Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Recomandari stilouri

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
bogdan601

bogdan601

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.06.2016
Buna ziua ! As dori cateva sugestii privind stilouri cu penita relativ subtire ( F /EF). Il folosesc zilnic, deci imi trebuie ceva practic, care sa ma avantajeze la scrierea dupa dictare (liceu) . Pot spune ca am scrisul caligrafic, deci nu as vrea sa il stric utilizand o penita groasa . Pana acum am avut multe incercari esuate de a-mi gasi stiloul potrivit si tocmai de aceea am nevoie de opinia voastra.
Din ce m-am documentat pana acum, una dintre variante ar parea Stiloul caligrafic F Rotring Artpen, despre care am auzit pro si contra. Voi ce parere aveti?

Attached Files


Edited by bogdan601, 31 August 2016 - 14:53.


#2
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 22.08.2012
Incepe si cu bugetul, nu doar cu nevoia. :)

#3
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Eu folosesc un Parker Premium Ebony negru la serviciu de care sunt foarte incantat. Nu stiu, in schimb, cat de mult te-ar ajuta pe tine un asemenea stilou, dat fiind faptul ca doresti o varianta de stilou caligrafic...

#4
bogdan601

bogdan601

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.06.2016
:)) As dori sa ma incadrez pana in 100 de lei. Vreau ceva de calitate, nu poleit cu platina...

Multumesc! Voi lua in calcul si aceasta varianta!

#5
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Ceva din colectia celor de la Poenari.
Edit: acum am vazut bugetul, cauta ceva la librarie atunci..
Pentru un instrument de scris folosit la liceu, dupa parerea mea, nu merita o investitie mai mare de 1 leu.

Edited by Spk96, 31 August 2016 - 15:28.


#6
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 22.08.2012
Ceva de calitate pana in 100 de lei e destul de greu de gasit. Incearca Pelikan, au cel mai bun raport pret/calitate din ce gasesti la noi.

Un alt motiv: e si o firma care tine la clienti.
Exemplu: acum o luna am vrut sa cumpar de la ei un capac, in locul unuia distrus. Fiindca nu se mai fabrica modelul, mi-au trimis un stilou nou la pret de fabrica (cam 50% din pretul pietei) si inca unul...bonus. Direct din Germania, dar prin intermediul firmei din Romania. Evident, nu asta fusese intentia mea, dar am ramas uimit de promptitudine si de solutia aleasa. Este adevarat, nu erau modele scumpe (se incadrau in bugetul tau), dar era o amintire de familie. Deci...

 Spk96, on 31 august 2016 - 15:26, said:

Ceva din colectia celor de la Poenari.
Edit: acum am vazut bugetul, cauta ceva la librarie atunci..
Pentru un instrument de scris folosit la liceu, dupa parerea mea, nu merita o investitie mai mare de 1 leu.

Nu cred ca se incadreaza la pret. Plus ca ei stau bine la carcase, mai putin la mecanisme.

#7
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Dacă vrei să faci caligrafie pentru desenare de  logouri sau pentru artă tipografică sau în general pentru artă, nu este suficient un singur stilou ci un set întreg cu penițe mai subțiri și penițe mai groase, instalații pe care să montezi simultan mai multe penițe, cerneluri de culori diverse.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Aq9uF6-Q4gU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Koal, 31 August 2016 - 15:34.


#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Parker sau Pelikan !

#9
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 22.08.2012
Omul vrea sa scrie subtire, pentru scoala, nu pentru caligrafie.
Aia e meserie, nu se face cu stilou de 100...
Apropos...mai stie cineva ce e era stiloul de 100? :)

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In liceu cu stilou ?

Prin clasele 1-4 scriam cu stiloul. Pe urma pix si atat. Cand ai mult de scris, stiloul e o frana.
Nu se face caligrafie in liceu sa ai nevoei de stilou.

Cand oi termina liceu si facultate si veu fi vreun director de companie atunci poti sa te gandesti sa-ti iei un Mont Blanc, doar ptr semnaturi.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sotia mea are unu de la Poenari, scrie super dar la tine e problema bugetul...

#12
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 22.08.2012

 eiffel, on 31 august 2016 - 15:37, said:

In liceu cu stilou ?

Prin clasele 1-4 scriam cu stiloul. Pe urma pix si atat. Cand ai mult de scris, stiloul e o frana.
Nu se face caligrafie in liceu sa ai nevoei de stilou.

Cand oi termina liceu si facultate si veu fi vreun director de companie atunci poti sa te gandesti sa-ti iei un Mont Blanc, doar ptr semnaturi.

Scrisul cu stiloul e o placere, o pasiune, Si eu o fac- zilnic. :)  Evident, cand trebuie sa scriu repede, folosesc un pix. Si imi place sa scriu si cu creionul.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Poti încerca ceva de genul ăsta. Nu cunosc magazinul - legătura am pus-o ca să vezi cum arată obiectul și cam ce preț are. Am folosit așa ceva, îl mai am încă, functionează bine.
Pe de altă parte - dacă dictarea e rapidă, un stilou cu penița la vedere te  încetinește. Ți-ar trebui unul cu penița ascunsă.

#14
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Eu am Rotring Artpen, sincer e cel mai misto stilou pe care l'am avut vre'odata, cu care am scris. Am avut multe stilouri parker (3), arata frumos doar. Eu am penita EF. Poti scrie si invers cu penita, nu zgarie.
Ce ai auzit contra de el?

Edited by mofone, 31 August 2016 - 15:52.


#15
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Uluitor. Poenari sus si jos.

Pentru zi de zi, Lamy Safari scrie pe tine,
Sincer, te vezi carand un Artpen dupa tine zi de zi, purtandu-i de grija, bibilindu-l ?

L.E. : De preferat ar fi unul cu penita EF, insa nu reusesc sa gasesc online.

Edited by vladdy99, 31 August 2016 - 16:05.


#16
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Parker  14 gr
Artpen  11 gr[ https://i.imgur.com/OS5cS5b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mofone, 31 August 2016 - 16:46.


#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Am luat eu un BIC la 10 lei pt copii si scrie incredibil de bine.

Stiloul a atins probabil punctul maxim de dezvoltare.

Poti incerca si un roller.

#18
IMEI

IMEI

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 119
  • Înscris: 06.06.2016
LAMY cu penita extrafina. Doar ca nu te poti incadra in buget. este usor catre 400. Eu folosesc penita M (medie). Sunt si penitele "groase", Este metalic si e pentru "trafic greu" Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate