar la draptul in jur de 19, 20.

Gata m-ai convins imi fac programare. Multumesc mult.

View Postammazon, on 02 septembrie 2016 - 12:48, said:

La fel de bine se poate ca aparatul cu care ți s-a făcut controlul să nu fie în regulă și să arate eronat. Mi s-a întâmplat și mie așa ceva.

Se poate insa mai bine nu ma bazez pe asta si imi fac tensiunea oculara. O sa ma coste cativa banuti dar merita.

Edited by e2k, 02 September 2016 - 12:53.


#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 26.02.2010
Sotiei i-a scauzt dipotriile, dupa ce anterior i-au crescut cu 0,5 la ambii ochi, pana la -1,25 dreptul si -0,75 stangul. Acu a ajuns la valori de -0,5 si -0,25 si nu ii mai poarta, chiar daca i-au mai prescris ochelari, la doctori nu le-a venit sa creada ca i-a revenit vederea. Consumul de legume si fructe de culoare rosie/portocalie/galbena ajuta la refacerea vederii.

#8
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
E 50 de lei un consult la o clinică privată.
Când e vorba de ochi, nimic nu e prea scump și trebuie să avem grijă de ei.
Pentru consult în vederea schiimbării ochelarilor, încearcă să eviți cabinetele alea apărute ca ciupercile după ploaie, la colț de stradă. În cele mai multe din cazuri, angajații de acolo nu au absolut nicio pregătire în domeniu și nici măcar nu-și pun mintea la contribuție când afirmă ceva.
Dacă era să mă iau după ei, de la ochelari cu dioptrii de minus doi, purtam acum ochelari cu minus șapte. Incredibil dar adevărat.

Edited by ammazon, 02 September 2016 - 13:13.


#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Poste2k, on 02 septembrie 2016 - 12:44, said:

@Ion_de_la_Raion Nici mie nu imi plac ochelarii dar mai mult nu imi place sa vad neclar asa ca ii port de nevoie.

Dar la cat ai acum la ochiul drept, fara ochelari tot vezi neclar ? 0 si -0.5 sint valori mici. Eu am mai mult si nu port. Pur si simplu nu suport. Inca odata, nu te lua dupa mine, fiecare cu simturile lui, eu doar sint curios daca vezi neclar la 0 si -0.5. Si inca ceva, LASIK a durut ? Eu nu as reusi sa stau, pur si simplu m-ar teroriza ideea.

Si daca vrei sa-ti faci test de tensiune intraoculara, fa-ti din ala cu aer comprimat. E nedureros, doar un mic disconfort si, in cazul meu, lacrimare.

View Postammazon, on 02 septembrie 2016 - 12:48, said:

La fel de bine se poate ca aparatul cu care ți s-a făcut controlul să nu fie în regulă și să arate eronat. Mi s-a întâmplat și mie așa ceva.

In general, din pacate, cam sint in regula. Ochii nu sint in regula de cele mai multe ori. Cum spuneam, laserul e facut in asa fel incat sa treaca doar prin medii clare. Un cristalin opacizat de exemplu, va reflecta/refracta raza si atunci aparatul va sesiza problema si va raporta eroare. In general cunosc bine cum functioneaza draciile astea, am un cunoscut care a absolvit cu 10 pe linie facultatea de oftalmologie si care (acum lucreaza in strainatate) are un cabinet si cand ma duceam la el ii faceam capul calendar cu cate intrebari ii puneam.

#10
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Tot mai bun și mai sigur e testul clasic pentru tensiunea intraoculară. Au evoluat instrumentele. Acum nu te mai apasă pe ochi cu acel arc de-ți vine să crezi că-ți sparge ochiul. Aparatul are o pernuță din silicon care intră în contact cu ochiul iar tensiunea inraoculară este măsurată cu ajutorul unui laser. Medicul pune în prealabil o picătură de anestezic în ochi și nu simți absolut nimic.
Am făcut și eu o măsurătoare cu aer comprimat la Oculus și cred că aparatul nu era curățat și dezinfectat pentru că mi-a împorșcat numai praf în ochi și m-am ales cu o conjunctivită de toată frumusețea.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Poste2k, on 02 septembrie 2016 - 12:54, said:

Sa stii ca ai mare dreptate. Dupa a doua operatie de strabism facuta la varsta adulta mi-au fost date niste picaturi care mi-au marit tensiunea oculara de a ajuns la o valorea foarte mare la ochiul drept (parca 30 daca tin bine minte). Mi s-a spus sa nu mai iau picaturile alea si tensiunea oculara a scazut in parametrii normali. Totusi la ochiul drept tensiunea oculara a ramas la o valorea mai mare decat la ochiul stang. La toate controalele ulterioare (inclusiv la ultimul) tensiunea la ochiul drept a fost marita, ma rog in parametrii normali insa la limita si oricum cu o valoare mai mare decat la ochiul stang.

Daca tin bine minte valoare maxima normala e 21 si eu aveam la stangul in jur de 14 iar la draptul in jur de 19, 20.

Nu stiu ce picaturi ti s-a prescris, dar sper ca nu atropina. Ti s-a marit cumva pupila ? Tensiunea intraoculara se poate mari din cauza unghiului irido-cornean inchis (dar cazurile sint rare) si poate genera glaucom.

#12
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Deci la stangul acum port 0 sfera si -0,5 cilindru. La ultima masuratoare exact dioptriile astea au iesti la ochiul asta insa la masuratorile anterioare iesea +0,5 sfera si -0,5 cilindru. Daca inchid ochiul drept si privesc doar cu ochiul stang fara ochelari vad destul de bine insa nu la fel de bine cum vad cu ochelarii. La ochiul drept port acum -0,75 sfera si -1,25 cilindru si daca inchid ochiul stang si privesc doar cu dreptul vad foarte prost. Imaginile par dublate, nu pot sa recunosc fetele si nu pot citi la distanta. La ochiul asta la masuratoarea de acum cateva zile mi-a iesit sfera 0 in loc de -0,75 si mi s-a recomandat sa o scot.

Cu amandoi ochii deschisi ma descurc relativ bine, pot citi la distanta si pot recunoaste fetele oamenilor. Totusi cand imi pun ochelari imi simt ochii mult mai relaxati si imaginea devine mai clara.

Lasik-ul nu a durut deloc dar e inspaimantator pentru ca practic se face pe viu, iti anesteziaza doar ochii sa nu te doara dar tot vezi cu ei. Deci practic in timpul operatiei vezi tot ce se intampla. Posted Image

View Postammazon, on 02 septembrie 2016 - 13:20, said:

Tot mai bun și mai sigur e testul clasic pentru tensiunea intraoculară. Au evoluat instrumentele. Acum nu te mai apasă pe ochi cu acel arc de-ți vine să crezi că-ți sparge ochiul. Aparatul are o pernuță din silicon care intră în contact cu ochiul iar tensiunea inraoculară este măsurată cu ajutorul unui laser. Medicul pune în prealabil o picătură de anestezic în ochi și nu simți absolut nimic.
Am făcut și eu o măsurătoare cu aer comprimat la Oculus și cred că aparatul nu era curățat și dezinfectat pentru că mi-a împorșcat numai praf în ochi și m-am ales cu o conjunctivită de toată frumusețea.

Deci eu aproape toate testele de tensiune oculara le-am facut cu jetul ala de aer care iti vine in ochi si care ma enerveaza la culme. De-aia si cam evit sa il fac. Cand mi-a iesit insa tensiunea mare dupa operatie mi-au zis ca o sa faca un test de tensiune si mai bun. Mi-au pus niste anestezic in ochi si apoi mi-a atins corneea cu un aparat dar nu a apasat astfel incat sa cred ca imi sparge ochiul. Testul ala cu atins corneea mi s-a parut mult mai ok decat ala cu aerul.  

View PostIon_de_la_Raion, on 02 septembrie 2016 - 13:21, said:

Nu stiu ce picaturi ti s-a prescris, dar sper ca nu atropina. Ti s-a marit cumva pupila ? Tensiunea intraoculara se poate mari din cauza unghiului irido-cornean inchis (dar cazurile sint rare) si poate genera glaucom.

Nici eu nu mai retin insa sigur nu era atropina. Ceva parca de infectie. Oricum dupa ce nu am mai luat picaturile alea tensiunea a fost mereu normala dar la ochiul drept a fost mereu aproape de limita.

Edited by e2k, 02 September 2016 - 13:32.


#13
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
pai voi nu va dati seama daca vedeti mai bine trebuie sa va masurati!

#14
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postammazon, on 02 septembrie 2016 - 12:40, said:

din păcate, când apar modificări ale dioptriilor în bine, sunt posibile simptome de glaucom.
Ai si  o sursa oficiala a  acestei afirmatii?
Glaucomul are o importanta  componenta  genetica,  iar  in general la  glaucom incepi sa vezi  incetosat,  in  niciun caz nu vezi  mai bine ca inainte.
Evident nu strica un control.
@e2k: cresterea tensiunii intraoculare e un efect advers al  picaturilor acelea, scrie in prospect. Si e oarecum  normala dupa o  operatie de strabism care totus traumatizeaza ochiul destul de mult.
Deasemenea nu e obligatoriu ca tensiunea sa fie egala  in  ambii ochi.

View Poste2k, on 02 septembrie 2016 - 13:31, said:

Nici eu nu mai retin insa sigur nu era atropina. Ceva parca de infectie.

Tobradex?

Edited by ipopovici11, 02 September 2016 - 17:39.


#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Poste2k, on 02 septembrie 2016 - 13:31, said:

Lasik-ul nu a durut deloc dar e inspaimantator pentru ca practic se face pe viu, iti anesteziaza doar ochii sa nu te doara dar tot vezi cu ei. Deci practic in timpul operatiei vezi tot ce se intampla. Posted Image

Se face la un singur ochi odata si celalalt e acoperit, dar e ingrozitor. Nu cred ca as putea sta, as sari pana la tavan.

View Postipopovici11, on 02 septembrie 2016 - 17:38, said:

Tobradex?

Tobradex am folosit si eu, e inofensiv parca.

View Poste2k, on 02 septembrie 2016 - 13:31, said:

Testul ala cu atins corneea mi s-a parut mult mai ok decat ala cu aerul.

Am impresia ca tu esti Canuta om sucit. :) Ala cu lovit corneea e mult mai neplacut.

#16
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postipopovici11, on 02 septembrie 2016 - 17:38, said:

Glaucomul are o importanta  componenta  genetica,  iar  in general la  glaucom incepi sa vezi  incetosat,  in  niciun caz nu vezi  mai bine ca inainte.

Nu vad incetosat, vad chiar foarte bine cu ochelarii. Am astigmatism la amandoi ochii, apare la masurarea dioptriilor si exista dioptrii (cilindrice) pentru el in ambele lentile. Am miopie la ochiu drept (-0,75) corectata cu dioptrie (sfera) de -0,75 si hipermetropie de +0,5 la ochiul stang necorectata (cica nu se corecteaza asa ceva). Miopia si hipermetropia au disparut la ultima masurare a dioptriilor pe care am facuta-o drept pentru care mi s-a recomandat sa se scoata dioptria din lentila pentru ca nu ar mai fi necesara. Marea mea intrebare e cum de au disparut dioptriile alea in nici 6 luni de la controlul anterior. Suspectez aparatul dar pentru asta chiar trebuie sa fac alt control.  

View Postipopovici11, on 02 septembrie 2016 - 17:38, said:

@e2k: cresterea tensiunii intraoculare e un efect advers al  picaturilor acelea, scrie in prospect. Si e oarecum  normala dupa o  operatie de strabism care totus traumatizeaza ochiul destul de mult.
Deasemenea nu e obligatoriu ca tensiunea sa fie egala  in  ambii ochi.

Tobradex?

Da, mi-a zis si doctorita care m-a operat de acest efect advers si tot ea a decis sa nu mai imi pun picaturi din alea. Da, da cred ca Tobradex era, parca tin minte de ceva ex, dar nu sunt 100% sigur.

View PostIon_de_la_Raion, on 02 septembrie 2016 - 21:30, said:

Se face la un singur ochi odata si celalalt e acoperit, dar e ingrozitor. Nu cred ca as putea sta, as sari pana la tavan.

Da, dar ochiul care este ars de laser este deschis si vede. Ma rog nu vede clar dar percepe perfect lumina. Am facut operatia la un singur ochi (stangul) si stiu despre ce e vorba. Mai intai iti taie un capacel in cornee cu o lama si apoi ridica capacelul cu un instrument. Dupa ce termina laserul iti pune capacelul la loc si tot cu instrumentul ala niveleaza corneea sa se aseze bine capacelul. Nu doare ca iti fac picaturi cu anestezic insa efectiv vezi instrumentul ala cum se plimba prin ochiul tau. Posted Image Iti mai pun si o chestie ca sa nu mai poti sa il inchizi.

Daca tin bine minte cu ochiul care este operat trebuie sa te uiti la o lumina in timp ce laserul isi face treaba. Daca nu te uiti la lumina aia laserul nu poate sa arda ce trebuie insa din fericie are un sistem care iti detecteaza ochiul si daca nu privesti catre laser atunci el se opreste automat si apoi continua de unde a ramas cand te uiti iara la lumina.

View PostIon_de_la_Raion, on 02 septembrie 2016 - 21:30, said:

Am impresia ca tu esti Canuta om sucit. Posted Image Ala cu lovit corneea e mult mai neplacut.

Nu stiu cum a fost la tine, insa mie mi-a pus niste picaturi si nu am simtit absolut nimic cand mi-a atins corneea.

La ala cu jetul de aer s-a chinuit odata o asistenta de vre-o 7 ori ca tot saream de la aparat. "Nu mai trageti capul nu va face nimic jetul de aer!" Posted Image

Edited by e2k, 02 September 2016 - 23:18.


#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am corneea foarte sensibila. Pana si apa curata daca imi intra in ochi ma ustura si se irita ochiul. Mai am si o conjunctivita cronica, de care nu pot scapa. Nici nu vreau sa ma gandesc cum e sa-mi taie cineva corneea, doar daca sufla aer pe ea se inroseste ochiul. Oricum, nu se fac operatii lasik decat pe ochi care nu prezinta infectii. Mai exista un mod de a taia corneea la operatia cu laser. Chiar cu laser. Acelasi laser care remodeleaza corneea poate fi folosit si la taierea ei, nu e nevoie de cutit de diamant. Stiu cum se face, am citit si am vazut si filmulete. Cum spuneam, am facut capul calendar la cunoscutul meu si am si navigat pe multe site-uri de specialitate.

Cat despre tonometru cu contact mecanic, nu stau la asa ceva. Doar cu aer comprimat am facut.

Referitor la cum vezi tu bine acum, cine stie, dar am avut la viata mea mai multe operatii de salazion si, pentru a nu coase pleoapa in locul inciziei, se intoarce repede si se preseaza ochiul nu gluma si stai asa cam 24 ore. Dupa 24 ore ochiul sta turtit saracul, cand se ia jos pansamentul, ii trebuie ceva timp sa-si revina. Eu am avut la una din operatiile astea -0.75 dioptrii si astigmatism si dupa ce mi-a scos bandajul de pe ochi, ma miram ce fain vad la distanta cu ochiul respectiv. Asta pana si-a revenit ochiul la forma initiala. Dar la tine mai mult ca sigur e altceva.

#18
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Da stiu ca se poate face capacelul si cu laser dar atunci cand m-am operat eu nu stiu daca exista aceasta tehnologie si in Romania. Oricum aparatul cu care s-a facut operatia era printe cele mai tari la vreme respectiva ii tin minte si acum numele se numea Zeiss Mel 80. Intre timp a aparut si 90. Posted Image Aparatul ala care taie corneea cu lama se numeste micrkeratom si nu stiu daca se mai foloseste la operatiile de azi pentru ca se pare ca e mai bine de facut capacelul tot cu laser, dar asta era tehnologia la vremea respectiva in tara noastra.

Zeiss Mel-ul ala insa si-a facut destul de bine traba corectand miopia de -4,25 si transformand-o intr-o hipermetropie de +0,5 care insa nu a mai aparut la ultima masuratoare. Dupa operatie mi-au spus ca pentru miopie ei pun aparatul sa arda mai mult decat trebuie pentru ca daca ai o foarte mica hipermetropie vezi bine la distanta fara ochelari; in schimb daca ai o foarte mica miopie, chiar si -0,50 iti trebuiesc ochelari pentru distanta. Din pacate insa nu au pus aparatu sa rezolve si astigmatimsul care a ramas la valoarea lui de +0,5. Eu cred ca sperau ca nu va fi nevoie de corectie pentru el insa eu vad mult mai bine cu corectia optica asa ca o am.  

Imi pare rau pentru problemele tale oculare dar stai linistit ca am si eu destule. Din cauza strabismului nu mi s-a dezvoltat vederea stereoscopica asa ca nu pot percepe spatiul 3-dimensional la fel ca majoritatea oamenilor. Totusi aceasta lipsa nu imi pune prea mari probleme, doar ca nu pot juca tenis, si nu pot aprecia efectele din filmele 3D. Desi dupa a doua operatie de strabism reusita si dupa operatia Lasik care mi-a facut ochii sa vada la fel de bine (cu corectie optica) au inceput si ei sa mai coopereze si sa functioneze ca fratii si nu ca dusmanii. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate