Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Firidei Residence - Nicolae Grigorescu. Actiune in instanta a Primariei Sector 3

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#37
gladia84

gladia84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.09.2016
Noi ne-am pastrat oricum rezervarea pt joi. O sa ducem contractul la un avocat si vedem daca se poate face ceva. Mie mi-a placut mult zona si nu as vrea sa renunt asa usor. O sa postez detalii dupa intalnire daca e cineva interesat.

#38
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Te rog sa ne tii la curent!

#39
gladia84

gladia84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.09.2016
Pana la urma ne-am hotarat sa anulam rezervarea de maine. Am vorbit ieri si azi cu agentii de la neofort si ne-am sfatuit cu mai multe persoane. Neofort spune ca nu ai cum sa pierzi avansul de 2,000 de euro, doar daca te razgandesti si-ti iei in alta parte. Cand l-am intrebat pe dl agent de ce nu ni s-a spus ca ei nu pot vinde in acest moment niciun apartament, a dat-o pe colega lui mai tanara, care ar fi trebuit sa ne informeze de acest aspect. Oricum, cum vad ei treaba: semnezi ante contractul si ai 2 zile sa le pui cei 2,000 de euro in cont. In acest contract exista o clauza conform careia daca ei nu rezolva cu actele pana la data de.. (nu mi-a zis exact), tu iti primesti banii inapoi. Intre timp, ei se judeca cu primaria, dar tu poti sa te muti linistit in apartamentul tau. Ni s-a spus ca la inceputul lui noiembrie vor fi date in folosinta toate apartamentele. Fostul nostru viitor vecin isi mutase chiar mobila acolo si el statea in alta parte (cine stie d ecand asteapta sarmanul sa se mute). Asa ca noi trebuia sa ne mutam intr-un apartament care nu era al nostru, sa ducem toate lucrurile acolo si sa asteptam cuminti ca ei sa-si rezolve problemele legale si sa poata vinde apartamentele. Apoi incepeai procesul de re-aprobare al creditului si plateai restul de bani, dupa care deveneai proprietar. Problema e ca nu inteleg cum aveai tu curent, apa, gaze daca tu nu erai proprietar; ce se intampla daca banca nu-ti aproba creditul, sau daca ei nu-si rezolvau probleme cu primaria. Mai mult, pe usa blocului scrie ca durata constructiei va fi de 24 de luni, intre sept 2015 si sept 2017. Neofort spune ca aceasta data nu conteaza, e doar data la care le expira autorizatia de constructie. Dar e foarte posibil ca ei sa fie acoperiti pana atunci si sa poata sa taraganeze lucrurile pana in 2017, iar tu sa astepti sa te muti.. Noi am renuntat la idee desi ne-a placut mult apartamentul. Poate daca ni se spunea de la inceput, mai cercetam problema. Dar nu putem merge mai departe cu niste oameni in care nu mai avem incredere deloc.

#40
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Dar de ce ti-ai complica viata atat... le vindea la jumatate de pret? Ca alt motiv nu as vedea.

#41
gladia84

gladia84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.09.2016
Cu buna stiinta nu cred ca si-ar complica-o nimeni. Doar ca unii probabil au dat banii de avans iar acum trebuie sa astepte sa se rezolve problemele, sa nu piarda cei 2000 de euro. Noua ne-a placut mult zona, apropierea de metrou, parc, scoala, gradinita, multa verdeata..prea frumos sa fie adevarat :)

#42
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 gladia84, on 06 septembrie 2016 - 14:52, said:

Mie mi-a placut mult zona...
Din ce arata ei pe harta si din ce scriu pe site, ar fi cam la 1 minut de mers pe jos fata de statia de metrou N. Grigorescu. Asa stau lucrurile?

#43
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Nu chiar 1 min...cam 3-4 min pt ca trebuie ocolit blocul din fata!

#44
bogdanR2016

bogdanR2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.09.2016

 soft0811, on 08 septembrie 2016 - 10:35, said:

Din ce arata ei pe harta si din ce scriu pe site, ar fi cam la 1 minut de mers pe jos fata de statia de metrou N. Grigorescu. Asa stau lucrurile?


Si eu am vrut sa cumpar dar am anulat ca procesul e de durata!
Apartamentul nu mi-a placut dar as fi facut compris pentru copil si zona ca gradinita era la 20m , scoala la 10 si metroul la 3 minute maxim. PACAT.
Mai mult decat atat Agentia tine partea dezvoltatorului si m-au mintit ca fierul e romanesc si de fapt era grecesc si cel mai important nu mi-au spus de proces (si am pierdut un alt apartament in alt complex din cauza lor). Nimeni nu poate sa se mute in locatie decat dupa ce se termina procesul. Stau pe riscul lor!

#45
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Se pare ca au devansat sedinta pt azi 14.09. Sunt curios ce s-a hotarat!

http://portal.just.r...maĆŁii_generale

#46
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006
14.09.2016
Ora estimata: 08:30
Complet: CC - CA8
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Admite cererea. Preschimbă termenul de judecată la 28.09.2016. se citează părţile. Pronunţată în şedinţă publică azi 14.09.2016
Document: Încheiere de şedinţă    14.09.2016

#47
bogdanR2016

bogdanR2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.09.2016
Adica ce cerere a admis?

Stii mai multe detalii?

Salut Paul!

Stii cumva ce cerere au admis?

#48
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Probabil cererea de anulare act administrativ aut.nr.606/23.07.2015 ca asta e speta.
Dar asta nu inseamna ca se va anula, ci doar ca se va judeca si se va da o solutie pe speta.

#49
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

 truet, on 15 septembrie 2016 - 10:40, said:

Probabil cererea de anulare act administrativ aut.nr.606/23.07.2015 ca asta e speta.
Dar asta nu inseamna ca se va anula, ci doar ca se va judeca si se va da o solutie pe speta.
Exact.
Adica nu se respinge din start cererea reclamantei (Primaria S3) din nici un motiv de procedura;
Procesul merge mai departe.

#50
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006
Corect

#51
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Tare curios sunt sa vad daca pana pe 28 isi "rezolva" problema si procesul o sa se inchida!

#52
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Nu cred ca vor obtine o hotarare asa repede... probabil si urmatoarea va fi tot o amanare.

#53
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Cred ca vor face toate "demersurile" sa se rezolve pe 28 sau cat mai repede posibil! Altfel risca sa ramana fara bani pt plata creditelor!

#54
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

 adrian.paul, on 15 septembrie 2016 - 08:54, said:

14.09.2016
Ora estimata: 08:30
Complet: CC - CA8
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Admite cererea. Preschimbă termenul de judecată la 28.09.2016. se citează părţile. Pronunţată în şedinţă publică azi 14.09.2016
Document: Încheiere de şedinţă 14.09.2016
S-a admis cererea de preschimbare a termenului de judecata doar.Probabil au cerut un termen mai scurt pentru ca spera ca se rezolva repede litigiul.Totusi e aproape imbosibil sa se dea o sentinta in mai putin de 3-4 termene (adica 3-4 luni),dar se poate lungi si mai mult.Dupa care urmeaza recursul,alte 5-6 luni.Chiar daca cererea PS3 nu e indreptatita,nu vad cum s-ar rezolva mai devreme de 1 an (de vazut alte litigii de acest fel- Aleea Luncsoarei,str Ialomitei,intr. Dardac).Daca pS3 are dreptate...se vor bloca total.Oricum e ciudat ca litigiul e cu primaria,iar asta nu e bine...daca au suparat pe cineva de pe acolo vor avea mari probleme sa vada receptia facuta,certificatul de edificare,etc.
E interesant de aflat de ce solicita PS3 anularea autorizatiei (daca de autorizatie e vorba si nu de alt act).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate