Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Bascov (Pitesti) desfiintati calea ferata !

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
1) Dacă e închisă, să se desfiinţeze şinele în dreptul trecerii la nivel;
2) E aşa de greu să repare trecerea la nivel?

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Nu cred ca este un caz singular in tara. In Timisoara e "the same shit". Era una spre Mosnita Noua se formau cozi kilometrice duminica seara. Au mai reparat ceva la ea.

CFR-ul nu sincronizeaza bine barierele, drumarii nu repara trecerea, pe toti ii doare in banana. Important e sa-si ia banii!

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
vorbim de autostrada A1, care are 2 benzi pe sens si limita de viteza de 130 km/h; la Bascov autostrada se termina si in continuarea ei ai un drum cu o singura banda pe sens si limita de viteza de 50 km/h. iar tu te miri ca se formeaza cozi acolo :)
incetinirea la trecerea aia de cale ferata ajuta la producerea cozilor, dar nu e cauza principala.

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Post_Smiley_, on 30 august 2016 - 16:02, said:

vorbim de autostrada A1, care are 2 benzi pe sens si limita de viteza de 130 km/h; la Bascov autostrada se termina si in continuarea ei ai un drum cu o singura banda pe sens si limita de viteza de 50 km/h. iar tu te miri ca se formeaza cozi acolo Posted Image
incetinirea la trecerea aia de cale ferata ajuta la producerea cozilor, dar nu e cauza principala.

fix aia e
eu circul de 15 ani saptamanal pe acolo

#23
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
Eu am trecut de cateva ori pe acolo ,dar nu erau cozi de zeci de km (adica 10 ori in 2.3 ani ))
Dar aud mereu la infotrafic ca se incetineste fara motiv,ca nu ar fi funcionala  :))
La cum arata trecerea aceea ,parerea mea ,este ca nu se poate trece cu o viteza mare peste ea ,deoarece nu este ''plana '' si ''rupi '' masina .

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Post_Smiley_, on 30 august 2016 - 16:02, said:

vorbim de autostrada A1, care are 2 benzi pe sens si limita de viteza de 130 km/h; la Bascov autostrada se termina si in continuarea ei ai un drum cu o singura banda pe sens si limita de viteza de 50 km/h. iar tu te miri ca se formeaza cozi acolo Posted Image
incetinirea la trecerea aia de cale ferata ajuta la producerea cozilor, dar nu e cauza principala.

argument: coada e la fel de mare si din sens invers

#25
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
@overseas

Oricum ai MARE dreptate in legatura cu aceasta problema .

Pot torna asfalt si peste sine (cum au facut pe centura Bucurestiului )

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Da frate, e europeana principala pentru trafic comercial (TIR) + masini mici, vara e supra-aglomerata, iar Politia se multumeste sa posteze avertizari zi de zi ca se formeaza zeci de km de cozi.
Cine raspunde de calitatea traficului ?!?! NIMENI

#27
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Eu zic sa desfintati tot si sa mergem doar cu caruţe proprii ca la ţară ca acum 219 ani.

#28
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Ingreunarea traficului in zona respectiva se datoreaza faptului ca acolo se fac lucrari de canalizare pentru localitatea Valea Ursului. Merg zilnic acolo si stiu  ce vorbesc. Probabil initiatorul a fost dus in eroare de faptul ca acea cale ferata este in apropierea lucrarilor de care vorbeam.

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostKLMN, on 30 august 2016 - 23:26, said:

Ingreunarea traficului in zona respectiva se datoreaza faptului ca acolo se fac lucrari de canalizare pentru localitatea Valea Ursului. Merg zilnic acolo si stiu  ce vorbesc. Probabil initiatorul a fost dus in eroare de faptul ca acea cale ferata este in apropierea lucrarilor de care vorbeam.

Stau la cozi din ambele sensuri  si cand am trecut se circula pe ambele benzi in zona lucrarilor.
Am stat la cozi si cu ani in urma, cand nu se facea nici o lucrare de canalizare.
Mormanele de pamant si moloz stau in afara carosabilului, alea in prezent nu incurca nici o circulatie.

DECI NU ! Am scris cu majuscule sa fie clar ca NU.

O concluzie a acestui topic e urmatoarea: de aia nu se face nimic in tara asta, fiindca trec 100 pe acolo (sau pe langa alta situatie care ne buleste vietile), daca se gaseste 1 sa o semnaleze, dupa care vin vreo 80 din cei afectati direct de situatie care au vazut cu totul altceva  Posted Image sau nu considera ca ar trebui sa ca se poate modifica ceva.

Ah, sa nu uit: desfiintati nenorocita aia de cale ferata de la Bascov !

Edited by overseas, 31 August 2016 - 08:46.


#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Daca urmareai si site-ul politiei cu infotrafic, vedeai ca sunt zile cand se anunta coada la lucrari in Valea Ursului si zile cand se anunta exclusiv de la calea ferata.

#31
Jore

Jore

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.02.2017
Acea cale ferată ce intersectează DN7, aici în Bascov, vine din gara Bascov, prin dreapta șoselei, iar aici traversează șoseaua și continuă pe stânga (mergând spre Vâlcea), având capătul în incinta U.M. de aici... Este o linie ”strategică”, linie care deocamdată nu se desființează.....
”Trecerea” la nivel este în perimetrul localității, unde este și restricție de 50 km/h, iar ceva mai ”sus”, în dreptul unităților de la Valea Ursului stă de obicei radarul și ISTCR-ul (factori de încetinire și care așa provoacă aglomerare)....Așa că viteza redusă are muulte alte motive......

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
De cand s-a nivelat trecerea aia nu mai are muuuuulte motive, se circula suuuuuper bineeeeee.

#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru toti haterii care ma contrazic fiindca stiu ei mai bine, luati de pe siteul politiei infotrafic cu data de 28 iulie:
Și pe DN7 există coloană de mașini pe sensul de mers către Râmnicu-Vâlcea, pe raza localității Bascov. Aceasta deoarece mulți conducători auto încetinesc sau chiar opresc la o trecere la nivel cu o cale ferată închisă, în zona Valea Ursului.


#34
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Cred ca pierzi din vedere un amanunt esential: conform regulamentului auto (din ce imi mai aduc aminte) la trecerea cu calea ferata trebuie sa opresti si sa te asiguri. Eu nu am de unde sa stiu ca respectiva cale ferata este dezafectata sau nu! E suficient ca pe respectiva CF sa treaca un tren odata la 3 ani, si sa te nimeresti tu tocmai atunci si ... ghinion

#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbogwol, on 04 august 2017 - 07:26, said:

Eu nu am de unde sa stiu ca respectiva cale ferata este dezafectata sau nu!
Tu nu, dar localnicii si cei care au mai trecut de sute de ori p'acolo stiu, si nu mai opresc. Si uite asa nu se formeaza coada.

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Calea ferata activa este semnalizata, daca trebuie sa opresti.
Coada se formeaza mereu in weekenduri.
In primul rand toti care m-au contrazis ca nu se face coada acolo din cauza liniei, ci din alte motive sa-si bage motivele undeva.
In al doilea rand nu are de ce sa existe obstacol pe drum european. E o rusine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate