Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Voluntar Calator - Lex404

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
888 replies to this topic

#847
McNaught

McNaught

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.06.2017

View PostLex404, on 29 iunie 2017 - 19:54, said:

O sa ma uit si la video Posted Image

Cel mai ieftin e spre Hyderabad si Bengalore. Acuma nu ii bai ca in zona ma misc cumva, mi-am facut antrenamentul in Sri lanka Posted Image
Prin continentul American nu treci? Când ajungi în Australia poți să iei ceva zbor spre Chile sau Argentina.

#848
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostMcNaught, on 29 iunie 2017 - 20:01, said:

Prin continentul American nu treci? Când ajungi în Australia poți să iei ceva zbor spre Chile sau Argentina.
Dupa. Dar dupa faza cu Filipine trebuie sa ma intorc inapoi pe drum cam de unde plec, adica in India. Apoi tot spre Asia de est o voi lua, dar mai overland.

Trec si la americani, intr-o vara, incepand cu Canada :) si probabil skip la US.

#849
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostMcNaught, on 29 iunie 2017 - 19:52, said:

Poate te ajută video-ul ăsta pentru Filipine:

Foarte fain videoul ala!

Si e exact planul meu, doar ca putin pe dos. Adica eu voi sta 3 zile in Manila (stiu, e mult. Dar e vreme) urmand sa zbor spre Puerto Princesa (inca nu stiu cu ce, nu am 35€ de zbor. Incerc niste freebies :lol: ). In PP nu voi sta, voi merge direct spre Port Barton sau El Nido. Si pana pe 18 Octombrie tot in Palawan voi fi, voi incerca cam tot ce-mi sta in putiinta si poate am norocul de la Turci, sa am freebies la tururi. Evident, le pot face reclama :D. In timpul asta, daca reusesc cumva, poate ajung si in Coron; cred ca cu o barca ca e timp destul si nu imi permit zboruri in zona.
Pe 18 am un zbor (20€) Puerto Princesa-Cebu unde ar urma sa petrec ultimile 10 zile (Cebu, Bohol, Bantayan; poate si Malapascua). Acuma pentru zona cebu am maxim 10 zile, practic pe 28 ar trebui sa plec. O prelungire a sederii e 50 EUR deci cam iese din discutie acum.

Tot din Cebu trebuie sa gasesc un zbor foarte ieftin (e 150$ acum, vreau si mai foarte ieftin ca n-am atat) spre India.

#850
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Deja ma dispera așteptarea asta :lol:
Încă aștept codul ăla de invitație pentru viza iraniana. Sper ca pe sâmbătă/ duminica îl am ca sa pot merge luni la consulat in Tbilisi.

Între timp, ce-am planificat in ordine crescătoare:
Good bye party in Batumi. Am stat prea mult și-am cunoscut prea mulți oameni deci tre sa îmi iau la revedere într-un mod de (ne)uitat

Găsit cazare in Dubai (la un filipinez :lol: ). Pe 24 sărbătoresc un an deci i-am zis sa facem un party. Okay!

Găsit cazare in Manila. Pe 29 Septembrie ii ziua mea deci o punem de-o petrecăreala și acolo.

Caut pentru Cebu-Mactan Island. Și urmează sa fac planul pe Palawan.

M-am împotmolit cu Nepalul. Aparent singura cale ieftină de a ieși din Nepal e înapoi spre India. Asta înseamnă alta viza (50$).

Și din India sa merg terestru spre Burma nu merita. Viza + permisul pentru zona Manipur sunt mai scumpe decât un zbor).

Între timp, am făcut o campanie de crowdfunding pentru a reusi sa îmi acopăr nișe costuri in avans (și unele neplanificate pana la adăugarea Filipinelor ). Las linkul aici. Un share ajuta :D


https://www.generosi...eler/x/13932054

#851
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Am luat viza iraniana. Foarte ușor, aplicat ieri ridicat azi. :)

#852
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Mai pune și tu niște poze.

#853
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pai nu prea am făcut poze :/ fiind in stand-by de pe 20 Iunie sa aștept scrisoarea de la MAE iranian. Și mai mult, era ieri o franțuzoaică care o aplicat fără :facepalm: și fiind in stand-by m-am cam moleșit, ma enerva ca începeam sa ma simt acasă in Batumi 😂 o sa am party de "la revedere" vineri seara.

De duminica îs înapoi in Turcia și fug spre Izmir și toată riviera turcească deci, o sa fie poze :))

Apoi spre estul Turciei (Antep, Mardin, Diyarbakir), Kurdistan (Erbil, Sulaymaniyah), apoi Iran :D


Foarte ușor cu viza.

#854
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Bine,mai așteptăm.

Nu refuzăm nici poze de la party.

#855
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
No lasă 😂 am niște poze in telefon de "mersi doamne ca am rămas fără net in noaptea aia" :lol:

Am mai pus câte una pe Instagram, dar decente.

#856
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Cumva ma simt onorat ca ai avut timp sa imi citesti topicul despre masini in conditiile in care umbli nu gluma :)

Foarte frumos si succes, esti tare.

#857
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Hehe mersi :D

Am avut câteva zile (sau săptămâni) de-am stat mai puțin pe forum dar zilele trecute eram in Tbilisi sa aștept viza iraniana și-am stat ceva mai mult pe net. Îs cam nedormit calumea de vreo 3 zile c-am fost puțin stresat (degeaba) și acum îs înapoi in Batumi. Mâine ii petrecareala de la revedere (strâns deja vreo 30 de necunoscuți + cunoscuții :lol: ) și duminica foarte dimineața o iau spre Ankara.


Despre viza iraniana (și poza cu viza frumoasa) am scris aici:

http://a-walk.com/20.../viza-iraniana/


Și azi la întoarcere ca eram rupt am luat tot trenul. Și-am avut motiv sa fac o comparație între CFR și GR. Ultimul articol :)

Spor la ales mașina! (MCV-ul cred și eu ca ii varianta mai ok, in special pentru service)


Ah. M-a motivat cineva sa scriu mai des pe site. Despre orice (inclusiv off-topic 😂 ).

Edited by Lex404, 13 July 2017 - 20:07.


#858
adidom

adidom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.07.2017
Petrecere si distractie frumoasa maine si drum bun duminica :)

Incearca sa te odihnesti cat poti pe unde poti, din experienta iti spun ca n-o sa tii minte foarte multe si n-o sa fii foarte prezent la tot ce se intampla in jurul tau din cauza oboselii.

O sa ajungi acasa si o sa iti dai seama ca ai uitat ceva dintre experiente/evenimente, iar odihna e principalul factor.

Multumesc frumos, o idee buna pe care o iau in calcul, oscilez intre 301 si mcv

#859
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pai planul meu e sa ajung pana marți seara in Ankara. Îs deja de 10 luni pe drumuri și m-am obișnuit, ma descurc.
Am folosit punctele de la Pegasus pentru a zbura marți Ankara-Izmir pentru ca timpul e limitat și vreau sa ajung cât mai repede in Izmir. Și nu aveam bani sa zbor din Trabzon așa ca mi-am luat biletul moca de la jumătatea drumului. Sper sa ajung la timp :lol:

O sa încerc duminica foarte dimineața sa prind o mașina spre Ankara, poate am noroc. Ca dacă nu, durează (Trabzon-Samsun-Ankara).

Eu mi-s autostopist (ma rog, dacă zbor moca sau foarte ieftin nu ma supăr, gen Dubai-Manila cu 40€ :))) ). Bine. Habar n-am cum ies din Filipine dar e vreme sa ma organizez.


#860
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Dragilor si dracilor, (aproape) am terminat de modificat siteul.

http://a-walk.com/20...pentru-website/

Era nevoie de o tema frumoasa, cat sa ma apuc (cu putin noroc) sa primesc ceva freebies :D

#861
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Pune și site-ul în semnătură.

#862
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pus si in semnatura, ia arunca un ochi :D

(ps. sunt 2 useri de-au primit vederi data trecuta)

#863
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Te pierzi în detalii prea lipsite de importanță de Lexule. Vize, autostopuri, câți dolari turcești costă aia sau ailaltă, ce rețele găsești ori camere ieftine.
Încearcă să îți focalizezi privirea către oamenii pe care îi întâlnești și tradițiile lor, către locurile traversate și poveștile lor, surprinde în imagini și cuvinte toate acele detalii care sunt sarea și piperul din "bucătăria" unei călătorii. Fă-ți călătoria ca pe una inițiatică, ca un drum către Mecca pe parcursul căruia aprofundezi tainele cărărilor pe care le parcurgi și ale oamenilor pe care îi întâlnești, surprinde în imagini și vorbe toate amănuntele. Deja ai transformat călătoria ta într-un ghid turistic încropit în fugă, într-un tabel cu mersul trenurilor în care sunt consemnate doar traseul, stațiile intermediare, orele și minutele, ori prețurile. Privește cu interes oamenii din "compartiment" dar și peisajele de dincolo de fereastra compartimentului. De câte ori îți atrage atenția ceva deosebit trage imediat semnalul de alarmă și sari jos din "tren", scoate-ți jurnalul de călătorii din rucsac și consemnează detaliat totul, caută în rucsac și aparatul foto și capturează imediat și inspirat tot ce e mai colorat și deosebit în fața ochilor tăi, chiar și cele mai mici detalii.
Nu te supăra pe mine Lexule, e doar un sfat amical.

#864
Nenas

Nenas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.09.2017
Am citit si eu acum cate ceva de pe topic-ul asta, chiar mi se pare inspirational ce faci.
By the way, cand ajungi in India? Ar fi frumos sa te sincronizezi in asa fel incat sa prinzi si festivalul Diwali acolo (19 octombrie).

Edited by Nenas, 04 September 2017 - 10:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate