Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Miopie care se agraveaza, ajutor?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
soulshark01

soulshark01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.03.2016
Am ochelari de apromixativ 5 luni. Dar in ultimele 2 luni de vacanta nu i-am mai purtat, am -1.80 la un ochi si -1.20 la alt ochi (sau aveam). Dar de vreo luna, vad mult blurat, ma doare capul mai des , si imi obosesc mai repede ochii, acum si cand citesc de la apropiere, trebuie sa ma dau foarte aproape ca sa vad mai bine, fara sa ma fortez. Cand pun ochelarii,totul devine 4k. Mi-a evoluat asa repede miopia?
Sau e doar ca nu am purat ochelarii? La oftalmolog ma pot duce abia in octombire, am niste probleme si nu pot ajunge pana atunci. Ma puteti ajuta?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Te rezolv eu cu o vizită mai rapidă la oftalmolog. Cred că pot să merg chiar mâine.

#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Asa se intampla cand porti ochelari o perioada si apoi nu.Ochii se obisnuiec mai [lenesi] si nu se mai adapteaza usor...poarta ochelarii!

#4
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Mno..  io sufar de astigmatism miopic(-1.75 la ambii ochi). Io fara ochelari nu vad clar la 5 metri in fata.. nu pricep de ce nu ai purtat ochelarii.. tinand cont ca vedeai in ceata la 10 metri-n fata ta..

In trei ani de zile mie mi-au crescut dipotriile de la -1.25 la -1.75.

Pune-ti ochelarii pe nas. Dioptriile s-ar putea sa-ti mai creasca.

Edited by Alecsandru010, 01 September 2016 - 20:07.


#5
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Ai facut rau ca nu ai purtat. Daca nu-ti plac, treci pe lentile de contact...

La varsta ta, e normal sa mai creasca, caci esti in crestere. Cu cat te inalti mai mult, cu atat creste si dioptria.

#6
petre81

petre81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.08.2016

 soulshark01, on 01 septembrie 2016 - 19:57, said:

Ma puteti ajuta?

Te pot ajuta cu un sfat: Du-te la doctor! Si sa fie unul bun!

Problemele de sanatate nu le rezolvi pe forumuri!

#7
Andrei91_

Andrei91_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 30.06.2016
Din ce am constatat,cel putin la niste fosti colegi de facultate care au ochelari si ii poarta in permanenta, mai rau le-a agravat miopia purtarea lor. De regula,dupa sesiuni. O colega de grupa avea in jur de -2,00 ,acum poarta dioptrii de -3,25. A purtat ochelarii in permanenta. Exemplele pot continua. Mai rau iti faci, crede-ma ,daca treci la dioptrii din ce in ce mai puternice. O sa ajungi pe la minus nu stiu cat daca tot iti maresti dioptriile. Asa a patit colegamiu',care in anul I de facultate si-a pus pt prima data ochelari de -0,5 o dioptrie relativ mica. I-a purtat mereu. Acum,la terminarea facultatii,are -3,7.Si-a schimbat ochelarii intr-una, fiindca exact ca si tine,incepea sa vada din ce in ce mai blurat,nu putea citii scrisul foarte mic pe slideuri de la distanta. I-a crescut miopia enorm de mult...  acum cazul meu. Am ochelari de prin liceu,tot miopie, de -1,5. Mentionez ca NU i-am purtat decat la PC si citit si condus.in rest absolut deloc. Nici la facultate,nici pe strada,nici la iesirile in oras,pur si simplu nu am putut suferi ochelarii.
Nu m-a durut capul,nu mi-au obosit ochii fara ei,nu nimic. La distanta ce-i drept nu prea disting fețele..multa lume imi reproseaza ca sunt nesimtit, ca de ce nu raspund la salut cand eu de fapt vad mutrele in ceata.
Am patit-o si cu o tipa pe care o placeam,cica m-a salutat cand treceam pe strada,eu m-am uitat la ea si nu i-am raspuns la salut..cand eu defapt m-oi fi uitat dar nu ii distingeam faţa. Asa s-a dus vorba ca cica nu bag lumea in seama,sunt grandoman cand eu defapt sunt cam chior:))La un control recent, oftalmologul mi-a spus ca am -1,75 la ambii ochi. Am hotarat sa nu schimb ochetii dat fiind faptul ca nu este o diferenta prea mare.
Deci, in 8 ani de zile doar cu 0,25 mi-au crescut dioptriile. In conditiile in care nu am purtat ochelarii mai deloc. Nu inteleg de ce tot spune lumea sa ii porti mereu...

Edited by Andrei91_, 01 September 2016 - 20:50.


#8
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Deci tu insuti recunosti ca esti chior si ca fara ochelari nu vezi[welcome to the club] si tot tu intrebi de ce sa port dom'le ochelari?

Nu stiu.. poate unii oameni mai au ceva serviciu[unde e indicat sa vezi, culmea cine ar fi crezut ca la un loc de munca tre' sa vezi ce/pe cine ai in fata; asa ceva este pur si simplu absurd!]; poate unii oameni vor ca atunci cand ies pe strada sa poata vedea diverse.. stii tu, oameni si in general tot ce se intampla in juru' lor. Mofturi.. ar zice unii.. n-ai nevoie sa vezi tot ce se intampla-n juru' tau.

Poti sa stai in ceata, literalmente, linistit. Posted Image

Edited by Alecsandru010, 01 September 2016 - 20:57.


#9
soulshark01

soulshark01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.03.2016
Si am mai uitat sa precizez, cateodata imi apar niste flash-uri pe la coltul ochului stang, sau umbre negre. E din cauza ca e ochiul obosit?

#10
Andrei91_

Andrei91_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 30.06.2016
Mai Alexandru, nu sunt chiar atat de chior. Ma descurc si fara ei. Chiar si la serviciu unde ii port doar cand lucrez la PC(munca de birou). Pe strada e mai greu cu recunoasterea chipurilor de la distanta. Mai adaugam si faptul ca sunt mai cu capul in nori de fel,nu prea sunt atent la agitatia de pe strada,sunt mai mult eu cu gandurile mele.

#11
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Esti la fel de chior ca mine. Nu stiu cum te descurci fara ochelari. Da' pana la urma-i fix problema ta.

#12
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 soulshark01, on 01 septembrie 2016 - 21:04, said:

Si am mai uitat sa precizez, cateodata imi apar niste flash-uri pe la coltul ochului stang, sau umbre negre. E din cauza ca e ochiul obosit?

Du-te la oftalmolog. Nu e normal.

#13
Andrei91_

Andrei91_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 30.06.2016
Nu ii port din banalul motiv estetic. Am incercat o groaza de rame si imi sta ca dracu' cu ei. Parca sunt si mai urat.
Operatia ai luat-o in calcul? Eu da,dar e cam scumpicica, undeva pe la 6000 RON. Ma gandeam sa imi fac doar la un ochi(3000RON), iar dupa ce mai strang niste economii,sa imi operez si celalalt ochi. Si intre timp sa port lentila de contact de -1,75 la ochiul neoperat. In felul asta minimizez si riscul operatiei,in caz ca da gres doftoru si imi prapadeste cu laseru' vederea...macar raman orb doar la un ochi. Sunt constient ca operatia nu e lipsita de riscuri...

#14
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pe la 17 ani prin 83” pe timpul răposatului,m-am dus la un control oftalmologic cum era pe-atunci cu picături și planșa cu litere descoperindu-mă medicul cu o miopie de -1 la dreptul și -0.75 la stângul,deși cred că aveam probleme cu miopia de pe la 12-14 ani,dar nu concepeam pe-atunci să port ochelari,sau să-mi anunț părinții că am probleme cu vederea la distanță !.Acum la 50 de ani am ajuns să am  -1.75 la dreptul și -1.50 la ochiul stâng,dar această miopie în cazul meu a evoluat doar până pe la 35 de ani puțin câte puțin,deci de vreo 15 ani este stabilă.Am purtat ochelari continuu de la 17 ani,mai puțin când mâncam,pe computer sau când citeam vreo carte,în rest bag ața în ac fără ochelari,dar soția fără ochelarii cu +2 nici nu vede gaura acului,și din acest punct de vedere miopii au mai puține probleme la bătrânețe decât cei cu prezbitism.Încă un amănunt,am ales să port de vreo 30 de ani ochelari cu lentile helio și tratament antireflex ceea ce poate m-a ajutat să-mi mențin ochii odihniți.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 01 September 2016 - 22:09.


#15
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Cel mai bine e sa mergi la medic cabd ai timp, acum fiind sanatatea ta, deci interesul tau iti faci timp cand poti, dupa prioritati. Nu ai specificat ce varsta ai, e importanta varsta in evolutia afectiunii, de exemplu, la un matur dioptriile vor fi mai stabile, pe cand daca esti pana in 20-25 ani, nu prea. Ochelarii au functie de corectie si cam atat, nu vindeca si cu controale periodice nici nu afecteaza. Cautand raspunsuri pe forumuri o sa dai peste persoane ca andrei91 care cu siguranta e bine intentionat  dar mai slab informat. Amandoi  puteti pune mana sa cititi si sa va informati chit ca sunteti afectati sau doar vreti sa dati sfaturi, asa o sa iti dai seama si de ce te doare capul, raspunsul scurt fiind:  Pentru ca e ceva in el. Bafta.

#16
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@soulshark01

Ce varsta ai? Daca ai sub 30 de ani atunci stai linistit e normal ca miopia sa progreseze pana la aceasta varsta. Miopia mai poate evolua si dupa 30 de ani insa daca creste rapid dupa aceasta varsta atunci s-ar putea sa ai o problema mai grava.

In ceea ce priveste purtatul ochelarilor din pacate si o dioptrie de -0,5 (miopie) iti va afecta considerabil vederea la distanta asa ca daca alegi sa stai fara ochelari chiar si la miopie mica vei avea un handicap semnificativ fata de oamenii care nu au nevoie de corectie sau care folosesc corectia optima pentru ochii lor.

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,858
  • Înscris: 06.01.2008

 Andrei91_, on 01 septembrie 2016 - 21:42, said:

Nu ii port din banalul motiv estetic...
O prostie, ce sa zic. Mai bine iti respecti propriile observatii "babesti" bazate pe cunostinte zero barat in domeniul oftalmologiei, alegi sa fii considerat neghiob/snob/increzut cand nu saluti lumea pe strada decat sa porti niste ochelari care pe langa ca ar rezolva problemele amintite de mine, te-ar ajuta si sa nu ti se agraveze mai tare miopia.

Nu te mira daca peste cativa ani cand vei avea bani de operatie vei constata ca vederea ti-a mai scazut cu cateva dioptrii si poate operatia are mai putine sanse de reusita.

Si daca ti se pare ca dintre cele peste 100.000 de modele de rame existente pe lumea asta nu exista model care sa-ti placa, de ce nu iei in considerare lentilele de contact? In decurs de 2 ani te costa de vreo 1,5-2 ori mai mult decat o pereche de ochelari cu tratamente antireflex si heliomati, cu lentile de firma si rame ok.

Edited by Hider141, 02 September 2016 - 07:59.


#18
Andrei91_

Andrei91_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 30.06.2016

 Hider141, on 02 septembrie 2016 - 07:57, said:

, de ce nu iei in considerare lentilele de contact? In decurs de 2 ani te costa de vreo 1,5-2 ori mai mult decat o pereche de ochelari cu tratamente antireflex si heliomati, cu lentile de firma si rame ok.
Am ales sa nu port lentile din n motive,printre care timpul necesar care trebuie alocat ingrijirii acestora pe care nu il am. Sa stau sa le scot,sa le pun iar,la cat sunt de repezit poate imi zgarai dracului si ochii,asta mi-ar mai trebui. Sa nu mai zic de faptul ca iti vor obosii ochii cu ele,asa ca nu ai voie sa le porti mai mult de 12h...ziua mea are 24h,efectiv e full. Lentilele sunt de finete..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate