Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Refinantare program Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
madaspa

madaspa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 30.05.2010
Am un credit Prima Casa, luat in 2010, exista posibilitatea refinantarii? Am trecut de bariera de 5 ani.

#2
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Orice cred poate sa fie refinantat, te duci cu dosarul tau la un consultant si ala iti spune despre ce este vorba.
Desigur refinantarea o sa vina cu alte clauze si etc... adica comisioane si etc...

#3
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Postmadaspa, on 30 august 2016 - 08:49, said:

Am un credit Prima Casa, luat in 2010, exista posibilitatea refinantarii? Am trecut de bariera de 5 ani.

Cel mai bine intrebi la banca.

Edited by vacantamijlocie, 30 August 2016 - 08:55.


#4
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Refinantarea inseamna ca nu poate sa isi mai plateasca ratele, or sa faca alt plan de rate, rate mai mici pe o durata mai lunga.
Depinde la ce banca, depinde ce suma a imprumutat si depinde pe cati ani.
Fosta a facut refinantare, din cauza asta stiu de clauze si comisioane fanteziste.

#5
madaspa

madaspa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 30.05.2010
Refinantare se poate face si cand ai credite mai multe si le compactezi intr-unul singur.O sa intreb la banca. Multumesc

#6
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View Postu-k, on 30 august 2016 - 08:57, said:

Refinantarea inseamna ca nu poate sa isi mai plateasca ratele, or sa faca alt plan de rate, rate mai mici pe o durata mai lunga.
Depinde la ce banca, depinde ce suma a imprumutat si depinde pe cati ani.
Fosta a facut refinantare, din cauza asta stiu de clauze si comisioane fanteziste.

Merge si in celalalt sens... Termen mai scurt de rambursare, comisioane mai mici, etc.
Refinantarea nu se face doar in cazul in care nu mai poti achita ratele...

#7
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Bancile au comision si in caz ca vrei sa faci rambursare anticipata, la orice modificare de contract, refinantare, o sa te taxeze, ca se ocupa un consultant de tine si etc...
Bancile nu sunt case de ajutor reciproc.

#8
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postu-k, on 30 august 2016 - 10:52, said:

Bancile au comision si in caz ca vrei sa faci rambursare anticipata, la orice modificare de contract, refinantare, o sa te taxeze, ca se ocupa un consultant de tine si etc...
Bancile nu sunt case de ajutor reciproc.
de ce vb doar din povesti ? multe credite cu dobanda variabila au 0 comision de returnare anticipata. si la noi majoritatea sunt cu variabila.

#9
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Pentru ca "prostie", din cauza asta sunt cu variabila, pentru ca "asa este" ca le-au crescut ratele si nu au putut sa le mai plateasca.
Ca si la franc, ca "prostie".

Cat despre initiatoar/e o sa se duca la banca sa intrebe ce si cum.

#10
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View Postu-k, on 30 august 2016 - 10:52, said:

Bancile au comision si in caz ca vrei sa faci rambursare anticipata, la orice modificare de contract, refinantare, o sa te taxeze, ca se ocupa un consultant de tine si etc...
Bancile nu sunt case de ajutor reciproc.

In acest moment sunt conditii mult mai bune de creditare decat acum 5-7 ani. Eu pot vorbi pe caz concret. Sotia a avut 2 credite la BRD, ambele luate in 2011, la care avea doar dobanda 12%(fixa), DAE ajungand pana la 18-19% si cu scandenta unul in noiembrie 2018 si celalalt in septembrie 2019.
Dupa ce am insistat, a facut o refinantare, la aceeasi banca, a combinat ambele credite, a scurtat perioada pana in iunie 2018 si la noul credit are dobanda fixa 8.78%, DAE: 10.32.
Asa ca spune-mi si mie unde este taxarea in plus la aceasta refinantare?

#11
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Ai scapat ieftin, sa mai citesti despre refinantare.
Oricum puteau sa te piarda, tu ai facut refinantare la aceasi banca, mai bine te duceai la alta banca si sigur iti ofereau ceva mai bun.

#12
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Am studiat inainte.... Mai bun de atat nu avea ce sa obtina, avand in vedere ca  ambii avem salariile la BRD, prin conventii, fara comisioane lunare/ anuale , mybrdnet gratuit, retrageri numerar, etc... Tot ce platim e la 4 ani costul de reinnoire card 25 respectiv 50 lei.
Daca mergea la alta banca trebuia sa isi mute salariul pentru a obtine aceleasi conditii la credit, dar apareau alte costuri pe partea de incasare salariu.


Si ca sa fiu si ontopic:  nu stiu cum si daca se poate face refinantarea creditelor prima casa... Aici clar trebuie luata legatura cu diverse banci pentru informare sau cu un broker....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate