Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Sony Xperia XZ si X Compact - discutii generale

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
731 replies to this topic

#703
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.06.2009
Eu inca astept patchul de martie sa imi activez night lightul. Nu stiu ce motiv au cei  de la sony sa dezactiveze optiuni utile din android...

#704
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ambra este brun-verzui, deci un ton mai inchis al unui gri colorat dintre orange si albastru de unde si aspectul verzui.

Un simplu WB mai cald era suficient.

La Sony in general e defalt un WB foarte rece, alta cretinitate, in loc de 6500 K, X comapact are peste 8000 K - si asta este naspa la orice ora din zi, nu doar noaptea, deci in primul rand trebuie setat WB-ul ecranului dupa preferinte intre 5700 si 6500 K.
Sub 6500 K incepe imediat sa vireze spre orange, insa sub 6400 deja albul devine crem galbui.
Eu la becuri as prefera 3500 K, si daca nu gasesc prefer mai degraba lumina calda, gasesc ca e mult si 4000 K pt becuri, si combin becuri de 4000K cu altele de 2700-3000 K, iar in lipsa de combinatii prefer 2700, 2800, 3000, 3500, insa ecranul este cu totul altceva si gasesc foarte aiurea ca imaginile sa fie redate denaturat.
5700 K este inca un standard batut in cuie la cinematografia americana, o lumina calda de golden hour, si eventual poti sa mergi pe asa ceva pt lumina de seara, insa eu personal o gasesc deja mult prea orange pt un ecran. Daca ma uit la o poza care deja e facuta la golden hour cu lumina calda, se alege praful de ea daca WB-ul e setat si la ecran spre cald, devine overkill de orange...
Apropo de asta, culorile rosu-orange-galben sunt si ele foarte tipatoare si stresante, si ele ard retina, galbenul si orangeul au si luminozitate mare a culorii in sine, iar rosul e teoretic pe acelasi palier de luminozitate cu verdele ( la saturatie comparabila), insa in practica "zgarie" mult mai rau retina fata de verde.
Si asta spun eu care imi place mult culoarea rosu, si care prefer becuri cu lumina mai calda...

Seara problema e luminozitatea ecranului.
Daca o dai mai jos, nu e mai e un factor de stres. In f. de ecran o poti seta astfel incat sa ai suficient contrast dar sa nu "zgarie" retina.
Desigur trebuie corectat in primul rand WB-ul exagerat de rece de la Sony, dar asta mereu, nu doar noaptea.

Edited by loock, 05 April 2018 - 18:00.


#705
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Da bre, eu din cauza asta cu saturația lui pește prăjit nu mai pot să dorm la noapte. Știți voi, "s-a rupt un burlan". Ăsta e principalul motiv pentru care telefonul ăsta e bun de orice altceva dar nu de editări profesionale de poze și imagini vectoriale. Bine că nu vine unul pe aci să spună că e nemulțumit din cauză că nu poate cu amărâtul asta de X compact să măsoare concentrația de hemoglobină fetală. Din sânge desigur, doar nu din căcat.

Stai să vezi cum lucrează acuma ăștia de la Sony pentru update-ul mult visat.

#706
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Vrea cineva să cumpere un Sony XZ Forest Blue in stare foarte bună cu garanție până in octombrie 2018?

#707
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View PostGsmWorld, on 11 aprilie 2018 - 18:00, said:

Vrea cineva să cumpere un Sony XZ Forest Blue in stare foarte bună cu garanție până in octombrie 2018?
How much? Asa, informativ.

#708
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
900 ron.

Edited by GsmWorld, 11 April 2018 - 18:32.


#709
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Parca spuneai ca esti in UK.

#710
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Da. Sunt in UK. Vin luna viitoare in țara sau il trimit prin posta dacă sunt doritori.

#711
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Eu sunt in Scotia, dar am întrebat informativ cat ceri pe Xperia XZ. Anul trecut de Black Friday am vrut sa-mi iau un Xperia XZ, dar am prins o oferta buna la un Xperia X. Poti sa-l vinzi pe Gumtree.

#712
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Încărcătorul original Sony xz stie fast charging? Ce alte cabluri fast charging mai folosiți în afara de sony? Întreb deoarece sunt pățit cu Samsung, când după ce mi am bușit cablul original rămăsesem doar cu very slow charging la celelalte cabluri pe care le incercam și parca nu vreau sa o iau de la capat mai ales ca pe sony UK încărcătorul fast original este 50 de lire. La Samsung am rezolvat cumpărând încărcător original care a fost 25.

#713
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Eu am cumparat doua telefoane la momentul respectiv. Xperia XZ si XCompact. La XZ am primit fast charger,la XCompact nu. Cablurile sunt identice atat ca aspect cat si functional si nu schimba cu nimic functionarea incarcatorului. Am schimbat de nenumarate ori cablurile intre ele,acum nu mai stiu care si cum,dar fast chargerul functioneaza corect cu oricare cablu.

#714
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Confirm, încărcătorul de X compact e normal. Dar încărcarea rapidă merge perfect cu cel de la Samsung. Telefonul însuși știe asta.

#715
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
E bine ca astia de la sony nu au blocat inutil ce nu i original, vazusem niste discutii pe xda despre incarcatorul sony, unii se cam plangeau ca nu stie fast charge si ca au incercat cu anker/aukey si aveau cam aceleasi rezultate, iar anker e o firma buna, mie imi incarca perfect alte telefoane.

Edited by n-amname, 15 April 2018 - 14:40.


#716
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Am avut zilele trecute probleme cu el (X compact). Se incalzea relativ rapid la utilizare normala, mai ales la Chrome. Instalasem si ceva aplicatie cunoscuta pentru filtrarea albastrului. Dezinstalarea si restartul nu au rezolvat nimic desi am facut-o de mai multe ori. Si bateria se ducea vazand cu ochii in stand-by. A trebuit sa ii dau de 2 ori restaurare la starea din fabrica pentru a-l readuce la normal. Prima data nu a iesit cum trebuie, aplicatiile nu recunosteau cardul de memorie. La a doua restartare totul a revenit la normal, inclusiv bateria. E rece acum la functionarea normala, cu aplicatiile uzuale ca si inainte.

De ceva vreme am inceput sa platesc prin NFC cu Glase (fostul SEQR), functioneaza fara cusur. Serviciul e disponibil si in Romania.

#717
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.06.2009
Cum folosesti Glase? Eu am gasit aplicatia aici dar zice ca nu e compatibila cu telefonul.

Pentru filtrarea albastrului eu am activat optiunea de night light din android folosind metoda asta. Nu iti trebuie root si e relativ usor de activat. Merge mai bine decat orice alta aplicatie 3rd party.

Edited by djbiti1, 06 May 2018 - 22:22.


#718
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Glase este compatibilă cu X compact. Instalat din Google Play direct. Probabil este o limitare de regiune, eu având contul de Google migrat cu totul în Germania (adresă, cont bancar etc.).

La mine nu a fost problemă decât să demonstrez că plătesc facturi în Germania cu contul german adăugat. Asta s-a rezolvat prin suport mail.

Glase a încetat să activeze în România (detalii pe site-ul lor): www.seqr.com/ro

Dar din câte văd în România încă nu activaseră opțiunea de plată prin NFC, doar cea vizuală. Pe blogul german totuși se amintește în continuare suportul pentru  România. Încearcă să întrebi în engleză la suport de ce nu se mai poate. Eu plăți în România am făcut cu telefonul ăsta și contul meu de Glase german. Am fost acum 2 săptămâni în Cluj unde am încercat asta.

#719
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.06.2009
Problema e ca nu pot crea cont de Romania , nu apare in lista.

#720
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Probabil s-a dezactivat orice posibilitate de a face cont românesc. Păcat.

Eu de fapt recurg la Glase pentru că Vodafone Wallet va fi desființat. Era ceva serviciu de la Vodafone Germania cu care puteai plăti cu telefonul chiar și cu el închis (când de exemplu nu mai ai baterie). Funcționa ca un card indiferent de starea telefonului (închis, fără baterie, fără semnal).

Nu știu de ce l-au închis, presupun că adoptarea redusă a serviciului e cauza.

Glase are încă probleme cu plățile care trebuie făcute când nu ai semnal. Ceva bug. Oficial merge să plătești 5 ori la rând fără să ai semnal. Cu telefonul închis nu ai oricum nicio șansă.

Schimbând subiectul, ieri am primit actualizări de securitate de sistem (Xperia X compact) de cam 230 MB corespunzătoare lunii mai.

Am văzut ce poate Android P, foarte plictisitor, nicio noutate adevărată. Tot încearcă să imite IOS. Bine că X compact rămâne la Oreo. Și așa rata de adopție a lui Oreo e extrem de mică. Oamenii încă folosesc la greu versiunea 5, 6 și 7.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate