Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Cont bancar pentru PFA, obligatoriu?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
Salut,

Este obligatoriu ca la veniturile incasate pe PFA sa fie folosit un cont bancar pentru persoana juridica
sau poate fi folosit contul personal?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu exista obligativitate din partea ANAF, persoana fizica oricum raspunde pt. taxele neachitate. Problema e la client, daca primeste o factura trebuie sa o plateasca unui CUI si nu unui CNP ori banca nu face tranzactia dintr-unul in altul. Exceptii am mai auzit, in sensul ca firma a virat banii direct pe CNP. Da' are firma o problema de legalitate. Insa daca acea firma iti da banii, tu n-ai nici o problema.

Edited by neagu_laurentiu, 31 August 2016 - 22:06.


#3
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
mai e si chestiunea ca pentru contabilitate ar trebui sa tii lucrurile "curate". Adica e greu sa te descurci intr-un extras de cont in care apar plati catre furnizori, dar si chestiuni personale, gen plata cu cardul a cumparaturilor. O sa stea contabilul sa te intrebe despre fiecare plata ce reprezinta, daca e pe PFA sau nu, iar la un eventual control o sa-si prinda urechile si mai tare, ceea ce ar putea genera o stare de iritare care s-ar putea traduce intr-o amenda...Parerea mea!

#4
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
Toata lumea zice ca ar trebui sa-ti faci cont separat ca PFA, dar nu am vazut nicio norma care sa indice acest lucru (fara sa am pretentia ca le stiu pe toate).
Cel mai bine, iti sugerez sa-ti deschizi un al doilea cont pe persoana fizica si sa plimbi incasarile si cheltuielile de PFA prin acel cont si restul lucrurilor personale prin contul initial.

#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Mda. Eu ca SRL as avea o problema sa-i platesc lui Gigel in contul personal, cand el imi da o factura pe PFA. Asta din punct de vedere al contabilitatii. Dar sincer, n-as ajunge pana acolo, pentru ca n-as colabora cu unul care nu poate sustine nici macar costurile de administrare pentru un cont PJ (care, de altfel, sunt 0 in anumite conditii).

Edited by Michidoo, 13 October 2016 - 16:33.


#6
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
tu ca SRL nici macar nu ai sti cui apartine contul.  Hai sa vorbim vorbe...

#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
e adevarat ca nu stiu cui apartine contul. Dar daca pe OP-ul meu, la beneficiar, o sa apara numele Gigel PFA si contul care e al lui Gigel persoana fizica (eu nu stiu asta, deci completez de buna-credinta OP-ul), nu se sesizeaza banca? La ei in baza de date contul apare ca facut pe numele Gigel, n-ar trebui sa verifice treaba asta?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Ba verifica si fac refuz de plata (cel putin la care am intalnit eu). Iar cand completezi OP-ul scrii, pe langa denumirea beneficiarului, si codul de identificare fiscala ori acesta nu poate fi CNP (in cazul de fata) pentru ca ai primit o factura, ANAF-ul vrea sa trimiti banii tot CUI-ului sa se stinga povestea iar daca banca face tranzitia CUI-CNP de la sine putere, nu cred ca-i va fi prea bine!

Edited by neagu_laurentiu, 14 October 2016 - 18:32.


#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
verificari pe naiba. Doar in caz de reclamatie se verifica free-textul. La momentul la care PFA-ul are exact aceeasi denumire ca si persoana fizica, nu se sesizeaza nimeni. Vorbesc din experienta, nu din presupuneri.

#10
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
pai nu e exact aceeasi denumire. E o diferenta mare intre Gigel Popescu si Gigel Popescu PFA.

Dar posibil sa ai dreptate si la banca sa li se rupa in paispe. Personal, nu mi-am permis sa-mi mint clientii si sa-i pun sa plateasca intr-un cont personal pe care l-am dat drept PJ. Dar in fine, asta tine de etica in afaceri, chestie la care nu adera chiar toata lumea.

#11
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
ANAF-ul e figura mare, atribuie CUI PFA-urilor, dar nu foloseste CUI-ul pentru chitantele emise pentru contributii sociale si impozit, ci CNP-ul. Asta imi arata mie ca nu considera PFA-urile persoane juridice, altfel ar folosi mereu CUI-ul.

 Michidoo, on 14 octombrie 2016 - 18:17, said:

e adevarat ca nu stiu cui apartine contul. Dar daca pe OP-ul meu, la beneficiar, o sa apara numele Gigel PFA si contul care e al lui Gigel persoana fizica (eu nu stiu asta, deci completez de buna-credinta OP-ul), nu se sesizeaza banca? La ei in baza de date contul apare ca facut pe numele Gigel, n-ar trebui sa verifice treaba asta?

Nu. Sigur nu.

Edited by Steetch, 15 October 2016 - 17:57.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 Steetch, on 15 octombrie 2016 - 17:56, said:

Asta imi arata mie ca nu considera PFA-urile persoane juridice
PFA nu-i persoana juridica, o spune clar legea de infiintare a acestora. Banca, din dorinta de a lua alt comision, o incadreaza la PJ dar numai in socotelile ei.

 Steetch, on 15 octombrie 2016 - 17:56, said:

dar nu foloseste CUI-ul pentru chitantele emise pentru contributii sociale si impozit, ci CNP-ul
Pentru ca PFA raspunde cu patrimoniul persoanei private, CNP-ul e sfant si pana la moarte.

Edited by neagu_laurentiu, 15 October 2016 - 18:41.


#13
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 neagu_laurentiu, on 15 octombrie 2016 - 18:40, said:

Pentru ca PFA raspunde cu patrimoniul persoanei private, CNP-ul e sfant si pana la moarte.

Da, faci legatura intre CUI si CNP, insa evidenta numai pe CNP duce la probleme de gestionare. De exemplu domiciliul intr-un judet si sediul profesional in altul. Iarasi, vorbesc din experienta.... mnezaii mamii lor de incompetenti.

Edited by LukRo, 15 October 2016 - 19:16.


#14
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

 Michidoo, on 13 octombrie 2016 - 16:32, said:

n-as colabora cu unul care nu poate sustine nici macar costurile de administrare pentru un cont PJ
Ne pierdem timpul dc luam decizia dpdv comisioane banca.
Eu ma gandeam ca e complicat din punct de vedere administrativ sa gestionezi inca un cont la o banca, alt internet banking, alt mobile banking, etc.

#15
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Ba deloc Posted Image Am la ING 3 conturi - personal, PFA, SRL. Pentru toate intru in acelasi Homebank, ma loghez cu acelasi totem si navighez printre conturi cu usurinta. Ca si costuri de administrare, cele mai mari sunt la SRL, dar pot sa scada la 0 in conditiile in care e activitate pe cont (cum ar si trebui sa fie la un SRL profitabil). Nici la PFA nu m-au cocosat taxele.

Cu functionarii de la banca n-am avut treaba decat atunci cand am creat conturile si ocazional, cand mi-au expirat cardurile. Toate tranzactiile le fac din Homebank, banii ii scot si ii pun la bancomat.

Edited by Michidoo, 17 October 2016 - 18:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate