Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

iPhone 7 / iPhone 7 Plus - discutii generale

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4574 replies to this topic

#4465
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Ia legatura cu vanzatorul.

#4466
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Am verificat si capacitatea maxima a bateriei este de 83%

#4467
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Dai informatii cu țârâita si nu e normal. E in garantie in sensul ca mai are o luna din 2 ani sau e in garantie in primul an?
Daca e 83 dupa cateva luni nu e normal. Daca e 83 dupa 23 de luni e altceva.
Oricum ar fi, mergi la vanzator.

#4468
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Se apropie de finalul garantiei de 2 ani, cumparat pe 20.07.2017.
Daca mai e nevoie de vreun detaliu...

Daca se impune schimbarea bateriei sau a telefonului, nu stiu ce politică se adoptă, nu stiu cat dureaza. Nu avem telefon de rezerva, trebuie luat.

Ca un detaliu: la exact un an distanta am cumparat pentru fiica-mea un 8, cutie sigilata. Bateria ei este la 91% din capacitate.
Sotia spune ca 7 se incarca foarte repede dar se si descarca la fel de repede. Cat am butonat eu 5 minute a scazut cu vreo 5%

Edited by danghetau, 07 March 2019 - 11:30.


#4469
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.12.2017

View Postdanghetau, on 07 martie 2019 - 11:07, said:

Se apropie de finalul garantiei de 2 ani, cumparat pe 20.07.2017.
Daca mai e nevoie de vreun detaliu...

Daca se impune schimbarea bateriei sau a telefonului, nu stiu ce politică se adoptă, nu stiu cat dureaza. Nu avem telefon de rezerva, trebuie luat.

Ca un detaliu: la exact un an distanta am cumparat pentru fiica-mea un 8, cutie sigilata. Bateria ei este la 91% din capacitate.
Sotia spune ca 7 se incarca foarte repede dar se si descarca la fel de repede. Cat am butonat eu 5 minute a scazut cu vreo 5%

Salut, de regula, in primul an de garantie Apple schimba telefonul integral daca exista probleme. De anul trecut au cam inceput sa inlocuiasca piesele defecte, display, baterie, chiar si placa de baza, ceva ce nu prea faceau inainte.

Deci, e posibil sa se incerce prima data reparatia telefonului si apoi inlocuirea integrala. Daca nu ma insel, Altex ofera garantie la reselleri Apple din Romania: iStyle, Cordon. Da o fuga pana la Altex, vorbeste cu ei si vezi unde te trimit. Daca te trimit la iStyle sau la Cordon, du-te la Cordon, iStyle sunt cam nesimtiti si anuleaza garantia la telefoane fara motiv.

Daca mai ai ceva nelamuriri, imi poti scrie si in privat.

#4470
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

View Postdanghetau, on 07 martie 2019 - 11:07, said:

Se apropie de finalul garantiei de 2 ani, cumparat pe 20.07.2017.
Daca mai e nevoie de vreun detaliu...

Daca se impune schimbarea bateriei sau a telefonului, nu stiu ce politică se adoptă, nu stiu cat dureaza. Nu avem telefon de rezerva, trebuie luat.

Ca un detaliu: la exact un an distanta am cumparat pentru fiica-mea un 8, cutie sigilata. Bateria ei este la 91% din capacitate.
Sotia spune ca 7 se incarca foarte repede dar se si descarca la fel de repede. Cat am butonat eu 5 minute a scazut cu vreo 5%
Cu întârziere, doar acum am văzut postarea ta. Am un 7 și un 8 în casa ambele luate de noi la un interval de 2 luni, 7-le luat în iulie 2017 iar 8-le când s-a lansat.
7 e la 87%, 8 la 89%. 8-le încărcat haotic cu ce a picat la mana dar în special cu încărcătorul de ipad de 12w și de vreo 3 luni cu asta nou de 18w. 7-le a fost încărcat în principal cu încărcătorul lui de 5w.
Nu e normal ca 7 sa se încarce mai repede ca 8, pt ca nu are fast charge.

#4471
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salut! Am și eu un sfat pentru posesorii de iPhone-uri, care au probleme cu bateria. Încercați sa puneți telefoanele la încărcat, când nivelul bateriei este intre 20% și 90%. Iar cât timp telefonul este la încărcat, încercați sa nu-l folosiți.

#4472
SyntaxHD

SyntaxHD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.08.2014
Salut.As vrea sa trec pe IOs si as dori sa cumpar un iPhone, nu vreau X-Xs max deoarece nu imi place deloc aspectul.Telefonul ar urma sa fie folosit de un utilizator normal, fara jocuri, doar Wapp, insta, web, si youtube/netflix. Pana acum am gasit niste oferte...dar nu stiu daca se mai justifica cumpararea in acest moment: un iphone7 nou 32gb, cu 2 ani garantie de pe olx la 1400 lei, si iphone 7 plus mai gasesc pe la 1500-1600. Mai e varianta de ip7+ la 2500 de pe emag, dar nu stiu ce sa spun.Voi ce recomandati? Se misca bine acum ip7 / ip7+? Am nevoie doar sa fac lucruri obisnuite, fara jocuri sau mai stiu eu ce.Multumesc

#4473
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
iOS 13 va fi suportat si de 7.
Pe youtube daca te uiti o sa gasesti o gramada de filmulete de comparatie. Doar scrii iphone 7 vs XS. Iata doar unul din multele filmulete:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0n7NpImnwOQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In ceea ce priveste sursa de unde il cumperi, asta e doar decizia ta.

#4474
SyntaxHD

SyntaxHD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.08.2014
multumesc pentru raspuns.Daca ar fi sa aleg intre iPhone 7 si 7 plus, pe care mi l-ai recomanda?

#4475
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
7 plus pentru bateria mai buna si camera mai buna.
Aici ai comparatie intre cele doua modele:
https://www.apple.co...iphone-7/specs/

#4476
SyntaxHD

SyntaxHD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.08.2014
multumesc mult pentru raspunsuri:)

#4477
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salut! Am o întrebare pentru posesorii de iPhone 7. Cu face telefonul pozele: in format standard 4:3 sau in format  wide 16:9? Mulțumesc!

#4478
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 06.07.2005
Salutare. Iphone 7 Plus scapat pe jos de prietena, nu mai functioneaza microfonul.
Poate sa imi recomande cineva un service bun in Bucuresti care sa se ocupe de problema?

#4479
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Service bun sau service ieftin?
Service bun, istyle. Ieftin, probabil orice reparator de cartier.

#4480
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
1. Se da un iPhone 7 cu iOS 12.3.1
Când e pe virbatii și se primesc notificări, oricare ar fi ele, nu vibrează. Se aprinde doar ecranul. Nu e normal, nu?

2. Mai merita terminalele astea asemenea preturi in 2019?

#4481
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
2. Depinde ce vrei de la un telefon. Daca vrei pentru iOS, da merita.

Daca nu, nu. Gasesti la pretul asta telefoane cu ecran, baterie si camera mai buna.

#4482
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdanghetau, on 06 martie 2019 - 16:18, said:

Sotia are un 7 cumparat de la Altex nou, bateria spune ca o ia pe campii, incarca de doua ori pe zi. Se schimba pe garantie, cat dureaza si ce implica asta?

Am vorbit la Altex cu o cunostinta care nu a putut sa-mi spuna procedura (schimbare a telefonului sau doar a acumulatorului) desi a sunat pe cel raspunzator cu serviceul.
Nu sunt utilizator de iOS asa ca va intreb: in cazul in care i se ofera un nou iPhone, cum trebuie procedat (înainte) pentru a nu pierde nimic din actualul continut?
Auzisem ca daca sunt amandoua apropiate se poate copia cumva continutul, poate ma insel. Probabil va trebui sa folosesc iTunes...
Cine stie, cine a experimentat situatia asta e rugat sa posteze cea mai simpla metoda.

Telefonul va fi trimis resetat in service? Daca nu, cum imi protejez intimitatea/confidentialitatea datelor?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate