Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Problemă fps jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Cosminilie

Cosminilie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.12.2015
Salut, în primul rând aș vrea să-mi cer scuze dacă nu am postat în categoria corectă, dar nu prea sunt familiar cu forumul. În al 2-lea rând am o problemă, folosesc un laptop: Asus X540LA, 4GB Ram, Procesor Intel i3-5005U 2GHZ (4CPUs), placă video Intel® HD Graphics 5500 2GB 32bit, OS: Windows 10.
Iar la absolut toate jocurile fps-ul nu scade crește mai mult de 60 constant în absolut tot ce am încercat.. Până chiar și în Counter-Strike 1.6 care pe celălalt PC îmi merge în 150+ cu 512mb ram, procesor 1.8 ghz și placă video 64mb. Și am căutat, dar n-am găsit niciunde o rezolvare la așa ceva... Eu mă gândesc că poate să fie de la setările  plăcii video *POATE*, dar e prima dată când folosesc o placă video Intel hd graphics și nu prea am habar, dacă m-ați putea ajuta aș rămâne recunoscător.

#2
gyan338

gyan338

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.09.2011
vsync

#3
Cosminilie

Cosminilie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.12.2015

View Postgyan338, on 28 august 2016 - 17:56, said:

vsync
Am uitat să menţionez că este cam 99% diferit de alte plăci video precum nvidia ?
http://imgur.com/a/NfP1a

#4
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Windows 10... opreste inregistrarea xbox.

#5
Cosminilie

Cosminilie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.12.2015

View PostKalos14, on 28 august 2016 - 18:09, said:

Windows 10... opreste inregistrarea xbox.
Ce legătură are asta cu fpsurile din jocuri ?
Edit: În jocuri precum cs:go procesorul ajunge maxim la 30% ..

Edited by Cosminilie, 28 August 2016 - 18:13.


#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Xbox ala nu consuma procesor, dar consuma toata memoria RAM si sistemul merge ca dracu' ca face swap pe hard disc la greu daca nu opresti porcaria aia de inregistrare xbox (eu am 8 GB si imi manca toata memoria in 5 minute, mergeau jocurile ca dracu' pana m-am prins)

#7
Cosminilie

Cosminilie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.12.2015

View Postmodoran, on 28 august 2016 - 18:19, said:

Xbox ala nu consuma procesor, dar consuma toata memoria RAM si sistemul merge ca dracu' ca face swap pe hard disc la greu daca nu opresti porcaria aia de inregistrare xbox (eu am 8 GB si imi manca toata memoria in 5 minute, mergeau jocurile ca dracu' pana m-am prins)
Am înţeles, dar cum dezactivez înregistrarea?

#8
Cosminilie

Cosminilie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.12.2015

View Postdiegodanny, on 28 august 2016 - 18:28, said:

Eu nu vad nicio problema!
Ce asteptari ai de la TIGAIA AIA ?


Edit : Placa video e foarte slaba..
Te rog nu mai fă post-hunt. Şi nu e aşa de slabă atâta timp cât îmi merg toate jocurile 60fps, dar faptul ciudat este că pe una de 64mb cs 1.6 de exemplu merge 150fpsuri. Vrei să spui că Laptopul 2016 e praf care nici măcar nu merge să instalez ceva mai prejos de windows 10 şi e mai bun un calculator dinainte să te naşti tu(Nu te jignesc, dar spun ca exemplu calculatorul acela este din 1998) ?

Edited by Cosminilie, 28 August 2016 - 18:35.


#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostCosminilie, on 28 august 2016 - 17:59, said:

Am uitat să menţionez că este cam 99% diferit de alte plăci video precum nvidia ?
http://imgur.com/a/NfP1a
pentru jocuri cu FPS ridicat ai nevoie de, ia un loc, nu cumva sa lenisi,
de placa video dedicata


http://laptoping.com...iews-and-specs/

Edited by MarianG, 28 August 2016 - 19:42.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
TNT 2 a aparut de abea in 1999 si costa 225 USD intr-o vreme in care cine lua o Permedia 2 cu 4 MB SGRAM PCI cu 70 USD era considerat deja entuziast...

Si nici macar un TNT 2 nu ar fi scos scoruri asa de mari, probabil nici in 800 x 600, si cu atat mai putin intr-o rezolutie considerata decenta in 2016.

Placile video actuale, cel putin modelele de la mainstream in sus, sunt de mii de ori mai performante decat ce era disponibil in 1998.

Chiar si Intel® HD Graphics 5500 2GB 32bit are o performanta de zeci de ori mai slaba fata de placile grafice performante din prezent.
Daca ar fi suficient de performanta, nu ar mai exista placi de zeci de ori mai performante.

La intel, Iris PRO este denumirea GPU-urilor mai performante, in functie de model acestea avand o performanta care variaza de la aproape dubla fata de HD 5500 si pana la aproape tripla.
Chiar si asa, cea mai performanta versiune de Iris PRO, de 3 X mai performanta dfata de HD 5500, tot este de multe ori mai slaba fata de o placa video mainstream high contemporana, si nici nu compar cu cele high end fata de care este deja ridicola comparatia.

Edited by loock, 28 August 2016 - 19:56.


#11
Cosminilie

Cosminilie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.12.2015

View PostMarianG, on 28 august 2016 - 19:37, said:

pentru jocuri cu FPS ridicat ai nevoie de, ia un loc, nu cumva sa lenisi,
de placa video dedicata


http://laptoping.com...iews-and-specs/
Frumoasă gluma chiar am râs Posted Image) (Nu glumesc). Da, ştiu şi eu că e mai bună placa video dedicată decât cea integrată, dar ce placă video dedicată aş putea pune la un laptop ? Posted Image).
Oricum ''mulţumesc'' de răspunsurile care nu m-au ajutat la cât am cerut, am găsit rezolvarea în altă parte, iar acum csgo rulează lejer 130fps+ în competitive. Mă aşteptam să găsesc răspunsul aici că toţi spun că ''Pe softpedia găseşti orice'' mda..
Edit: Pentru ce-i care o să se gândească la aşa ceva: Nu, nu am oprit aero, nu am făcut nici-o setare din windows, pur şi simplu setările de la placa video.
Edit2: loock eu mă refer la un IBM şi da, asta am spus şi eu nu prea văd logica ca un laptop ca ăsta să aibe mai puţine fpsuri ca un calculator aproape deoseamă cu mine. Şi nu e atât de slabă Intel hd graphics 5500 am rulat înainte Assasin Creed's 4 Black Flag în 60fps constant, rareori mai scădea la 55.

Edited by Cosminilie, 28 August 2016 - 20:05.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
In graficul din link comparatia se face inca tot cu niste placi grafice slabe, versiuni mobile care au performanta la jumatate sau mai slaba fata de versiunile de PC, fiind de fapt. modele mai vechi subtactate si redenumite.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Probabil ca te joci in 800x600, 640x480, cum era pe vremea aia.

O placa grafica mainstream contemporana de ultima generatie de genul RX 480, tot are performanta la limita pt full HD 1920x1080 pt niste jocuri noi, cu toate ca este de ~ 14 X mai performanta fata de HD 5500.
14 X nu e un nr. la plesneala, ci chiar diferenta de performanta masurata in GFLOPS.

Edited by loock, 28 August 2016 - 20:29.


#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostCosminilie, on 28 august 2016 - 19:55, said:

Frumoasă gluma chiar am râs Posted Image) (Nu glumesc). Da, ştiu şi eu că e mai bună placa video dedicată decât cea integrată, dar ce placă video dedicată aş putea pune la un laptop ? Posted Image).
Oricum ''mulţumesc'' de răspunsurile care nu m-au ajutat la cât am cerut, am găsit rezolvarea în altă parte, iar acum csgo rulează lejer 130fps+ în competitive. Mă aşteptam să găsesc răspunsul aici că toţi spun că ''Pe softpedia găseşti orice'' mda..
Edit: Pentru ce-i care o să se gândească la aşa ceva: Nu, nu am oprit aero, nu am făcut nici-o setare din windows, pur şi simplu setările de la placa video.
Edit2: loock eu mă refer la un IBM şi da, asta am spus şi eu nu prea văd logica ca un laptop ca ăsta să aibe mai puţine fpsuri ca un calculator aproape deoseamă cu mine. Şi nu e atât de slabă Intel hd graphics 5500 am rulat înainte Assasin Creed's 4 Black Flag în 60fps constant, rareori mai scădea la 55.
speri sa razi pana pocnesti
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XbowuAFbslI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
"Procesor Intel i3-5005U 2GHZ (4CPUs), placă video Intel® HD Graphics 5500 2GB 32bit, OS: Windows 10." "iar acum csgo rulează lejer 130fps+"
Posted Image Posted Image Posted Image

#16
iTechnofail

iTechnofail

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2016

View PostCosminilie, on 28 august 2016 - 17:45, said:

Salut, Ăźn primul rĂąnd aș vrea să-mi cer scuze dacă nu am postat Ăźn categoria corectă, dar nu prea sunt familiar cu forumul. În al 2-lea rĂąnd am o problemă, folosesc un laptop: Asus X540LA, 4GB Ram, Procesor Intel i3-5005U 2GHZ (4CPUs), placă video IntelÂź HD Graphics 5500 2GB 32bit, OS: Windows 10.
Iar la absolut toate jocurile fps-ul nu scade crește mai mult de 60 constant Ăźn absolut tot ce am Ăźncercat.. PĂąnă chiar și Ăźn Counter-Strike 1.6 care pe celălalt PC Ăźmi merge Ăźn 150+ cu 512mb ram, procesor 1.8 ghz și placă video 64mb. Și am căutat, dar n-am găsit niciunde o rezolvare la așa ceva... Eu mă gĂąndesc că poate să fie de la setările  plăcii video *POATE*, dar e prima dată cĂąnd folosesc o placă video Intel hd graphics și nu prea am habar, dacă m-ați putea ajuta aș rămĂąne recunoscător.
Nu te supara,dar o fi el laptop 2016 de la Asus,da' cu componentele alea ma mir ca merge asa.Asta mi se pare laptop office sau home use in nici un caz "GAMING".Crede-ma,am avut un Sony Vaio cu aceleasi specificatii(doar cu placa video mai buna si Win7),dar tot nu se descurca.

Edited by iTechnofail, 04 September 2016 - 12:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate