Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Skala Potamia

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
Buna! Anul viitor am vrea ( 2 adulti + 1 copil=11 ani) sa mergem in Thassos. Din mai multe optiuni, ne-am gandit ca Skala Potamia ar fi locul care ar corespunde cerintelor noastre: nisip fin, intrare lina in mare, sezlonguri pe plaja, etc. Ca si cazare am gasit Porto Thassos Studios. Acum, avand in vedere ca nu am fost niciodata in Grecia, imi poate spune cineva ce preturi sunt in aceasta statiune? Ma refer la cazare, masa, pret sezlonguri. De asemenea taxe de drum, ferryboat s.a. Eventual, daca exista o locatie pe insula care sa corespunda cu ceea ce vrem noi si mai ieftina, va rog sa-mi spuneti.
Multumesc.

#2
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
cat ai fi dispus sa dai maxim pe cazare pe noapte?

eu am fost vara asta in partea cealalta, undeva putin mai la nord de  Skala Rachoniou, o zona linistita, cu 2 plaje foarte faine in apropiere si cu intrare lina in apa.
dezavantajul a fost ca singurul supermarket e la vreo 3km distanta, dar daca te duci cu masina personala, nu sunt probleme. noi am fost nevoiti sa luam autobuzul

ca preturi, depinde si de ce iti doresti, daca vrei ceva fain, cam 100E pe noapte (in august), eu atat am dat si am avut si demipensiune cu mic dejun si cina, mancarea destul de buna, acum depinde si de pretentii, daca nu te intereaza camera, cred ca gasesti mai ieftin, depinde si de perioada, daca te duci in iunie sau septembrie iesi mult mai ieftin.

la taverne, depinde si ce mananci, sa zicem ca dai cam 10E de persoana pt o masa, daca mananci gratare, salate, cartofi.. poti sa mergi si pe peste sau fructe de mare, depinde ce iti place ... dar ca o medie sa zicem 10-15E de persoana ...

la ferryboat am dat 10E de persoana dus-intors (am fost cu autocarul)

iar pentru sezlonguri de obicei cam trebuie sa faci consumatie, iti iei o cafea/limonada/suc si esti ok, nu mai stiu cat costau, dar parca in jur de 5E era cam o cafea/limonda

unde te duci tu vad ca esti chiar langa golden beach si chiar marble beach (unde intrarea in apa e abrupta) ... zone aglomerate, galagie, extraordinar de multi romani... acum depinde ce vrei ... liniste sau galagie facuta de romani Posted Image

Edited by 4ndr3i-13, 02 September 2016 - 11:03.


#3
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View Post4ndr3i-13, on 02 septembrie 2016 - 10:52, said:

cat ai fi dispus sa dai maxim pe cazare pe noapte?

eu am fost vara asta in partea cealalta, undeva putin mai la nord de  Skala Rachoniou, o zona linistita, cu 2 plaje foarte faine in apropiere si cu intrare lina in apa.
dezavantajul a fost ca singurul supermarket e la vreo 3km distanta, dar daca te duci cu masina personala, nu sunt probleme. noi am fost nevoiti sa luam autobuzul

ca preturi, depinde si de ce iti doresti, daca vrei ceva fain, cam 100E pe noapte (in august), eu atat am dat si am avut si demipensiune cu mic dejun si cina, mancarea destul de buna, acum depinde si de pretentii, daca nu te intereaza camera, cred ca gasesti mai ieftin, depinde si de perioada, daca te duci in iunie sau septembrie iesi mult mai ieftin.

la taverne, depinde si ce mananci, sa zicem ca dai cam 10E de persoana pt o masa, daca mananci gratare, salate, cartofi.. poti sa mergi si pe peste sau fructe de mare, depinde ce iti place ... dar ca o medie sa zicem 10-15E de persoana ...

la ferryboat am dat 10E de persoana dus-intors (am fost cu autocarul)

iar pentru sezlonguri de obicei cam trebuie sa faci consumatie, iti iei o cafea/limonada/suc si esti ok, nu mai stiu cat costau, dar parca in jur de 5E era cam o cafea/limonda

unde te duci tu vad ca esti chiar langa golden beach si chiar marble beach (unde intrarea in apa e abrupta) ... zone aglomerate, galagie, extraordinar de multi romani... acum depinde ce vrei ... liniste sau galagie facuta de romani Posted Image
multumesc. imi poti spune mai exact unde ai fost? sau caut pe Skala Rachoniou?

#4
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
ti-am dat un PM ca sa nu scriu povesti kilometrice aici...

oricum mai studiaza, poate gasesti si locuri mai bune fata de ce am zis eu, eu am luat si pe ultima suta, inainte cu 2 saptamani de a pleca

#5
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Recomand cu caldura Skala Rahoniou la orice om civilizat care vrea sa se bucure de linistea si frumusetea din Thassos. Daca nu ti neaparat sa fie pe plaja recomand cazare aici (am stat cu ceva anii in urma si a fost super)

http://www.apartment...lery1-picture(4)

#6
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
Eu am fost aici endless blue studios, locatia este pe plaja (treci un drum de pamant), am fost din 2 septembrie 60euro/noapte cu sezlong gratuit fara nicio masa. Zona este linistita(cel mai mult mi-a placut ca dupa 23 se auzeau doar valurile) ai loc de parcare asigurat se facea curatenie zilnic si la trei zile schimbau lenjeria.

De mancat cel mai bun loc a fost taverna Capitan (se vede si de la balcon).

Daca stai la etaj cu vedere spre mare poti vedea in fiecare dimineata rasaritul.

Edited by adrianbelei, 02 September 2016 - 14:54.


#7
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
ei ce sa ti povestesc ,eu am stat langa n familii de Romania si a fost liniste si pace
ba din contra ,alti morocani erau mai zgomotosi ,ce nu ne mai suferim rmanii astia intre noi.!!

iti recomand Astris cu Hotel Astris

#8
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
cred ca m-am exprimat eu gresit, nu am zis ca nu mai sufar romanii, chiar m-am simtit destul de bine cand am vazut ca la multe taverne meniul e si in limba romana...

m-am referit doar la acele zone si anume marble beach/ porto vathy si golden beach. Sunt zone promovate mult la noi de catre agentii si sunt foarte aglomerate. Si da, de exemplu in marble beach + porto vathy, mi se pare mai mult asa pentru afisat impresii, pe langa faptul ca totul era extrem de scump, fiind doar un bar in zona, era unu de-a nostru pe plaja care simtea nevoia probabil sa il auda jumate de plaja cat de destept e el si cat de prost e nu stiu ce vecin de-a lui de prin cartier...

in schimb in alte locuri mai putin cunoscute, precum unde am fost eu, desi erau romani, nu se manifestau pe plaja, ci erau linistiti la locul lor, indiferent ca erau cupluri de tineri sau familii

concluzia mea a fost ca mai bine intr-un loc mai retras si apoi eventual sa faci excursii cu masina sa vizitezi si aceste locuri mai cunoscute, mai de fite, in trecere, doar pentru peisaje, decat sa ai sanse mai mari sa vezi in fiecare zi specimene ca in mamaia

insula e foarte frumoasa, are peisaje faine, apa curata, iar pentru o excursie cu masina e una din cele mai apropiate destinatii din Grecia

#9
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Golden Beach partea dinspre Skala Potamia e destul de "urata", e ca la Olimp, un golfulet. Se intra lin in apa dar e plina de oameni, mergi mult in apa, nisipul de fin si umed, insa pe langa apa daca sapi putin are un miros ciudat, sulfuros.
Goldeb Beach e mai frumoasa spre partea cealalta, Skala Panagia, insa acolo sunt putine tersase, taverne si in general sunt putin mai scumpicele si cu mancare mai putin gustoasa ca in Skala Potamia.

Depinde ce vreti sa faceti. Noi spre exemplu stam mereu in Skala Potamia, langa plaja chiar (vila misto, Carfur la 2 pasi, faleza plina de restaurante) INSA mergem in fiecare zi cu masina la alta plaja (de obicei Paradise Beach, ne place ca e retrasa si pitoreasca, la cca 15-20 min cu masina). Mai sunt plaje spre Potos (cam 450 min de mers cu masina), respectiv Aliki, San Antonio etc. Marble Beach e cu intrare abrupta, merita mers 1, 2 ori dupa te plictisesti ca e micuta. Plus ca faci masina praf pana acolo pe drumul forestier cu praf alb de marmura si valurit de se dezintegreaza masina. Aproaoe de Skala Potamia/Panagia e si portul principal, Thassos Town.

Preturi: ferry masina +3 pers = cca 32 eur; cazare = cca. 50+ eur/noapte fara mic dejun, la vile; mancare = cca 10-15 eur/pers.cina cu fel principal, un antreu si o bere. Si te saturi.

#10
juglansr

juglansr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.06.2016
iulie 2015
Cazare 40 euro pe noapte (2 adulți + 1 copil) la Stella Mouraki Studios (găsești pe AFA impresii) Distanța față de Golden Beach 100 m (practic parcurgi o străduță îngustă), supermarket Carrefour la 25 m, grătar în curte dacă ai vreo dorință în sensul ăsta, deși în concediu nu prea stai să gătești.
Prețurile la taverne, așa cum au scris colegii mai sus, între 8-15 euro de persoană, porții rezonabile.
Apa superbă,iseală pentru copii mici, plaja cu nisip fin , 3 euro șezlongul , preț în care primești o băutură - bere, apă plată etc.
Multe informații, bine structurate,  le găsești pe Forum Thassos.

#11
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Recomand villa Dimitra, http://villadimitra.gr/ro/index.htm,
Tripla in iulie a fost 45 E, gazdele sunt suuuper ( mai ales tsipouro-ul facut de catre batranul familiei Posted Image  ),
Iar ca loc de mancat Captain Posted Image

Oricum, sfatul meu este sa vizitati cat mai multe plaje. Fiecare are frumusetea ei.

#12
netty05

netty05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.07.2009
salut!

va rog sa ma ajutati si pe mine cu o recomandare.
vrem 3 familii ( + copii) sa mergem in august in Thassos.
cerinte: aproape de plaja ( mers pe jos), plaja cu nisip fin, intrare lina ptr copii, vila/hotel sa aiba curte si ultima cerinta ar fi la mancare ( macar mic dejun inclus). eu prefer fara masa, insa prietenii nostri nu merg daca nu au mic dejun inclus sau demipensiune ( e aberant...dar asta-i traba lor :) )
prin urmare....niste preturi decente ptr cerintele de mai sus....cei care aveti experienta
mentionez ca am citit tot ce s-a scris pe forum....dar mai mult m-am bulversat

#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Caută cazare în zona de sud a staţiunii. Acolo unde este digul e un spaţiu imens unde se parchează maşinile, şi lângă acel loc sunt câteva hoteluri. Uite 4 poze din acea zonă - apasă aici. Habar n-am dacă vei găsi cazare pe placul tuturor, însă locul îndeplineşte condiţiile de mers pe jos la plajă, nisip extrafin şi intrare foarte lină în apă. În plus, tot acolo pe plajă se află taverna Teagenis, pe care eu o consider cea mai bună din Skala Potamia (cel puţin aşa a fost în 2014).


Sănătate şi toate cele bune !

#14
Abelcean

Abelcean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.01.2017
Buna seara. A stat cineva la vila Gabriela in Skala Potamia? Mergem pentru prima data si cer avans. Nu as vrea sa dam banii degeaba. Nu am gasit decat pe site go thassos dar nu si pareri de la turisti. Multumesc.

#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Nu cunosc respectiva vilă, însă nu cred să fie vreo problemă, e normal să ceară avans, aşa se procedează. Discuţi cu proprietarul, stabileşti o sumă drept avans (în jurul a 30%), apoi îi trimiţi banii pein Western Union, şi la vară îi plăteşti restul de bani când ajungeţi acolo. Nu vă faceţi griji, va fi ok.


Sănătate şi bun venit pe Forum !

#16
Abelcean

Abelcean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.01.2017
Multumesc pentru raspuns. Vila se inchiriaza prin thassos holliday rentals. Despre ei aveti ceva feedback-uri? Am trimis mail proprietarei, o anume Arabella Rodriguez parca si m-a redirectionat la aceasta firma. Inca odata multumesc.

#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAbelcean, on 15 ianuarie 2017 - 18:45, said:

... Vila se inchiriaza prin thassos holliday rentals. Despre ei aveti ceva feedback-uri? ...

Nu am, dar probabil asta e procedura în cazul vilei respective. Bănuiesc că ai găsit şi numărul de telefon, caz în care te înţelegi cu proprietara mai uşor asupra avansului şi modalităţii de trimitere a banilor. Altfel, pe mail durează mai mult.
Ce mă nedumereşte e cum o să recepţioneze banii proprietara, dacă nu stă în Grecia. Pentru că dacă-i virezi prin bancă va fi comision prea mare, deci nu e o soluţie convenabilă.
Poate ar fi mai bine să mai cauţi şi alte variante de cazare, cu un proprietar grec care să fie prezent la oficiul de Western Union ca să ridice banii.
Însă fii pregătit să aştepţi destul de mult, iarna grecii răspund greu la mail-uri. Cel mai bine e să trimiţi mail la mai mulţi proprietari şi vezi care-ţi răspunde mai repede. Apoi te decizi unde te cazezi.
Ia şi răsfoieşte megatopicul vechi despre Thassos, ai acolo link-uri către mai multe variante de cazare.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 15 January 2017 - 20:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate