Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Depresie

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
JamaL21

JamaL21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.08.2016
Salutare! Am nevoie de un sfat, deoarece trec printr-o depresie din care nu imi mai revin si nu am bani ca sa ma duc la un psiholog. Am 24 de ani, sunt din Bucuresti, am terminat o postliceala de topografie si cadastru. Iar acuma sunt student la constructii, in primul an am fost integralist, iar in anul 2 am fost delasator si neserios. Astfel am reusit contraperformanta de 10 restante. Intr-o saptamana incepe sesiunea de toamna, si nu sunt in stare de nimic. Daca nu trec anul cu siguranta ca voi renunta la aceasta facultate.
Am facut dans sportiv de performanta timp de 12 ani, dupa care am inceput sa dansez prin carciumi si baruri pentru a castiga un banut. Am predat dans si pe la diverse scoli. In prezent numai merge treaba cu dansurile datorita faptului ca am facut niste sacrificii pentru niste oameni care m-au tradat, adica am renuntat la interesele mele pentru ale lor, si am ramas pe dinafara. Stiu ca sunt singurul vinovat pentru aceasta situatie, si ma urasc pentru asta.
Nu stiu sa fac altceva, nu imi pot gasi un job in alt domeniu. Parintii mei vor iesi intr-un an la pensie, si va trebui sa ma mut. Nu stiu cum va fi posibila aceasta mutare.
Pe plan social sunt la pamant, nu mai am niciun prieten. Am avut un singur “prieten” foarte bun, timp de 10 ani, la care am tinut mai mult decat la mine. M-a dezamagit de foarte multe ori si astfel am pus capat acestei prietenii bazate doar pe interes.
Am incercat sa-mi fac prieteni noi, dar fara niciun rezultat. Nu pot comunica, sunt inchis in mine, imi este teama sa incep o conversatie cu o persoana pe care n-o cunosc.
N-am avut niciodata o iubita, nu stiu cum este sa iubesti sau sa fii iubit de catre cineva de sex opus. Recent am fost indragostit de o fata mai mica decat mine, sau am facut o pasiune pentru ea, nu stiu cum sa-i spun acestui sentiment. Sentiment care a durat pe toata perioada verii si, evident ca am dat-o in bara.
M-am refugiat in alcool si droguri, asta nu a facut decat sa agraveze mai tare lucrurile.
Am slabit si simt ca mor pe dinauntru, ma simt pierdut si imi este teama de mine.
Nu ma pot ierta pentru alegerile proaste pe care le-am facut in viata. Nu pot suporta consecintele, sunt un las, o scursura a societatii ce face umbra pamantului.
Cum sa ma iubesc pe mine insumi cand sunt cea mai penibila si proasta persoana de pe lumea asta?

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
E simplu
Du-te la munca
Dar la o munca unde ai activitate nu deaia de trecut timpul

#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 JamaL21, on 28 august 2016 - 12:08, said:

... nu am bani ca sa ma duc la un psiholog. ...
M-am refugiat in alcool si droguri, asta nu a facut decat sa agraveze mai tare lucrurile.
....
Salutare si tie omule.

Pentru cazul tau beneficiezi de gratuitate. Just google pentru cel mai apropiat centru.

Succes si sanatate si apreciaza viata. E cel mai mare dar de pe lumea asta.

#4
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,892
  • Înscris: 16.03.2004
La psiholog te duci degeaba. Ce să-ți spună? Altceva decât ce știi și tu, nu are ce să-ți spună.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,074
  • Înscris: 10.07.2013
Cauta sa iesi cat mai rapid din aceasta stare...mergi la fetite....ele vor rezolva toate problemele legate de depresie!Posted Image

Renunta la alcool si droguri, fa plimbari dese in natura, mergi cu bicicleta...

Edited by xmanyacs77, 28 August 2016 - 12:29.


#6
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Lasa drogurile si alcoolul. O sa te afunde si mai tare in starea asta. Ai incercat sa iti cauti un job?

 petre69, on 28 august 2016 - 12:17, said:

E simplu
Du-te la munca
Dar la o munca unde ai activitate nu deaia de trecut timpul
Ia-l pe santier. :)

#7
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
imi aduce aminte de cel putin 3-4 topic uri absolut identice ,
La Munca  recomand si eu

#8
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Ingheata anul universitar sa nu pierzi macar primul. Dar oricum poti face altceva banos. Sclavete sa faci desene in autocad pe 1600 lei cate 10 ore pe zi nu-i o realizare mareata in viata.
Cauta alta lume, lume noua, pleaca chiar si din tara, angajeaza-te, pleaca din locurile care ti-au creeat depresia
Fa-ti o formatie, sau mergi dansator la diverse evenimente, e un lucru bun care te ajuta mult sa schimbi mediile nu sa tocesti ecuatii la inginerie in constructii, aia e o zona de predispozitie la depresie. Faptul ca esti un bun dansator te va ajuta enorm.

#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,892
  • Înscris: 16.03.2004

 xmanyacs77, on 28 august 2016 - 12:26, said:

...mergi la fetite....
nu are bani, cum să se ducă?

#10
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pe caiet. :P

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 JamaL21, on 28 august 2016 - 12:08, said:

M-am refugiat in alcool si droguri, asta nu a facut decat sa agraveze mai tare lucrurile.
Lasa drogurile.

Marijuana e singura planta sanatoasa (alcoolul e un drog foarte daunator), dar ca sa o consumi (fa-o ceai, nu o fuma, orice combustie in plamani nu e sanatoasa), trebuie sa fii sanatos dpv psihic, nu sa te refugiezi in ea.

Foloseste marijuana doar dupa ce ti-ai revenit si ai o viata fericita oricum. Stai departe de alcool, ala nu e sanatos.

 JamaL21, on 28 august 2016 - 12:08, said:

Am facut dans sportiv de performanta timp de 12 ani, dupa care am inceput sa dansez prin carciumi si baruri pentru a castiga un banut.
Nu mai dansa pentru publicul gresit.

Danseaza pentru femei bogate si singure.

Pentru un dans de calitate zilnic, vei gasi astfel de femei dispuse si sa iti dea un pat si o masa zilnice.

Edited by OriginalCopy, 28 August 2016 - 12:52.


#12
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 16.05.2015
Pe langa sfaturile de mai sus, mai putin cel cu fetitele care  iti vor provoca cel mult o euforie de moment asemanatoare cu cea a drogurilor, eu ti-as recomanda sa incerci si calea spirituala. Mergi la o biserica si cere ajutorul unui preot. Nu te costa nimic.

Edited by borhot, 28 August 2016 - 12:46.


#13
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 borhot, on 28 august 2016 - 12:45, said:

Pe langa sfaturile de mai sus, mai putin cel cu fetitele care  iti vor provoca cel mult o euforie de moment asemanatoare cu cea a drogurilor, eu ti-as recomanda sa incerci si calea spirituala. Mergi la o biserica si cere ajutorul unui preot. Nu te costa nimic.
Adica sa cada si mai rau in depresie? :|

#14
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
.......eu nu am incredere in medici...in general
iti cheltui banii si cu ei,si cu medicamentele.......iti tot schimba tratamentul ca nici ei nu sunt priceputi...si Domnul stie daca te mai faci bine...
Sunt si medici buni,dar trebuie sa ai noroc sa gasesti unul ( una) !!!
Majoritatea asteapta numai sa le dai...si nu le pasa daca te faci bine sau nu !!!

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,074
  • Înscris: 10.07.2013

 borhot, on 28 august 2016 - 12:45, said:

Pe langa sfaturile de mai sus, mai putin cel cu fetitele care  iti vor provoca cel mult o euforie de moment asemanatoare cu cea a drogurilor, eu ti-as recomanda sa incerci si calea spirituala. Mergi la o biserica si cere ajutorul unui preot. Nu te costa nimic.

Mai bine se calugareste.....asa are casa si mancare asigurata.Posted Image

#16
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Flooder e expertu'-n depresii. Te lămurește el. Îl găsești pe aria Sexy Lounge. ;)

#17
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Toate limitarile din viata , cele mai mari , ni le punem singuri , nimeni altcineva . Orice sfat vei primi numai puterea ta interioara motivata de dorinta de schimbare a vietii te poate ajuta .
   Una din cele mai mari greseli care le facem toti e ca punem farurile in spate pe cand toate masinile au farurile in fata , nu trai in trecut .

Trebuie sa umbli un pic la stima de sine , mai gasesti materiale pe net . Am cunoscut oameni care au facut 2 ani de prizonierat in Crimeea de unde nu mai sperau sa scape in viata , au venit acasa fara un picior sau o mana . Au ajuns in satul lor , si-au luat nevasta , au facut copii , au trait integri cu determinare si vointa pana la 96 de ani . E drept ca unii evitau discutiile despre razboi unde au trecut prin cele mai mari grozavii din lume dar au reusit sa treaca peste ele .

Iuri Gagarin s-a nascut intr-o baraca de lemn putred la marginea Moscovei unde lumina era o lumanare , ca sa supraviatuiasca fura oua din poiata unui vecin care iesea cu pusca dupa el . La 25 de ani a devenit cel mai celebru om de pe planeta , are recorduri inca nedepasite de nimeni .

#18
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Frate, am avut și eu momentele mele dificile și m-am luat cu munca și le-am depășit! Nici o femeie nu se încurcă cu unul care nu muncește. Când ești stăpân pe o meserie se schimba datele problemei și începi să fii solicitat. Apoi vin toate de la sine.
Fuguța la munca și lasă bocitul!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate