Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita achizitionat DFSK Fengon 5...

Pret actual invelitoare

Probleme baterie Samsung A54

Schema statie auto Renegade REN 1...
 Magazine IT de incredere

Parere SKODA Octavia 3 2.0TDI 150CP

Achizitie telefon 1000-1200lei

Unde gasesc o lampa buna pe gaz?
 Consulta specialiștii... Und...

Fostul director al Frontex: Comis...

Construire anexa lipita de casa

Ce folositi pentru urina mirosito...
 Socializare in prezenta copiilor

Cont Samsung A32

Hotarare definitiva a instantei, ...

Laptop office 2500 lei

Sfat pentru un incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

coada23

coada23

New Member

• Grup: Junior Members
Salut, m-am gandit destul de mult iar singurele lucruri pe care as vrea sa le practic si din care sa-mi castig traiul ar fii: web development sau game/app development. Ca cunostinte stiu limbajul c++(la nivel de liceu, lucrand  cu exercitile de liceu, deci nu prea bine). Cu ajutorul acestui forum si a mai multor site-uri am inteles, in mare parte,  ce inseamna sa fii un web development si de unde sa incep sa invat. Am citit o gramada de articole despre game/app development si aproape fiecare imi recomanda  alte limbaje sau  alte programe, deci nu stiu de unde sa incep. Timpul pe care l-as aloca ar fii de 3 ani(in timpul facultatii)+2 (master) pentru ca macar sa ies din zona asta de nestiinta.
Intrebarile mele ar fii: ce inseamna cu adevarat aceasta meseria ? "cu ce se mananca ea?"
cu ce sa incep, ce sa aprofundez, cu ce sa continui mai apoi? (si niste site-uri/carti de unde pot gasi aceste informatii, daca aveti la indema)

Multumesc anticipat.

Edited by coada23, 29 August 2016 - 00:27.

candreifx

candreifx

Active Member

• Grup: Members
Vezi  ca tu cauți sa fii un web development și o sa găsești alte chestii.
Tu vrei web developer, de fapt. Sa știi ca gramatica ar fi un punct forte, măcar sa nu scrii asa în vreun CV ca te-ai cacat în el.
Cauta niște tutoriale pe net. Google, YouTube. Sunt în draci tutoriale.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Postcoada23, on 29 august 2016 - 00:26, said:

Timpul pe care l-as aloca ar fii de 3 ani(in timpul facultatii)+2 (master)
E ok cu timpul. Daca nu esti la o facultate de calculatoare/informatica, ar fi bine sa intri aici, sa existe un drum comun, nu una hais si alta cea ! Iar aici ai o programa de invatamant care te va trece prin toate, nu devii meserias doar cu ea, insa ai un habar mai larg conturat cat sa decizi in cunostinta de cauza ce vrei.
In rest, documentatie exista cata frunza si iarba, nu acum faci alegeri despre ce segment vei practica, in aceasta perioada e timpul acumularii de cunostine profesionale, din toate zonele. Nu trebuie sa fugi de cunoastere, ca ai auzit la cot de bloc ca aia e asa si pe dincolo. Un profesionist incearca si vede ce si cum, iar cand are de aplicat va sti sa aleaga pe cea optima.

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

View Postcoada23, on 29 august 2016 - 00:26, said:

1. Ca cunostinte stiu limbajul c++(la nivel de liceu, lucrand  cu exercitile de liceu, deci nu prea bine).

2. Intrebarile mele ar fii: ce inseamna cu adevarat aceasta meseria ? "cu ce se mananca ea?"
3. cu ce sa incep, ce sa aprofundez, cu ce sa continui mai apoi? (si niste site-uri/carti de unde pot gasi aceste informatii, daca aveti la indema)
1. deci nu stii C++ deloc, crede-ma: ce ai facut in scoala nu a fost C++, ci C cu cin si cout. Incepe cu cartea creatorului pentru a recupera: http://www.stroustrup.com/4th.html - ai acolo link pentru comanda online, si ISBN ca sa cauti in alte parti. Prefera varianta in engleza.
2. pune intrebari mai concrete. Ce vrei sa stii?
3. Vezi acest raspuns: http://forum.softped...8#entry14073288

AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

Junior Member

• Grup: Members
Desigur ca inainte de alegerea unei facultati, a unei cariere, este bine sa te gandesti in perspectiva. Sa afli ce iti poate oferi domeniul respectiv.
Totusi, pana nu termini perioada studiilor, iti recomand sa nu fi atat de chitit pe facut bani, incat sa iti inchida orizontul cunoasterii.
Fii mai relaxat, bucura-te de ce afli acolo. E o perioada frumoasa in care vei invata lucruri noi asa cum probabil nu vei mai avea ocazia.

De asta spun ca este posibil ca pe parcursul ei sa iti schimbi viziunea cu privire la domeniul in care ti-ar placea sa lucrezi.
Lucrul asta se intampla pentru ca vei vedea lucruri noi, vei intelege mai bine domeniul etc.
De altfel nu este imposibil ca de-a lungul carierei sa lucrezi la mai multe tipuri de aplicatii...

Friskey

Friskey

Guru Member

• Grup: Banned

View PostOriginalCopy, on 29 august 2016 - 06:04, said:

1. deci nu stii C++ deloc, crede-ma: ce ai facut in scoala nu a fost C++, ci C cu cin si cout. Incepe cu cartea creatorului pentru a recupera: http://www.stroustrup.com/4th.html - ai acolo link pentru comanda online, si ISBN ca sa cauti in alte parti. Prefera varianta in engleza.
Vezi ca aia e pentru cei mai avansati care stiu ceva programare. Asta e pentru incepatori: http://www.stroustru...rogramming.html

coada23

coada23

New Member

@neagu_laurentiu
Da, sunt la o facultate de informatica si sunt boboc. Nu vreau sa pierd cei 3 ani, deci am inceput sa ma gandesc ce vreau sa fac cu viata mea. Am ales web developer sau game/app development si sincer mi-ar placea mai mult a doua( poate nu o sa le fac pe niciuna). Tot ce vreau momentan este un "sut in fund" spre un drum si de acolo o sa ma descurc . Singura mea problema este ca sunt prea multe informatii, prea multe puncte de start si nu stiu pe care sa o aleg, deci daca tot am sansa sa primesc un sfat si un " sut in fund" m-am gandit sa profit de ea.
@OriginalCopy @Friskey
Multumesc pentru informatii si ajutor.

Edited by coada23, 29 August 2016 - 12:09.

Friskey

Friskey

Guru Member

• Grup: Banned
Cartea aia a lui Stroustrup cu lebedele (de fapt cam toate) le gasesti si moca in format pdf pe net. Cauta.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

View Postcoada23, on 29 august 2016 - 12:05, said:

Tot ce vreau momentan este un "sut in fund" spre un drum si de acolo o sa ma descurc . Singura mea problema este ca sunt prea multe informatii, prea multe puncte de start si nu stiu pe care sa o aleg, deci daca tot am sansa sa primesc un sfat si un " sut in fund" m-am gandit sa profit de ea.
Si eu am fost dezorientat acum ceva ani pe vremea asta, altii la fel. Dar pe parcurs acumulezi din ce in ce mai mult si apare lumina de la capatul tunelului. Totul e sa nu dezarmezi acum. In rest, aprofundeaza ce ai studiat pana acum, ce vei studia, acele cursuri sunt doar introducere in poveste. Trebuie sa stii din toate cate un pic pentru a lua o decizie (si va trebui sa o iei dar nu acum).
Intreaba-te cum ai face tot ce vezi pe ecran, analizand ce si cum, intreband in stanga si-n dreapta, studiind ce nu stii, pana cand poti spune ca ai putea si tu realiza. Nu conteaza ca-s programele demo, ca au facut si altii etc., pentru tine sunt de aur in dezvoltarea profesionala.

Edited by neagu_laurentiu, 29 August 2016 - 18:52.

republicall

republicall

Senior Member

Pentru game development trebuie sa stii c/c++ foarte bine la nivel low level si eventual sa te interesezi ce framework-uri api-uri se mai poarta. Nu stiu daca se mai programeaza in directx sau opengl la firme de jocuri.

Sau poti sa inveti java si Android Studio pentru jocuri pentru android.

Pentru web trebuie iar sa iti alegi un limbaj intre php, java, python si ruby si in functie de care iti este mai usor apoi trebuie sa alegi un framework cum ar fi CodeIgniter, Spring, xxx respectiv Ruby on Rails. Trebuie sa stii Git, paradigme de programare, oop, dependency injection. De obicei daca nu le stii tot ce se cere pe piata e cam greu sa treci de interviu si daca treci e greu sa te mentii.

Si sa iti alegi un SGBD care crezi ca ti se potriveste, de obicei se merge pe MySql.

Edited by republicall, 29 August 2016 - 20:55.

coada23

coada23

New Member

Am mai cautat prin niste surse si am mai gasit niste carti "Sams Teach Yourself C++ in One Hour a Day"(in one hour a day sigur...) si "C++ for Dummies". O parere despre ele?

republicall

republicall

Senior Member

View Postcoada23, on 02 septembrie 2016 - 21:55, said:

Am mai cautat prin niste surse si am mai gasit niste carti "Sams Teach Yourself C++ in One Hour a Day"(in one hour a day sigur...) si "C++ for Dummies". O parere despre ele?

Sincer, cauta-ti un mentor si tine-te de el vreo 5 ani. Daca il gasesti sansele tale de reusita in programare cresc foarte mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate