Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

De ce un ,,Proces-Verbal'' se numeste asa?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007
Pai cand politistu da o amenda? De ce nu se numeste "amenda"? Sau avertisment ? E proces verbal..

Hai sa vedem cum s-ar traduce din germana. Au aia un stil de a inventa cuvinte noi prin alipirea unor termeni vechi.. de crapa pixu'.

View Postsfantu.dracu, on 01 septembrie 2016 - 22:22, said:

Ce zici tu aici, mie îmi sună a minută.
Sau de ce nu, memoriu?

#56
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014
Polițistul mai întîi încheie un proces verbal de constatare a unei contravenții şi aplică o sancțiune, care poate fi amendă dau nu, avertismentul tot sancțiune e.
Ai auzit tu pe cineva spunînd "polițistul mi a dat un  proces verbal" sau "politistul mi-a dat amendă/amendat", ori "polițistul mi-a facut pv"? Or în cazul al 3 lea amenda poate exista sau nu.
Deci,  despre ce vb tu?

#57
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,883
  • Înscris: 18.12.2011
Este o chestie pe care birocratii au purtat-o in timp fara sa mai stie sensul initial

#58
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
imi permiteti sa intreb si eu ceva daca tot a fost deschis acest subiect ?
stie cineva de unde provine formularea "parchetul de pe langa judecatoria / tribunalul / inalta curte de casatie si justitie" ? oare chiar nu s-a putut gasi o expresie, o formulare mai de doamne-ajuta ? de cate ori aud expresia, imi vine sa rad, imi si imaginez metri patrati de parchet de jur-imprejurul cladirii in care este respectiva institutie...
sau "inalta curte de casatie si justitie". pai ce, exista si mijlocia sau scunda curte de casatie si justitie ?
oare cine a pus numele acestor institutii si de unde s-a inspirat ?
multumesc si scuze ca m-am bagat peste "proces-verbal".

#59
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postcorinadaniela, on 02 septembrie 2016 - 15:27, said:


Parchet tot din lb franceza provine, parquet fiind cu sensul de "parc mic", sau "mica incinta" (enclosure) unde procurorii stateau separat de judecatori.
Cat despre Inalta Curte: arata pozitia in ierarhia instantelor (curte suprema, inalta curte (high court) etc).

Edited by Arianna-D, 02 September 2016 - 15:48.


#60
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postcorinadaniela, on 02 septembrie 2016 - 15:27, said:

stie cineva de unde provine formularea "parchetul de pe langa judecatoria / tribunalul / inalta curte de casatie si justitie" ? oare chiar nu s-a putut gasi o expresie, o formulare mai de doamne-ajuta ? de cate ori aud expresia, imi vine sa rad, imi si imaginez metri patrati de parchet de jur-imprejurul cladirii in care este respectiva institutie...
- La fel și mie, chiar dacă știu originea și ”justificarea”, dorința de a epata e boală veche la noi, „mult iubita şi stimata, savant de renume mondial, academician doctor inginer Elena Ceauşescu”, inventăm sau punem denumiri lungi de parcă ar fi brevete de invenții, în Iași avem bulevardul ”Ștefan cel Mare și Sfânt”. Chiar și acronimul este prea lung, PdplÎCdCșJ. Aberația de ”proces-verbal-care-este-scris” se poate înlocui foarte bine cu zapis (act), scurt și ușor de pronunțat.

Edited by silverflower, 02 September 2016 - 19:49.


#61
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Proces-verbal
Initial denumirea se folosea numai in activitatea instantelor de judecata, si aici ma refer la perioade de mult apuse (sec 17, 18). Atunci procesul era exclusiv oral (nu se scriau declaratii ca acum), iar la sfarsitul acestuia se incheia un document in care se consemna tot ce se petrecuse in decursul procesului ce se desfasurase verbal.

Parchet
In sala de judecata procurorii au pupitrul undeva jos (pe parchet), spre deosebire de judecatori care au pupitrul in cel mai inalt punct al salii de jduecata.

#62
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View PostTopp, on 01 septembrie 2016 - 17:27, said:

Auzim, citim, redactam, semnam mereu ,,Procese-Verbale''.
Iei amenda, semnezi P-V.
Faci parte din fo' comisie, ai terminat treaba, faci un P-V.
Predai , primesti ceva, semnezi sau faci P-V.
Casezi, receptionezi, faci P-V.
Nu se existra viata fara P-V. De regula cu doi de ,,i'' la ,,membri''.
-------------
De ce-i zice ,,verbal'' daca el  este  un document scris, nicidecum o chestie verbala ?
Si in ce consta procesul ala ? Vine de la act juridic sau de la procesul, fapta in sine despre care se vorbeste in continutul actului ?
Cine-o fi scos asa ceva ?
Îmi aduc aminte, deși e mult de atunci, de explicația pe care Acad. Alexandru Graur a dat-o la radio pt această chestiune.Avea o emisiune la radio care se numea „Limba Noastră”. El a spus că VERBAL în acest caz nu înseamnă ORAL ci înseamnă CU VORBE. VERBAL în acest caz e luat din latinescul VERBA, care însemna VORBĂ. Expresia a fost făcută mai întîi de francezi, de unde am luat-o noi.

Edited by neafloricadinobor, 01 December 2016 - 08:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate