Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Sony Xperia XZ si X Compact - discutii generale

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
731 replies to this topic

#55
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Felicitări așteptăm o părere detaliată.Eu iau X  Compact saptamana viitoare din germania.

#56
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View PostTS030, on 13 octombrie 2016 - 17:35, said:

Am luat Xperia XZ de la Vodafone. Albastru inchis, ca d-asta au pe site.
Ce-a ajuns e albastru foarte inchis... lumea l-ar numi negru Posted Image

Acum trebuie sa-i gasesc o husa. Idei, in afara de SCTF10 de pe Amazon?
Cele mai bune sunt ,deocamdata, cele de pe Sony Romania. Din toate prezentarile facute de la lansare pe net rezulta ca ar fi un telefon care isi merita banii. Pe unele site-uri se spune ca sta prost la camera si nu se aude bine muzica. Acum esti in masura sa confirmi sau sa infirmi asta. Eu il astept la orange pentru ca imi expira abonamentul si este vremea sa fac un salt de la Z2(pe care il voi pastra). Observ ca nu are locas pentru snur si . Asta inseamna achizitia unei huse care are snur. Sper sa apara pana atunci. Despre baterie nu intreb ca este prea devreme, dar despre cum se comporta la navigare, semnal, conectivitate ai putea sa spui cate ceva.

#57
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
SCTF10 este husa originala, cea cu capac transparent (permite folosirea telefonului prin capac): https://www.sonymobi...r-touch-sctf10/
Nu pare sa ofere prea multa protectie, dar nici n-am planuri sa-mi trantesc telefonul. Nu vad sa aiba gaura pentru snur.
Din pacate nu pare sa existe un magazin oficial Sony... doar facatura de premiumbrand.

Trebuie sa mai "explorez"... setarile camerei (pare OK, o imbunatatire fata de Z3 Compact - de altfel Xperia X Performance a iesit bine pe DxOMark), ale sunetului...
Camera nici nu ma prea intereseaza, mai important e led-ul care merge (si) pe post de lanterna Posted Image
La sunet, hmm... nu-i rau, dar parca-i lipseste ceva. OK, castile folosite (ATH-AVC500) accentueaza un pic basii, si nu-s tocmai potrivite pentru un mobil... fie si numai pentru ca te-ai impiedica de cablul de 3m Posted Image

Sa-l mai folosesc.

Edited by TS030, 14 October 2016 - 19:22.


#58
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Care e faza cu locul pentru șnur? Eu nu l-am folosit și nici nu îmi imaginez exact cum este folositor.

#59
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pai care sa fie faza? Presupun ca-l foloseau putini, asa ca l-au scos. Sau poate fac o chestie precum Apple, inlocuiesc snurul wired cu snur wireless Posted Image
Dar na, daca-l folosesti ti-e util Posted Image XZ-ul se cam chinuie sa-mi alunece din mana, trebuie sa fiu foarte atent... sa vedem cu husa cum o fi.

Edited by TS030, 15 October 2016 - 15:45.


#60
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View Postadrian81, on 15 octombrie 2016 - 15:15, said:

Care e faza cu locul pentru șnur? Eu nu l-am folosit și nici nu îmi imaginez exact cum este folositor.
Acel snur poate preveni smulgerea telefonului din mana de anumiti baieti sau te ajuta sa nu cada din mana cand nu esti atent. In plus, este foarte util cand il folosesti in bazin. Pe mine chiar ma ajuta.

#61
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Am luat de câteva ore un X compact alb. Primele impresii ar fii ecranul WOW se vede superb fata de toate z-urile  care le-am avut și le mai am și se mișcă impecabil fata de z5 compact. Am făcut un update de sistem și am instalat toate aplicațiile mele și abea sa încălzit un pic. Senzorul de amprenta funcționeaza și deblochează instant.
Mai revin cu detalii,  baterie camera etc..

#62
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Z5 ul compact mergea slow? As cam vrea sa-mi cumpar unul in perioada urmatoare si n-as vrea sa simt ca fac downgrade de la z1 la 5, z1 mergand destul de bine pentru gusturile mele.

Edited by n-amname, 17 October 2016 - 22:25.


#63
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Da am avut  z3 compact,  z3 și ultimul înainte de asta z5 compact care este la soție acum. Toate comparațiile le fac cu z5 și îți pot confirma ca merge mult mai bine X compact.
Ce nu îmi place pana acum ar fii difuzoarele care se aud un pic mai rău și nu asa de tare fata de z5 compact în rest totul este super ok.  Sa vad azi bateria cum se comporta.

#64
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Z-urile aveau multe bloatware instalate, si unele nu se scot decat cu rootare.
Din cazua asta, daca nu le cureti bine, se misca sub asteptari, mai ales cand nu mai sunt noi.

Altfel X compact are performante hardware mult mai slabe fata de Z5 C si la GPU si la CPU.
Adreno 430 vs 510 pt ecran 720p e nerusinat de performant, si din setarile de dezvoltator poti sa activezi 4X MSAA..
Z3 C are GPU apropiat de X C Adreno 330 vs 510, si CPU quad core vs 6 core dar la frecventa muuuult mai mare, 4 x 2,5 Ghz vs 4 x 1,4 si 2 x 1,8 Ghz, deci hardware nu e semnificativ mai slab, ba pe alocuri e chiar mai performant.
Si Z1 C avea adreno 330 si quad la 2,2 Ghz Krait 400, deci nu era slab deloc.

Chiar ar fi interesant de stiut cum mai stau cu bloatware-ul X C-urile, si cum se comporta dupa o luna, doua, un an...
Insa pt. mine e prea mare si Z3C, deci nu as lua oricum XC....

Edited by loock, 18 October 2016 - 10:41.


#65
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Eu la z1 am fost multumit..chiar daca l am primit dupa un an de utilizare prealabila si a mai necesitat niste restarturi ca sa-si revina, ca incepea sa se miste ca naiba, a rezistat si a fost destul de ok pana zilele astea, cand incepe sa pice hardware. Interfata mi s-a parut mai curata decat la Samsung sau LG, dar poate ca e doar o impresie.

#66
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Legat de bloatware este destul de light, a venit cu Amazon și SwiftKey în rest AVG antivirus și cam atât + cele puse de Sony pe toate device-urile.
@loock, o fii z5 mai bun pe alocuri,  dar îți garantez ca se mișcă mult mai bine,  le am amândouă. La jocuri nu ma pronunț ca nu ma joc, în rest este mult superior.

#67
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015
Aveți idee cand apare XZ în magazinele Vodafone?

Am un Z3 compact și cred ca nu i-ar strica un frățior mai mare

#68
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
A apărut deja prețul este 664 EUR

#69
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015
Atunci așteptăm opinii de la primii utilizatori

#70
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Maine ar trebui sa ajunga al meu. O sa trec de la Z3C la XZ.

#71
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostTomaz2015, on 18 octombrie 2016 - 21:47, said:

Aveți idee cand apare XZ în magazinele Vodafone?
Eu il am de saptamana trecuta, cumparat online.
In magazinele fizice... am intrebat intr-un magazin Vodafone, si mi s-a spus ca-l asteapta prin noiembrie.

Ca tot s-a cerut feedback... nu stiu de ce, dar nu-mi merge prea bine tap to wake up, e ceva dubios cu ritmul/durata/nu stiu ce. La z3 compact imi mergea prea bine, se debloca si-n buzunar...

O alta problema e gasirea unui cablu USB-C (sigur, telefonul vine cu un cablu corespunzator; dar tinand cont ca nu le gasesti pe toate drumurile, e bine sa ai si de rezerva). Singurul pe care l-am gasit la un magazin/service nu facea contact bine.

Feeling-ul metalic al carcasei e superb (desi un pic alunecos). Cam atrage amprentele, insa...

Edited by TS030, 19 October 2016 - 23:47.


#72
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015
Sa ne dai mai multe detalii. Cum se mișcă. ... Foto... Baterie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate