Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Sfat cumpărare mtb

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Mi s-a pus pata si am cumpărat Zaskar sport,mărimea L.Am citit un review pe mbr.co.uk la Zaskar Elite si recomanda o mărime mai mare.Am primit un cupon de 10£ de la Wiggle ca m-am abonat la newsletter,așa ca M-a costat 635 cu tot cu transport.Multumiri tuturor care ați postat,in special lui @cristianc28.


#20
cristianc28

cristianc28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.01.2011
Marimea mai mica e indicata cand te dai mult pe la concursuri sau pe poteci de munte. Ai o manevrabilitate mai buna a biclei( a ghidonului) cand o simti un pic adunata sub tine. Iei virajele mult mai bine din scurt. Cand e marimea mai mare si esti la munte ai senzatia ca esti inalt si ca vii in cap pe coborari. Nu poate sa decida nimenit pt tine marimea cadrului. Cand esti teoretic intre marimi,ca tine,stai o ora si gandeste-te unde vei pedala mai mult:la munte,poteci,urcari si coborari sau un forestier,un asfalt si o tura da 100 de km. Adica crezi ca vei da de gustul muntelui(M) sau iti vei Pune slickuri si vei face cicloturism( L, desi sa faci treaba asta cu un Zaskar e cam aiurea,sa nu zic astfel).

Sa o calaresti cu spor,daca vii prin Bucale been sa o vedem.

#21
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Mulțumesc

#22
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
A venit vineri bicicleta mea. A venit într-un colet imens la posta. Din păcate am făcut doar o tura de 3 km de proba. Sunt mulțumit de ea, foarte ușoară și cu cu finisaje deosebite. Pentru doua săptămâni voi fi plecat, când ma întorc o sa o pun serios la treaba. Dacă va permite vremea.

Attached Files



#23
cristianc28

cristianc28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.01.2011
Frumoasa, poate o cantaresti cand revii si ne spui greutatea ei. Sa ne spui si cum lucreaza Raidonul, sunt tare curios.
Verifica lungimea tijei de sa, sa intre cel putin 10-12 cm in cadru. Daca e prea scurta, la franare, din cauza inertiei si greutatii tale, se poate fisura/rupe cadrul sub colierul de prindere a tijei.

#24
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
O sa o cântăresc când ma întorc acasă.E destul de ușoară,dar nu pot aproxima greutatea.Roata din fata este ca un fulg de ușoară.A venit montata,având doar roata din fata,seaua si ghidonul demontat.Din câte am înțeles eu,au montat-o specialiștii lor dupa datele mele,înălțimea mea si cea dintre picioare,si frâna fata pe dreapta(standard la ei e pe stânga,deh englezi),dupa care au demontat cele spuse mai sus si au împachetat-o.Tija șeii are un semn de minim,care trebuie sa fie in interiorul tevii de la cadru,ceea ce la mine este.Am montat ceva greșit la roata din fata,avea o mică bătaie,așa ca luni am fost cu ea la un magazin ,unde meseriașul de acolo a montat-o.A zis ca a reglat puțin frâna.El a zis ca furca i se pare puțin cam tare,si ar fi bine sa mai scoată putina presiune din cartuș.Deocamdata i-am zis sa o lase așa,sa vad cum merge si sa ma documentez puțin.Am învățat ce e reglajul de rebound,eu ca un noob,am crezut ca e un capacel si l-am strâns.Ca idee,la scurta proba pe asfalt,am realizat ca este o bicicleta făcută pentru pădure si munte"este destul de înceată pe asfalt,in schimb foarte optimizată pentru urcare.Are niște cauciucuri foarte groase,probabil asta si faptul ca are doar doua foi o face ceva mai înceată pe asfalt.Probabil GT Avalanche Elite era ceva mai buna pentru turele de asfalt,dar sunt foarte mulțumit de ea.O mică problema ar fi mărimea,am luat L si imi rămân între picioare si cadru doar vreo 5 cm,dar este in regula si asta,mi se pare foarte comoda poziția pe ea.Am reducer 5% la următoarea comanda,daca mai cheltuiam un cent,as fi avut 12%.A costat 599,99 euro ,dupa reducerea de 12 euro pentru abonare la newsletter.

#25
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Am cântărit bicicleta,are 13,2 kg.Despre funcționare nu pot sa spun nimic,nu am avut timp de ea,din păcate.Sper azi sau mâine sa fac o tura,deși se anunța ploaie.Singurul lucru care nu prea imi place sunt pedalele,sunt niște ieftinaturi de tabla de la Wiggle.Bicicleta vine fără pedale,am căzut ca sunt magazine care le vând fără.Deocamdata le folosesc pe astea,la primăvara poate le schimb.

#26
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Pedale mai serioase... sunt si pe albastru

#27
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Multumesc pentru sugestie,dar as vrea unele negre.Bratul pedalei este negru.Oricum deocamdată rămân cu astea.

#28
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Albul se potriveste cu negru :)
https://www.amazon.d...0?ie=UTF8&psc=1

Nu stiu cat de rezistente sunt pentru coborari agresive. Le folosesc la touring pana acum am facut vre-o 3000 de km pe ele, inclusiv si cateva ploi si n-au scos nici un scartait desi au un port de injectat lubrifiant in ele. Si sunt cele mai usoare pedale pe care le-am avut

#29
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
Pedalele alea sunt fix ca astea
http://en.wellgopeda...etail_4_441.htm
Probabil ca Wellgo face pedale si pentru XLC sau viceversa, habar n-am.
Sunt foarte bune intr-adevar, eu le am in varianta neagra, de aluminiu, pentru ca nu am gasit din magneziu decat albe si am considerat ca ar arata ca dracu. La orificiul de ungere nu am umblat pana acum pentru ca nu a fost nevoie.
Exista pedale flat Wellgo si mai usoare, de pana in 200g, numai ca nu prea se gasesc pe la noi.
http://en.wellgopeda...etail_0_265.htm
https://fotos.mtb-news.de/p/1488774

#30
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
scuza-ma dar nu m-as da pe nici una din acele pedale, cele cu pini au aderenta mult mai ok din ce am incercat.

#31
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Sunt chinezarii care probabil ies din fabrica no-name si apoi sunt cumparate de wellgo, xlc si cred ca si altii care-si lipsesc stickere cu numele lor. Pe astea le-as incadra la categoria medie, nu slabe. Totusi m-au tinut cateva mii de km si sper sa o faca in continuare. Pentru chestii mai violente as alege ceva de marca bazat pe review-uri. Au si astea niste pini in lateral dar i-am dat jos ca-mi intrau in talpa pantofului. Oricum, am auzit ca o lovitura in tibie cu o pedala cu pini e o durere speciala

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate