Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

încurajeazã religia cunoașterea sau ignoranța?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
323 replies to this topic

#1
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Încurajeazã religia cunoașterea sau ignoranța?
A încurajat vreodatã cunoașterea sau ignoranța?

#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
religia Încurajează cunoașterea, dar cea buna

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
despre ce religie vorbim, Islam, budism, zoroastrism ?!

Subiectul este echivalent cu altul celebru: "casatoria - e buna sau e rea ?!"

#4
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 overseas, on 01 septembrie 2016 - 09:45, said:

despre ce religie vorbim, Islam, budism, zoroastrism ?!
Vorbim despre orice religie, dar inevitabil cred că se va vorbi mai mult despre creștinism și sectele creștine.

#5
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 a3e6u9, on 01 septembrie 2016 - 09:37, said:

Încurajează religia cunoașterea sau ignoranța?
A încurajat vreodată cunoașterea sau ignoranța?
Cunoașterea da, ignoranța nu.

Edited by mario_bril, 01 September 2016 - 09:55.


#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

Quote

A încurajat vreodată cunoașterea sau ignoranța?

Daca vorbim de crestinism le-a facut pe amandoua de-a lungul istoriei.

#7
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Discuția a început de la:

 mario_bril, on 31 august 2016 - 11:27, said:

Biserica s-a constituit într-un promotor al cunoașterii, în decursul istoriei sale.

 Nero-d, on 31 august 2016 - 19:08, said:

"Biserica s-a constituit într-un opresor al cunoașterii, în decursul istoriei sale."
am corectat pentru conformitate!
nici nu vreau sa pomenesc de inchizitie, de vanatoarea de vrajitoare, de giordano si galilei, de alchimisti

 mario_bril, on 31 august 2016 - 22:33, said:

Pentru neconformitate, ai vrut probabil să scrii. Nu de alta, dar uite și dumneata lista cu marii savanți creștini: https://en.wikipedia..._and_technology
Majoritatea au făcut parte chiar din cler. Știai asta? Cu inchiziția a fost cu totul altceva, inchiziția neconstituindu-se ca un răspuns împotriva științei, nici nu avea de ce, ci ca un răspuns împotriva protestantismului. Faptul că au existat câteva erori, recunoscute și asumate ulterior, nu face Biserica drept un oponent al științei.

 a3e6u9, on 01 septembrie 2016 - 06:20, said:

Biserica a ars toate cărțile pe care a pus mâna. Noroc de musulmani, care au păstrat câte cărți și manuscrise au putut. Mulți savanți au fost într-adevăr clerici, dar ai uitat să menționezi că clericii erau cam singurii care știau să citească în evul mediu. Cine vroia să devină savant, trebuia să devină cleric întâi.

 mario_bril, on 01 septembrie 2016 - 08:33, said:

Ce cărți a ars Biserica, concret?
Așa, deci? Să vedem dacă luăm unul la întâmplare, primul care-mi vine în minte, dacă a fost cleric sau nu: Isaac Newton. Ce zici, a trebuit să devină cleric prima dată, ca apoi să ajungă savant?

Edited by a3e6u9, 01 September 2016 - 10:02.


#8
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Bursul, on 01 septembrie 2016 - 09:55, said:

Daca vorbim de crestinism le-a facut pe amandoua de-a lungul istoriei.
Când mai concret, a încurajat Biserica ignoranța?

#9
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

 a3e6u9, on 01 septembrie 2016 - 09:37, said:

Încurajează religia cunoașterea sau ignoranța?
A încurajat vreodată cunoașterea sau ignoranța?

Funcţia cognitivă:Religia este o formă de explicare a lumii, în condiţiile lipsei unei cunoaşteri ştiinţifice.Posted Image  Ca modalitate de cunoaştere, specific religiei este forma preteoretică, mitologică. Ea are o marcată orientare antropomorfică, proiectând caracteristicile existenţei umane (prima existenţă la care cunoaşterea umană a avut acces), pentru explicarea tuturor celorlalte domenii ale existenţei. (https://ro.wikipedia.org/wiki/Religie)

In conditiile in care accepti raspunsul dat de religie la intrebarile care te framanta nu poti sa te dezvolti personal sau sa iti alimentezi setea de cunoastere decat cu raspunsuri "inchise". O personalitate autoactualizata, matura si autorealizata poate incerca sa afle si alte raspunsuri -  sa incerce sa isi explice realitatea si sa o inteleaga singur folosind mai multe surse.
In mod normal e bine "sa nu confundam intelesurile cu finalurile" (genial Maslow), deci un raspuns sa ne ridice alte intrebari care ne vor tine intotdeauna in fuga pentru cunoastere.

*Paradoxurile sunt un exemplu bun, unele paradoxuri logice au fost demonstrate a fi argumente false, dar acestea sunt folosite pentru a dezvolta gândirea critică - (Gândirea critică constă din procesul mental de analiză sau evaluare a informației, mai ales afirmații sau propoziții pretinse de unii oameni a fi adevărate. Ea duce la un proces de reflecție asupra înțelesului acestor afirmații, examinând dovezile și raționamentul oferit și judecând faptele.). Tot la fel si scrierile religioase pot fi discutate, folosite, intelese, transformate si interpretate de fiecare si posibil sa duca la idei noi si intelesuri ale altor probleme din realitate ...

"Religia este o formă de explicare a lumii, în condiţiile lipsei unei cunoaşteri ştiinţifice" ... Posted Image ... asa a vrut Cel de Sus

Edited by superm, 01 September 2016 - 10:08.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Defineste cunoasterea, ignoranta etc.
Defineste Biserica, crestinismul, sectele etc

#11
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 superm, on 01 septembrie 2016 - 10:04, said:

Funcţia cognitivă:Religia este o formă de explicare a lumii, în condiţiile lipsei unei cunoaşteri ştiinţifice.Posted Image  Ca modalitate de cunoaştere, specific religiei este forma preteoretică, mitologică. Ea are o marcată orientare antropomorfică, proiectând caracteristicile existenţei umane (prima existenţă la care cunoaşterea umană a avut acces), pentru explicarea tuturor celorlalte domenii ale existenţei. (https://ro.wikipedia.org/wiki/Religie)

In conditiile in care accepti raspunsul dat de religie la intrebarile care te framanta nu poti sa te dezvolti personal sau sa iti alimentezi setea de cunoastere decat cu raspunsuri "inchise". O personalitate autoactualizata, matura si autorealizata poate incerca sa afle si alte raspunsuri -  sa incerce sa isi explice realitatea si sa o inteleaga singur folosind mai multe surse.
In mod normal e bine "sa nu confundam intelesurile cu finalurile" (genial Maslow), deci un raspuns sa ne ridice alte intrebari care ne vor tine intotdeauna in fuga pentru cunoastere.

*Paradoxurile sunt un exemplu bun, unele paradoxuri logice au fost demonstrate a fi argumente false, dar acestea sunt folosite pentru a dezvolta gândirea critică - (Gândirea critică constă din procesul mental de analiză sau evaluare a informației, mai ales afirmații sau propoziții pretinse de unii oameni a fi adevărate. Ea duce la un proces de reflecție asupra înțelesului acestor afirmații, examinând dovezile și raționamentul oferit și judecând faptele.). Tot la fel si scrierile religioase pot fi discutate, folosite, intelese, transformate si interpretate de fiecare si posibil sa duca la idei noi si intelesuri ale altor probleme din realitate ...

"Religia este o formă de explicare a lumii, în condiţiile lipsei unei cunoaşteri ştiinţifice" ... Posted Image ... asa a vrut Cel de Sus
O explicație absolut ignară, având în vedere scopul declarat al creștinismului, cel eshatologic.

#12
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 overseas, on 01 septembrie 2016 - 10:05, said:

Defineste cunoasterea, ignoranta etc.
Defineste Biserica, crestinismul, sectele etc
https://dexonline.ro/

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

 a3e6u9, on 01 septembrie 2016 - 10:18, said:


Perfect, si eu te trimit la Canoane + bibliografia bisericeasca si am terminat discutia.

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Dogmele sug cunoașterea precum niște găuri negre.

Deci religiile stimulează prostia.

#15
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

 mario_bril, on 01 septembrie 2016 - 10:13, said:

O explicație absolut ignară, având în vedere scopul declarat al creștinismului, cel eshatologic.

...si Coreea de Nord declara ca are grija de poporul ei si este prin definitie o iubitoare de oameni si pace. Si juramintele militare, ale medicilor si politicienilor cu mana pe Biblie sunt declaratii ...

Eu vorbeam la subiect "Încurajează religia cunoașterea ?" si cred ca in timp a incurajat cunoasterea dar DOAR in directia dorita, un fel de "influentare" (manipulare e cam dur dar nu e departe).
In acest sens am dat raspuns, o parere, pe scurt "Religia este o formă de explicare a lumii, în condiţiile lipsei unei cunoaşteri ştiinţifice" .

Ca de obicei am primit un fel de raspuns "inchis", fara parere referitoare la subiect, fara a contrazice cu argumente parerea mea si doar cu ceva cuvinte "pompoase" care sa spuna ca prin definitie crestinismul este bun si are toate raspunsurile  referitoare la destinele omenirii ... Daca ne-am putea intoarce in urma cu 1500 de ani cu un telefon mobil sau tableta si am juca FIFA sau Candy, pokemoni nu gasim sigur, ce explicatii ar cauta cei care ne-ar vedea ? Religioase sau stiintifice? Acum daca merge unul bezmetic prin parc cautand pokemoni sau vorbind de nebun cu handsfree nu se zgaieste prea multa lume la el ca au o explicatie stiintifica sau religioasa ?

Edited by superm, 01 September 2016 - 10:31.


#16
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 mario_bril, on 01 septembrie 2016 - 08:33, said:

Ce cărți a ars Biserica, concret?
E greu de zis ce cărți a ars biserica, fiindcă sunt arse, d'oh. Nu e ca și cum au ținut o listă cu titlurile cărților arse.
Mare parte din literatura și filosofia clasică a supraviețuit datorită musulmanilor.

 mario_bril, on 01 septembrie 2016 - 08:33, said:

Să vedem dacă luăm unul la întâmplare, primul care-mi vine în minte, dacă a fost cleric sau nu: Isaac Newton. Ce zici, a trebuit să devină cleric prima dată, ca apoi să ajungă savant?
Pe vremea lui Newton Anglia era protestantă. Biserica protestantă a binevoit să construiască niște universități cam religioase, de asta Newton și-a petrecut o parte din viață scriind tot felul de chestii religioase. Majoritatea universităților medievale se ocupau de arte, teologie, drept și medicină. Cei de la medicină probabil învățau cum să exorcizeze demonii care cauzează boli. :)

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 mario_bril, on 01 septembrie 2016 - 10:02, said:

Când mai concret, a încurajat Biserica ignoranța?
Daca-mi aduc bine aminte, a fost o perioada cand slujbele se tineau in limba latina, desi nici un enorias nu stia latina.
Asta e o forma de ignoranta.
Adica cu cat stii mai putin, cu atat mai bine.Posted Image

#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 superm, on 01 septembrie 2016 - 10:29, said:

...si Coreea de Nord declara ca are grija de poporul ei si este prin definitie o iubitoare de oameni si pace. Si juramintele militare, ale medicilor si politicienilor cu mana pe Biblie sunt declaratii ...

Eu vorbeam la subiect "Încurajează religia cunoașterea ?" si cred ca in timp a incurajat cunoasterea dar DOAR in directia dorita, un fel de "influentare" (manipulare e cam dur dar nu e departe).
In acest sens am dat raspuns, o parere, pe scurt "Religia este o formă de explicare a lumii, în condiţiile lipsei unei cunoaşteri ştiinţifice" .

Ca de obicei am primit un fel de raspuns "inchis", fara parere referitoare la subiect, fara a contrazice cu argumente parerea mea si doar cu ceva cuvinte "pompoase" care sa spuna ca prin definitie crestinismul este bun si are toate raspunsurile  referitoare la destinele omenirii ... Daca ne-am putea intoarce in urma cu 1500 de ani cu un telefon mobil sau tableta si am juca FIFA sau Candy, pokemoni nu gasim sigur, ce explicatii ar cauta cei care ne-ar vedea ? Religioase sau stiintifice? Acum daca merge unul bezmetic prin parc cautand pokemoni sau vorbind de nebun cu handsfree nu se zgaieste prea multa lume la el ca au o explicatie stiintifica sau religioasa ?
Repet, pentru dumneata și ceilalți atei încăpățânați, că scopul religiei nu este același ca al științei, ci este unul complet diferit. De cunoașterea realității, se ocupă știința. Religia nu are absolut deloc de a face cu acesta, ci cu totul altul: cel eshatologic. Acest scop a fost încă de la început, fiind unul declarat de către Hristos.

Creștinismul este religia acelora care mărturisesc credința în Iisus Hristos și purtător al unui mesaj universal de mântuire propovăduită de apostoli.

Iată și mesajul hristic:

5. Iată, v-am spus de mai înainte.
26. Deci, de vă vor zice vouă: Iată este în pustie, să nu ieşiţi; iată este în cămări, să nu credeţi.
27. Căci precum fulgerul iese de la răsărit şi se arată până la apus, aşa va fi şi venirea Fiului Omului.
28. Căci unde va fi stârvul, acolo se vor aduna vulturii.
29. Iar îndată după strâmtorarea acelor zile, soarele se va întuneca şi luna nu va mai da lumina ei, iar stelele vor cădea din cer şi puterile cerurilor se vor zgudui.
30. Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă.
31. Şi va trimite pe îngerii Săi, cu sunet mare de trâmbiţă, şi vor aduna pe cei aleşi ai Lui din cele patru vânturi, de la marginile cerurilor până la celelalte margini.
32. Învăţaţi de la smochin pilda: Când mlădiţa lui se face fragedă şi odrăsleşte frunze, cunoaşteţi că vara e aproape.
33. Asemenea şi voi, când veţi vedea toate acestea, să ştiţi că este aproape, la uşi.
34. Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta, până ce nu vor fi toate acestea.
35. Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
36. Iar de ziua şi de ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.
37. Şi precum a fost în zilele lui Noe, aşa va fi venirea Fiului Omului.
38. Căci precum în zilele acelea dinainte de potop, oamenii mâncau şi beau, se însurau şi se măritau, până în ziua când a intrat Noe în corabie,
39. Şi n-au ştiut până ce a venit potopul şi i-a luat pe toţi, la fel va fi şi venirea Fiului Omului.
40. Atunci, din doi care vor fi în ţarină, unul se va lua şi altul se va lăsa.
41. Din două care vor măcina la moară, una se va lua şi alta se va lăsa.
42. Privegheaţi deci, că nu ştiţi în care zi vine Domnul vostru.
43. Aceea cunoaşteţi, că de-ar şti stăpânul casei la ce strajă din noapte vine furul, ar priveghea şi n-ar lăsa să i se spargă casa.
44. De aceea şi voi fiţi gata, că în ceasul în care nu gândiţi Fiul Omului va veni.
45. Cine, oare, este sluga credincioasă şi înţeleaptă pe care a pus-o stăpânul peste slugile sale, ca să le dea hrană la timp?
46. Fericită este sluga aceea, pe care venind stăpânul său, o va afla făcând aşa.
47. Adevărat zic vouă că peste toate avuţiile sale o va pune.
48. Iar dacă acea slugă, rea fiind, va zice în inima sa: Stăpânul meu întârzie,
49. Şi va începe să bată pe cei ce slujesc împreună cu el, să mănânce şi să bea cu beţivii,
50. Veni-va stăpânul slugii aceleia în ziua când nu se aşteaptă şi în ceasul pe care nu-l cunoaşte,
51. Şi o va tăia din dregătorie şi partea ei o va pune cu făţarnicii. Acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.


 a3e6u9, on 01 septembrie 2016 - 10:30, said:

E greu de zis ce cărți a ars biserica, fiindcă sunt arse, d'oh. Nu e ca și cum au ținut o listă cu titlurile cărților arse.
Mare parte din literatura și filosofia clasică a supraviețuit datorită musulmanilor.
Deci nu știi nici dumneata ce, când și unde. Mai ales, în ce împrejurări. Dar ai reținut ce te interesa pe dumneata: că a ars niște cărți. Pe care le-au salvat musulmanii, cei care nu au ars nicio carte, până în zilele noastre.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate