Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Voluntar Calator - Lex404

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
888 replies to this topic

#685
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Vaiiiii, cum arata tarta aia cu smochine :dribbledrool:

Mananca o portie si pentru mine. Din orice :lol:

#686
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Si de unde ai tu bani de crapat in tine daca nu muncesti? Banuiesc ca nu sunt moca chestiile alea.

#687
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostKersim, on 25 noiembrie 2016 - 20:02, said:

Si de unde ai tu bani de crapat in tine daca nu muncesti? Banuiesc ca nu sunt moca chestiile alea.

Ca sa faci asta e nevoie de mai multa de vointa decat de bani.
Banii ii faci, dar daca nu sti cum sa-ti traiesti viata, degeaba ...

#688
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Bani, meh. Nu am prea cheltuit in Liban. Ieri am bãut o bere in oraș. Aici dacã nu ești cu cel puțin o fata in grup nu poți intra in multe pub-Uri sau cluburi.

Și nu-i deloc ieftin, deși TVA-ul ii 10%.

Și la eventul din souk el akel am fost invitat. Și mai am 2 evenimente (unul la ambasada și unul tot cu mâncare in souk, XMass edition pe 7 Dec).

Am fost invitat și in Jbeil la târgul de Crãciun mâine dar am zis pas, ii abea Noiembrie :lol:

#689
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
eu, sincer, am crezut, ca te duci sa muncesti ca voluntar, si primeai un pat si o masa in schimb:P. Dar vad ca ai rude pe acolo, prieteni etc. Si te distrezi acolo, nu stiu daca pe banii tai sau pe banii lor:P. Inseamna ca ai foarte multe cunostinte acolo.
Nu-mi place ca nu ai explicat   exact:|..ar fi fost misto sa stim totul:P. Cat te-au costat vizele, unde te-ai dus prima oara, ce plan aveai (mancare , cazare)

PS. Ai fi putut sa-ti vinzi povestea mult mai frumos:)

Edited by jamesbond91, 26 November 2016 - 11:24.


#690
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu vand nimic :)

Am scris din primul post ca situatia cu Libanul a fost premeditata. Si nu am rude aici, doar ceva prieteni (printre care si romani :lol: )

Problema mea a fost ca am plecat intr-un moment inoportun. Vreau nu vreau trebuie sa intru in idle pana in primavara. Sau, ma rog. Sa ma plimb in zone calde. Turcia, Georgia, Armenia si iranul sunt inzapezite.

Aveam doar 2 posibilitati de stat "la cald": Sudul Turciei, Antalya. Sau Liban.

In Turcia ii problema mare cu viza. Costa foarte mult daca vrei sa stai peste 3 luni, eu am stat deja 6 saptamani. Si calculul ii foarte anapoda. (-180 zile-6 saptamani= perioada permisa, ceva de genul)

La libanezi situatia ii mai relaxata. Viza ii gratuita. Ti se da o luna. Apoi, cat vrei. Fara bai, te duci si-ti mazgaleste in pasaport si aia e. Am intrebat saptamana trecuta la politie, easy task. Sa merg cu cateva zile inainte de expriare si-mi mai da doua luni. Daca vreau mai mult trebuie sa-mi faca rezi. La intrebarea "cum?" au zis ca nu ii bai, se rezolva.

Drept ii ca ma enerveaza o chestie. Tara ii foarte mica. Am program de vizita in fiecare saptamana in locatii noi, nu stau in Beirut. Dar totusi, ii minuscula.

In alta ordine de idei ma fascineaza :lol: E posibil sa si lucrez ceva sau sa ma bag voluntar la ceva evenimente. Asta vad dupa meetingul de Ziua Nationala.

Pana acum nu m-au costat vize, dar per total (cele din viitor, incepand cu Iranul) costurile sar de 1500 EUR. Bani pe care trebuie sa ii adun.

O alta problema e ca trebuie sa adun ceva cash serios inainte de a intra in Iran pentru siguranta. Sistemul bancar e inca desprins de restul lumii, asta inseamna ca in caz de urgenta...i'm fucked. Nu pot folosi Visa/MC.

In Liban planuisem sa fac o vizita rapida 2 saptamani dar dupa ce am vazut cat costa rezi la turci sa astept sa treaca iarna, am zis ca no bine. Stau pana pe 11 ianuarie. Plus ca abia in ianuarie gasisem bilet ieftin.

Si data de 11 ii intoarcerea in turcia, alta chestie anapoda ca trebuie sa ma grabesc sa ies repede (datorita celor 6 saptamani deja state) si sa intru in Georgia. Si nu ii tocmai vreme buna... :facepalm: Plus ca depinde de situatia locala, daca Sultanul face ceva naspa si situatia devine maro, nu am cum ma intoarce..

Da, am calculat prost data de plecare.

Asa ca pentru o perioada mai lunga va voi prezenta Libanul. :)

Am fost la Jeita Grotto, nu am avut voie sa facem poze dar am facut ceva ceva pe ascuns (fugeau dupa tine daca faceai poze). O sa le postez mai tarziu.


Ce imi place la libanezi ii ca is foarte relaxati cu toate acareturile legale. Si pare un mic paradis pentru cine vrea sa faca business Posted Image bine, dupa birocratie.

#691
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Altii care ar fi plecat in acelasi timp din Ro, acum erau prin Himalaya...

Si vezi cat stai pe la cunostintele alea daca vrei sa iti pastrezi privilegiul de a te intoarce din cand in cand. Statul prea mult pe capul cuiva fara contributie financiara dauneaza grav prieteniei ;)

#692
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Vorbesti aiurea, sezonul in Himalaya (si paki Karakorum) e inchis de aproape 2 luni :)

Dar la faza cu statul pe capul cuiva ai dreptate.

Macar pana acum am contribuit cu cate ceva aici (am facut pe electricianul, am invatat oamenii sa foloseasca un PS4 :lol: )

#693
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostLex404, on 26 noiembrie 2016 - 19:10, said:

...am facut pe electricianul...
Și electricianul o stat?!? Posted Image

#694
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
:lol:
Ma refeream c-am reinventat o priza, montat un UPS in perete si conectat netul, fixul, TV-ul si PS4-le la el :lol:

Dorel trebuia sa ma fac :lol:

#695
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostLex404, on 26 noiembrie 2016 - 19:10, said:

Vorbesti aiurea, sezonul in Himalaya (si paki Karakorum) e inchis de aproape 2 luni Posted Image

Care parte din lantul Himalaya din care dintre cele 5 tari este inchis?

Attached Files


Edited by Groot, 26 November 2016 - 19:25.


#696
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Zonele montane sunt inchise (no hiking season), inclusiv Karakorum. Si daca citeai de la inceput (ma rog, iar nu stiu de ce-mi bat capul) ai fi aflat ca nici Buthanul nici Tibetul nu-mi sunt pe lista. Si-ai mai si fi stiut ca nu ma grabesc, si-am zis-o de la inceput.

Doar tu nu te duci la Paris si zici c-ai fost in Alpi, ca face tara parte din ei... :facepalm:


Dar, de unde nu-i, nici mnezo nu da. bye!

#697
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostLex404, on 26 noiembrie 2016 - 19:35, said:

Si daca citeai de la inceput (ma rog, iar nu stiu de ce-mi bat capul) ai fi aflat ca nici Buthanul nici Tibetul nu-mi sunt pe lista.
Dar, de unde nu-i, nici mnezo nu da. bye!

In Turcia ce orase care nu erau pe lista ta ai vizitat? Posted Image


Si cand am zis ca cineva care ar fi plecat in acelasi timp din Romania ar fi ajuns in Himalaya nu inseamna ca m-as fi referit la escalade.

E ca si cum as zice ca ai fi putut ajunge in Carpati si tu imi spui ca varfurile Omul si Moldoveanu sunt inchise :)

Edited by Groot, 26 November 2016 - 19:49.


#698
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Avand in vedere ca omu' vrea doar sa-si traiasca viata, nu sa ajunga cat mai repede si sa se intoarca la munca, nu are treaba faptul ca nu a ajuns prea departe.

Problema e sa aiba cu ce sa se intretina atata timp, si daca sta pe spinarea altora nu cred ca va tine mult.

In Liban poate ca e ok, Dar dupa Iran la vale ma indoiesc ca mai gasesti asa multi binevoitori.

#699
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Te-am bookmark-uit. Drumuri bune și... enjoy life :)

#700
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostLex404, on 26 noiembrie 2016 - 19:10, said:

Vorbesti aiurea, sezonul in Himalaya (si paki Karakorum) e inchis de aproape 2 luni Posted Image

Dar la faza cu statul pe capul cuiva ai dreptate.

Macar pana acum am contribuit cu cate ceva aici (am facut pe electricianul, am invatat oamenii sa foloseasca un PS4 Posted Image )

Care sezon e inchis bre in Himalaya? Cred ce de data asta tu vorbesti prostii :) Cum sa nu fie sezon de hiking in Octombrie-Noiembrie?
In Nepal cea mai buna perioada pentru hiking e primavara si Septembrie-Noiembrie. Eu am fost in Decembrie si tot a fost super misto vremea.

PS: Karakorum nu e parte din Himalaya. Cum nici Ladakh si Zanskar nu sunt;

#701
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 06.08.2015
Ceva,actualizari ?vesti noi?

#702
tuareg

tuareg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 21.01.2006
Daca poti viziteaza orasul Baalbek , oras cu o vechime de peste 5000 de ani , considerat unul din cele mai vechi din lume . Pe langa acropola romana mai este de vizitat si terasa de la Baalbek care depaseste acropola prin misterul care o inconjoara . Terasa este formata din trei blocuri de piatra uriase cu dimensiunile egale : latimea 3,65 m , inaltimea 4,34 m si lungimea de aproximativ 19 m , iar greutatea este in jur de 1200 tone fiecare . Un al patrulea bloc denumit Piatra Sudului sau Hajar el Houble se afla la un kilometru distanta in cariera urmand a fi alaturat celorlalte . Dimensiunile acestuia sunt de : latimea 4, 80 m , inaltimea 4, 22 m si lungimea de 21, 50 m , greutatea fiind calculata la 1813,2  tone .
  Aflat in fata lor stai si te intrebi : la ce au folosit si cum au fost prelucrate si transportate ? Tu avand timp destul la dispozitie ai putea face unele cercetari . Daca ai reusi sa afli raspunsul la aceasta intrebare , libanezii ti-ar face statuie in capitala tarii .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate