Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sa continui cu doctoratul dupa masterat?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ninaw

ninaw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2016
Buna seara! Am luat decizia de a posta pe acest forum deoarece as avea nevoie de cateva pareri in legatura cu urmatoarea situatie in care ma aflu.
Din anul 4 de facultate am inceput sa ma gandesc serios la varianta de a urma un doctorat dupa facultate, asta si dupa cateva insistente ale indrumatorului meu de licenta. Din octombrie incep anul 2 de masterat si simt ca inca nu sunt decisa ce sa fac mai departe. Sa va explic cum sta treaba mai exact... Am absolvit facultatea de Inginerie chimica si momentan sunt la masterat la specializarea Proiectare Masini, ceva total diferit fata de ceea ce am facut in facultate. Poate va intrebati de ce am ales doua specializari diferite... Adevarul e ca la Inginerie chimica am intrat mai mult din dorinta parintilor, nu a fost alegerea mea. Avand in facultate cateva materii care aveau mai mult sau mai putin legatura cu mecanica mi-am dat seama ca asta e ceea ce vreau sa fac in viitor, asadar m-am inscris la Proiectare Masini. Aici insa am intampinat cateva probleme, datorita faptului ca nu am absolvit facultate pe specializarea respectiva si pot spune ca nu am avut atata trecere ca absolventii facultatilor din domeniu, oricat m-am straduit nu am reusit sa ajung la nivelul celorlalti absolventi, si aici nu ma refer din punctul de vedere al notelor sau a recuperarii materiei.
Dupa ce termin cu masteratul as vrea sa ma inscriu si la doctorat (Inginerie mecanica)  insa cred ca din aceasta cauza voi cam avea de pierdut...In afara de asta, m-am sfatuit si cu profesorul ce mi-a fost indrumator la licenta si el a zis ca ar fi bine sa incep o alta facultate in acest domeniu, asta daca tot vreau sa continui mai departe. Deci am doua variante de luat in considerare. Sa continui cu doctoratul, chiar daca asta presupune sa incep cu unele lacune in domeniu sau sa incep o noua facultate in acest domeniu?
Ma gandeam si la varianta in care as incepe si doctoratul si facultatea in paralel, dar prefer sa ma dedic unui singur scop si sincer cred ca nu as reusi sa le impac pe amandoua.

Va multumesc!

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
daca lucrezi in domeniul pe care il studiezi , da, ai putea sa incerci sa faci acel maser
daca nu lucrezi in acel domeniu , nu are rost .. asteapta pana iti profesezi meseria
daca nu ai de gand sa profesezi vreodata in domeniul pe care l-ai studiat, ti-ai pierdut timpul si banii

Tipul (cu licenta) probabil ca insista ca s amai pastreze studenti in universitate si sa scoata ceva bani de pe ei :)

#3
ninaw

ninaw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2016
Profesez in domeniu, dar o firma de proiectare CAD nu este visul meu si o optiune pe viitor. Insa predatul, da. Asta daca termin doctoratul.

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Asta cu pastrarea studentilor in universitate la doctorat ca sa mai scoata bani de pe ei e spusa aiurea. Tata e conducator de doctorat de 10 ani si e platit saptaminal cu o jumatate de ora (adica vreo...10 lei) si nu trebuie sa iti spun cit si cite ore munceste cu ei in fiecare saptamina.
Pentru colega de mai sus: nu incepe o noua facultate, va trebui sa o platesti. Mai bine fa un doctorat, in mod sigur iti va fi util in viitor. Tu ai un orizont de munca de peste 40 de ani, perioada de timp in care pot apare tot felul de oportunitati NUMAI pentru cei cu studii doctorale. Spre exemplu, eu care am terminat doctoratul in 2010 am gasit acum 2 ani un proiect postdoctoral, am intrat in tema (destul de noua), am citit, am invatat, am muncit sa fac ceva interesant. Pentru acest postdoctorat am primit bani europeni, destul de multi ca sa merite un sacrificiu. Dar, de fapt...a fost pentru mine, am invatat si am primit si bani. Nu aveam doctoratul, nu puteam accesa proiectul. Sunt si alte exemple, insa cred ca ai inteles importanta unui lucru facut la timp, adica acum !

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Doctorat inseamna cercetare, inovatie.

Ce inovatie poti tu sa aduci in domeniu?

#6
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Am avut si io dilema asta[doctorat dupa master], da' mie mi-a trecut repede. Parerea mea este ca daca nu ai interesul[si locul] de a preda la universitate nu are nici un sens sa faci un doctorat.

Parerea mea este ca nu ai cum sa mori de foame in Romania cu ingineria chimica. In toate fabricile care se respecta exista cel putin in inginer chimist care se ocupa de gestionarea substantelor chimice, securitatea-n munca si alte chestii d-astea.

Fara sa punem la socoteala locurile unde chiar se face inginerie chimica[cate or mai fi prin Romania].

Edited by Alecsandru010, 01 September 2016 - 21:06.


#7
ninaw

ninaw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2016

View Postionut76, on 01 septembrie 2016 - 21:00, said:

Asta cu pastrarea studentilor in universitate la doctorat ca sa mai scoata bani de pe ei e spusa aiurea. Tata e conducator de doctorat de 10 ani si e platit saptaminal cu o jumatate de ora (adica vreo...10 lei) si nu trebuie sa iti spun cit si cite ore munceste cu ei in fiecare saptamina.
Pentru colega de mai sus: nu incepe o noua facultate, va trebui sa o platesti. Mai bine fa un doctorat, in mod sigur iti va fi util in viitor. Tu ai un orizont de munca de peste 40 de ani, perioada de timp in care pot apare tot felul de oportunitati NUMAI pentru cei cu studii doctorale. Spre exemplu, eu care am terminat doctoratul in 2010 am gasit acum 2 ani un proiect postdoctoral, am intrat in tema (destul de noua), am citit, am invatat, am muncit sa fac ceva interesant. Pentru acest postdoctorat am primit bani europeni, destul de multi ca sa merite un sacrificiu. Dar, de fapt...a fost pentru mine, am invatat si am primit si bani. Nu aveam doctoratul, nu puteam accesa proiectul. Sunt si alte exemple, insa cred ca ai inteles importanta unui lucru facut la timp, adica acum !

Multumesc.
Intr-adevar, urmatoarea facultate ar trebui sa o platesc. E greu domeniul ales, si pana la urma le dau dreptate celor care nu le acorda prea mare credibilitate celor ce nu au terminat facultate in domeniu. Dar totusi nu e ca si cum as fi venit de la teologie la inginerie (spre exemplu). In fine, e unul din lucrurile ramase de neinteles pentru mine. Mai mult as face a doua facultate doar pentru recuperarea materiei.

View PostOriginalCopy, on 01 septembrie 2016 - 21:03, said:

Doctorat inseamna cercetare, inovatie.

Ce inovatie poti tu sa aduci in domeniu?

Inovari se pot aduce oricand in orice domeniu, trebuie doar ambitie si dorinta de munca.

View PostAlecsandru010, on 01 septembrie 2016 - 21:04, said:

Am avut si io dilema asta[doctorat dupa master], da' mie mi-a trecut repede. Parerea mea este ca daca nu ai interesul[si locul] de a preda la universitate nu are nici un sens sa faci un doctorat.

Parerea mea este ca nu ai cum sa mori de foame in Romania cu ingineria chimica. In toate fabricile care se respecta exista cel putin in inginer chimist care se ocupa de gestionarea substantelor chimice, securitatea-n munca si alte chestii d-astea.

Fara sa punem la socoteala locurile unde chiar se face inginerie chimica[cate or mai fi prin Romania].

Ideea e tocmai ce ai spus tu, de a preda. Problema e ca nu ma vad lucrand toata viata intr-o fabrica.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postninaw, on 01 septembrie 2016 - 21:16, said:

Inovari se pot aduce oricand in orice domeniu, trebuie doar ambitie si dorinta de munca.
Gandeste-te concret, ca lucrarea de doctorat va trebui sa fie ceva concret, nu cai verzi pe pereti.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View Postninaw, on 01 septembrie 2016 - 21:16, said:

Inovari se pot aduce oricand in orice domeniu, trebuie doar ambitie si dorinta de munca.

Se pot aduce, dar un doctorat nu-i ca o licenta unde arati doar ca ai facut ceva. Trebuie sa fi la curent cu limitele din domeniu, altfel ajungi sa prezinti ceva despre care vorbeau altii acum 20 de ani.

Ai citit vreun jurnal/articol stiintific din domeniul ingineriei mecanice? Care parte te-ar atrage mai exact?

Mai e o problema: finantarea. Ai din ce trai inca 3 ani?

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Masterul si doctoratul sunt pentru profesori mana cereasca...adica numai buni de tehnoredactat si facut carti pentru profesori ca mai tarziu astia sa le vanda. Stiu si cunosc presonal cazuri.
Si eu intrasem la master la buget, pana mi-a scris un coleg pe messenger : Nu vrei sa vii in Norvegia ? Au astia la santier nevoie de un inginer. In secunda doi mi-am bagat #(*%# in el de master si doctorat. Si uite ca nici savant nu am ajuns dar nici sluga la profesori cum au patit colegi de-ai mei.
Deci lasa naibii masterul si doctoratul. Esti in la chimie alimentara din cate vad. O facultate grea dar daca stii sa te invarti si inveti bine, este o meserie banoasa. Cunosc cazuri.
Nu schimba domeniul cu ingineria mecanica daca tot vrei sa ramai in invatamant...pentru ca e altceva.

Edited by tehnics, 01 September 2016 - 22:42.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postninaw, on 01 septembrie 2016 - 20:45, said:

Sa continui cu doctoratul, chiar daca asta presupune sa incep cu unele lacune in domeniu sau sa incep o noua facultate in acest domeniu?
Tu stii ce simti, degeaba spun eu una ori alta. E putin bizar, sa treci prin doua cicluri de invatamant superior si inca mai iei decizii dupa altii despre viitorul tau !

Edited by neagu_laurentiu, 02 September 2016 - 06:37.


#12
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postninaw, on 01 septembrie 2016 - 21:16, said:

Mai mult as face a doua facultate doar pentru recuperarea materiei.

Recuperarea materiei ? ZOMG! Stii cat din ceea ce am invatat in facultate ma ajuta la locul de munca ? Hai sa fiu ingaduitor si sa zic 5%. Si castig mii de euro/luna. Deci ce recuperare de materie ? Da-o incolo, ca nu te ajuta la nimic. Si da-l incolo si de doctorat daca nu vrei sa faci cercetare. Analizeaza bine ce simti si ia o decizie pe baza dorintelor concrete. Sau pe baza pragmatismului daca dorintele nu exista. Eu recunosc, n-am nicio dorinta profesionala de la viata asta. Mie mi-e de ajuns sa stau 8 ore inchis intr-un birou facand o chestie la nimereala, si pe urma cu restul timpului sa fac ce vreau.

#13
ninaw

ninaw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2016
Va multumesc pentru raspunsuri.
Din clasa a 12-a am lucrat in diverse locuri, la un moment dat am avut si doua job-uri, asta ca sa reusesc sa ma intretin pe perioada facultatii si sa nu cer bani nimanui si cred ca munca de birou/ corporatiile/ diverse firme nu sunt genul meu, mai ales ca in majoritatea locurilor m-am lovit de probleme de genul pile, nepotisme si alte cele. Am hotarat ca vreau sa imi fac o cariera, ceva care sa ramana. Si daca ar fi sa sa lucrez opt ore pe zi facand total altceva, cred ca as deveni o frustrata si jumatate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate