Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sejur in Koln - va rog vreau ceva informatii

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View Postd-ardeleanu, on 17 octombrie 2016 - 10:28, said:

OK, atunci ce ar fi mai important de vazut, am aflat de Zoo, de Dom si de Muzeul ciocolatei, altceva? Se gasesc biciclete de inchiriat, oare?
Mai intai de toate trebuie sa mentionez ca nu sunt localnic. Eu merg 1-2 ori pe an cu prietenii (de obicei Karnaval si la vre-un weekend) Ptr vre-un Insiders' tip exista poate colegi de Forum care locuiesc/traiesc acolo.

In Germania aproape la toate colturile poti inchiria biciclete (cel putin in orasele mai mari). Insa exista o mica "problema": sunt niste statii automate de unde poti lua bicicleta. Avantajul este flexibilitatea. Este egal de unde o iei si la ce statie o lasi. Se platste in tact de 30 min sau 60 min. Numai ca trebuie sa fi inregistrat ptr a putea ridica si platii bicileta. Nu costa nimic, dar trebuie sa-ti faci un account. Uite aici de ex   www.kvb-rad.de/koeln

La Hauptbahnhof in Koeln exista si un loc unde se poate inchiria normal (cu cautiune etc): www.radstationkoeln.de

Ce ar fi de vazut:

- Dom
- Altstadt (orasul vechi - dar asta o faci automat cand te plimbi pe jos)
- Seilbahn - www.koeln-seilbahn.de
- Koeln Triangle - este o platforma la inaltime, super ptr fotografiat etc
- Zoo: nu cunosc
- ptr ca mergi in decembrie: Weihnachtsmarkt ( http://www.koelnerweihnachtsmarkt.com/ )

Muzee:
-Schokoladenmuseum (muzeul ciocolatii) - hmm... am fost prin anii '90 intr-o excusie cu soala; istoria ciocolatii, povestioare, poti gusta cate ceva si poti cheltuii o gramada de bani pe ciocolata si praline. Probabil ca voi mai ajunge o data acolo cu fii-mea, altfel nu as mai merge.
- Muzeul Ludwig - ptr interesatii de modern art
- Muzeul roemisch-germanisch - am fost, mi-a placut; ptr cei interesati de istorie Posted Image

Ce nu trebuie ratat in Koeln: Brauerei! Aici cateva in care am fost personal si mi-a placut (dar nu este un ranking)
-Brauerei Paeffgen (www.paeffgen-koelsch.de)
- Brauhaus A. Puetz (Engelbertstrasse 67, 50674 Koeln) - foarte autentic, putini/deloc turisti
- Max Stark (www.max-stark.de)
- Brauerei zur Malzmuehle (www.muehlenkoelsch.de) - first choise ptr localnici (am auzit...)
- www.braustelle.com - ptr iubitori de bere avansati

Daca ar trebuii sa-ti recomand 1-2: alege Paeffgen sau Malzmuehle

Acum fiecare cum vrea, dar eu n-as intra in Frueh am Dom sau Gaffel am Dom - nr. 1 la turisti, o gramada de asiatici.

Edited by Passenger001, 17 October 2016 - 12:45.


#38
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostPassenger001, on 17 octombrie 2016 - 12:34, said:

Muzee:
-Schokoladenmuseum (muzeul ciocolatii) - hmm... am fost prin anii '90 intr-o excusie cu soala; istoria ciocolatii, povestioare, poti gusta cate ceva si poti cheltuii o gramada de bani pe ciocolata si praline. Probabil ca voi mai ajunge o data acolo cu fii-mea, altfel nu as mai merge.
- Muzeul Ludwig - ptr interesatii de modern art
- Muzeul roemisch-germanisch - am fost, mi-a placut; ptr cei interesati de istorie Posted Image
+ Koelnisches Stadtmuseum,Rautenstrauch-Joest Museum.Ludwig nu l-am vazut...nu e genul de muzeu care ma intereseaza.

View PostPassenger001, on 17 octombrie 2016 - 12:34, said:

- ptr ca mergi in decembrie: Weihnachtsmarkt ( http://www.koelnerweihnachtsmarkt.com/ )
Sunt mai multe in oras:langa Dom,in Altermarkt,langa Muzeul Ciocolatei,in Neumarkt(aici e si patinoar),in Rudolfplatz,in Stadtgarten.Toate-s frumoase.

View PostPassenger001, on 17 octombrie 2016 - 12:34, said:

Daca ar trebuii sa-ti recomand 1-2: alege Paeffgen sau Malzmuehle
+Hellers.Si-ar mai fi...

Edited by zuv, 17 October 2016 - 12:55.


#39
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Weihnachtsmarkt in Koeln: cel mai bun Gluehwein (vin fiert) este dpmdv la Stadtgarten. Dar eu sunt ceva mai complicat, locuiesc intr-o zona de vin.

View Postzuv, on 17 octombrie 2016 - 12:54, said:

+Hellers.Si-ar mai fi...
L-am pus pe lista ptr data viitoare... Posted Image

#40
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Duminica ce-i de facut, am inteles ca tot orasul se inchide...mie imi place sa merg cu bicicleta, poate chiar pe langa oras, daca vremea e buna, sunt ceva locuri frumoase prin zona, sa zic la o ora de mers cu bicla (circa 20-30 km) ?

Edited by d-ardeleanu, 17 October 2016 - 13:22.


#41
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View Postd-ardeleanu, on 17 octombrie 2016 - 13:22, said:

Duminica ce-i de facut, am inteles ca tot orasul se inchide...mie imi place sa merg cu bicicleta, poate chiar pe langa oras, daca vremea e buna, sunt ceva locuri frumoase prin zona, sa zic la o ora de mers cu bicla (circa 20-30 km) ?
Nu am folosit niciodata bicicleta pe acolo, dar exista 100% un drum de biciclete de-a lungul Rhein-ului. Poti ajunge pe bicla de la izvor pana la Nordsee...

Dar acum serios: in decembrie, in Koeln, tur pe bicicleta? Brrrr... o sa-ti inghete fundul. Duminica in decembrie mergi la Weihnachtsmarkt.

Edited by Passenger001, 17 October 2016 - 13:56.


#42
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Weihnachtsmarktul cu patinoar este la Heumarkt, Neumarkt e la o stație de tramvai mai departe, târg este în ambele piețe. Dacă vrei să vezi ce e pe la tarabe nu e de recomandat weekendul, mai ales seara, e o nebunie, plin de turiști de nu te poți mișca.
La Brauerei la fel, în acea perioadă găsești greu loc, de la începutul lunii încep petrecerile de Crăciun organizate de firme și e mai totul rezervat, chestie de noroc. La Brauerei nu vă speriați dacă chelnerii (Köbes) sunt cam obraznici, face parte din tradiție. Mâncarea e bună, tipic germană, dar poți avea surprize dacă nu te pricepi. Halver Hahn nu este jumătate de cocoș sau pui cum sună numele ci o chiflă de secară cu cașcaval, Himmel und Ääd este sângerete prăjit cu cartofi și compot de mere, nu e chiar gustul oricui. Dar un ciolan cu varză merge la bere.
Pe malul Rinului, pe promenadă se poate merge cu bicicleta, nu știu cât e de plăcut iarna. Lângă podul Deuzer Brücke (de la Dom primul în susul apei) am văzut un centru de închiriat biciclete, nu știu dacă e deschis iarna, depinde de temperaturi.
Duminica nu e închis orașul, doar că nu mai e agitația de vineri sau sâmbătă seara/noaptea. La muzeu sau restaurant poți să mergi, unii închid poate mai devreme.

Edited by Aribert, 17 October 2016 - 19:03.


#43
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Celebra Eau de Cologne (odicolon...) unde se gaseste ? merita cumparata de acolo? care este mancarea specifica, locala? se vorbeste engleza, ca eu germana nu cunosc...un fotbal pe teren sintetic se poate juca, cam cat ar costa pe ora inchirierea, ca suntem mai multi colegi ?

#44
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postd-ardeleanu, on 18 octombrie 2016 - 09:22, said:

Celebra Eau de Cologne (odicolon...) unde se gaseste ?
https://farina1709.com/gb/

#45
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View Postd-ardeleanu, on 18 octombrie 2016 - 09:22, said:

Celebra Eau de Cologne (odicolon...) unde se gaseste ? merita cumparata de acolo?
...sau de aici  http://www.4711.com/en/
Daca merita sau nu, nu-ti pot spune, eu nu as folosi nici daca este gratis. Dar fiecare cu gustul lui...

View Postd-ardeleanu, on 18 octombrie 2016 - 09:22, said:

se vorbeste engleza, ca eu germana nu cunosc...un fotbal pe teren sintetic se poate juca, cam cat ar costa pe ora inchirierea, ca suntem mai multi colegi ?
In Koeln te poti descurca sigur cu limba engleza. Orasul este 360 zile pe an plin de turisti straini.

Un teren de fotbal se poate inchiria de ex aici...  https://soccerworld.koeln/
Ora costa 40-65 euro, depinde de zi si ora. La weekend si seara este pretul cel mai ridicat.

View Postd-ardeleanu, on 18 octombrie 2016 - 09:22, said:

care este mancarea specifica, locala?
Ar fi de exemplu rheinischer Sauerbraten (traditionala este din carne de cal, dar nici o grija, in 99,9% este de vita)  sau Himmel und Aed mit Ploens (Himmel und Erde mit Ploens - piure de cartofi cu compot de mere si sangereta prajita). Al doilea este favoritul meu. Foarte Gustos - cel putin ptr cei care nu au o problema cu "carnatul cu sange".

#46
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostPassenger001, on 19 octombrie 2016 - 11:03, said:


Ar fi de exemplu rheinischer Sauerbraten (traditionala este din carne de cal, dar nici o grija, in 99,9% este de vita)  
Probabil ca nu ai mancat niciodata carne de cal! Este cu 3 clase peste carnea de vita! As recomanda oricui asa ceva.

Edited by bogwol, 20 October 2016 - 07:19.


#47
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
După cum se vede în cele două linkuri cu apa de colonie, există de fapt două mărci, ambele vechi și cu pretenția de original. Prima poartă numele și semnătura inventatorului Farina. Cealaltă, 4711 își trage numele de la numărul casei unde se producea prin  sec. XVIII. Casa mai există lângă operă dar reconstruită, nu în starea originală . 4711 este mai cunoscută și se găsește cam pe la toate parfumeriile și prăvăliile de cosmetice. Nu e o grozăvie, nu e parfum ci doar o apă de toaletă dar merge ca suvenir sau cadou.

Sauerbraten din carne de "trap-trap" mai rar, nu prea se mai cere și dacă chiar se mai oferă în unele restaurante este menționat explicit în meniu, dar de obicei este de vită. Carnea se marinează câteva zile în oțet, vin și diverse condimente și din marinadă se face un sos dulce acrișor, unii pun și stafide. Se mănâncă cu găluște de cartofi și varză roșie. Este o mâncare tradițională de sărbătoare sau de duminică, nu ceva de toată ziua, merită încercată.
Dar se găsește mâncare pentru toate gusturile, de pe toate continentele. Eu personal prefer restaurantele cubaneze  pentru mâncare, băuturi și atmosferă.

Engleza nu o știe orice babă din cartierele mărginașe, dar în zonele centrale cu atracții turistice și mai ales cu tinerii nu sunt probleme.

Edited by Aribert, 20 October 2016 - 22:40.


#48
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
OK, dar un hotel mai bun, sau mai central, care ar fi? Piscina au?

Edited by d-ardeleanu, 21 October 2016 - 14:11.


#49
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
eu am stat la senats, cu o pozitie f buna zic eu. camera f mare, mobilata acceptabil, micul dejun excelent. sunt insa cativa ani de atunci.

#50
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View Postbogwol, on 20 octombrie 2016 - 07:18, said:

Probabil ca nu ai mancat niciodata carne de cal! Este cu 3 clase peste carnea de vita! As recomanda oricui asa ceva.
Nu am mancat, sau mai exact, sper sa nu fi mancat vreodata si nici nu as manca intentionat. Pentru mine si pentru multi altii carnea de cal este un no-go si asta din alte motive decat gust si calitate.

#51
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Salut, pot sa va spun ca e plin de chinezi aici, iar hotelul Maritim are piscina, in rest, colind prin magazinele de sport/outdoor, am fost in Sport scheck, Jack Wolfskin si TNF, ma duc in Globe Trotter, am gasit o geaca de ski TNF la 70 euroi, mai caut bocanci si pantaloni...Kolsch!

#52
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Hotelul ala nu e Scump?

#53
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013

View Postd-ardeleanu, on 02 decembrie 2016 - 23:15, said:

colind prin magazinele de sport/outdoor, am fost in Sport scheck, Jack Wolfskin si TNF, ma duc in Globe Trotter

Mai este și Mc Treck, nu departe de Maritim, la nici 2 stații cu tramvaiul 7.  Nu e așa de frumos ca Globetrotter, dar e mare, un fel de hală, uneori au oferte bune.

Attached Files



#54
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
De prin Koln:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VFeuNdGsZJ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qPgYFxkRXA4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate