Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sony Xperia XZ si X Compact - discutii generale

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
731 replies to this topic

#1
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015
O viitoare noua aparitie...
http://www.sonymobil...ones/xperia-xz/



Si ceva detalii:
http://www.gsmarena....review-1486.php

Edited by Bebeluka, 01 September 2016 - 17:53.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,942
  • Înscris: 02.09.2005
X compact e mai prost decat z5 compact

#3
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
macar are mai mult ram.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Imi place ce vad, sunt oarecum fan Sony :)

#5
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015
Eram interesat de X Performance. Dar se pare ca si XZ este decent.
Intentionez sa-mi schimb Z 2-ul...Este bun..dar ar fi a 6 oara cand ii schimb spatele...
Cel putin,la XZ-tul asta spatele este de metal...

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Problemele reale cu X compact ar fi in ordinea gravitatii:

- are 129mm inaltime, deci e mai mare cu 2 mm fata de Z5 Compact - care si asa era mai mare cu 13mm fata de ce consider eu compact, deci sunt 15mm peste acum....
- pretul despre care scrie pe gsmarena.

Altfel Adreno 510 chiar daca e la jumate din performanta lui 430 din Z5C, este o ide peste 418 si bine peste 330 din Z3C zi Z1C, si impreuna cu rezolutia HD 720p este oricum excelent.
Probabil 430 permitea sa setezi din meniul de dezvoltator MSAA antialiasing, care probabil era fain, insa altfel sta oricum f. bine, nu are concurenta decat prin prisma rezolutiei, insa si 1080p e o rezolutie mica asa ca iar nu are rost sa ne agitam, e mai bine asa decat sa puna 1080p fie cu un GPU prea slab, fie cu unul care papa bateria imediat si banii la fel...
Pe 720p se vad serifele si la text fin, deci e destul. Pana nu e disponibila 13 K, nu are rost sa comentez...

- lipsa certificarii pt rezistenta la apa e neplacuta, insa Z compacturile oricum nu rezistau sa fie bagate in apa, erau o gramada care intrau cu ele in piscina si se mirau ca nu mai merge si nu primesc garantie...iar certificarea IP68 era oricum o minciuna nerusinata.

Oricum, cu 129mm inaltime nu ma intereseaza nici cu 180 E, dar cu 500.
Pe 114mm cat vreau eu, intra ecran de 4,7" si rama de 3mm sus si 7mm jos, chiar si cu butoane fizice jos.
Daca ar scoate cineva asa ceva pana la 180 E, ar vinde cel putin 1 miliard de bucati in primii 2 ani, si ar putea sa ramana in productie pana ar vinde cel putin 3 miliarde de unitati  - in urmatorii 2-3 ani.

Edited by loock, 01 September 2016 - 18:55.


#7
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 12.09.2005
Am facut poze in piscina cu Z3 compact. Am stat peste 5 minute cu el imersat. Pozele au iesit foarte faine. Telefonul nu a patit nimic, doar ca sarea destul de des de pe modul fotografie la contactul cu apa (revenea la ecranul principal). Mai mult de 5 minute nu am vrut sa risc fara sa astept sa se usuce in caz ca ar fi luat apa.
   IP 68 exclus sa aiba, sa fie as zice un IP 55.

#8
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View Postgear, on 01 septembrie 2016 - 19:21, said:

Am facut poze in piscina cu Z3 compact. Am stat peste 5 minute cu el imersat. Pozele au iesit foarte faine. Telefonul nu a patit nimic, doar ca sarea destul de des de pe modul fotografie la contactul cu apa (revenea la ecranul principal). Mai mult de 5 minute nu am vrut sa risc fara sa astept sa se usuce in caz ca ar fi luat apa.
   IP 68 exclus sa aiba, sa fie as zice un IP 55.
  Se poate seta blocare ecran din meniul camerei și folosi cheia foto. Folosesc des telefonul în apa dulce și se descurca foarte bine. Și xz cred că-l voi folosi la fel pentru ca pare o opțiune foarte interesanta.

#9
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
2mm mai mare Posted Image
Este asa batator la ochi?

Edited by xymzar, 01 September 2016 - 21:37.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Cand cele anterioare erau deja cu 13mm mai mari fata de ce consider eu compact, sigur ca sare in ochi ca o mare aberatie.

In caz ca nu ai observat era vorba despre seria compacta, nu despre plestile de neam prost de toate zilele, deja mult mai comune chiar si fata de rahatul de caine de pe trotoarele patriei...

Cum consideri o gama deja prea mare, te uiti sa apara un model mai mic, nu invers.

Problema e legata de rama.

Cum spuneam, pe 114mm cat vreau eu se poate pune un ecran de 4.7", mai mare decat are Z Compact, cu rama de 3mm sus si 7mm jos - pe care incap chiar si butoane fizice frontala, pe care Z C-urile deja nu le mai au de mult timp...

Edited by loock, 02 September 2016 - 01:52.


#11
Regen

Regen

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.03.2016
Al meu Z3C se impaca foarte bine cu apa, 0 probleme pana acum.

Asadar, din tot ce s-a lansat anul asta, singurul care chiar poate fi considerat flagship este XZ.

X Compact este fix cum ii zice numele, versiunea compacta a lui X, si nu a lui XZ. Din pacate, pentru utilizatorii de Z3C sau Z5C, aceasta unitate va fi complet neinteresanta.

Un XZ Compact ar fi fost, totusi, ceva de luat in considerare.

#12
Nick_White

Nick_White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 16.10.2004

View Postxymzar, on 01 septembrie 2016 - 21:36, said:

2mm mai mare Posted Image
Este asa batator la ochi?

Da, cand dimensiunea ecranului a ramas la fel, si nici inainte nu stateau bine la raportul dimensiuni / ecran, in special ca folosesc on screen buttons (=> dimensiunea efectiva a ecranului e undeva sub 4.3"...).

#13
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
Despre preț:
http://m.pocketnow.c...peria-xz-prices

#14
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
Xz face impresie buna chiar și la cei mai exigenți recenzii chiar dacă se spune ca punctul slab al modelului ar fi partea de foto.

#15
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
reclama:
http://www.xperiablo...-and-x-compact/

#16
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Dacă apare la noi eu îmi cumpăr,  din ce părere mi-am făcut este peste Z5 compact mai puțin rezistența la apă.

PS:dacă e cineva interesat de un Z3 cumpărat în decembrie 2015 pm va rog.

#17
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
O comparatie care merita atentie ;
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t4VkvwVW9bY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by enku11, 06 September 2016 - 18:37.


#18
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Foarte ok stabilizarea foto cand mergea vs s7, in conditiile in care s7 are ois si se vedea cum tremura. Intrebarea e la mod nocturn la poze daca e activa functia pe 5 axe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate