Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Casa tip Brandusa loc.Cumpana jud. Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Felicitari...esti un om care stie cat ii este plapuma. DAR, in viziunea mea, banii sunt putini. Fiind obligat sa construiesti prin firma, acei 30k, sunt de fapt 24k euro + TVA, scazi utilitatile, sa zicem 3500E, scazi gardul, sa zicem 1700E, numai centrala este minim 600E, plus restul de amenajari interioare si mobilier, practic nu mai ramane cine stie ce pentru casa in sine. Pretul de 290 E/mp mi se pare foarte mic, fara a face rabat imens de la calitate. Pentru a mai scadea din costuri, poti face o casa dreptunghiulara, as mai mari putin dormitoarele sau macar pe cel de 10mp, iar acoperisul te-ar ajuta daca ar fi in doua ape, poti castiga un spatiu de depozitare, ca de mansardare nu cred ca va fi vorba. Acea zidarie portanta inseamna a construi fara stalpi fier-beton?

#20
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
acoperis in doua ape nu prea merge la vanturile din dobrogea.
zidarie portanta inseamna ca zidaria are rol de structura de rezistenta.

#21
deniel19

deniel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2011

 Karogs, on 01 septembrie 2016 - 00:00, said:

Felicitari...esti un om care stie cat ii este plapuma. DAR, in viziunea mea, banii sunt putini. Fiind obligat sa construiesti prin firma, acei 30k, sunt de fapt 24k euro + TVA, scazi utilitatile, sa zicem 3500E, scazi gardul, sa zicem 1700E, numai centrala este minim 600E, plus restul de amenajari interioare si mobilier, practic nu mai ramane cine stie ce pentru casa in sine. Pretul de 290 E/mp mi se pare foarte mic, fara a face rabat imens de la calitate. Pentru a mai scadea din costuri, poti face o casa dreptunghiulara, as mai mari putin dormitoarele sau macar pe cel de 10mp, iar acoperisul te-ar ajuta daca ar fi in doua ape, poti castiga un spatiu de depozitare, ca de mansardare nu cred ca va fi vorba. Acea zidarie portanta inseamna a construi fara stalpi fier-beton?
Banii sunt doar pentru constructia casei. Gardul o sa fie separat la fel si utilitatile. Adica cu banii in mana/cash. NU stiu ce'i cu zidaria portanta ca nu scrie nicaieri de zidarie.

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
portanta => adica nu-ti face structura de rezistenta din stalpi, zidul de caramida e suficient (dar se foloseste caramida portanta)
pacat ca nu poti face in regie proprie, casa e relativ simpla si puteai controla mai bine costurile
faceai intai la rosu cu niste costuri minime - finisajele costa dublu fata de casa la rosu

#23
deniel19

deniel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2011

 overseas, on 01 septembrie 2016 - 09:51, said:

portanta => adica nu-ti face structura de rezistenta din stalpi, zidul de caramida e suficient (dar se foloseste caramida portanta)
pacat ca nu poti face in regie proprie, casa e relativ simpla si puteai controla mai bine costurile
faceai intai la rosu cu niste costuri minime - finisajele costa dublu fata de casa la rosu
Din pacate banca nu este de acord cu ,,regie proprie''. Asta este. Acum sunt constrans sa caut doar firme. Structura de rezistenta... fara structura de rezistenta... important e ca firma sa urmeze planurile proiectantului. Deja am dat zvon in tara pt recomandare de firma de constructie. Acum stau si citesc/rasfoiesc/retin anumite jurnale de pe aici.

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
E f. important contractul cu acel constructor.
Trebuie sa definesti etapele si platile.
O tzeapa clasica este cand constructorul iti da un pret bun pentru casa la cheie, te pune sa-l platesti in avans (altfel nu are materiale pt lucru), iar la jumate se opreste brusc si zice "am facut calculele gresit, pana aici ti-au ajuns banii".
S-a intamplat unei cunostinte. Avea un buget, i-am spus ca nu-i ajunge pentru ce voia, dar un constructor i-a facut o oferta tentanta, iar cand era cu casa pe la 60% l-a lasat balta.

Trebuie f. bine controlate etapele vs costuri.
1. Fundatia - o toarna, o platesti
2. zidaria + sarpanta de lemn
3. invelitoarea + usi, geamuri
4. instalatia electrica etc
......................

Ideea este ca oricand te lasa balta, sa nu fi platit decat ce s-a prestat efectiv.

Altuia i-a facut casa fara fundatie, dupa vreo 2 ani a crapat toata.
Treaba asta cu firma e dificil de gestionat, daca negociezi un pret fix ei vor trage pe toate caile sa faca economie.
Tu contractezi de ex. adeziv de gresie calitatea x, ei pun y etc

Edited by overseas, 01 September 2016 - 10:16.


#25
deniel19

deniel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2011

 overseas, on 01 septembrie 2016 - 10:14, said:

E f. important contractul cu acel constructor.
Trebuie sa definesti etapele si platile.
O tzeapa clasica este cand constructorul iti da un pret bun pentru casa la cheie, te pune sa-l platesti in avans (altfel nu are materiale pt lucru), iar la jumate se opreste brusc si zice "am facut calculele gresit, pana aici ti-au ajuns banii".
S-a intamplat unei cunostinte. Avea un buget, i-am spus ca nu-i ajunge pentru ce voia, dar un constructor i-a facut o oferta tentanta, iar cand era cu casa pe la 60% l-a lasat balta.

Trebuie f. bine controlate etapele vs costuri.
1. Fundatia - o toarna, o platesti
2. zidaria + sarpanta de lemn
3. invelitoarea + usi, geamuri
4. instalatia electrica etc
......................

Ideea este ca oricand te lasa balta, sa nu fi platit decat ce s-a prestat efectiv.
Multumesc pt sfat. Banii oricum nu's la mine. Sunt la banca. Banca este cea care face platile dupa receptia fiecarei etape a constructiei. Ca are sau nu are bani pt cumpararea materialelor... nu'i treaba mea. Este strict problema lor. Acum nu pot eu sa ma imprumut la banca ca sa'l imprumut/finantez pe el. Eu cred ca orice constructor serios are un fond de rulaj pe care sa'l foloseasca pana primeste banii de la banca. Daca nu... asta este ... ALTUL. Dar, pana la altul.... avem totusi un contract prin care el se obliga sa execute niste lucrari. Banii inainte ca la ... n'o sa vada.

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
deniel, uite ce subiect a aparut pe forum :
http://forum.softped...-case-la-cheie/

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
dap, zice ca la rosu cu materiale ajunge la 190 eur/ mp

#28
deniel19

deniel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2011

 corinadaniela, on 01 septembrie 2016 - 15:36, said:

deniel, uite ce subiect a aparut pe forum :
http://forum.softped...-case-la-cheie/
Nu'mi da voie sa vad. Nu stiu de ce...

#29
deniel19

deniel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2011
Buna ziua doamnelor si domnilor.
In primul rand vreau sa.mi cer scuze ca n.am mai intrat aici sa va tin la curent cu intentia mea de a construi o casuta.
Buuun. Acum sa incepem cu inceputul
- gasit constructor (recomandat de un bun prieten);
-facut proiectul. Aici... n'am mers pe varianta initiala (deh nevasta) si am mai micsorat pe ici pe colo, am mai marit pe ici pe colo... si uite asa am ajuns la o casa de 92,20mp suprafata desfasurata si un 74,90 suprafata utila. Noi credem ca'i de ajuns(oricum nu mai putem mari/micsora acum).
-avizele/actele- rezolvate;
-creditul de la banca.... aici m'am cam impotmolit putin... dar cu insistenta/ racnete/tipete/ promis ca'i bat... si pe ei si pe constructor ca nu ne prea intelegeam la pretul pe care'l vroia banca(400euro cu tot cu tva)... in fine am mai cedat eu(Instalatia electrica, termica, dat cu lavabil, pus parchetul) a mai cedat si el (ca asa'i in tenis) pana la urma in 8 noiembrie 2017 am avut ok de la banca.
-gasit diriginte de santier(recomandat de constructor ca'i mai ieftin) DAAA stiu c'am facut o greseala dar cititi in continuare.
- asa ca... pe 28 decembrie a bagat cazmaua in pamant. De fapt cupa de la buldo.
- trebuie sa recunosc ca a tinut Doamne Doamne cu noi si a fost vremea buna.
- faut groapa, turnat talpa,adus fierul, montat fierul... si cand sa cofreze.... parca parca nu'i ieseau calculele de suprafata: adica parca sufrageria era mai mica decat trebuia. In fine.... il intreb pe diriginte de calcule. El imi da raspunsul ca are MAXIMA incredere in constructor. Eu ce sa zic??? Bine bre dar naibii sa nu apara... diferente ca o sa daramati casa pe cheltuiala voastra!!!
Il intreb daca a trecut p'acolo sa vada si el lucrarile... imi da raspunsul ca o sa treaca el cand o sa toarne betonul la fundatie. Ok. ce mai tura vura??? Am luat eu ruleta si am inceput sa masor: babeste. Opaaaaaa masor o data sufrageria.... masor a doua oara sufrageria... breee stai sa mai masor o data ca poate sunt eu...,,nepriceput'' si nu stiu cum se face o masuratoare. Mai masor o data si am ajuns la o concluzie: peretele sufrageriei(la stadiul de fundatie/talpa) era decalat cu 0,70m mai in interiorul sufrageriei!!!! Nu'i nimic!!! In doua zile trebuia sa cofreze. il sun pe diriginte si'l intreb daca a fost p'acolo. El imi da raspunsul ca nu dar sa nu'mi fac probleme ca el are incredere in domn ....! Ca nu face domn ... prostii. Eu auzind asta ii raspund sec; ESTI CONCEDIAT! PAPAPAPA!!! El domnule dar stai asa, ca ce s'a intamplat, etc
I'am spus ca un perete este decalat cu 70 cm. El: NU se poate dom'le. Eu am incredere in domn ... . Eu: domnule diriginte ESTI CONCEDIAT!!! PA!
- a doua zi caut diriginte pe olx... gait un baiat super ok. Batut palma cu el.Am masurat iar casa... ajuns la acelasi rezultat:un perete este decalat. Vorbit cu constructorul ca sa nu toarne betonul si sa remedieze greseala.
- remediat, cofrat, turnat betonul....
- decofrat, batutu pamantul, pus pietris, folia, polistirenul, plasa 6x10 si turnat placa.
- ajuns la cota 0
- adus bca'ul la teren... si dupa ce s'a uscat placa au inceput cu zidurile.
-Terminat zidurile exterioare cofrat pt centuri si grinzi... turnat ieri betonul.
Uffff gata. Am terminat de scris.
Sper ca nu v'am plictisit cu povestirea mea.... o sa v'a atasez si un morman de foto.
Multumesc si o zi buna

Scuze dar nu prea stiu sa atasez foto...

Edited by deniel19, 08 February 2018 - 11:49.


#30
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Pt poze dai click langa post pe "more reply options" si apoi pe "attach file - choose file ". Succes.

#31
deniel19

deniel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.06.2011
Cateva fotografii

Attached Files



#32
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007
In speranta ca nu vor mai trece si alte familii prin asta, tin sa il mentionez pe teparul de Culcea Mihai (Culcea Liviu-Mihaita). Are mai multe firme, dar cele mai multe tepe le-a dat cu SC Culsoft Partener SRL. Este un escroc de prima mana, care minte cu nonsalanta, la inceput iti cere un avans simbolic, face impresie buna in primele etape, dupa care cere valori mari de avans si dispare cu banii.
Nu are o echipa cu care lucreaza pe termen lung pt ca nu isi plateste muncitorii, asta fiind si o problema a calitatii lucrarilor pe care pretinde ca le ofera. Isi cauta muncitorii pe OLX, le promite marea cu sarea, la inceput ii plateste, dupa care dispare iar muncitorii raman cu ochii in soare, la fel ca si clientul care ramane cu banii dati si cu casa neterminata.
Pune anunturi pe OLX de pe diferite conturi, iubita, asociati, etc si pretinde ca ofera constructii la cheie sau la rosu.
Este plin de datorii, are multe procese pe rol si bilete la ordin fara acoperire.
Actioneaza in Constanta, Bucuresti si imprejurimile acestora!
Feriti-va de el!!
Mare constructor acest Mihai Culcea! Fost director de banca, devenit mare constructor-escroc.
Domnul Mihai Culcea, tepar in constructii a facut din escrocherie meserie.
Prin firma Culsoft Partener, Mihai Culcea, "constructor Constanta" are 12 incidente de plata in valoare totala de 177.000 lei. Adica Mihai Culcea (Culcea Liviu-Mihaita) a emis cecuri sau bilete la ordin fara acoperire.
Mihai Culcea are 4 dosare pe care le-a pierdut in instanta. A dat tepe catre; SC SAVE & SELF COMPANY GUARD SRL, ARABESQUE SRL, YAKITA INDUSTRY S.R.L., BANCA TRANSILVANIA.
Si muulte alte tepe catre persoane fizice!
Mihai Culcea, constructii Constanta, tepar constructii, Culcea Mihai, Constructor case, constructor Medgidia, Culcea Liviu-Mihaita, Culsoft partener. Tepar!! Feriti-va de el!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate