Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Valencia sau Madrid?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ro_anna05

ro_anna05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.04.2009
Buna seara! In luna noiembrie as vrea sa vizitez fie Valencia, fie Madrid...ajutati-ma sa ma decid. Unde v-a placut mai mult? Mentionez ca nu-mi plac muzeele de arta, mai degraba ne impresioneaza peisaje, castelele. Am cautat obiective turistice si in Valencia sigur mi-ar placea Orasul artelor si al stiintelor, iar in ceea ce priveste madridul mi-ar placea oraselele vechi de langa Toledo etc. Pana acum cel mai frumos oras pe care l-am vazut a fost Barcelona, acesta este si motivul pentru care am vrut sa mai vizitez si alt oras din Spania. Multumesc!

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Valencia si o iei in jos spre gibraltar

#3
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 ro_anna05, on 01 septembrie 2016 - 18:41, said:

Buna seara! In luna noiembrie as vrea sa vizitez fie Valencia, fie Madrid...ajutati-ma sa ma decid.
De ce nu amandoua? cat timp / bani ai la dispozitie? Daca totusi trebuie sa alegi, Valencia

 petre69, on 01 septembrie 2016 - 18:43, said:

Valencia si o iei in jos spre gibraltar
Sure, nu-s decat 600+ km :)...pana la Madrid sunt 360

#4
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
În Madrid se află Palatul Regal (Palacio Real), care e pur și simplu impresionant. Ai multe de văzut în zonă. Alt obiectiv deosebit e mânăstirea-palat El Escorial, care se află la 45 de km distanță de Madrid. Personal, aș alege Madrid.

Toledo e un oraș de vis! Orașe frumoase ar mai fi Granada, Cordoba sau Santiago de Compostela. Poate vei avea ocazia să le vezi cândva.

Edited by KurtKnispel, 01 September 2016 - 19:09.


#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 petre69, on 01 septembrie 2016 - 18:43, said:

Valencia si o iei in jos spre gibraltar
Cu escala in Granada.
Palatul Alhambra face toti banii din lume!

Edited by ericmario, 01 September 2016 - 18:57.


#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 KurtKnispel, on 01 septembrie 2016 - 18:52, said:

Toledo e un oraș de vis!
Pentru mine vara asta Donastia a devenit No 1 Posted Image , imediat ce devin milionar acolo ma mut :)

 ericmario, on 01 septembrie 2016 - 18:54, said:

Palatul Alhambra face toti banii din lume!
sa nu exageram, nu m-a dat cu nimic pe spate :)

#7
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
se pare ca intre cursa de madrid si cea de valencia, cel mai bine o alegi pe aia care ajunge in malaga! Posted Image

#8
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

 Octavian_SK, on 01 septembrie 2016 - 18:57, said:

sa nu exageram, nu m-a dat cu nimic pe spate Posted Image
Așe e, numai că palatul ăla nu e impresionant prin mărime sau grandoare, ci prin detalii și unicitate. Cam asta e ceea ce mi-au explicat spaniolii și ceea ce-am mai văzut prin documentare TV.

Edited by KurtKnispel, 01 September 2016 - 19:05.


#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Fata a intrebat totusi altceva, nu ce v-a placut voua.

@anna: greu de ales, palate ai si colo si dincolo. In Madrid ai unul singur, palatul regal, care e cu intrare, ai si ghid contra cost, e mare si foarte interesant. O sa vezi acolo si sala tronului, arme, cadourile scumpe facute regilor, etc.
Apoi mai ai de vizitat gradina zoologica, sa nu o ratezi, e cea mai mare din Europa. Pentru gradina zoologica sa aloci cel putin o zi si jumatate. Langa ea ai parcul de distractii. Nu e impresionant dar e marisor si frumos.
Pentru Madrid sa aloci macar 5 zile.
Toledo e iarasi spendid. Ajungi acolo cu AVE din gara Atocha. Vezi ca prin centru trece un trenulet care face un tur orasului si chiar pe langa oras. Din trenulet de la periferie se vede f frumos Toledo.
Daca iti plac coridele ai "stadionul" de la Plaza del Toros, daca nu tot merita sa te duci acolo sa te tragi in poza. E frumos.
In nord mai ai Puerta de Europa si mai incolo un pic Cuatro Torres. E o zona foarte moderna.
Mai ai Torre de Picasso, pana de curand cea mai inalta cladire din Madrid. Piata din zona (Plaza de Picasso) e una moderna si foarte fromoasa noaptea.
Gradina botanica regala, e chiar langa muzeul Prado.
Si mai sunt si multe altele.
Ah, sa nu pierzi parcul Retiro. Urias si foarte frumos.

In Valencia ai avantajul ca poti face plaja si baie. Da, merge foarte bine si in noiembrie, la aia e cald si atunci.

Edited by Friskey, 01 September 2016 - 19:21.


#10
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
In Madrid mare atentie in Plaza Mayor, pare pitoresc pentru unii da e plina de tigani romani la ciordit

 KurtKnispel, on 01 septembrie 2016 - 19:04, said:

detalii și unicitate. Cam asta e ceea ce mi-au explicat spaniolii și ceea ce-am mai văzut prin documentare TV.

E frumos intr-adevar; niste poze de anul trecut

Attached Files


Edited by Octavian_SK, 01 September 2016 - 19:22.


#11
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
acum 2 ani am fost in noiembrie in valencia. e drept, in ultima decada a lunii, insa nici vorba de plaja si baie. asta ca sa nu-ti faci vreo speranta... . vremea  a fost super, iar intr-o saptamana nu ne-am plicisit. de unde poti trage concluzia ca valencia nu inseamna doar plaja si baie!

#12
ro_anna05

ro_anna05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.04.2009
Am alocate 5 zile,,,imi este foarte greu sa ma decid,,mi-ar placea sa vad din ambele cate ceva

Gradina zoologica din madrid este mai frumoasa decat bioparcul din valecia? Acvariul din valencia, cred, ca ar fi un plus pentru valencia,,,In madrid un plus ar fi palatul regal, faptul ca mi-ar placea sa vizitez si toredo, am vazut ca majoritatea spuneti ca este un oras ft frumos, in rest cred ca daca o luam la pas prin oras avem ce vedea si in valencia si in madrid.

 dariuscha, on 01 septembrie 2016 - 19:56, said:

acum 2 ani am fost in noiembrie in valencia. e drept, in ultima decada a lunii, insa nici vorba de plaja si baie. asta ca sa nu-ti faci vreo speranta... . vremea  a fost super, iar intr-o saptamana nu ne-am plicisit. de unde poti trage concluzia ca valencia nu inseamna doar plaja si baie!

singura baie o voi face la hotel :)), nu-mi fac sperante :)

#13
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
cu 5 zile alocate, m-as gandi mai repede catre valencia. insa, orice alegere vei face, trebuie sa tii cont ca e doar o chestiune de timp pana o vei vizita si pe cealalta.
torusi, inaintea lor eu as lua in considerare un zbor la malaga si ce imi ofera andaluzia plecand de acolo. 5 zile sunt total insuficiente aici, insa daca e vointa se poate si pe bucati, in vacante diferite, mai ales daca tinem cont de preturile mici la avion in noiembrie.
mentiunea cu plaja am facut-o pt ca primisei recomandari, atat!

#14
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Avand in vedere ca am avut ocazia sa vizitez toate cele 3 mari orase din Spania, eu ti-as sugera Madrid-ul, mai ales in luna noiembrie. Valencia merita pt complexul muzeal, insa Madrid-ul are acel farmec din Spania care merita descoperit. Aici se vorbeste acea limba spaniola pura (nu catalana, valenciana sau mai stiu eu ce) Si Toledo care e foarte aproape merita pe deplin.

#15
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
O daaa, o si intereseaza pe initiatoare ce limba vb aia din jur :) de unde draq le scoateti?



#16
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,356
  • Înscris: 05.03.2005
daca ai vazut Barcelona, Madridul nu o sa te impresioneze asa mult....cel putin asta am simtit eu.

Orasul Valencia are farmecul lui si cred ca e mai interesant de vazut. Bioparcul mi-a placut foarte mult, la fel si City of arts cu obiectivele lui.

#17
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Valencia, fata de Barcelona sau Madrid, iti da senzatia de liniste, mai putina aglomeratie.
Eu as alege Valencia.
O zi sau doua la Ciudad de las Artes y las Ciencias, o zi la Bioparco,
Plimbare la greu in Jardines del Turia si prin centrul Valenciei.
Daca vrei un spectacol de Flamenco incearca La Buleria.
Pacat ca nu poti sa faci plaja si baie......

Edited by judas, 02 September 2016 - 06:19.


#18
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Plaja si baie poti face oriunde, nu trebuie sa zbori mii de mile pt asta, eu nu inteleg deloc obsesia asta Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate