Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Copiii si adolescentii - ce se intampla cu ei? (studiu de caz YouMeet2016)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Bun, deci plecam de la un eveniment recent, o intalnire a fanilor cu vbloggerii preferati, la Romexpo. Asa-i ca nu va spune mult (ce-i aia vblogger si de cand are asa o mare importanta?) Ei bine, daca ne uitam la faptul ca au venit peste 2000 de oameni (asa zice presa, 5000 din surse neoficiale), copii + parinti, eu zic ca e de luat in seama si discutat despre ce s-a intamplat acolo. Partea de can-can o gasiti in presa, pe scurt, evenimentul a fost organizat prost, in sensul ca s-a ales o sala prea mica (au vandut cateva sute de bilete, dar in realitate s-au prezentat mai multi la eveniment si au inceput sa se imbulzeazca), au intervenit pompierii, politia, evenimentul a fost mutat intr-o sala mai mare, ca in final sa se anuleze.

Eh, acum sa ne uitam un pic in detaliu la adunatura asta de copii (nici macar adolescenti). De ce se aflau acolo? Ca sa-si intalneasca idolii. Care idoli? Alti copii (cel mult adolescenti) care se filmeaza cand se joaca, pun pe youtube si altii casca gura la ce fac si zic ei.

Cum a decurs interactiunea? Aparitia la balcon a "vedetelor", care au fost aclamate, apoi fugarirea lor prin curte, pentru autografe (pana la momentul cand a trebuit sa intervina politia). In plus, toata lumea filmeaza. Copiii isi filmeaza idolii, iar idolii se filmeaza cu ceata de copii in spate, care ii filmeaza. Evident, tot acest "footage" va ajunge pe youtube, unde o sa se uite aceeasi copii cum au fost filmati de vedete in timp ce ei filmau vedetele.

Ce fac parintii? Isi aduc copiii la astfel de "evenimente" (unul cica a venit special de la Craiova), fugaresc "vedetele" impreuna cu ei, isi pozeaza si-si filmeaza plodul, ba am auzit chiar ca un parinte a reusit sa sparga un geam. Ok, inteleg ca e normal ca in calitate de parinte sa-ti sustii copilul in pasiunile lui, dar serios, a sta pe net si a casca gura la ce fac si zic unii si altii este chiar sanatos pentru copilul ala la 5-7-10 ani? Ba il mai si iei de aripa si-l duci la Bucuresti sa-si intalneasca idolii (adica niste mucosi carora nici nu le-a crescut mustata)?!

Parti din filmuletul acesta cred ca sunt relevante. Se observa varsta copiilor (am vazut si de 5 ani - WTF?), la min 1:40 incepe aclamarea, la 5:20 urmaresc ca gainile bete "vedeta" (a se observa si parintii cum dau din coate ca progenitura lor sa ajunga cat mai in fata), la 8:30 "vedeta" este "salvata" de politie.

Nu vreau sa se transforme intr-o discutie gen "copiii din ziua de azi...", dar aspecte de genul asta mi se par ingrijoratoare pentru dezvoltarea sanatoasa a copiilor, respectiv a viitorilor adulti. 5000 de oameni s-au dus la eveniment, acasa au stat si mai multi (uitati-va doar la cate zeci de mii de vizualizari strang clipurile in care se vorbeste despre asta).

Edited by Michidoo, 28 August 2016 - 23:51.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai toti retarzii se apuca de facut canale pe youtube de pe la 14-16 ani si scot tot felul de tampenii pe gura, iar astia mici si nevinovati brusc devin obsedati si vor sa devina ca astia...

Parintii incearca sa le faca pe plac celor mici, din dragoste pentru ei.

Edited by TruculMagic, 28 August 2016 - 23:53.


#3
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Iar grija, iar le bagam pe alea cu viitorul tarii, cine plateste pensii...

#4
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,901
  • Înscris: 24.12.2010
sincer eu accept si trec multe cu vederea.. insa s-au strans toti analfabetii si copchii care n-au ce face cu timpul lor, se maimutaresc pe youtube si nu mai ai loc de ei, orice cauti iti vin tampitii astia la sugestii, abia astept momentul cand youtube va introduce o taxa lunara ca membru si sa mai rareasca din ei dzeu' lor, ca sunt satul de copchi copaci si tute la tot pasul!

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016
2000 din 20 de milioane gasesti sa faca orice. Nu e relevant.

#6
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Pffu..."Vedete", care stau la balcon si niste copii spalati pe creier ii fac sa se simta regi pentru gunoaiele pe care le posteaza pe youtube. Youtube-ul in Romania e praf, ma uit doar la Codrin, MrDarthJomo si IHATEPINK. Unii dintre prietenii mei zic ca sunt limitat, dar decat sa vad toti prepubertarii care se dau gameri profesionisti si urla in microfon, mai bine lipsa.

#7
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

View PostMichidoo, on 28 august 2016 - 23:47, said:

Ce fac parintii? Isi aduc copiii la astfel de "evenimente" (unul cica a venit special de la Craiova), fugaresc "vedetele" impreuna cu ei, isi pozeaza si-si filmeaza plodul, ba am auzit chiar ca un parinte a reusit sa sparga un geam. Ok, inteleg ca e normal ca in calitate de parinte sa-ti sustii copilul in pasiunile lui, dar serios, a sta pe net si a casca gura la ce fac si zic unii si altii este chiar sanatos pentru copilul ala la 5-7-10 ani? Ba il mai si iei de aripa si-l duci la Bucuresti sa-si intalneasca idolii (adica niste mucosi carora nici nu le-a crescut mustata)?!

Nu vreau sa se transforme intr-o discutie gen "copiii din ziua de azi...", dar aspecte de genul asta mi se par ingrijoratoare pentru dezvoltarea sanatoasa a copiilor, respectiv a viitorilor adulti.
Ai dreptate, e groaznic.

View PostTruculMagic, on 28 august 2016 - 23:52, said:


Parintii incearca sa le faca pe plac celor mici, din dragoste pentru ei.
Asta e cel mai grav, parintii din formatori au ajuns doar sponsori-pupatori in cur ai plozilor.
Plozii decid cum se educa iar parintii doar stau si dau din cap aprobator si baga banii.
Oribil.

#8
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postlefcadio, on 29 august 2016 - 07:48, said:

Ai dreptate, e groaznic.
Daca, copiii aia vin din alte orase doar pentru a intalni un putzoi de 15 ani, iti imaginezi cat de usor pot fii ei manipulati? Pai daca era "pe vremea mea", mama nu ma lasa sa fac asa ceva.

#9
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
eu nu ma-as ingrijora atat de tare, pana la urma s-au dus acolo 2000. la cati copii sunt in Ro, nu m-as panica.
si Socrate era inspaimantat de copiii din vremea sa, deci ...

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
"copiii din ziua de azi..."
De fapt, părinții din ziua de azi, unii.

#11
brokedheart

brokedheart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 03.07.2016
Toata lumea vrea sa devina rockstar, in special tinerii. In strainatate sunt milioanele, nu mii. Pewdiepop ala are 47 de milioane de subscribers.

Edited by brokedheart, 29 August 2016 - 09:10.


#12
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Sheeple...

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
În Vest cred că se adunau mai mulţi la un astfel de eveniment. Dacă vorbim de Bucureşti, 2000 de oameni e o nimica toată, nici măcar nu acoperă un cartier mai mic.
Românii de-abia acum descoperă astfel de "valori", deci până ca fenomenul chiar să conteze la nivel social macro, mai este.
Şi, la urma-urmei, ce aţi vrea să facă un copil care îşi caută drumul în viaţă, într-o ţară care nu-i oferă absolut nicio şansă? Se uită la ceea ce se scurge - nu pot folosi termenul "provine" - din Vest, căci nici din punctul ăsta de vedere nu i se oferă nimic.
Ni s-a oferit libertatea de a circula şi de a comunica exact de cei care ne vor proşti (Sarmalele Reci - cine ştie, cunoaşte) şi, prin urmare, ni se facilitează accesul la subcultură, la mârlănie. De exemplu, ce face românul cu traficul nelimitat de la Digi? Ascultă măcar un post de radio online care difuzează muzică de nişă, sau emisiuni de cultură din afară? Nu, el (românul) stă pe Facebook, pe WhatsApp, pe Messenger şi pe YouTube.
Mai sunt oaze de speranţă în România, în zona Ardealului, unde oamenii se mai ghidează după regulile bunului simţ, însă din păcate sunt tot mai puţine, pentru că şi românii de acolo emigrează.

#14
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

View PostPSC, on 29 august 2016 - 09:52, said:


Românii de-abia acum descoperă astfel de "valori", deci până ca fenomenul chiar să conteze la nivel social macro, mai este.

Nu mult.
Si conteaza incotro merge lumea in general, ca n-avem alta pe care sa mergem.

#15
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
tinerii actuali au fost crescuti sa fie hipersensibili emotional si asta nu e bine

#16
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Absolut dezgustator , pai pe vremea mea alergam pe dealuri si ne bateam cu pietre. Chiar tin mine cum am aruncat o piatra si i-am spart capul celui mai bun prieten de pe vremea aia . Ne mai bateam si cu bete de fapt nu numai cu pietre . Si acum inconstienii isi duc copiii la asemenea intalniri . Copilulul meu in veci nu o sa primeasca asa ceva , el este fericit in incinta blocului cu ceilalti copii unde se bat cu pietre.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate