Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Vreau sa zbor - Wingsuit flying

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Exact, cum am scris si in titlu, mi-ar place tare mult sa zbor (Wingsuit flying).
Exact ca aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/10byeZV5jcc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vreau intai sa fac parasailing si sa ma dau cu parapanta (cu instructor in spate), macar sa stiu cum este sa stai in aer, si cursuri de parasutism. Posted Image
Tinta finala as vrea sa fie ceea ce am aratat in videoclipul de mai sus.

Acum intrebarea mea, oare am tinte prea inalte? Posted Image Wingsuit flying-ul este oare la indemana oricui isi doreste si face progrese, sau doar un "beneficiu" celor mai "nebuni"? Posted Image

Edited by AndyM, 28 August 2016 - 16:23.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Bani de costum sa ai si urcat la inaltime cu avionul/elicopterul.Posted Image

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Sunt pe youtube destule clipuri in care se lovesc de stanci, presupun ca e un avantaj in asta deoarece mori pe loc si nu mai suferi, cine vrea sa moara tanar si frumos poate alege metoda asta.

Personal mi se pare un sport mult prea riscant si prostesc deoarece exista intotdeauna variabila unui curent de aer care sa te impinga de pe traseu si sa nu mai ai timp sa te redresezi. Mai ales ca toti aleg trasee "frumoase" care trec aproape de stanca, intr-o fractiune de secunda te poti face placinta.

Am citit despre Dean Potter si mi s-a taiat cheful, prietena lui era sus ca spotter si el ii trimitea de fiecarea data un sms cu mesajul "safe" cand ajungea jos, de data asta n-a mai trimis. Mi s-a facut mila de fata aia cum a povestit.

#4
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Daca asta vrei, bafta multa.Nu cred ca sunt multi oameni sa tinda spre asa ceva.

#5
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008
Aici gasesti info interesante despre asta
http://www.dropzone....umping_506.html
Nu cred ca e un obiectiv realist la noi. Numai ca sa iti iei categoriile pentru parasutism sunt niste preturi incredibile.
Va trebui sa il faci ca nu o sa poti incepe direct cu base jumping. Inca inainte de a incepe sa te gandesti la salturi va trebui sa treci testele medicale.
https://www.tnt-brot...i-pot-face.html

#6
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 ved3neu, on 28 august 2016 - 16:46, said:

Aici gasesti info interesante despre asta
http://www.dropzone....umping_506.html
Nu cred ca e un obiectiv realist la noi. Numai ca sa iti iei categoriile pentru parasutism sunt niste preturi incredibile.
Va trebui sa il faci ca nu o sa poti incepe direct cu base jumping. Inca inainte de a incepe sa te gandesti la salturi va trebui sa treci testele medicale.
https://www.tnt-brot...i-pot-face.html
Merci! :D

#7
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

 AndyM, on 28 august 2016 - 16:14, said:

Exact, cum am scris si in titlu, mi-ar place tare mult sa zbor (Wingsuit flying).
Exact ca aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/10byeZV5jcc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vreau intai sa fac parasailing si sa ma dau cu parapanta (cu instructor in spate), macar sa stiu cum este sa stai in aer, si cursuri de parasutism. Posted Image
Tinta finala as vrea sa fie ceea ce am aratat in videoclipul de mai sus.

Acum intrebarea mea, oare am tinte prea inalte? Posted Image Wingsuit flying-ul este oare la indemana oricui isi doreste si face progrese, sau doar un "beneficiu" celor mai "nebuni"? Posted Image

Nu ai tinte prea inalte dar e un drum ceva mai lung pana acolo. In Ro sari cu wingsuit mai mult din avion. Sunt putine zone de unde sa sari de pe stanca. Incepe cu parapanta, parajuta, bungee. Parapanata si parasuta de mai multe ori pana o sa incepi sa sari singur si sa capeti experienta. Daca te grabesti nitel mai prinzi sa te dai cu parapanta anul acesta.

#8
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Chiar ma gandeam, ca sarind din avion, sansele de impact se diminueaza.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 AndyM, on 28 august 2016 - 16:14, said:

Exact, cum am scris si in titlu, mi-ar place tare mult sa zbor (Wingsuit flying).
Exact ca aici:
Nu mai e la moda doar cu asta. Acuma se fac cu motoare mici.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Czy0pXRRZcs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai multa putere mai mult control si viteza.

Edited by andreic, 28 August 2016 - 18:03.


#10
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
E cu totul altceva.

#11
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

 AndyM, on 28 august 2016 - 17:57, said:

Chiar ma gandeam, ca sarind din avion, sansele de impact se diminueaza.

Pierzi si o parte de distractie. Dar pentru inceput este ok.

#12
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

 AndyM, on 28 august 2016 - 16:14, said:

Exact, cum am scris si in titlu, mi-ar place tare mult sa zbor (Wingsuit flying).
Cum spuneau și cei de mai sus - drumul e lung, dar dacă îți dorești cu adevărat... „The only limit is your imagination”. Posted Image

Quote

Vreau intai sa fac parasailing si sa ma dau cu parapanta (cu instructor in spate), macar sa stiu cum este sa stai in aer, si cursuri de parasutism. Posted Image
Tinta finala as vrea sa fie ceea ce am aratat in videoclipul de mai sus.
Perseverență, răbdare, muncă și sacrificii ar fi rezumatul în câteva cuvinte.
Wingsuit BASE Jump nu prea se face în România (deși găsești câteva videoclipuri pe net), dar până acolo ai cursurile de parașutism, salturile normale, salturile de tip BASE, salturile cu wingsuit din avion/elicopter.
Uite aici un rezumat al rezumatului:
http://totb.ro/video...it-din-romania/

E foarte important să știi că în acestă disciplină mor mulții oameni, de aceea toate aspectele sunt importante, fiecare detaliu contează.
Dacă vei începe să zbori poate vei găsi alte discipline care îți vor plăcea mai mult pentru că aceasta e probabil cea mai periculoasă dintre toate.

#13
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Portanta mica - orice gresala este taxata !
Unul dintre cele mai grele sporturi , parasutismul e ca mersul pe bicicleta pe langa acesta.
Atentie si la pretul echipamentului + parasuta

Esti ca un MIG 29 , o teava zburatoare , asa le spun pilotii de pe ele , daca pica motorul vi ca o teava aruncata din avion...

Edited by xilo, 28 August 2016 - 18:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate