Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Firidei Residence - Nicolae Grigorescu. Actiune in instanta a Primariei Sector 3

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Si daca nu si-o retrag?

#20
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Am vrut sa spun ca in momentul de fata nu ipoteca e problema, ci procesul cu primaria! Ce vor face cu ipoteca, vom vedea ulterior!

#21
bogdanR2016

bogdanR2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.09.2016
Nu in sensul acesta s-a referit jurista de la Primarie. Sarcinile sunt obligaţii care grevează terenul - fie drepturi reale principale (servituţi, de exemplu), fie drepturi reale accesorii (ipoteca), acestea fiind înscrise în foaia de sarcini a cărţii funciare, pentru a le face opozabile terţilor. Cred ca este vorba de sarcini privind drepturile reale principale. Nu a vrut sa-mi dea prea multe detalii caci procesul e pe rol, dar m-a sfatuit ca nici sa nu imi iau in acel bloc. Cine stie ce o fi la mijloc? Cine imi garanteaza mie pe vorbe ca isi vor retrage actiunea? In termen de 3 zile cat am stat si am studiat documentele lor am pierdut deja a doua optiune a unui alt apartament din alt complex! Din actele lor rezulta ca fierul e grecesc. Cum o fi calitativ fata de cel romanesc.

#22
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Nu cei de la OHAN s-au ocupat de fier-beton? Ai vazut cumva in acte ce beton s-a turnat? Auzisem o varianta cum ca parterul si etajul 1 au fost dimensionate pentru S+P+6 pentru ca ei sperau sa primeasca autorizatie pt asa ceva, iar dupa ce au prijmit doar S+P+4 pt etajele superioare l-au redimensionat.

#23
bogdanR2016

bogdanR2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.09.2016
Nici decum nu a fost dimensionat pentru P+6!
Am fost la 20 de dezvoltatori in Bucuresti in ultima luna si toti mi-au spus aceiasi placa: blocul a fost supradimensionat dar noi il facem de mai putine etaje ca nu ne-au dat autorizatia! E fals si mincinos ce spun ei!Suntem parca ca in bula din 2008: astia sunt disperati de profit si cresc cresc preturile si folosesc orice mijloace de manipulare. Stiau de proces din iunie si nu mi-au spus nimic la rezervare! Ce dezvoltatori si agentie imobiliara sunt astia? Bine ca m-am interesar ! Cred ca am fost singurul prost care a cerut documentele

Blocul a fost structurat direct pentru P+4.Am vasut memoriul tehnic de structura.

#24
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
Bune informatii! Pacat de zona!

#25
bogdanR2016

bogdanR2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.09.2016
Rosteel s-au ocupat de fier

Am renuntat la contractul de rezervare. Bine ca nu am dat nici un ban! Multi snapani pe piata asta imobiliara!

#26
bogdanR2016

bogdanR2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.09.2016
Pacat de zona ca era parc scoala si gradinita!
Pacat , dar nu stai 2-3 ani sa se judece ei cu primaria si pe banii tai blocati!
Asta este m-am orientat deja catre a alta optiune mai departe cu 1,5 km de parc. Asta este!

Dar sa ma minta pe fata cu fierul, sa nu-mi spuna de proces si sa semnez rezervarea! Ce agentie imobiliara este asta cand face orice este posibil sa te pacaleasca! Iar in rezervare e un articol in care spune ca te-ai informat despre toate aspectele si nu e culpa dezvoltatorului! Ce sarlatani!

Pacat de zona!Asta este mergem mai departe! Am mai invatat ceva. Este a 2 teapa potentiala care era sa o iau. Prima in codrii rezidnece la dintarul care "construieste" blocuri. Va doresc numai bine. Aveti grija de banii vostrii ca se fac greu!

#27
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
@bogdanR2016: unde ai gasit ceva interesant? Codrii Residence mi s-a parut o mare mizerie! Am fost si eu sa-l vad acum ceva timp...

#28
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015

View PostbogdanR2016, on 01 septembrie 2016 - 15:38, said:

Este a 2 teapa potentiala care era sa o iau. Prima in codrii rezidnece la dintarul care "construieste" blocuri. Va doresc numai bine. Aveti grija de banii vostrii ca se fac greu!

Ce teapa puteai sa iei la Codrii Residence?

#29
bogdanR2016

bogdanR2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.09.2016
Pai la Codrii rezidence sunt 2 dezvoltatori unul OK care a dezvoltat blocuri de 3 etaje dar betonate la greu si in complex nu este nici un fel de verdeata. Blocurile de 3 etaje nu le-am gasit probleme dar sunt compartimentate aiurea, cam toate camere sunt mai mult dreptunghiulare si cel mai mare dezavantaj este ca nu au lift.
Al doilea dezvoltator a facut un bloc de 5 etaje din care ultimele 2 retrase. Ultimele 2 fara autorizatie si o schema propusa de finantare ciudata rau. Am studiat problema si Dintarul asta a facut blocurile in dorul lelii cu muncitori necalificati. Are vreo 200 de procese pe rol pe portajust.ro . E smecher rau a facut banii din piatra seaca in 2007-2008 cu blocuri facute la misto spre disperarea noilor proprietari. Nu luati de acolo , adica nimic nu e sigur acolo, constructia a stat in ploaie vreo 2 ani de zile, fierul a ruginit si nici nu stiu cum a mai ridicat noile etaje. Bine ca ratat "afacerea". Exista dezvoltatori pe piata care au respectat proiectul de la cap la coada dar foarte putini si vand cu 1200 mp construit. Personal mi se pare mult!foarte mult. Un bloculet care mi-a placut e pe strada codrii neamtului nr.5 este de doar 3 etaje si are si lift! Am vericat tot de la proiectul in autocad si pana la fazele constructiei. Facut cu fier romanesc si cu beton foarte bun. Dar mi se pare cam piperat. Mai sunt si altele dar in alte zone si preturile cresc in draci, asta de la suplimentarea cu prima casa si pentru ca isi baga bogatanii banii in apartamente sa le inchiriere ca sunt mai profitabile decat sa tina banii in banci cu dobanda 0,8-1%.  Trebuie cumparat un apartament intr-un bloc in care s-a lucrat constant si care este facut de la cap la coada, nu sa stea constructia in ploaie cativa ani. Aceeiasi problema este cu Barcelona rezidence, proaspat lansat proiectul pe str prisaca dornei. Fundatia a stat in ploie vreo 5 ani cred si astia dezvolta blocul de 11 etaje peste ea! nu mi-as lua.

Edited by bogdanR2016, 01 September 2016 - 23:15.


#30
cosmj

cosmj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.11.2007
@bogdan: unde ti-ai luat pana la urma??

#31
bogdanR2016

bogdanR2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.09.2016
ti-am scris pe privat sa nu creada lumea ca fac reclama.

sper sa fi luat bine.

#32
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Am vazut acum un an acele apartamente la mansarda de la al doilea dezvoltator de care zici din zona Codrii Residence...
Pe langa faptul ca blocul era departe de metrou intr-un codru des, erau si foarte inghesuite blocurile cu cele de la primul dezvoltator de care zici. Mi se pare ca nu avea autorizatie pentru acea suprainaltare la acea vreme si oricum pretul era Enorm pt ce se ofera. Situatia cu drumul de acces si lipsa de parcari era alta problema. Apartamentele de la etaje inferioare erau intunecate. Compartimentarile si suprafetele nu erau generoase. Nu am studiat actele sa vad ce era in ele, m-am oprit in aceste inconveniente.

#33
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Sa inteleg ca baietii deja au pregatita sacosa cu spaga daca sunt asa siguri ca se va retrage totul curand?
De informat DNA ca pare material bun pentru ei in urmatoarea perioada... cu niste filare si inregistrari mai se scot din societate aceste specimene.

#34
bogdanR2016

bogdanR2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.09.2016
Cred ca DA sau asa spun ei ca sa nu-si retraga banii clientii din rezervari.
Departamentul juridic de la primarie au spus ca procesul este pe rol si nu vor primi Receptia imobilului, nu vor intabula nimic si nici nu vor fi contorizati individual la energie si apa.
Din cate stiu un proces intentat de adminstratie in general merge pana la capat chiar daca nu au dreptate in speta, adica fond, apel , recurs, minim 2 ani de zile.
Tot cei de la primarie ne-au spus ca ne mutam pe riscul nostru in imobil!
Daca se renunta e clar ca se da spaga la greu avand in vedere ca dezvoltatorul mai are vreo 3 blocuri pe la unirii pe unde de ridicat.
E complicata speta si mai bine nu te incurci.

#35
gladia84

gladia84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.09.2016
Aveam si noi prgramare joi sa dam avansul, dar o anulam acum. Eu sunt curioasa totusi cum a gandit Neofort toata chestia asta. Voiau sa ne ia banii de rezervare, 2000 de euro si apoi sa nu ne vanda apartamentele? Sa ne tot amane? Sau se faceau contracte aiurea? Sunt atata de dezamagita de toti dezvoltatorii astia. Exista oare apartamente ok in Bucuresti, la un pret rezonabil?

#36
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015

View Postgladia84, on 05 septembrie 2016 - 18:34, said:

Exista oare apartamente ok in Bucuresti, la un pret rezonabil?

Nu. Chiar si la preturi duble sunt multe cu probleme!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate