Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Skoda Octavia 3 1.0 TSI

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4423 replies to this topic

#2917
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu merg asa tare. A mea prinde 50km/h numai daca o turez in blana... La 40 n-am simtit nimic. Da' de ce te ataci asa? Te-am intrebat asta deoarece stiam ca Ford face masini bune. Sau ai avut  tu ghinion de prima masina, facuta luni dimineata, dupa o betie a angajatilor...

View PostFord3, on 11 octombrie 2017 - 20:59, said:

Vibrează cam cum vibrează volanul skodei tale la 40 km/h Posted Image !
Vezi că n-am spus de 50 km/h fiindcă mi-e că la a ta asemenea viteze sunt supersonice.




#2918
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

View Post_R_A_D_U, on 11 octombrie 2017 - 21:04, said:

Eu nu merg asa tare. A mea prinde 50km/h numai daca o turez in blana... La 40 n-am simtit nimic. Da' de ce te ataci asa? Te-am intrebat asta deoarece stiam ca Ford face masini bune. Sau ai avut  tu ghinion de prima masina, facuta luni dimineata, dupa o betie a angajatilor...

A mea e foarte buna și la 13000 km, ceea ce nu se poate spune despre a ta care deja te-ai împrietenit cu mecanicii de la service la nici 1000 km :).
Din cei 13000, 7500 i-am fãcut în strãinãtate. Cu a ta eu zic sa stai mai pe lângã casa fiindcã platforma e scumpã.

#2919
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Ai condus masina lui ca sa faci astfel de afirmatii? Daca nu, mai bine abtine-te.
Nu agreez troleala pe "Jurnal de bord"!

#2920
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Sper ca te refereai la el ca s-a luat de masina mea fara sa-l intrebe nimeni nimic.

#2921
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,837
  • Înscris: 14.08.2007

View Postutopium, on 10 octombrie 2017 - 07:40, said:

In prima treapta aproape de 50, treapta a doua ajungi pana aproape de 100, intr-a treia pana la 150, in cele mai mari inca n-am ajuns la limita superioara, a patra ar trebui sa mearga pana pe la 200, restul ar avea maxime teoretice (la 6500 rpm) de 250 a cincea si 300 a sasea ... Deci maxima teoretica la 6500 rpm e cam din 50 in 50 km/h.
Am testat si in realitate pana unde merge a 4-a (autostrada, fara trafic) ... am fost foarte aproape cu estimarea mea (nici nu sunt singur ca nu mai mergea un pic ca am luat piciorul un pic dupa 6500 de ture) - evident vorbim de viteza afisata pe bord, in mod real e mai mica cu vreo 10 km/h probabil la viteze mari.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fJues-TcO3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De obicei nu prea trec de 160 pe autostrada, dar se comporta bine si peste.

Edited by utopium, 25 October 2017 - 11:34.


#2922
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,439
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKroghy, on 11 octombrie 2017 - 19:46, said:

Depinde de masina.
O masina buna merge drept la 130km/h, fara sa tii mainile pe volan.
Aici vorbim de Skoda Octavia care e o masina foarte buna.
Confirm: am mers aproape un km fara mana pe volan pe autostrada la viteze de 130-140, dar si asfaltul era ca la carte, pe centura Sibiului.

#2923
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Atunci era soseaua facuta prost. Pentru ca ai pante transversale pe asfalt pentru scurgerea apei. Masina trage dreapta (sau stanga) in functie de ce banda ocupi si ce panta laterala are asfaltul sub roti. Orice masina, oricat de bine reglata directia, trage usor spre marginea drumului (daca ocupi banda 1).

Edited by izometric, 17 November 2017 - 20:55.


#2924
gnd

gnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.02.2007
Consum Octavia 3 1.0 TSI

Cluj-Budapesta

[ https://s18.postimg.org/n4rgrklcl/IMG_20171117_111820.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

retur Budapesta-Cluj

[ https://s18.postimg.org/owkfmt4t1/IMG_20171120_161620.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://s18.postimg.org/oxudfpyrp/IMG_20171120_161607.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2925
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Cum naiba scoti tu mediile alea de 68km/h cu tot cu autostrazi? Cu ce viteza mergi? Nici pe 100% DN-urile romanesti nu am medii atat de mici decat daca prind drumul bara la bara. Altfel sub 80km/h nu prea scad iar pe tronsoane de autostrada media este clar peste 100km/h (Budapesta - Arad pe autostrada asta vara, aveam ~109km/h medie, cu tot cu vama + 2 opriri pe marginea autostrazii).

Edited by closchkutza, 23 November 2017 - 16:41.


#2926
gnd

gnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.02.2007
Nu am mers pe autostrada.Am mers pe nationale,Cluj-Bors-Szolnok-Monor-Budapesta.Unde pot merg cu 10-20 km peste viteza legala.Ai fost pe Cluj-Oradea in ultimul timp?
Drumul este plin cu alveole.Nu am mers la consum sau batraneste.


[ https://s18.postimg.org/g22fe1y15/alveole-dn1-bihor_10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gnd, 23 November 2017 - 17:28.


#2927
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008
Pe Cluj-Oradea ( drum pe care il cunosc mai ca tiristii care o strabat )facand acest drum saptamanal , poti scoate asemenea medii intr-un singur fel. Te bagi intr-o coloana care din 90% dintre cazuri este condusa de un TIR sau ceva de genul(si sunt destule formate de consumari sau linistiti) si o arzi acolo cu viteze intre 60-90km/h de la Cluj pana la Oradea... In Ungaria pana la Budapesta nefiind nici un deal nimic, trafic mai mic ca la noi, iarasi scazi consumul ( acolo chiar si eu care am talpa de plumb am scos lejer 4.8% fara sa ma omor cu condus la consum), cea ce in Romania este exclus in cazul meu - multe depasiri si multe diferente de nivel). De fapt il inteleg: cu rabdare si nervi de otel...scoti asa consumuri cu motorasul acesta, lejer.

Edited by andrew1980, 23 November 2017 - 18:09.


#2928
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La aspiratie merge. Chiar e fain uneori. Dar daca ai ghinionul sa te trezesti cu o fractiune de secunda mai tarziu te vezi la stiri... Si se mai mira (tele)spectatorii cum au ajuns unii sub un TIR.
Consumul insa e garantat mic.....

Mai lasati treaba asta asta cu consumurile si va bucurati de masini !!!!!!

Statuie pentru consum mic va trebuie ?

View PostKroghy, on 11 octombrie 2017 - 19:46, said:

Depinde de masina.
O masina buna merge drept la 130km/h, fara sa tii mainile pe volan.

Cine mama naibii ti-a dat carnet de mergi cu 130/h fara sa tii mainile pe volan ?

Cand am facut eu scoala instructorul ma punea sa tin 2 maini pe volan nu una....cum se poarta acu ....adica una pe volan si una pe mobil....

Edited by bumpocbum, 23 November 2017 - 18:37.


#2929
gnd

gnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.02.2007

View Postbumpocbum, on 23 noiembrie 2017 - 18:35, said:


Mai lasati treaba asta asta cu consumurile si va bucurati de masini !!!!!!


Eu chiar ma bucur de masina.Nu am mers niciodata la consum.Am facut un test de consum,plictisitor.......

@andrew1980

Sunt de acord cu tine.Am plecat dimineata la 4.30,ceata bat-o vina.La intoarcere din Budapesta  pe Romania am prin coloane de tiruri,nu avea rost sa depasesti pe unele portiuni.

#2930
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 05.08.2005
Acuma ce sa zic, iasi budapesta via bistrita, dej, satu mare 1650 km dus intors 72 km/h vit medie si 6.5 consum. Pe autostrada 140-160 ca altfel te impingeau din spate si pe prima banda era plin de tiruri. Dus 2 persoane, intors 2 persoane plus 300kg in portbagaj, Romania aglomerata tare. 1.8tsi.

#2931
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,837
  • Înscris: 14.08.2007
Eu nu inteleg de ce va tot mirati ... am stabilit de multa vreme ca pe drumuri europene/nationale tipice scoate fara probleme 4.5 media la mers normal (nici economic, nici sportiv, nici excesiv de aglomerat, nici excesiv de liber). O sa fac si eu Cluj-Oradea in perioada urmatoare ... ca deja m-am saturat sa merg tot prin oras si tot la orele cele mai aglomerate. In rest eu ma apropiu de 20.000 km, nimic interesant de zis, mi-am pus rotile de iarna, mi-am cumparat plase elastice in portbagaj (pentru ancorat bagaje - doua laterale, una peste tot portbagajul) si cam atat ... de cand a inceput scoala am mers aproape exclusiv prin oras (si doar de vreo 2 ori Cluj-Bistrita-Cluj, pe care in general m-am enervat pentru ca am prins diverse blocaje). Am mai completat la antigel ca era un pic sub minim (sincer pana sa-mi atraga atentia gnd nu am fost atent cat era nivelul inainte).

Astept sa se deschida macar jumatatea de autostrada dintre Turda si Sebes (loturile 3 si 4, adica Turda - Aiud) si poate ma duc o tura si pana la Sibiu sa testez autostrada (desi initial se zicea ca poate se deschid ambele la sfarsitul lunii, acum inteleg ca nu mai e asa de sigur, lotul 3 e la 100% si va fi receptionat saptamana viitoare din ce inteleg, insa lotul 4 e la 99% si cica nu vor sa-l deschida asa de frica sa nu apara probleme cum au mai aparut la alte sectoare inaugurate si apoi inchise). Speram sa merg sa vad targul de iarna de la Sibiu mergand de la Turda la Aiud si de la Sebes la Sibiu pe autostrada ... dar cred ca ori renunt, ori va trebui sa ma multumesc cu mai putini km de autostrada.

Ma gandesc si sa fac un polish pe o usa unde am niste zgarieturi relativ superficiale, care probabil ar putea fi eliminate in mare parte (nu mi-am batut capul pana acum), probabil o sa o las pentru primavara.

Edited by utopium, 23 November 2017 - 22:10.


#2932
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Scoti pe naiba 4.5 lejer. Doar daca e drumul liber si mergi la consum. Adica nu prea depasesti 100km/h. Si depasiri nu din scurt.

#2933
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,837
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcepy, on 23 noiembrie 2017 - 22:14, said:

Scoti pe naiba 4.5 lejer. Doar daca e drumul liber si mergi la consum. Adica nu prea depasesti 100km/h. Si depasiri nu din scurt.
Daca merg la consum si drumul e liber scot sub 4 Posted Image Iar eu fac TOATE depasirile "din scurt" ... dar sa ai drum liber si sa mergi la consum si sub 100 km/h e cam greu, sincer.

Edited by utopium, 23 November 2017 - 23:33.


#2934
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Am impresia ca la tine depasire din scurt ibseamna sa depasesti cat mai repede masina din fata, una singura si dupa aia drumul sa fie liber. La mine inseamna sa depasesc 1,2,3,4 masini si mare frana sa reintru in coloana. Stiu ca pt unii care merg in coloana la consum stilul asta e enervant, dar la fel e si stilul lor pt mine.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate